Skocz do zawartości
  • 0
bybunny

Kilka pytań odnośnie chmury

Pytanie

Czysto teoretycznie podchodząc do tematu, przypuśćmy że w obecnej chwili działa sobie około 100 serwerów dedykowanych spełniających wiele niezależnych funkcji jak backup, bazy danych , DNS, poczta , www itp idąc w kierunku typowym jak na usługi hostingowe przystało. W wielu przypadkach są to serwer na których zainstalowane są panele do zarządzania usługami typu cPanel i Plesk. Z czego ten ostatni jest jak by to powiedzieć częściej wykorzystywany. Serwery są rozrzucone po wielu DC co było np spowodowane samymi klientami jak i ciekawymi ofertami. Jednym słowem standard przy tego typu usługach. Utrzymanie takiej ilości w pewnej chwili potrafi się wyłamać z pod kontroli pomimo że usługi dotyczą tylko witryn np biznesowych jest co robić. Wiadomo że przy pewnych zastosowaniach przenosi się klientów na lepsze serwery które mają szybsze dyski lub wymuszane jest to przez nazwijmy czynniki zewnętrzne związane z powstawaniem lepszych procesorów itp.Teraz np chcę przenieść te zasoby na chmurę tworząc jedno środowisko by uprościć znacznie konfigurację łącząc np serwery bazy danych , poczty, DNS i backup w strukturze lecz opartej o chmurę. Podejrzewam że taka migracja to wyzwanie ale skoro mowa o chmurze mowa również o oszczędności ze względu na często wspominany element jakim jest możliwość skalowania. Odmian jest wiele i co firma to bardziej chwali własne rozwiązania co jest oczywiście naturalne ale i tak sprowadza się to do tej samej funkcji. Chodzi mi o praktyczne zastosowanie potężnej ilości danych, procesów która w zależności od pory dnia jest zmienna w odniesieniu do standardowych serwerów dedykowanych. W godzinach nocnych standardowe serwery się nudzą w dosłownym słowie tego znaczenia. Bo to oczywiste. Pomijam w tej chwili kwestię funkcji backup bo wiadomo że podniesie kilka procesów. Skoro to chmura jaka więc jest oszczędność w przeniesieniu tych danych do takiego środowiska i jak realnie wygląda kwestia bezpieczeństwa. Przy serwerach dedykowanych jak coś się wysypie podniesienie środowiska to reinstalacja i migracja ale tu rozmawiamy nie o kilku dyskach systemowych i podpiętym storage rzędu 4TB ale o potężnej ilości danych gdzie z punku widzenia marketingu wszystko świetnie wygląda do czasu gdy nastąpi dzień 0. Oczywiście zaraz będą głosy że za takie usługi się płaci. To rozumiem bo płaci się również za utrzymanie 100 serwerów. Ale skoro mam oszczędzać to czy to rzeczywiście oszczędność? Koszt utrzymania 100 serwerów dedykowanych przy przenosinach do chmury maleje bo zasoby mam skalowane , odchodzą mi teoretycznie nerwy związane z obsługa sieci w rozproszonej skali itp ale gdy pojawia się kwestia bezpieczeństwo nagle ta chmura zaczyna kosztować i tu pojawia się cała masa mądrych zdań bo my...my...my jesteśmy od tego by twoja chmura działa sprawnie. Od kilku tygodni wertuję internet przechodząc z witryny na witrynę tworząc środowiska tymczasowe i badając wiele zależności jak również zapisując ciekawe oferty. Wniosek dalej jestem w kropce ponieważ gdy pojawia się klient który nie potrzebuje chmury do obsługi kilku stron tylko pod całe zaplecze chmura nie jest tania mimo że posiada autoskalera i całą masę elementów pięknie opisanych czego to one nie potrafią. Realnie patrząc z pozoru tak niby doskonałe środowisko nie spełnia podstawowej zasady jaka jest oszczędność. Poprawcie mnie bo staram się to jakoś zrozumieć.

Udostępnij ten post


Link to postu

15 odpowiedzi na to pytanie

Polecane posty

  • 0

Jest to tylko pozorna oszczędność, nie wiesz jakie dany klient potrzebuje zasoby na noc, i codziennie chcesz skalowac serwer do odpowiedniego poziomu?

Nie lepiej dogadać się z jakimś dc i dostać lepszą cenę na kolokację? Przy tych 100 serwerach możesz zbić cenę dość mocno.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Każda chmura - mimo, że nazwa ta sama - ma swoje zalety i wady. Jedni znikają na tydzień i tracą połowe danych klientów, bo mieli tylko jedną wielką macierz i trzymali tam wszystko razem z backupami, inni zabezpieczają się przed takimi awariami. Np w naszych instancjach standard przestrzeń dyskowa dla każdego VPS znajduje się na dwóch maszynach - matka skleja to w raid i udostępnia wirtualce. W przypadku padu jednej z macierzy z automatu odbudowuje się ona na trzeciej maszynie. Padnie matka - od razu możesz odpalić instancję na innej, każde połączone są siecią do dwóch różnych switchy.

 

Problem w tym, że nigdy nie wiesz jak to tak na prawde wygląda "od kuchni" bo o swoich słabościach nikt ci nie powie. Np my staramy się zapewnić jak największą redundancję. Na przykład na poziomie sieci - posiadamy połączenia z (o ile dobrze pamiętam) 5 operatorami, każdy switch ma połączenie z conajmniej trzema innymi switchami itp. Oprócz tego, nie overcommitujemy parametrów serwerów, abyś zawsze mógł skorzystać ze swoich zasobów. Ale jak każdy mamy swoje słabe strony, do których można zaliczyć np mało treściwą stronę (która niedługo powinna się zmienić) i małe "braki" w panelu (jak np wykres zużycia zasobów).

 

Kurde, może ten tekst troszkę zalatuje reklamą - a nie chciałem żeby taki wyszedł - rzeczywiście trudno nie chwalić swojego...

Mam nadzieje, że żadnego dłupiego błędu nie zrobiłem - pisałem z tel...

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Przerabiałem ten temat. Niestety publicznie dostępne chmury są drogie, chociaż przy pewnych określonych ilościach kupowanych zasobów można już ustalać sensowne ceny (np. w przypadku aws).

 

Niskie ceny mają też Spot instancje AWS, ale raczej na nich nie można postawić krytycznych usług, bo jak cena podskoczy, to instancja się wyłączy.

 

Mi nie udalo znaleść się chmury, która byłaby tańsza niż dedyki. Nawet uwzględniając spędzone moje godziny na konfiguracji clustra, który może zapewnić mi takie funkcjonalności jak w chmurze (w szczególności failover), i tak chmura jest droższa.

 

To jak chmura się reklamuje, że płaci się tylko za zasoby których się używa, to prawda, ale ceny tych zasobów uwzględniają to, że wszystkie elementy są conajmniej dublowane (w prawdziwych chmurach, nie takich tylko z nazwy), to że software/developerzy platformy chmurowej kosztuje(ą). Po prostu cena 1h używania instancji chmurowej o parametrach takich jakie mamy na dedytku, często jest 3 razy droższa ...

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Może problemem jest tutaj brak odpowiedniego oprogramowania monitorującego dostępne serwery dedykowane. Dobrym pomysłem mogłoby być zwirtualizowanie serwerów i zbudowanie własnej "chmury". Można wtedy wyszukać "nudzące" się serwery i z względną łatwościa poprzenosić klientów, co mogłoby zaowocować mniejsza ilością potrzebnych dedyków.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Jest to tylko pozorna oszczędność, nie wiesz jakie dany klient potrzebuje zasoby na noc, i codziennie chcesz skalowac serwer do odpowiedniego poziomu?

Nie lepiej dogadać się z jakimś dc i dostać lepszą cenę na kolokację? Przy tych 100 serwerach możesz zbić cenę dość mocno.

 

Teoretycznie jest coś takiego jak autoskaler ale tylko teoretycznie bo rozwiązań jest kilka i ze względu na dużą ilość zasobów i samych środowisk by to nie działało właściwie lub znacznie ogranicza działanie w chwili kiedy chcesz dać zasoby w dół - restart

Każda chmura - mimo, że nazwa ta sama - ma swoje zalety i wady. Jedni znikają na tydzień i tracą połowe danych klientów, bo mieli tylko jedną wielką macierz i trzymali tam wszystko razem z backupami, inni zabezpieczają się przed takimi awariami. Np w naszych instancjach standard przestrzeń dyskowa dla każdego VPS znajduje się na dwóch maszynach - matka skleja to w raid i udostępnia wirtualce. W przypadku padu jednej z macierzy z automatu odbudowuje się ona na trzeciej maszynie. Padnie matka - od razu możesz odpalić instancję na innej, każde połączone są siecią do dwóch różnych switchy.

 

Problem w tym, że nigdy nie wiesz jak to tak na prawde wygląda "od kuchni" bo o swoich słabościach nikt ci nie powie. Np my staramy się zapewnić jak największą redundancję. Na przykład na poziomie sieci - posiadamy połączenia z (o ile dobrze pamiętam) 5 operatorami, każdy switch ma połączenie z conajmniej trzema innymi switchami itp. Oprócz tego, nie overcommitujemy parametrów serwerów, abyś zawsze mógł skorzystać ze swoich zasobów. Ale jak każdy mamy swoje słabe strony, do których można zaliczyć np mało treściwą stronę (która niedługo powinna się zmienić) i małe "braki" w panelu (jak np wykres zużycia zasobów).

 

Kurde, może ten tekst troszkę zalatuje reklamą - a nie chciałem żeby taki wyszedł - rzeczywiście trudno nie chwalić swojego...

Mam nadzieje, że żadnego dłupiego błędu nie zrobiłem - pisałem z tel...

 

Macie ograniczoną ilość zasobów w waszej ofercie, zastosowania Pro są zdecydowanie droższe ale mimo to pamięć ram wynosi 15GB. Podobnie jest w innych firmach. Teoretycznie serwer pod usługi hostingowe działa w przedziale 128 - 256 jeżeli rozmawiamy o profesjonalnych zastosowaniach. Tego nie da się uzyskać w chmurze na dostępnych w internecie ofertach. Tylko nieliczni są wstanie zagwarantować takie rozwiązania ale cena automatycznie przekracza cenę serwerów dedykowanych + backup X 10

Przerabiałem ten temat. Niestety publicznie dostępne chmury są drogie, chociaż przy pewnych określonych ilościach kupowanych zasobów można już ustalać sensowne ceny (np. w przypadku aws).

 

Niskie ceny mają też Spot instancje AWS, ale raczej na nich nie można postawić krytycznych usług, bo jak cena podskoczy, to instancja się wyłączy.

 

Mi nie udalo znaleść się chmury, która byłaby tańsza niż dedyki. Nawet uwzględniając spędzone moje godziny na konfiguracji clustra, który może zapewnić mi takie funkcjonalności jak w chmurze (w szczególności failover), i tak chmura jest droższa.

 

To jak chmura się reklamuje, że płaci się tylko za zasoby których się używa, to prawda, ale ceny tych zasobów uwzględniają to, że wszystkie elementy są conajmniej dublowane (w prawdziwych chmurach, nie takich tylko z nazwy), to że software/developerzy platformy chmurowej kosztuje(ą). Po prostu cena 1h używania instancji chmurowej o parametrach takich jakie mamy na dedytku, często jest 3 razy droższa ...

 

 

 

Znam AWS bardzo dobrze ale im nie ufam. Pewne projekty jak najbardziej się nadają do umieszczenia tam zresztą korzystamy od samego początku ,ale usług hostingowych bym tam nie umieścił w tak rozległej formie. Powodów jest kilka cena przy takiej ilości zasobach jest za duża , wsparcie techniczne jest ale nie w takiej formie jak bym chciał.

Może problemem jest tutaj brak odpowiedniego oprogramowania monitorującego dostępne serwery dedykowane. Dobrym pomysłem mogłoby być zwirtualizowanie serwerów i zbudowanie własnej "chmury". Można wtedy wyszukać "nudzące" się serwery i z względną łatwościa poprzenosić klientów, co mogłoby zaowocować mniejsza ilością potrzebnych dedyków.

Wirtualizacja zasobów to również jest jedno z rozwiązań brane pod uwagę. Rozbijając takie rozwiązanie długoterminowo było by to opłacalne ale wracamy do punktu że kolejny raz mamy serwery dedykowane na swojej głowie. Chodzi by stworzyć środowisko pozbywając się serwerów - płacić za takie środowisko bo nie będzie to małe i tu zdaję sobie sprawę również że nie będzie to mało. Ale niestety kwoty za każdym razem wyprzedzają koszta serwerów i nie jest to 10%

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

a co sądzicie o firmie Exea z torunia? Jakoś rok temu mieli oficjalne otwarcie, oferują dość sporo. Korzysta ktoś z ich oferty? Jakieś doświadczenie opinie? Aby było pewne o którą firmę pytam to podsyłam link http://www.exea.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Dla nich chyba targetem są duże firmy, więc nie sądzę że znajdziesz tu opinie, bo ceny u nich chyba odstraszają Kowalskich z WHT :).

 

ZTCW, to wszystko na vmware. Firma ma dotację z UE, więc może wydawać pieniądze na fancy rozwiązania :).

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Adam Szendzielorz

To rozumiem bo płaci się również za utrzymanie 100 serwerów. Ale skoro mam oszczędzać to czy to rzeczywiście oszczędność?

 

Widzisz - przebiłeś się przez tych wszystkich krzyczących chmurzastych marketoidów i doszedłeś sam do właściwego wniosku - chmura nic nie oszczędza i nie służy temu - jedyną zaletę jaką ma chmura to wygoda użytkowania i skalowania zasobów - absolutnie nic więcej nie jest w niej lepsze odnośnie stosunku ceny do możliwości względem "standardowego" dedyka :) Jeżeli każdy z tych 100 dedyków jest właściwie dopasowany do potrzeb to jest to prawdopodobnie najtańsze rozwiązanie. Ma oczywiście wady - nie możesz szybko dodać mocy gdy jej brakuje (chyba że masz do tego odpowiednie narzędzia przygotowane wcześniej).

 

Co do samych oszczędności - takowe byłyby, gdyby chmury oferowały tańsze utrzymanie instancji / ruchu np. w nocy, kiedy większość zasobów się zwalnia, ruch spada i ogólnie cały sprzęt serwerowy + sieciowy się "nudzi". Coś na zasadzie analogii do taryfy dwustrefowej przy prądzie. Niemniej - miałoby to sens tylko i wyłącznie dla dość specyficznych projektów np. obliczeniowych, dla których pora działania nie ma znaczenia. Dla "zwykłego" hostingu wiadomo, że szczyt to cały praktycznie dzień, od rana aż do późnego wieczora :) I co za różnica czy kupisz 4 CPU w dedyku, czy 4 CPU w "chmurze" - to przecież będą te same procesory które kosztują tyle samo - czy dedyk, czy chmura - to nadal ten sam sprzęt siedzący w szafie serwerowej i zajmujący tyle samo miejsca, zjadający tyle samo prądu - tylko logicznie i programowo inaczej zorganizowany :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Właśnie AWS oferuje tańsze instancje w momencie gdy ma niskie obciążenie (pisałem o tym wyżej - instancje spot). Niestety wtedy ruch sieciowy nie jest tańszy, ale dużo dużo tańsze są CPU/RAM.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Każda chmura - mimo, że nazwa ta sama - ma swoje zalety i wady. Jedni znikają na tydzień i tracą połowe danych klientów, bo mieli tylko jedną wielką macierz i trzymali tam wszystko razem z backupami, inni zabezpieczają się przed takimi awariami. Np w naszych instancjach standard przestrzeń dyskowa dla każdego VPS znajduje się na dwóch maszynach - matka skleja to w raid i udostępnia wirtualce. W przypadku padu jednej z macierzy z automatu odbudowuje się ona na trzeciej maszynie. Padnie matka - od razu możesz odpalić instancję na innej, każde połączone są siecią do dwóch różnych switchy.

 

 

Kurde, może ten tekst troszkę zalatuje reklamą - a nie chciałem żeby taki wyszedł - rzeczywiście trudno nie chwalić swojego...

Mam nadzieje, że żadnego dłupiego błędu nie zrobiłem - pisałem z tel...

 

to rozumiem że niedostępnośc Tikatlik od dwóch tygodni (sic!) nie jest problem?

"Drodzy Klienci,

W dalszym ciągu nie udało nam się wyeliminować niestabilności warstwy storage'owej dla klientów usługi Standard. W chwili obecnej dodajemy kolejne urządzenia, żeby rozłożyć wzrastający ruch, jednocześnie pracując nad wyeliminowaniem błędów powodujących niestabilność." - z dnia 31.10.2014 na FB Tiktalik: https://www.facebook.com/TiktalikCloud?fref=nf

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

to rozumiem że niedostępnośc Tikatlik od dwóch tygodni (sic!) nie jest problem?

Z tego co rozumiem, serwery są niedostępne dla nowych klientów tylko. Czyli nie możesz zamówić nowego VPS-a z oferty standard. Istniejące serwery działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Mieliśmy sporą awarię, staraliśmy się w międzyczasie trzymać awarie klientów "przy życiu", jednak nie zawsze to się udawało. W tej chwili sytuacja jest już stabilna i uruchamiamy ostatnie instancje klientów. W ciągu kilku dni powinna pojawić się opcja tworzenia nowych instancji.

Klienci dotknięci awarią nie płacą za usługi STD od (jeśli dobrze pamiętam) 17 października i taki stan rzeczy będzie obowiązywał do końca tego miesiąca.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

My używamy Redmine w chmurze od Best.net, poniewaz większość serwerów dedykowanych dla tego systemu jest dość droga. Firma zapewnia codzienny backup danych. Według mnie to bardzo dobre rozwiązanie, poniewaz już raz moja firma straciła sporą bazę klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×