Skocz do zawartości

Polecane posty

Tiktalik to polska chmura. Mają trzy linie VPS-ów i jakiś hosting plików.

 

Ktoś polecił na Forum, zarejestrowałem się, naładowałem konto dychą, wkleiłem klucz publiczny w panelu i... to by było na tyle.

 

Próbowałem stworzyć instancję. Wybrałem nazwę, parametry, dodany wcześniej klucz ssh. Coś wstało pod tym adresem, ale nie mogłem się kluczem zalogować. Pomyślałem, że może scrollnąłem niechcący i w końcu nie dodałem tego klucza.

 

Skasowałem więc pierwszą i stworzyłem następną. Ta w ogóle nie startuje, nie pinga, pomimo kilku prób uruchomienia (log z panelu), status niezmiennie pozostaje "Uruchomiony: Stopped".

 

Co nieco nietypowe, nigdzie w panelu nie widzę nawet możliwości zgłoszenia problemów. Czy trzeba załodze imiennie maile słać? Regulamin przewiduje kontakt właśnie przez panel:

 

Panel Klienta - strona WWW zabezpieczona indywidualnym loginem oraz hasłem, poprzez którą Użytkownik zarządza Usługami oraz kontaktuje się z Usługodawcą

Ogólnie, wygląda fajnie, choć spartańsko, i ceny są przystępne, ale widać jeszcze kilka bugów i braków.

 

 

 

OK. Do trzech razy sztuka! Udało mi się zalogować przy pomocy hasła. Logowanie po kluczu nie działa, bo system obcina kilka znaków przy kopiowaniu klucza do /root/.ssh/authorized_keys.

 

Co do spartańskich warunków, to, jak już wspomniałem, nie widzę możliwości kontaktu z załogą, zmiany rDNS, oczywiście nie ma IPv6. Na plus należy zaliczyć dostęp do dwóch watków procesora i gigabajt pamięci nawet w najtańszej (8PLN netto/miesiąc) instancji.

Edytowano przez spindritf (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oprócz w/w wad ja dodam dla mnie najważniejszą:
- brak gwarancji zachowania adresu IP przy powiększaniu instancji.
Niestety - aby powiększyć instancję z istniejącym IP, należy ją zatrzymać zrobić backup i usunąć, a następnie "celować" w nasz adres. Może jednak okazać się, że ktoś nam go już gwizdnął.

Pytanie do właścicieli: czy da się w najbliższym czasie coś z tym zrobić?

Zaletą jest na pewno cena vps-ów standard.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście zmiany w regulaminie?

 

Informujemy, że z dniem 21 października 2014 w życie wchodzi nowy Regulamin Usług Tiktalik.

 

Zmiany obejmują:

 

1. wprowadzenie paragonów fiskalnych jako dokumentu potwierdzającego zakupu usług przez osoby fizyczne,

2. uproszczenie procesu rejestracji nowego Użytkownika dla osób fizycznych poprzez brak obowiązku podawania danych osobowych, poza kontaktowym adresem e-mail.

Na maila można zamówić VPS-a. Kiedy płatności bitcoin? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tam jakiś okres gwarancji adresu IP?

Bo od kilkunastu dni korzystam z tego clouda, ale tylko do celów edukacyjnych (instalacja itd.)

No i tak te cloudy usuwam, po 2-3 dniach znowu tworzę i jeżeli wybieram np sieć P4 zawsze mam ten sam numer IP.

W e24 jeżeli stworzę clouda np po 2ch dniach mam inne już IP. Ale, że taniej jest na tiktalik to z niego korzystam. Łącze super, transfer super aczkolwiek mogliby dać więcej za dopłatą (no chyba, że się da dokupić).

 

Czego mi brakuje:

- support, może być w formie ticketów

- większy wybór systemów

- wykresy zużycia (transferu np, bo nie wiadomo czy dochodzi się do granicy maksymalnego 2TB)

- resolve host (możliwość ustawienia nazwy np: s387.mojadomena.pl, teraz jest nazwa.nick.p4.tiktalik.com)

 

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

- brak gwarancji zachowania adresu IP przy powiększaniu instancji.

 

 

No i tak te cloudy usuwam, po 2-3 dniach znowu tworzę i jeżeli wybieram np sieć P4 zawsze mam ten sam numer IP.

Po usunięciu VPSa jego adres IP nie dostanie się innym użytkownikom przez okres najmniej dwóch tygodni, również w celach bezpieczeństwa. W tym czasie adres przypisany jest do puli użytkownika który go wykorzystywał. Tworząc VPSa i wybierając poprzednio użytą sieć - jeśli tylko jest to możliwe to zostanie przypisany jeden z adresów poprzednio używanych (wybierany losowo). W planach mamy udostępnienie informacji o puli adresów poprzednio używanych, tak żeby użytkownik sam decydował czy i który adres chciałby użyć.


- support, może być w formie ticketów

Jesteśmy w fazie przygotowywania systemu wspomagającego kontakt z użytkownikami, do końca roku powinien być dostępny. Do tego czasu zapraszamy do kontaktu przez email lub formularz zgłoszeniowy na stronie (poza panelem/bez logowania), te zgłoszenia są automatycznie wiązane w wątki/tickety wewnętrzne.

 

większy wybór systemów

Udostępniamy najpopularniejsze opcje, jednak jesteśmy otwarci na propozycje przygotowania kolejnych systemów.

 

 

- resolve host (możliwość ustawienia nazwy np: s387.mojadomena.pl, teraz jest nazwa.nick.p4.tiktalik.com)

revDNS obecnie możemy ustawiać tylko na żądanie Użytkownika.

 

Niestety - aby powiększyć instancję z istniejącym IP, należy ją zatrzymać zrobić backup i usunąć, a następnie "celować" w nasz adres. Może jednak okazać się, że ktoś nam go już gwizdnął.

Pytanie do właścicieli: czy da się w najbliższym czasie coś z tym zrobić?


Planujemy wprowadzić dla instancji STD zmianę parametrów - prawdopodobnie będzie to wymagać zaledwie restartu instancji, Jednak na dzień dzisiejszy nic nie obiecujemy.

Pozdrawiamy
Ekipa tiktalik.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Po usunięciu VPSa jego adres IP nie dostanie się innym użytkownikom przez okres najmniej dwóch tygodni, również w celach bezpieczeństwa. W tym czasie adres przypisany jest do puli użytkownika który go wykorzystywał. Tworząc VPSa i wybierając poprzednio użytą sieć - jeśli tylko jest to możliwe to zostanie przypisany jeden z adresów poprzednio używanych (wybierany losowo). W planach mamy udostępnienie informacji o puli adresów poprzednio używanych, tak żeby użytkownik sam decydował czy i który adres chciałby użyć.

 

 

Planujemy wprowadzić dla instancji STD zmianę parametrów - prawdopodobnie będzie to wymagać zaledwie restartu instancji, Jednak na dzień dzisiejszy nic nie obiecujemy.

 

Bardzo dziękuję za informację - teraz wiem, że mogę spokojnie usunąć instancję, a adres ip zostanie w mojej puli.

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład napisałem prośbę o test usługi w dniu 2 października i do dnia dzisiejszego nie mam odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa z backupami? Czy są one za darmo przechowywane no i ile ich można zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Backupy wykonuje się tworząc obraz instancji - trzeba ją zatrzymać, nacisnąć w panelu backup a po jego zakończeniu uruchomić instancję ponownie. Z takiego obrazu możemy od razu stworzyć kolejną instancję.

Na dzień dzisiejszy backupy są darmowe, ich ilość jest też nielimitowana - działa tu zasada fair use - w przyszłości planujemy wprowadzić kilka darmowych + jakąś drobną opłatę za dodatkowe.
Backupy przechowujemy w trzech replikach, na trzech różnych serwerach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Backupy wykonuje się tworząc obraz instancji - trzeba ją zatrzymać, nacisnąć w panelu backup a po jego zakończeniu uruchomić instancję ponownie. Z takiego obrazu możemy od razu stworzyć kolejną instancję.

 

 

Krzysiu, na pewno to jest narzędzie do backupów? Zatrzymywanie usługi do zrobienia kopii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest to jedyne wyjście, lub backup we własnym zakresie. Planujemy wdrożenie snapshotów.

Na dzień dzisiejszy wykonujemy snapshoty na instancjach PRO (wykonywane cyklicznie, niedostępne dla klienta - posiadamy je na wypadek ewentualnej awarii) - instancje STD posiadają inny rodzaj przestrzeni dyskowej - wdrożenie opcji snapshotów wymaga więcej czasu.

Edytowano przez Kszysiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie oto łącze mam na swoim serwerze już od dobrych paru godzin (z przerwami na poprawne działanie): http://pastebin.com/vc8DMDck

Na dodatek maszyny matki są przeciążone. Na kontakt nikt nie odpowiada.

Przynajmniej można było tanio przetestować, załadowałem za 10 zł i więcej nie załaduję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiadomość, że maszyny matki są przeciążone? W tej chwili maszyny nie są zapełnione nawet w połowie (zaalokowana jest mniej więcej połowa pamięci na każdej, a XEN alokuje od razu całość).

Napisz mi na PW kiedy pisałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przegladam tak rozmowę i ich ofertę, może braków jeszcze trochę jest, ale jak dla mnie plusem jest cena VPS (a serwery z SSD są od 3 groszy za h ), rozliczenia godzinowe. Mają jeszcze coś takiego jak Tiktalik Files - z nieograniczoną pojemnością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U was też tak wolno działa serwer ? aż konsola się zawiesza wziąłem testowo pakiet za 8 zł ale już na dzień dobry mam kłopoty z serwerem.

 kernel:[  523.933334] journal commit I/O error
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)
dpkg: error: unable to access dpkg status area: Read-only file syst
Edytowano przez Łukasz Bodziony (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łukasz staraj się dokładniej opisywać problem w ticketach bo bardziej opisałeś problem tu na forum niż w mailu do supportu :)

Pieka - widzieliśmy już w logach to, ze trzy razy próbowałeś stworzyć instancję i nie poszło - nie powinno się powtórzyć :)

Wesołych świąt:)

Edytowano przez Kszysiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie u nich serwer daruję. Myślałem nad przejściem do nich z OVH ale niestety te serwery nie są dopracowane żeby funkcjonowały jak należy , tworzysz instancje a tu niespodzianka klikasz uruchom i nie odpala jeśli bym miał codziennie pisać do supportu co się dzieje bym oszalał. W panelu macie mój e-mail gdy będzie to poprawnie wszystko działało to wrócę póki co daruje sobie tą firmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spodobał mi sie system płacenia za kazda godzine, poniewaz uruchamiałem serwer bardzo rzadko. Na początku byłem bardzo zadowolony.

Niestety ostatnio system strasznie zamula. Uruchamianie, instalacja itp trwa wieki. Próbowałem usunąć instancje przez 2 dni, pozniej sobie darowałem, bo miałem tylko 2 zł na koncie, ale okazało się ze jeszcze mi nabiło na minusie. Przeniosłem się na digitalocean i jest o niebo lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@klagu - aktualnie nie używam Tikalika, ale mieli problemy, o których pisali i do których się przyznali, więc może trafiłeś w ten okres. Napisz do supportu, dogadacie się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam się nad VPS Standard. klagu - czyli ten system rozliczeń w cyklu godzinowym działa dobrze tak? W sumie elastyczne API też jest zaletą ich - można w łatwy sposób zautomatyzować np. skalowanie wydajności serwisu w zależności od chwilowego ruchu, nocneg ograniczenie kosztów, cykliczne backupy systemu etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Elastyczne API? Gdzie?

Przecież tam można tylko zrobić to samo co w Panelu.

 

Skalowanie wydajności? - Pokażcie mi to

Nocne ograniczenie kosztów - Uhmm??

 

Szkoda że nie można zmienić Unit'ów w ramach działającej instancji. Głupotą jest że najpierw trzeba zatrzymać instancję, potem backup potem usunąć starą i nowa instancja na bazie backupu z nowymi parametrami.

 

Czy w STD nie można skalować w ramach działającej instancji?

 

Ping do serwera mam ok 80ms z Podlasia, Czy u Was też tak się to trzyma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mówiłem o instancjach a nie stronie głównej ;)

 

No ale ok czasy na poziomie 20ms wg. podanej przez Ciebie strony.

 

Trochę drażni że IP może się zlosować.

Zrobiłem tak: Wszedłem na instancję, wywaliłem interface, potem dodałem go z powrotem i... inne IP :/

 

Czyli co, jak poustawiam sobie domeny i nagle coś odwali bo będę chciał zwiększyć pakiet to dupa... wszystkie domeny do rekonfiguracji i kilka/naście h w plecy z niedziałającymi usługami?

 

Trochę szkoda bo zapowiadał się dość fajnie ten serwis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×