Skocz do zawartości
krojek

kilka pytań - debian

Polecane posty

Witam, posiadam VPS z Debianem 6 i mam do was kilka pytań.

 

1. Jak mogę userówi nadać pełne prawa do FTP ? Ponieważ jak cokolwiek chce na nowym userze zrobić pisze ze nie mam uprawnień.

2. Jak mogę sprawdzić lokalizacje mojego VPS'a ?

3. Jak sprawdzić moc procesora ?

4. Jak mogę usunąć zainstalowane programy ?

5. Jak wyłączyć np. phpmyadmin, mysql ?

6. Czy da sie jakoś zoptymalizować debiana? bo czasami procesor podskakuje 100% od czasu kiedy zainstalowałem pulpit zdalny.

 

 

Z góry dziękuje za pomoc , pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

1. Tworząc usera np. przez adduser tworzy się katalog /home/user i ma on prawa user/user (użytkownik/grupa). Standardowo on ma wszystkie prawa. Można sprawdzić w /home komendą ls -l

 

Jeżeli nie ma praw możesz mu nadać komendami chmod / chown / chgrp najlepiej z dodatkiem -R (włącznie z katalogami i plikami podrzędnymi)

 

 

2. Możesz sprawdzić geolokalizację IP, dane o IP w WHOIS (komenda whois ip) lub tracert / traceroute :)

 

3. cat /proc/cpuinfo masz info o procesorze, ale ciężko sprawdzić np. przy OPENVZ jaki jest rzeczywisty stan (ile masz przydzielone i jaką masz faktycznie możliwość użycia). Przy oversellingu (nad - sprzedaż) możesz mieć i 100% rdzenia, ale 5 innych klientów też może mieć 100% tego samego rdzenia :)

 

4. apt-get / aptitude / dpkg / yum (z reguły google lub dobra książka)

 

5. /etc/init.d/program stop / service stop

 

6. da się dobrze go konfigurując

 

7. NA MIŁOŚĆ BOSKĄ GOOGLE / HOWTOFORGE / GOOGLE / WIKIPEDIA / GOOGLE / LINUX.pl / GOOGLE

 

 

 

Te wszystkie informację są w tych internetach, ale wykaż odrobinę chęci i sam poszukaj. To są podstawy, jeżeli nie jesteś w stanie sam ogarnąć odpowiedzi na te pytania to linux nie jest dla Ciebie.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ci bardzo za pomoc.

Ale zastanawia mnie czy ty odpalając po raz pierwszy VPS wiedziałeś co i jak, ja niestety zaczynam dopiero z tym przygodę i szukałem też informacji w internecie ale chciałem także tutaj zapytać bo nie wszystko udało mi się jeszcze doczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×