Skocz do zawartości
sreg

Streaming na 25 000 odbiorców.

Polecane posty

Hej

 

mam pytania dotyczące streamu na Wowza dla ok. 25 000 odbiorców przez okres 2-3 godzin/dziennie:

1. Czy z Waszego doświadczenia Amazon Cloud Front pociągnie stream w jakości 850 kbs (obraz+dźwięk) dla takiej liczy odbiorców ?

2. Czy może lepiej jest uruchomić na Amazon EC2 3-4 maszyny z łączem 10 Gigabit i przygotować całość jako serwery Edge/Orgin ?

3. Jak w miarę szczegółowo wyliczyć maksymalne zużycie transferu dla obydwu powyższych rozwiązań. Mi wychodzi około 30 TB przez 3h.

4. Jak się rozliczacie z Klientem (agencją eventową w moim przypadku) przy takich realizacjach - słyszałem o 0,60 gr za użytkownika/dzień itd.

 

Dziękuję za pomoc

 

Sebastian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Co prawda nie mam doświadczenia z Amazonem, ale nasza firma Nadaje.com świadczy usługi na łączach Leaseweb.com, lidera rynku europejkskiego, które są w stanie zagwarantować wymaganą przez Pana przepustowość. Przy 25 000 widzów w jakosci 850 kbps wychodzi niecałe 22 Gbps w piku.

 

Kwestia zapewnienia przepustowości to najbardziej kosztowna część projektu, więc jest możliwa jedynie opłata z góry za zapewnienie serwera i gwarantowanej przepustowości.

 

Prosze o doprecyzowanie czy jest to jednorazowe wydarzenie 2-3 godziny w jednym dniu, czy też kilka dni, czy dłuższa obsługa.

 

Zapraszam do kontaktu serwery [at] nadaje.com

http://video.nadaje.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuję za odpowiedź. Jest to przez dwa dni po 3h. Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia u Pana (sreg@wp.pl) za jeden dzień.

 

Niemniej osoby, które mogłyby odpowiedzieć na moje pytania bardzo proszę o pomoc i informacje.

 

Sebastian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

mam pytania dotyczące streamu na Wowza dla ok. 25 000 odbiorców przez okres 2-3 godzin/dziennie:

1. Czy z Waszego doświadczenia Amazon Cloud Front pociągnie stream w jakości 850 kbs (obraz+dźwięk) dla takiej liczy odbiorców ?

2. Czy może lepiej jest uruchomić na Amazon EC2 3-4 maszyny z łączem 10 Gigabit i przygotować całość jako serwery Edge/Orgin ?

3. Jak w miarę szczegółowo wyliczyć maksymalne zużycie transferu dla obydwu powyższych rozwiązań. Mi wychodzi około 30 TB przez 3h.

4. Jak się rozliczacie z Klientem (agencją eventową w moim przypadku) przy takich realizacjach - słyszałem o 0,60 gr za użytkownika/dzień itd.

 

Dziękuję za pomoc

 

Sebastian

https://www.google.pl/search?q=22Gbps+in+3+hours => 29.7TB, czyli te 30TB za 3 godziny wyszło dobrze :)

 

1. Amazon jest drogi. Tutaj temat zazwyczaj się kończy, ale miałem już klienta, który zarabiał krocie na transmisji, więc nie patrzył na kwoty. Cloudfront powinien dać radę dla takiej przepustowości. Cena za 2x3h (o ile nigdzie nie popełniłem błędu) ok. 15 000zł za 60TB ruchu, do tego jeszcze licencja na Wowzę, bo jeżeli z niej chcemy korzystać to potrzebujemy.

 

2. Transfer na EC2 jest w podobnej cenie, więc 15.000zł + koszty maszyn, które się zamkną w 100-150zł, więc to można pominąć.

 

3. Załóżmy, że średnio będzie 20 000 ludzi, bo jeżeli zakładamy maksimum na 25 tys. to 20 będzie średnio. W takim momencie liczymy po prostu 20 tys. * bitrate, czyli 20000*0.85Mbps = 17000Mbps ~ 17Gbps. Potem transfer przeliczy nam już ładnie wujek G: https://www.google.pl/search?q=17Gbps+*+3+hours 22.95TB za 3h.

 

4. Ja osobiście (o ile miałbym kilka dni na przygotowanie infrastruktury pod taki event) liczę sobię za event coś w stylu "opłata administracyjna" + zależy jak się dogadamy, ale najczęściej po prostu koszt transferu. Dzięki temu każdy jest zadowolony, bo ja nie rzucam kosmicznych kwot jak Amazon (36gr/GB w pierwszych 10TB ruchu) tylko czasami nawet 8x taniej przy mniejszych eventach.

 

Teraz ja zapytam: treść legalna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej bardzo dziękuję za odpowiedź.

Treścią są wykłady znanej osoby, która będzie w Polsce niemniej użytkownicy są z całego Świata.

 

A z jakich rozwiązań korzysz że ceny mogą być aż 8 razy niższe ? Powiem szczerze dopiero sobie uświadomiłem że koszt tego może być prawie 17.000 za sam transfer bazując na Amazonie.

 

Napisz mi na priva jaki byłby koszt gdyby to robić z Twoim wsparciem. Z rozbiciem na transfer i obsługę techniczną.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×