Skocz do zawartości
adrian_linux

Budowa serwerowni pod hosting stron www

Polecane posty

Witam,


myślę o zbudowaniu własnej "małej" serwerowni ( szafa, serwer DELL, klimatyzacja, zasilacz ups) na łączu 10/10 Mb od dostawcy internetowego. Będzie to hosting stron www na około 300-400 klientów. Nie mam na początek za dużego budżetu na budowanie serwerowni wybierając rozwiązanie typu Load Balancer i np 2 lub 3 serwerki w klastrze.


Przymierzam się do kupienia jednego serwera DELL z proc 2 rdzeniowym, 32GB ramu na pokładzie i kieszeniami na 4 dyski SAS 3.5'' 2TB. Jeden dysk zostawie awaryjnie wolny w kieszeni a 3 pozostałe zepnę w RAID 5 - czym samym uzyskam 4TB powierzchni do dyspozycji dla potencjalnych klientów kont hostingowych.


Czy taki jeden serwer może działać pod hosting - przynajmniej na początek działalności firmy ??


Dodam że koniecznie chce własny serwer, nie dedykowany ani VPS :)



Pozdrawiam

Adriano


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wstaw go w kolokacje, serio, będzie i lepiej i taniej.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak na 400 klientów to wątpie że ci wystarczą 2 rdzenie, raid 5 i łącze 10 mega (bez redundancji?)

Jak tak bardzo chcesz mieć swój sprzęt to polecam ci jak wyżej kolokacje - chociaż na start o wiele taniej Cię wyniosłaby dzierżawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budowanie własnego DC nie mając 10M ojro mija się z celem. Na start opłaca się najbardziej dzierżawa serwera, bo nie masz początkowych wysokich kosztów. Co prawda jest to mniej elastyczne rozwiązanie niż własny serwer, ale odpadają koszty związane z serwisem. Trzeba wybrać tylko dobrzego dostawce usługi, który zapewnia dobre SLA na sprzęt (i nie tylko).

 

Raid5 nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli planujesz mieć hosting z dynamicznymi stronami, które będą zapisywać coś do bazy ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budowanie własnego DC nie mając 10M ojro mija się z celem.

Ta.. zaraz miliardy..

 

Adrian_linux, temat ciężki, przy jednym serwerze słabo opłacalny. Nie chodzi o zwiększenie łacza.

Sprzęt, któ¶y podałeś wygląda na jakiś zabytek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz co to redundancja, a chcesz się brać za budowę "serwerowni"?

Redundancja to inaczej mówiąc nadmiarowość. W przypadku łącza, chodzi o łącze zapasowe, gdy Twoje główne łącze przetnie ktoś koparką.

A dowiadywałeś się o dodatkowe adresy IP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miłosz teraz zauważyłem pomyłkę, serwer będzie nie z 2 rdzeniami a z 2 PROCESORAMI ( 4 rdzenie, 32 wątki ).

Przepraszam za pomyłkę.

 

Sam serwer będzie mnie kosztował około 7 tyś zł. Dyski SAS będą nowiutkie ( 6 tyś zł).

Wybrałem SAS (choć drogie) aby zyskać predkość odcztu/zapisu.

Chcę póżniej zapłenić szafę kolejnymi serwerami aby wykorzystać miejsce w szafie (42U) i zwiększać sobie stopniowo łącze.

Na początku 1 serwer aby zyskać doświadczenie - każdy kiedyś "zaczynał" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miłosz teraz zauważyłem pomyłkę, serwer będzie nie z 2 rdzeniami a z 2 PROCESORAMI ( 4 rdzenie, 32 wątki ).

 

Jak żeś to policzył? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz co to redundancja, a chcesz się brać za budowę "serwerowni"?

Redundancja to inaczej mówiąc nadmiarowość. W przypadku łącza, chodzi o łącze zapasowe, gdy Twoje główne łącze przetnie ktoś koparką.

A dowiadywałeś się o dodatkowe adresy IP?

 

Tak, będe miał 2 klasy adresów IPv4

Łącze będzie nie światłowodem tylko Bridge o mocy przepychu do 100Mbs

Odległość wysyłu 400 metrów. Komparka nie przerwie.

 

Stopniowo zadbam o dodatkowe łącze ( światłowód).

Pewnie sporo osób podobnie jak ja budowało swoje serwerownie

nie od razu na TIP-TOP, tylko stopniowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMHO wywalasz kasę w błoto, ale człowiek uczy się na błędach. Oczywiście z całego serca życzę powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak żeś to policzył? :)

Czasem przy serwerach tak pisze. Po prostu cytowałem :)

Szczerze mówiąc dopiero wgryzam się w temat.

A czy mógłby spytać o zagadnienie macierzy jak bym chciał do serwera dopiąć macierz dyskową a potem kolejne półki z dyskami.

 

Jak to technicznie wygląda ?

Jakie parametry powienien mieć serwer aby dopiąć macierz ?

Czym się sugerować ?

Czy to jest profesjonalne ?

 

 

Z góry dziękuje za poświęcony czas. Bardzo pomocne mi są zapisane tu komentarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanka do zastanowienia:

 

1. Gdzie będziesz trzymał kopie zapasowe?

2. Ile czasu pociągnie Ci UPS ten cały sprzęt(myślę tu o baterii akumulatorów a nie pojedynczym UPS i/lub redundantnym zasilaniu)?

3. Sprzęt typu router, firewall? Czym to realizujesz?

4. Do tych dysków masz jakiś sensowny kontroler KONIECZNIE z potrzymaniem bateryjnym?

 

To tyle na szybko.. nie wliczam licencji na różne directpanele itp. rzeczy, które musisz udostępnić klientowi.

Edytowano przez XYS (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanka do zastanowienia:

 

1. Gdzie będziesz trzymał kopie zapasowe?

2. Ile czasu pociągnie Ci UPS ten cały sprzęt(myślę tu o baterii akumulatorów a nie pojedynczym UPS i/lub redundantnym zasilaniu)?

3. Sprzęt typu router, firewall? Czym to realizujesz?

4. Do tych dysków masz jakiś sensowny kontroler KONIECZNIE z potrzymaniem bateryjnym?

 

To tyle na szybko.. nie wliczam licencji na różne directpanele itp. rzeczy, które musisz udostępnić klientowi.

1. Kopie - no własnie, hm.. na razie myślę że wszystko będzie na 3 (nowych) dyskach - czyli dane, pliki, backup + tak jak pisałem 4-ty dysk zapasowy na wymianę w razie awarii któregoś z 3 spiętych w RAID5.

2. UPS wytrzyma do 5 min a jeśli wyłączą prąd na całej ulicy mam zasilanie dwukierunkowe - pobieram prąd z ulicy obok. Serwer stoi na rogu ulic. Zasilanie dwukierunkowe potwierdzone przez Energetykę.

A jak wyłączą w całym mieście to mam zasilanie w postaci agregatora prądotwórczego.

3. Ruter - tak oczywiście ( Router -> Switch -> serwer).

 

Licencja DA - oczywiście

Linux: Debian albo FeeBSD ale jeszcze myślę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś markowy, serwerowy router, czy TP-LINKa do zastosowań domowych?

RAID z hot-spare'm?

Chcesz backup trzymac na dyskach, na których aktualnie pracujesz? Powodzenia z takim podejściem.

Podtrzymanie przez 5 min? Powodzenia, serio...

Jeździsz czasami na wakcje? Co wtedy?

Myślałeś nad jakimiś automatami do gaszenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Używanie macierzy jest profesjonalne. Najlepiej robić od razu kopie danych na inną macierz w innej lokalizacji, żeby łatwo można było zrobić DRP. Musisz naprawdę mieć dużo $$$, z którymi nie masz co robić. Ja w sumie też bardzo lubie sprzęt (serwery, macierze, upsy, itp), więc rozumiem tą chęć kupienia wszystkiego, ale IMHO jeśli zadajesz takie pytania jak zadajesz, to uda Ci się to poprawnie skonfigurować za rok, może dwa ...

 

Aby dopiąć macierz do serwera musi on mieć kontroler, który wspiera protokół komunikacji z daną macierzą. Kartę FC, kartę ISCSI (hardware lub software), kartę SAS, czy infiniband. Najlepiej jak serwer ma 2 (lub więcej) takich kontrolerów, to masz od razu redundację i często lepszą wydajność w komunikacji z macierzą.

 

Kopie zapasowe trzymane na tym samym serwerze, na którym są zabezpieczane pliki, to nie backup ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ad. 1

Moim zdaniem niedopuszczalne nawet na nowym sprzęcie.

 

Dodatkowo teraz doczytałem.. łącze 10/10? Co to będą za strony? Statyczne wizytówki po 100kB? Myślę, że takim łączem nie ma szans nawet na 100 kont.

 

Dodatkowo jak pozostałe parametry np jitter, ping?

 

Dosył radiolinia?

 

Edytowano przez XYS (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś markowy, serwerowy router, czy TP-LINKa do zastosowań domowych?

RAID z hot-spare'm?

Chcesz backup trzymac na dyskach, na których aktualnie pracujesz? Powodzenia z takim podejściem.

Podtrzymanie przez 5 min? Powodzenia, serio...

Jeździsz czasami na wakcje? Co wtedy?

Myślałeś nad jakimiś automatami do gaszenia?

 

Proszę cie, nie buduje OVH :) tylko Home Data Center :)

Ruter będzie rackowy, switch też (palunje model 3com).

Gaśnica też będzie :) a jak pojadę na wakacje to pracownik będzie czuwał

 

To jak powinienem trzymać backup?

W serwerze będzie miejsce tylko na 4 dyski ( każdy będzie po 2TB SAS 3.5'')

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Backup w co najmniej jednej zupełnie innej geolokalizacji.

 

Jak będzie realizowany mechanizm przełączania na zapasowe zasilanie?

 

Jak z tym łączem?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adrian, to nie tak, że Cię próbuje atakować.

Chcę Ci po prostu pokazać o ilu rzeczach musisz pomyśleć i.. nie obraź się, ale o ilu rzeczach jeszcze nie pomyślałeś lub nie wiedziałeś.

Jak trzymać backup? Na pewno na innej macierzy i najlepiej w innej lokalizacji.

Możesz sobie na tym serwerze pomyśleć nad jakąś wirtualizacją i możesz robić snapshoty, które będziesz uploadował na inny serwer, możesz robić kopie kont użytkowników z poziomu DA i uploadować je na zewnętrzny serwer przez np. FTP.

Masz za dużo kasiorki i chcesz mieć własny sprzęt? Pomyśl np. nad gotowym rozwiązaniem pod backup. typu http://www.fujitsu.com/pl/products/computing/storage/solutions/eternus/cs800/index.html

Na początek model Entry powinien wystarczyć. Masz więcej gotówki? Bierz Scale.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mniejszym dla Ciebie obciążeniem finansowym będzie wynajem dwóch maszyn. Może być u tego samego dostawcy, ale w dwóch różnych lokalizacjach. Jeśli nie widzisz takiego to po jednym u dwóch różnych dostawców. Przede wszystkim odpada Ci koszt serwisowania, łącza, prąd, ups itd. Z tym budżetem jaki masz będziesz mógł spokojnie przez około rok utrzymywać sobie dwa dzierżawione serwery - biznes wypali to super, a jak nie wypali (czego nie życzę nikomu) to nie zostajesz ze sprzętem na który nie będzie zainteresowania, no chyba, że na allegro za parę groszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adrian, to nie tak, że Cię próbuje atakować.

Chcę Ci po prostu pokazać o ilu rzeczach musisz pomyśleć i.. nie obraź się, ale o ilu rzeczach jeszcze nie pomyślałeś lub nie wiedziałeś.

Jak trzymać backup? Na pewno na innej macierzy i najlepiej w innej lokalizacji.

Możesz sobie na tym serwerze pomyśleć nad jakąś wirtualizacją i możesz robić snapshoty, które będziesz uploadował na inny serwer, możesz robić kopie kont użytkowników z poziomu DA i uploadować je na zewnętrzny serwer przez np. FTP.

Masz za dużo kasiorki i chcesz mieć własny sprzęt? Pomyśl np. nad gotowym rozwiązaniem pod backup. typu http://www.fujitsu.com/pl/products/computing/storage/solutions/eternus/cs800/index.html

Na początek model Entry powinien wystarczyć. Masz więcej gotówki? Bierz Scale.

 

Jakub, czyli kupuje serwer, wkładam do niego te 4 dyski (4 x 2TB)

Przechowuje na nich bieżące pliki kont użytkowników a na backup mam dokupić storge, tak ?

 

Ale jak serwer będzie miał tylko 3TB danych do backupowania to nie muszę kupować tak dużego storge.

Mogę np kupić tańszy np na 5TB - tak ?

Czy lepiej kupić storge z możliowścią np do 240TB bo do tego samego storge bede mógł podpiąć np 7 serwerów i 7 serwerów bedzie tam składowało backupy ?Jak to jest wogóle ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podziwiam za pomysł i zapał ale przyznam że sam kiedyś miałem takie plany i kupiłem trochę sprzętu, kombinowałem łącza itp ale szybko wąskim gardłem stało się brak czasu, problemy z prądem, internetem i całością a to było tylko na potrzeby własne i firmy..

 

teraz jestem szczęśliwym posiadaczem kilku serwerów dedykowanych i mam czysty umysł, bo mnie nic nie interesuje płace i ma działać..

 

czytając Twoje wypowiedzi uważam, że ambicje ambicjami ale decydując się na budowe to trzeba wiedzieć bardzo dobrze co do czego i po co a nie dopytywać na forum, rozumiem że każdy się kiedyś gdzieś musi nauczyć lub dowiedzieć ale nie przy okazji budowy serwerowni.. najpierw może uruchom cokolwiek np na jakims komputerze typu pc, podlacz to do sieci, dodaj kilka domen, na których coś się będzie działo i szybko się odechce..

 

PS. argument że masz. prąd z 2 ulic to nic nie znaczy tak jak posiadanie agregatu, kto i jak go będzie uruchamiał? a automatyka do sterowania?

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Tylko pod hosting WWW to się nie opłaca bo nigdy się nie zwróci. Pod VPSy, dedyki to jeszcze jako tako. Ale tworząc firmę hostingową musisz myśleć szerzej bo obecnie nie utrzymasz się tylko na kontach WWW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Ludwiku Dornie i Sabo, nie idźcie tą drogą ..."

Nie, nie nie i jeszcze raz nie, jeśli nie masz w planie sprzedawania usług data center, totalnie się to nie opłaca i prędzej osiwiejesz jak na tym zarobisz ;) To nie czasy gdzie zarabiało się $ a serwer stał obok zmywarki na DSLu, jeśli potrzebujesz optymalnych kosztów i świętego spokoju poczytaj o kolokacji, dzierżawie serwerów dedykowanych i ogólnie o outsource-owaniu w IT.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×