Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Mackos

Cesja kupionej domeny - kwestie prawne

Polecane posty

Mam dość złożony problem.
Otóż ponad rok temu kupiłem od gościa jedną domenę (dość dobry biznes, słownikowa domena).
No i wynikając z mojej niewiedzy przystałem na wydanie kodu authinfo..
Po roku chcę sprzedać domenę i nie mogę ponieważ dalej właścicielem jest poprzedni własciciel.
Próbowałem się z gościem skontaktować ale niestety zero odzewu.
Co mogę zrobić i jakie kroki prawne podjąć żeby jednak przejąć prawa do tej domeny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dość złożony problem.

Otóż ponad rok temu kupiłem od gościa jedną domenę (dość dobry biznes, słownikowa domena).

No i wynikając z mojej niewiedzy przystałem na wydanie kodu authinfo..

Po roku chcę sprzedać domenę i nie mogę ponieważ dalej właścicielem jest poprzedni własciciel.

Próbowałem się z gościem skontaktować ale niestety zero odzewu.

Co mogę zrobić i jakie kroki prawne podjąć żeby jednak przejąć prawa do tej domeny?

Masz możliwość wyciągnięcia obecnego kodu authinfo ? Jeśli tak, to przenieś do Aftermarket, a później zrobisz cesję bez problemu, bo automatycznie staniesz się właścicielem tejże domeny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak mam, w ovh mi powiedzieli że nie ma opcji - i muszę załatwić dokumenty o cesji.
Kolopik, jeśli to przejdzie będziesz moim bohaterem miesiąca :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w ovh abonent musi wypełnić wniosek o wydanie kodu authinfo i wysłać go papierowo wraz z kopią dowodu osobistego. Abonent, nie kontakt techniczny / billingowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ovh jezeli domena .pl to trzeba wysyłac wnioski o uzyskanie kodu AuthInfo. Przy pozostałych domenach kod jest do pobrania w menagerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - i tu pojawia się pytanie.
Skoro nie jestem oficjalnym właścicielem domeny (pomimo że ją przetransferowałem do OVH) to czy mi wydadzą authinfo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz dostęp do maila lub edycji danych dla domeny?

Masz pisemne potwierdzenie, że ta domenę kupiłeś, jakiś rachunek, umowa itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, dostęp do edycji danych typu - administracja, kontakt etc. mam, jednak nie mam do samej opcji Właściciel (jest zablokowana przez OVH).
Domenę opłaciłem nie ze swojego rachunku - jak na nieszczęście.
Transfer dokonałem mając kod authinfo a domena jest .pl

Edytowano przez Mackos (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłeś dokonać transferu nie będąc właścicielem domeny ...

Ależ oczywiście, że mógł... W momencie transferu domeny .pl ovh kopiuje stare kontakty umieszczone w Registry. Więc jeśli tam był stary abonent, no to został skopiowany właśnie on ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ojej czyli miałeś dostęp do danych ale ich nie zmieniłeś ... czemu z czyjegoś konta opłaciłeś :/ ? coś tu kręcisz eh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapłaciłem z nieswojego konta bo miałem tylko taką możliwość.
Nie, dostępu do danych nigdy nie miałem w gruncie rzeczy - gość mi wydał kod authinfo ja to przeniosłem do OVH i utknąłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie da się przenieść nie-z-OVH do OVH nie stając się jednocześnie właścicielem.

 

Jeśli z kolei przeniosłeś się z OVH do OVH to powinieneś kontaktować się z supportem, bo również nie jest to możliwe - aktywując kod authinfo stajesz się właścicielem nieważne jaki jest aktualny stan rzeczy, chyba że kodu NIE aktywowałeś.

 

Kręcisz.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Archi - zapytaj supportu OVH ;) sytuacja którą opisałeś dotyczy domen które nie są .pl , żeby stać się właścicielem domeny .pl konieczna jest cesja której nie mogę dokonać, bo poprzedni właściciel nie odpowiada na wiadomości.

EDIT:
Żeby nie być gołosłownym http://www.forum.optymalizacja.com/topic/164323-domeny-z-ovh-a-zmiana-wlasciciela/

Edytowano przez Mackos (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, sytuacja którą opisałem dotyczy wszystkich domen bez wyjątku bo authinfo jasno określa właściciela i aktywując kod authinfo przejmuje się domenę na własność.

 

I żeby dokonać cesji domeny trzeba być jej właścicielem, czyli albo domenę kupić, albo przejąć wyżej wymienionym kodem auth info od kogoś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to albo się nie rozumiemy albo nie masz racji - bo w praktyce wychodzi tak że OVH nie zgadza się na zmianę właściciela pomimo wydanego kodu authinfo. Ponieważ domenę przeniosłem do OVH od w gruncie rzeczy nieznanego rejestratora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_autoryzuj%C4%85cy

 

 

 

Kod autoryzujący (ang. Auth-Info Code) – unikatowy kod generowany dla każdej domeny potwierdzający własność domeny. Osoba posiadająca ten kod może dokonywać dowolnych zmian w danych domeny. Służy do zezwolenia lub potwierdzenia wniosku o przeniesienie nazwy domeny do innego rejestratora. Niektórzy rejestratorzy oferują narzędzia pozwalające generować i zarządzać kodem Auth Info. W innych przypadkach, należy skontaktować się z rejestratorem bezpośrednio, aby taki kod uzyskać. Rejestrator musi zapewnić wydanie kodu w ciągu 5 dni kalendarzowych od daty żądania.

 

Obejdzie się bez boldowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Archi fantastycznie, że wyjaśniłeś mi to co wiedziałem już rok temu ;) Pozwól że wyjaśnię Ci coś co w przyszłości może się okazać dla Ciebie nowością (tak jak dla mnie obecnie):
(w OVH i podobno nie tylko) dla domen .pl kod authinfo pozwala na zmianę rejestratora domeny, lecz nie na zmianę właściciela, do zmiany właściciela domeny konieczna jest jej cesja.
Dla domen globalnych zmiana właściciela może odbywać się za pomocą authinfo.
Sorry - pozwoliłem sobie wyboldować :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przenosiłem do OVH przynajmniej 3 polskie domeny, z czego dwie z OVH do OVH, za każdym razem właścicielem było moje konto i u rejestratora również widniały moje dane.

 

Nie wiem kto Cię zrobił w ch..., ale ja wiem swoje.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ch..a zrobił mnie poprzedni właściciel, i próbuję się z tego wyratować - dlatego pytam was.
W skrócie - pomimo transferu oficjalnie właścicielem domeny jest tamten gość, i teraz pytanie czy jeśli wyślę im swoje dokumenty z prośbą o wydanie authinfo to wydadzą czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Archi, za przeproszeniem - pierdolisz bzdury.

Kod authinfo w myśl regulaminu domen .pl pozwala na zmianę partnera obsługującego domenę.

Technicznie w momencie transferu (domen .pl) kontakty przypisane do domeny się NIE ZMIENIAJĄ.

Oczywiście nowy partner może (i raczej robi to żeby uniknąć burdelu w bazie danych) skopiować kontakt ze swoim handle,

może go przy tym zmienić albo i nie - zależy to od jego polityki. Jednak zmiana da nych abonenta(przynajmniej w przypadku registry .pl) powinna być poparta jakimś dokumentem. W praktyce część partnerów nask chce go papierowo, część wymyśla jak to zrobić elektronicznie (ale z odpowiedniem regulaminem przenoszącym odpowiedzialność na klienta).

 

Inna rzecz, że pisanie o jakiejkolwiek własności domeny to bzdury totalne. Bo nie jesteś właścicielem tylko abonentem. To tak, jak byś podpisał roczną umowę wynajmu mieszkania i nazywał się jego właścicielem ;)

 

Inaczej jest dla domen globalnych (com, net, org, biz, info, ...) - tam w momencie transferu podajesz nowy kontakt, bo stary się nie kopiuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że pisząc o właścicielu chodzi mi o osobę, której dane widnieją u rejestratora, bo właścicielem fizycznie jest NASK. Bez przesady z tym nazewnictwem ;).

 

Nauczka na przyszłość, żeby sprawdzać dane domen które się kupuje z 3ciej ręki i dopełniać formalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okej Panowie - powiedzcie mi co powinienem z fantem zrobić bo nawet jak próbuję wydrukować dokumenty z OVH to mi z automatu ładuje dane tego gościa ... nomen omen użytkownika tego forum (tylko nie pamiętam loginu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to już zostało ustalone, że w ovh właścicielem jest poprzedni. ;) Jak została przeprowadzona transakcja, jakie masz dokumenty/dowody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×