Skocz do zawartości
HaPe

Gluedns na IP z końcówką 0

Polecane posty

Witam,

na adresie IP xxx.xxx.xxx.0 uruchomiłem serwer DNS (IP publiiczny, dostępny z Internetu) i za żadne skarby NASK nie przepuszcza operacji utworzenia gluedns na tym IP, dochodzi do sytuacji, że OVH musi interweniować i manualnie anulować taką operację.

Gdy zmienię IP na xxx.xxx.xxx.1 to takiego problemu już nie ma. W samej strefie DNS utworzony jest odpowiedni wpis A, nazwy są rozwiązywane poprawnie.

 

Czyżby NASK nie dopuszcza, aby host w ostatnim oktecie IP miał 0?

Maska sieci jest większa niż 0, więc ten IP nie jest adresem sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://en.wikipedia.org/wiki/IPv4#Addresses_ending_in_0_or_255

 

Zależy jak masz podzielony zakres ip, jeżeli posiadasz podsieć wydzieloną z większego zakresu np. 192.168.1.0/255.255.0.0, to wtedy adresem podsieci jest 192.168.1.0 i nie można go używać jak zwykłego adresu IP (pomijając oczywiście w przykładzie użyty prywatny zakres ip).

 

Widocznie NASK domyślnie odrzuca takie wpisy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpytać NASK o ich politykę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adresację w pełni rozumiem, w tym przypadku na pewno ip z 0 na końcu nie jest adresem sieci. Wysłałem zapytanie i przekierowali do działu technicznego, mam czekać na odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adresację w pełni rozumiem, w tym przypadku na pewno ip z 0 na końcu nie jest adresem sieci. Wysłałem zapytanie i przekierowali do działu technicznego, mam czekać na odpowiedź.

i jak się to kończy, co odpowiedzieli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NASK nie blokuje tworzenia hostów dla adresów z końcówką .0

To raczej pre/postprocessing twojego rejestratora domen głupieje w takim przypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NASK nie blokuje tworzenia hostów dla adresów z końcówką .0

To raczej pre/postprocessing twojego rejestratora domen głupieje w takim przypadku.

 

Obstawiam, że tak. Jeśli puszczę do NASK zapytanie po EPP to bez problemu przechodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×