Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
jasiek07

Optymalizacja (apache+joomla) za opłatą kilkadziesiąt zł?

Polecane posty

Witam!

Posiadam stronę www w joomli na serwerze apache2 + moduł mod_rewrite.

W godzinach wieczornych strona pada, przeciążenia sprawiają że albo strona jest zamulona, albo jest nieosiągalna (nie ładuje się), stwierdziłem iż problem leży po stronie serwerowni, bo u innego dostawcy nie miałem takich aż problemów. Ale odpisali mi, że moj vps generuje zbyt duże obciążenie i że problem jest po stronie mojej witryny.

 

Czy ktoś zna się na tyle w joomli jak i optymalizacji serwerów i ma trochę czasu, żeby rozwiązać mój problem?

VPS ma 2gb pamięci, a pęka w szwach.. Nie wiem niestety czy to problem po stronie konfiguracji serwera, czy może z joomlą jest coś nie halo (jakiś plugin, czy moduł, nie wiem jak stwierdzić co powoduje padanie serwera).

 

Byłbym skory zapłacić skromne 50zł w zamian za zlikwidowanie mojego problemu i zoptymalizowanie stronki tak aby mogła przyjmować duże obciążenia a ja nie musiał bym się tym martwić.

 

Pozdrawiam!

Edytowano przez jasiek07 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powyłączałem jak najwiecej zbędnych pluginów (nawet tych stockowych), zwiększyłem cache do progresywnego, i ustawiłem limit na 60 minut (wcześniej 30 min). Natomiast nie wiem co dalej, pewnie optymalizacja apache2 zrobiłaby swoje. I czy oddzielenie bazy danych, tj. przeniesienie jej na inny serwer pomogłoby?

 

@up

 

1. Lankapartnerhost

2. Joomla 2,5

3. W sumie nie wiele modułów, głównie to moduły menu. A takto to: Akeeba subscriptions, Facebook Like Box, K2 (którego w sumie nie używam i go zaraz wyłączę), jEvents Calendar, no i w sumie to wszystko.

4. php+apache configi http://www25.zippyshare.com/v/10714464/file.html

5. Chętnie zdobęde statystyki, ale jak to zrobić? Odpalić debugowanie w joomli, czy może serwer gdzieś zbiera dane?

6. Nie używam żadnego panelu. (jedynie ten zwykły solusa do zarządzania podstawowymi opcjami).

7. Kilka do kilkunastu tys odwiedzin.

 

ps. na serwerze stoi jest postifx+dovecot do obsługi emaili. Może ich konfiguracja też jakoś wpłynąć na serwer?

 

Dziękuje za pomoc.

Edytowano przez jasiek07 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być słaby sprzęt lub przeciążana matka, albo zła konfiguracja. Nigdy nic nie wiadomo. Na pewno migracja na nginx'a + PHP-FPM + cache pomoże. Ktoś może wykrył jakąś lukę i ładnie obciąża Ci serwer.

 

Pokaż jakieś statystyki: odwiedzin, zużytych zasobów itp.

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę myślałem nad zmianą na tego nginxa, będę musiał to zrobić. Pewnie muszę się liczyć z tym, że pliki .htaccess odpadają po migracji? Mam pare folderów zabezpieczonych na refferer, żeby nikt nie mógł wrzucać plików php w nich zawartych w ramki na swoje strony.

 

A czy moduł rewrite wykorzystywany stale przez joomle może obciążać znacznie serwer? Bo w końcu uruchomione jest w witrynie przepisywanie url, i przyjazne adresy, wszystko wycisnąłem na maksa, żeby adresy były najkrótsze, nawet zmodyfikowałem router.php w celu usunięcia id artykułów z adresów.

 

trochę statystyk z panelu:

 

post-27153-0-93559100-1406750198_thumb.pngpost-27153-0-77937700-1406750204_thumb.png

Edytowano przez jasiek07 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie!
Pamiętajcie, że aby różnica w wydajności apache2 vs nginx była odczuwalna ruch musi być ogromny, a tutaj raczej nie mamy z tym do czynienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił openLiteSpeed, sam używam od roku i jestem bardzo zadowolony, mimo to że lubię pogrzebać w tym z czym pracuje to prawie wszystko da się ustawić w panelu co oszczędza czas na szukaniu opcji konfiguracji itd. Testy oLS vs nginx wypadają bardzo podobnie, a w niektórych oLS wychodzi nawet lepiej. LS jest trochę odchudzone w porównaniu do płatnej wersji Enterprise i np. nie ma wbudowanego cache PHP tylko trzeba użyć jakiegoś zewnętrznego np XCache (polega to na zaznaczeniu checkboxa podczas kompilacji PHP przez panel..), ale wciąż ma wszystko co jest potrzebne, obsługuje pełną składnie htaccess (minusem jest że trzeba ją wpisać przez panel, no ale..). Można by się jeszcze tak długo rozpisywać, ale moim zdaniem open litespeed to godny rywal apache/nginx/lighttpd jednak trochę niedoceniany/nieznany.

Edytowano przez ToFFiK (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Różnica między apache2 z mod_php do nginxa z fpmem jest odczuwalna nawet przy 10 requestach w tym samym czasie.

Wszystko zależy imho od tego co będzie interpretowane, gdyż co innego mierzyć wydajność webservera, wydajność SAPI, wydajność interpretatora.

 

W tym przypadku powinno to wyglądać w nastepujący sposób:

nginx>apache_mpm_prefork (Jednak to prosta statyka)

fpm

php=php (Zakładając użycie tej samej wersji, tych samych modułów)

 

Ale zawsze zamiast apache mpm_prefork możemy użyć mpm_itk i wtedy mod_php zastąpić np. mod_fastcgi/mod_proxy_fcgi do tego samego php-fpm co nginx. Koniecznie przejść z drzewa 2.2 na 2.4.

 

Ja bym polecił openLiteSpeed, sam używam od roku i jestem bardzo zadowolony, mimo to że lubię pogrzebać w tym z czym pracuje to prawie wszystko da się ustawić w panelu co oszczędza czas na szukaniu opcji konfiguracji itd. Testy oLS vs nginx wypadają bardzo podobnie, a w niektórych oLS wychodzi nawet lepiej. LS jest trochę odchudzone w porównaniu do płatnej wersji Enterprise i np. nie ma wbudowanego cache PHP tylko trzeba użyć jakiegoś zewnętrznego np XCache (polega to na zaznaczeniu checkboxa podczas kompilacji PHP przez panel..), ale wciąż ma wszystko co jest potrzebne, obsługuje pełną składnie htaccess (minusem jest że trzeba ją wpisać przez panel, no ale..). Można by się jeszcze tak długo rozpisywać, ale moim zdaniem open litespeed to godny rywal apache/nginx/lighttpd jednak trochę niedoceniany/nieznany.

Jaki to litespeed enterprise ma opcache domyślnie? Gwoli ścisłości nie ma żadnego i podobnie należy wykorzystać wbudowanego w PHP zend opcache lub zewnętrzny moduł np. xcache

 

 

Żeby nie być gołosłownym, że nawet apache2.2 z mod_php może radzić sobie z dużym ruchem: (Co prawda zaplanowana jest już przesiadka na nginx, bo apache2 z mod_php bardziej w schedzie po poprzedniej firmie)

YRaFbcK.png

 

 

Edytowano przez malu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Jaki to litespeed enterprise ma opcache domyślnie? Gwoli ścisłości nie ma żadnego i podobnie należy wykorzystać wbudowanego w PHP zend opcache lub zewnętrzny moduł np. xcache

Nie napisałem że ma domyślne cachowanie, tylko że ma wbudowane.

Wiki lite mówi jednak coś innego; http://www.litespeedtech.com/support/wiki/doku.php?id=litespeed_wiki:litespeed:cache

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że ma domyślne cachowanie, tylko że ma wbudowane.

Wiki lite mówi jednak coś innego; http://www.litespeedtech.com/support/wiki/doku.php?id=litespeed_wiki:litespeed:cache

Skoro już coś linkujesz, to najpierw przeczytaj ze zrozumieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×