Skocz do zawartości
mateuszmazurek

VPS z customowym systemem + API

Polecane posty

Buduję usługę, której rdzeniem będzie napisany przeze mnie (C++/Qt) open source-owy soft z wbudowanym serwerem HTTP. Każdy będzie mógł go sobie pobrać i zainstalować na swojej maszynie bez żadnych opłat. Wielu (większość zapewne) nie będzie jednak miała na tyle wiedzy technicznej, żeby kupić VPS, skonfigurować go itd., więc chcę im dać możliwość zapłacenia bezpośrednio na stronie usługi, a resztą zajmuję się ja. Oczywiście nie mam zamiaru robić tego ręcznie, dlatego też szukam partnera, który będzie w stanie dostarczyć rozwiązania, które pozwolą na pełną automatyzację tego procesu. Idealnie by było gdybym przygotował obraz systemu ze skonfigurowanym softem, dostał dostęp do jakiegoś API i mógł "w imieniu klientów" zamawiać im VPS-y z działającą usługą. Jeśli ktoś ma inne propozycje to chętnie się z nimi zapoznam. Cały proces powinien być dla użytkownika niewidoczny, jedyne na czym ma się skupić to płatność.

W skrócie: klient u mnie chce kupić usługę -> wpisuje swoje dane -> przekazuję je do firmy hostingowej poprzez API -> karta płatnicza/kredytowa klienta jest obciążana -> VPS jest stawiany -> dostaję przez zwrotne API wszystkie dane do serwera. Na koniec miesiąca rozliczamy się na zasadzie jakiejś prowizji za "przyprowadzenie" klientów.

 

Ważna sprawa: miesięczny koszt za VPS to max 10zł/mc (z jednego serwera będzie korzystać praktycznie tylko jedna osoba, więc nie oczekuję bóg wie czego, jeśli nawet w najsłabszej konfiguracji jesteś w stanie zaproponować taką cenę - pisz), liczę na to, że będzie ich jak najwięcej i obie strony będą zadowolone ze współpracy.

 

Szczegóły przedstawię zainteresowanym osobom, które w tym wątku zostawią do siebie kontakt.

 

Pozdrawiam.

Mateusz Mazurek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMHO bez sensu oddzielny VPS dla każdego klienta. Weź jakąś większą maszynę i uruchamiaj kolejne instancje tej aplikacji dla klientów za nginksem. W kontenerach na przykład, jeśli chcesz separacji. Tutaj chyba nawet dockera byś mógł użyć. To teraz modne.

 

Albo w ogóle zrezygnuj z wersji do pobierania i zrób normalną webappkę, gdzie się rejestrują, płacą i używają.

Edytowano przez spindritf (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Digitalocean + whmcs + odrobina sprytu + google = biznes . To tak na szybko lub wersja bardziej rozwinięta własny serwer + środowisko do uruchomienia VPS np na bazie proxmox + blesta. W tym ostatnim przypadku wymagane jest posiadanie sporej liczby adresów IP w zależności od chęci uruchomienia odpowiedniej ilości niezależnych środowisk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMHO bez sensu oddzielny VPS dla każdego klienta. Weź jakąś większą maszynę i uruchamiaj kolejne instancje tej aplikacji dla klientów za nginksem. W kontenerach na przykład, jeśli chcesz separacji. Tutaj chyba nawet dockera byś mógł użyć. To teraz modne.

 

Albo w ogóle zrezygnuj z wersji do pobierania i zrób normalną webappkę, gdzie się rejestrują, płacą i używają.

 

Model biznesowy jest taki, że soft jest darmowy, zarabiać mam zamiar na innych usługach. Ściągnąć możesz za darmo i zainstalować gdzie chcesz, ale możesz też zapłacić i mieć z tym spokój. Oprócz tego potrzebuję rozwiązań elastycznych, a robienie wszystkiego od 0, zbieranie ludzi do obsługi tych maszyn itd. to rosnące koszty i masa cennego czasu. Wolę zająć się tym na czym się znam najlepiej, a hostowaniem dać się zająć się firmom, które się na tym znają i są przygotowane na obsługę dużej ilości użytkowników.

 

Druga sprawa - usługę będzie można dopasowywać do swoich potrzeb rozszerzając ją pluginami, które będzie mógł napisać właściwie każdy. Dopóki user będzie ich używał na swoim własnym VPS-ie to tylko i wyłącznie on będzie za to odpowiedzialny, a co w momencie gdybym to ja hostował całość na jednej wielkiej maszynie, a opłaty pobierał za korzystanie z usługi? W momencie instalacji jakiegoś pluginu, który nielegalnie udostępni użytkownikowi jakąś treść mogę mieć przez to problemy, prawda? W naprawdę dużym uproszczeniu taki VPS miałby być serwerem proxy. Dlatego zamysł jest taki, żeby każdy miał swoje IP, swój serwer zarejestrowany na siebie i był za niego w pełni odpowiedzialny.

 

Digitalocean + whmcs + odrobina sprytu + google = biznes . To tak na szybko lub wersja bardziej rozwinięta własny serwer + środowisko do uruchomienia VPS np na bazie proxmox + blesta. W tym ostatnim przypadku wymagane jest posiadanie sporej liczby adresów IP w zależności od chęci uruchomienia odpowiedniej ilości niezależnych środowisk.

 

Jw. + rozmawiałem już z ludźmi z DigitalOcean. Bardzo ciekawa oferta, znakomite API (sam korzystam), ale do mojej usługi się nie nadaje. Droplety musiałbym konfigurować każdy z osobna, a do tego cena jest niestety za wysoka.

 

Pozdrawiam.

Edytowano przez mateuszmazurek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dopóki user będzie ich używał na swoim własnym VPS-ie to tylko i wyłącznie on będzie za to odpowiedzialny, a co w momencie gdybym to ja hostował całość na jednej wielkiej maszynie, a opłaty pobierał za korzystanie z usługi? W momencie instalacji jakiegoś pluginu, który nielegalnie udostępni użytkownikowi jakąś treść mogę mieć przez to problemy, prawda?

Ogólnie, nie odpowiadasz, o ile sprawnie reagujesz na zawiadomienia. A tam, gdzie odpowiadasz, to szczegóły techniczne implementacji (że to oddzielny VPS, a nie jeden serwer) nie będą miały znaczenia, bo i tak tym administrujesz.

 

Droplety musiałbym konfigurować każdy z osobna, a do tego cena jest niestety za wysoka.

Piszesz rolę w ansible i lecisz. Akurat konfiguracja wielu serwerów w ten sam sposób to mały problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie parametry minimalnie ma mieć taki VPS? CPU/RAM/HDD/Transfer?

 

Mało realna cena biorąc pod uwagę, że pewnie do każdego VPSa chcesz publiczny IP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

VPS'y za około 8zł netto miesięcznie znajdziesz u nas.

Twoim problemem jest możliwość udostępniania twoich prywatnych templatek innym kontom - nie wiem czy jakikolwiek dostawca ci to zapewni...

 

U nas dostęp do czyjegoś konta za pomocą API można realizować za pomocą jego loginu i hasła lub kluczy api, które twój klient jest w stanie wygenerować. - możesz postawić instancję, "wyciągnąć" jej IP i hasło, zalogować się przez SSH i uruchomić twoje skrypty instalujące oprogramowanie.

Lepiej - jesteś w stanie utworzyć instancje z wbudowanym kluczem SSH przez co logowanie do maszyny klienta staje się jeszcze prostsze.

 

Drugim rozwiązaniem jest tworzenie maszyn klientów na swoim koncie i samodzielne rozliczanie się z nimi (przytoczony przykład z WHMCS i odrobiną sprytu;) ).

 

Wtedy wystarczy stworzyć sobie wcześniej templatkę - całą instalację przeprowadzasz wtedy jednym kliknięciem (jednym poleceniem wywołanym z panelu).

Pozdrawiamy
Ekipa Tiktalik.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie parametry minimalnie ma mieć taki VPS? CPU/RAM/HDD/Transfer?

 

Mało realna cena biorąc pod uwagę, że pewnie do każdego VPSa chcesz publiczny IP.

 

1CPU, 512MB RAM, 10-20GB, min. 1-2TB. Dobrze by było gdyby każdy miał swoje IP, po poście @spindrift rozważam wrzucenie kilku userów na jedną maszynę, ale to by było dla mnie gorsze rozwiązanie.

 

VPS'y za około 8zł netto miesięcznie znajdziesz u nas.

 

Prawdę powiedziawszy znalazłem Waszą ofertę w sieci i wygląda ciekawie, już zacząłem poważniej przyglądać się Waszemu API itd.

 

Twoim problemem jest możliwość udostępniania twoich prywatnych templatek innym kontom - nie wiem czy jakikolwiek dostawca ci to zapewni...

 

Na http://www.iwstack.com/ coś takiego jest, ale to już kwestia drugorzędna skoro zautomatyzowana konfiguracja jest taka prosta :)

 

U nas dostęp do czyjegoś konta za pomocą API można realizować za pomocą jego loginu i hasła lub kluczy api, które twój klient jest w stanie wygenerować.

 

To za mało, będę potrzebował możliwość rejestracji konta w imieniu klienta w tle, będziecie w stanie coś takiego zaproponować?

 

Biorę pod uwagę jeszcze OVH, które w wersji za 7.99zł netto daje aż 10TB transferu jednak zdaję sobie sprawę z tego jaki moloch to jest i jak ciężko może być się z nimi dogadać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na http://www.iwstack.com/ coś takiego jest,


Mógłbyś podrzucić dokładniejszy link? niezbyt to mogę znaleźć na stronie...

 


To za mało, będę potrzebował możliwość rejestracji konta w imieniu klienta w tle, będziecie w stanie coś takiego zaproponować?

Myślę, że to jest ciężki temat. Mimo prostego założenia - użytkownik może tworzyć konta - może to powodować wiele komplikacji. Między innymi my musimy zweryfikować mail, sprawdzić czy klient zaakceptował regulamin.
Do tego dochodzi kwestia naszego domyślnego rodzaju płatności - prepaid. Klient jeszcze przed uruchomieniem maszyny musi doładować swoje konto.

Wg mnie opcja "reseller" na jednym będzie dużo łatwiejsza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że jest opcja "pożyczenia" templatki innemu użytkownikowi ;)

Zastanawiałbym się, czy to jest dobry pomysł, żeby robić to w ten sposób.
1. Dla każdego klienta musisz podstawić obraz ISO (który pewnie będzie ważył około 1GB) - to trwa i zużywa transfer.
2. Na każdym VPS instalacja musi "pójść" z "płyty" - nie trwa to minuty - taka instalacja będzie trwała pewnie z 10 - 15 minut. Do tego dochodzi i tak kwestia konfiguracji narzędzi - to też potrzebuje czasu...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie dalekie od ideału. Prawdopodobnie skończy się na tym, że będziemy kupować na własne konto serwery, ale to dość znacznie komplikuje sytuację. Dochodzi bardziej skomplikowana księgowość, podwójna prowizja za płatność (najpierw klient płaci nam, potem my dostawcy VPS-ów) i tak dalej. Myślałem, że da się jakoś uprościć ten proces :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam proces instalacji VPSa wedle życzenia to banał (o ile może to być RH/CentOS/OracleLinux)

 

Ale rejestrowanie się w czyimś imieniu to IMHO śliska sprawa.

Myślę, że raczej powinieneś rejestrować na siebie te VPSy u kogoś kto jest w stanie zrobić Ci API pod Twoje oczekiwania a potem dodatkowo obiążać klienta kosztem VPSa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×