Skocz do zawartości
ritchey

Ilość dysków w HP Proliant 360p gen8

Polecane posty

Witam,

 

Mam pytanie o maksymalną ilość napędów jakie można podłączyć do serwera HP Proliant 360p gen8.

Z tego co mi w serwerowni mówią to jest to 8 napędów.

Natomiast w specyfikacji producenta (strona 6 specyfikacji):

http://www8.hp.com/h20195/v2/GetDocument.aspx?docname=c04128242

 

pisze że standardowo 8, ale opcjonalnie nawet 10 (Optional: 10 SFF bays without optical)

 

Więc jak to jest z tym serwerem - można podłączyć 8 czy 10 dysków ?

Mam na myśli zwykłe dyski HDD/SDD na interfejsie SATA.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

8 jeżeli rozmawiamy o dyskach podłączonych bezpośrednio w obudowie serwera i nie bierzemy pod uwagę rozwiązań zewnętrznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale w takim razie dlaczego w specyfikacji pisze, że opcjonalnie 10 dysków (strona 6 w/w linku):

"Optional: 10 SFF bays without optical"

 

Mógłbyś to wytłumaczyć ?

Byłbym wdzięczny także za wyjaśnienie co rozumiesz pod pojęciem "rozwiązania zewnętrzne" ?

 

Z góry dzięki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale w takim razie dlaczego w specyfikacji pisze, że opcjonalnie 10 dysków (strona 6 w/w linku):

"Optional: 10 SFF bays without optical"

 

Mógłbyś to wytłumaczyć ?

Byłbym wdzięczny także za wyjaśnienie co rozumiesz pod pojęciem "rozwiązania zewnętrzne" ?

 

Z góry dzięki.

 

 

Standardowo masz 8 kieszeni na dyski , dodatkowe dwie kieszenie są do uzyskania zamiennie w formie modułu w miejsce CD/DVD co technicznie sprawia że wymieniany jest praktycznie cały front serwera lub w wersjach kiedy masz już serwer a chcesz go "dozbroić" wygląda to tak jak w załączniku. Rozwiązania "zewnętrzne" miałem na myśli rozwiązania ponad standardowe.

 

images.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Wam za odpowiedzi.

Szczególnie @SixWishlist za wyczerpujące wyjaśnienie. Mam jeszcze do Ciebie parę pytań:

 

1. Czyli rozumiem że nawet jak mam standardowy serwer z 8 kieszeniami to i tak mogę bez problemu dołożyć 2 dodatkowe usuwając napęd DVD (z którego i tak nie korzystam) - czy tak ?

 

2. Czy mógłbyś jeszcze przesłać mi link do instrukcji tejże operacji ?

 

3. Domyślam się że taka operacja nie jest zbyt skomplikowana i administratorzy w serwerowni będą mogli ją bez problemu przeprowadzić ?

 

Z góry dzięki.

Edytowano przez ritchey (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Tak jak najbardziej ale ważne jest co obecnie w nim siedzi - jakie dyski (zgodność ze specyfikacją HP) i jaki kontroler. Sam serwer z góry jest przygotowany do wielu rozwiązań bo nie jest to głupia zabawka

2. Co do instrukcji nie spotkałem się z taką ale to jest naprawdę proste, rozłożenie serwera na części to 15 minut

3. W DC będzie ciebie to kosztowała w przeliczeniu na godziny i jest to naturalne bo ktoś coś dla ciebie robi w formie usługi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz za pomoc :)

Ad 1. To są 4 dyski SSD Intel serii 520 w RAID-dzie. Ponadto jeszcze 2 zwykłe dyski HDD na backup. Chcielibyśmy dorzucić kolejne 4 SSD Intel-a ale już serii 530 (gdyż 520 raczej jest już niedostępna, 530 ją zastąpiły). Skoro te dyski tam działają w tym serwerze już od dłuższego czasu to pewnie są kompatybilne z tym serwerem. Nie wiem tylko czy macierz RAID nie będzie miała jakiś ograniczeń aby stworzyć 2 dyski logiczne: jeden z 8 dysków SSD, a drugi z 2 dysków HDD.

Ad 2. Rozumiem.

Ad 3. To jest oczywiste i w pełni zrozumiałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cztery dyski masz w RAID 10? + RAID 1 dwa dyski. Może źle zrozumiałem. Kontroler w HP jest dość elastyczny, wprawdzie działamy na serii 6 bo maszyny były kupowane jakiś czas temu ale i nawet tu nie mamy problemu z konfigurowaniem wszystkiego tak jak się chce. Ważne jest natomiast jaka wersję masz biosu do obsługi. Nie jestem wstanie się teraz zalogować do siebie by to porównać nawet ale zdecydowanie nie było żadnych problemów tyle że w naszym przypadku głównie siedzimy na dyskach SAS bo tylko w trzech serwerach pod bazy danych mamy SSD. Może za jakiś czas to z migrujemy ale obecnie te serwery działają do obsługi kilku aplikacji pod MS i nie ma teraz po prostu czasu. Uwielbiam platformy HP pomimo że posiadamy również serwery DELL czy SM ale mimo wszystko HP jest jakieś sprytniejsze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 4xSSD w RAID 10 oraz 2xHDD w RAID 1. Skoro jest miejsce na 10 napędów to macierz powinna je wszystkie obsłużyć inaczej nie było by chyba sensu dawać 10 slotów...

Jeszcze raz dzięki za dużą pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×