Skocz do zawartości
mrmisiek

Transfer domeny na firmę?

Polecane posty

Witam

 

Czy możliwy jest transfer domen między osobą fizyczną a firmą? Uściślając:

Mam domenę krajową na home.pl jako użytkownik indywidualny i chciałbym ją przenieść gdzieś indziej (np. do hekko.pl) na konto firmowe. Czy jest to możliwe? Jeśli tak to czy mogę zrobić to bezpośrednio, czy też wiążą się z tym jakieś dodatkowe formalności?

 

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeżeli temat był poruszany lub pytam o oczywistość, jednak nie udało mi się znaleźć tej informacji.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Transfer w przypadku domen .pl to wyłącznie zmiana rejestratora - firmy która obsługuje domenę.

Zmiana danych abonenta, w tym przypadku z prywatnego na firmowego to cesja która jest odrębną procedurą.

Pewnie można wszystko załatwić za pomocą jednego kliknięcia z powyższych, tylko potem udowodnij swoją rację i miej dowody w przypadku zgłoszenia sporu o nazwę domeny do nasku, a jeżeli nie będziesz miał wiarygodnego potwierdzenia wykonania cesji z obu stron tylko samego transferu to cóż - Twój problem.

Edytowano przez MasterNETpl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak od strony technicznej wygląda sprawa kodów authinfo. Kody te generuje NASK czy partner i wpisuje je do bazy NASKu? Zmiana abonenta domeny wymusza wygenerowanie na nowo kodu authinfo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli posiadasz kod authinfo możesz dokonać transferu do innego rejestratora i jednocześnie zmienić abonenta domeny. Kod authinfo jest informacją autoryzującą domenę, tak więc posiadając go możesz dokonac wszelkich niezbędnych operacji na domeniei jesteś do tego uprawniony. Nie musisz nic nikomu udowadniać.

Jewżeli chodzi o kody authinfo - generowane są one przez partnerów i zapisywane w bazie NASK. Jakakolwiek zmiana w domenie (chyba oprócz DNSów ale tez niezawsze) może powodowac zmianę kodów authinfo - każdy partner w tym zakresie ma własną politykę.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli to, co ładnie opisała Ola.

 

Dodam, że zmiana (jak zrozumiałem) osoby fizycznej na jednoosobową działalność gospodarczą nie niesie ze sobą faktycznych skutków prawnych. Jednoosobowa działalność gospodarcza nie posiada odrębnej osobowości prawnej, właścicielem będzie nadal ta sama osoba.

 

Zmiana jest jedynie dla celów podatkowych, jako że wyszczególniony jest NIP i firma (odrębna sprawa, że to kwestia bardziej billing systemu rejestratora niż bazy NASK).

 

Zatem:

 

miej dowody w przypadku zgłoszenia sporu o nazwę domeny do nasku, a jeżeli nie będziesz miał wiarygodnego potwierdzenia wykonania cesji z obu stron tylko samego transferu to cóż - Twój problem.

 

Można się spierać samemu ze sobą, ale warto się upewnić czy to nie objaw schizofrenii.

Podpisanie cesji samemu ze sobą - tym bardziej.

 

Ten przypadek nawet bez authinfo załatwia się od ręki i bez papierkologii.

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli posiadasz kod authinfo możesz dokonać transferu do innego rejestratora i jednocześnie zmienić abonenta domeny.

Nie. Dla domen polskich najpierw musisz dokonać transferu, potem możesz zaktualizować informacje o abonencie.

Możliwy jest chyba jeszcze scenariusz, że przy pomocy kodu Authinfo zainicjujesz zmianę informacji o abonencie, a później ewentualnie dokonasz transferu. Jednoczesna zmiana rejestratora i danych abonenta dla .pl technicznie nie za bardzo jest możliwa.

Co innego jest dla innych tld, ale o nich tu nie rozmawiamy.

 

 

 

Ten przypadek nawet bez authinfo załatwia się od ręki i bez papierkologii.

Zależy jak kto rozumie papierkologię. Bo oświadczenie abonenta (nawet mailowe) + weryfikacja czy rzeczywiście w CEIDG jest wpis jego dotyczący w razie jakiegoś sporu będzie chyba bardziej przekonywująca (bo jak zauważyliście, to tak naprawdę zmienia się nazwa abonenta, ale nie sam abonent) niż zmiana danych na takie "od czapy".

 

PS: Abonent. Właściciel to może być kilograma jabłek :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za definicyjne minimum papierkologii uważam użycia papieru, co w opisanej sytuacji wydaje mi się zbędne.

A myślę, że pytającego mało interesowały niuanse techniczne, co do rzeczywistości nie można mojej przedmówczyni niczego zarzucić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@kafi ja od 6 lat pracuję u jednego z partnerów NASK tak więc wiem zarówno z teorii jak i z praktyki, że podaczas transferu domeny można zmienić równocześnie aboneta domeny - chodzi mi o taką sytuację, że masz domenę w firmie X na swoje dane a chcesz przenieść domenę do firmy Y na zupełnie inne dane (swoje firmowe czy zupełnie innej osoby) - jest to możliwe i nie ma żadnego problemu z wykonaniem takiej operacji. Pamiętaj, że transfer wykonuje się dopiero w momencie, kiedy dotychczasowy abonent zatwierdzi link transferowy.

Kiedyś było tak, że domenę transferowało się razem z kontaktem ale w tej chwili domenę transferuje się już na nowy kontakt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×