Skocz do zawartości
antii

Jaki system CMS dla małej uczelni

Polecane posty

Witam,
pisze z małej uczelni, chcemy odświeżyć naszą strunę i wybrać jakiegoś darmowego CMS. Wejść na stronę będzie kilkadziesiąt dziennie, maksymalnie kilkaset.
Wykonawcy proponują różne rozwiązania, najwięcej jest ofert z Joomla, Drupal i Wordpress. Nie wiem który byłby dla nas odpowiedni.
Zależy nam następujących cechach:
- bezpieczny
- dobry dla SEO
- strona nie będzie aż tak bardzo rozbudowana ale chciałbym aby były jakieś "rezerwy" na możliwości wykonania nowych pomysłów w przyszłości
- w miarę łatwo konfigurowalny. Czytałem że Drupal jest trudny, nie wiem na czym polega jego trudność, więc zadam pytanie, czy osoba która nie jest programistą da sobie radę bez wielogodzinnego ślęczenia na forach jak coś zrobić? System będzie wstępnie skonfigurowany przez wykonawcę, pozostają jakieś późniejsze raczej niewielkie modyfikację. Nie zamierz sam pisać żadnych wtyczek bo nie jestem programistą.

Z góry dziękuje za wypowiedzi, pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie Drupal, to Wordpress, który jest prawdziwą SEO maszyną z szerokim wyborem gotowych pluginów i skórek. Drupal rzeczywiście jest mało przystępny, jeśli nie masz na stanie kogoś, kto zna php i ma odrobinę doświadczenia z Drupalem.

 

Co do bezpieczeństwa, uruchom tego CMS-a na oddzielnym serwerze, nawet wirtualnym, gdzie nie masz żadnych wrażliwych danych i innych usług (e-mail, etc). Wtedy w najgorszym wypadku ktoś może napaskudzić na stronie, co szybko poprawisz przywracając ją z backupu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drupal rzeczywiście jest mało przystępny, jeśli nie masz na stanie kogoś, kto zna php i ma odrobinę doświadczenia z Drupalem.

 

Czy to znaczy że osoba bez znajomości PHP nie opanuje Drupala?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie dasz rady, tak. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, kwestia determinacji, ale Wordpress wymaga jej zdecydowanie mniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Wordpress najłatwiej wdrożyc wśród ludzi nie mających z IT za wiele wspólnego. Docenisz to przy administrowaniu, gdzie dodawać nowe treści będzie mógł każdy, kto ogarnia Worda ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A może jakaś alternatywa dla WP i Joomla? Jeśli byłby ktoś kto zna php i miał styczność z Zend Framework-iem polecam do sprawdzenia polski i darmowy system CMS (http://risenet-cms.pl/). Aplikacja jest skierowana głównie dla deweloperów, którzy za jej pomocą mogą delej rozwijać własne dedykowane projekty, jednak nie zapominam też prostrzych stronkach - tutaj już na podstawie dostępnych modułów można przygotować większość stron w tym także prostą stronkę szkoły. Jako autor tego CMS-a mogę pomóc w razie pytań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem open-source to zły pomysł. Z doświadczenia wiem (moja żona wykłada na uczelni), że serwisy nie są często aktualizowane, a za tym niestety idą częste włamy. Przychylam się do opinii, że lepiej wykorzystać coś autorskiego, gdzie dziury nie są tak powszechnie znane. Zalecałbym jednak jednocześnie dobre rozeznanie firmy, które powierza się takie zadanie bo jak wiadomo system systemowi nierówny, a i z obsługą klienta często jest cięzko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie drupal jest odrobinę trudniejszy w obsłudze niż WP. Ale IMHO Joomla ma zupełnie inną logikę i akurat ona wydaje mi się najtrudniejsza do ogarnięcia.

 

Ja bym się w nic zamkniętego nie pchał, bo to wiąże się wydawaniem masy pieniędzy gdy potrzebna jest drobna zmiana. Do WP czy drupala znadziesz kogoś z łatwością (nawet ogarniętego studenta), a zamknięte rozwiązanie będzie Ci autor obsługiwał za xxxx PLN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem open-source to zły pomysł. Z doświadczenia wiem (moja żona wykłada na uczelni), że serwisy nie są często aktualizowane, a za tym niestety idą częste włamy. Przychylam się do opinii, że lepiej wykorzystać coś autorskiego, gdzie dziury nie są tak powszechnie znane. Zalecałbym jednak jednocześnie dobre rozeznanie firmy, które powierza się takie zadanie bo jak wiadomo system systemowi nierówny, a i z obsługą klienta często jest cięzko.

 

WP ma automatyczną aktualizację, a pchanie się w closed-source to minus dla automatycznych botów szukających dziur, a plus dla każdej osoby, która zna minimum hakerskich sztuczek. Jednak wolę być tym ostatnim wordpressem od końca, którego ktoś chciałby shakować niż pierwszym serwisem z brzegu, na który działać będzie pierwszy lepszy sql injection.

 

Oczywiście nie uważam, że każdy closed-source ma gorsze security niż taki wordpress, ale biorąc po uwagę fakt ile kasy trzeba wydać na coś porządnego to jednak twierdzę, że WP pod względem security wypada znacznie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miłośnicy rozwiązań otwartycj i zamknietych raczej od dawna są na mocno okopanych stanowiskach. Niewątpliwie oba mają swoje zalety i wady.

Nie jest jednak prawdą (jak pisze Archi), że minimum sztuczek hackerskich wystarczy na dobrze zrobiony system autorski. Chciałbym też zobaczyć poważną instytucję naukową działającą na wordpresie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chciałbym też zobaczyć poważną instytucję naukową działającą na wordpresie...

 

Mówimy tu o CMS dla małej uczelni - wieksze firmy stać na własne rozwiązania i zespół do nich aktualizacji/rozwijania/zabezpieczenia, mniejsze korzystają z rozwiązań open source.

 

Tak samo masz z firmami hostingowymi - część ma własne panele i muszą je sami zabezpieczać/rozwijać i ponosić koszty, a część jedzie np. na whmcs-ie gdzie za 40-50 zł/miesiąc wydawca dba o rozwój/bezpieczeństwo, ale jak ktos znajdzie dziure to dotyka ona praktycznie wszystkich użytkowników tego skryptu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już mowa o systemach dla uczelni. Mój wykładowca używał jakiegoś systemu do robienia egzaminów. Na określoną godzinę przychodziła dana ekipa, siadała przy kompach, logowała się do owego systemu i rozwiązywała test a na końcu klikała na "zakończ" i pojawiał się wynik. System odpalono jakieś 2 tyg wcześniej i donośnik do niego był na stronie domowej wykładowcy. Zaczęliśmy grzebać. Okazało się że katalog tmp w którym były sesje użytkowników przechowywane miał chomody 766. Wchodząc w niego listowały się pliki o takiej strukturze: session_IDSESJI, wystarczyło przejść do systemu, wpisać byle jakie dane przy logowaniu by stworzył ciastko, a następnie podmienić identyfikator sesji z nazwy pliku który był większy niż 0 B bo w nim były zapisane uprawnienia. No i logowałeś się jako Pan dr inżynier. Jakoś wszyscy mieli pozytywne oceny ;-)

 

WP jak najbardziej polecam. Skoro krakow2022 ma na niej stronę opartą to jaki to problem ;) A tak już całkiem serio, znając dobrego programera do WP można z niego zbudować dość potężny portal za nieduże pieniądze. WP ma często aktualizacje, dziury nie są zbyt poważne, często raczej polegają na błędach w pluginach bądź adminów systemu bo nie podeszli do sprawy zbyt poważnie i instalowali wszystko po kolei bez namysłu. Bywało także że połączenie niektórych wtyczek było podatne na jakieś ataki, mniej lub bardziej.

Edytowano przez PrecelusMaximus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wordpress i Joomla - oba w PL językach, proste do obsługi, a piszesz artykuły jak w Word'zie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój wydział ma stronę na WP, ale jest to w sumie największy wydział prawa w Polsce i nie ma żadnych problemów ze stroną (wspomniane wcześniej włamy itd.). wpia.uw.edu.pl Strona działa przyjemnie i nie robi większych problemów. Jako samorząd studentów zdecydowaliśmy się na Drupala, jako że potrzebowaliśmy trochę więcej funkcjonalności. Strona została wykonana przez pewną firmę i dostosowana do naszych potrzeb. Sama obsługa przez PA nie sprawia nikomu trudności, nawet największym laikom. samorzad.wpia.edu.pl

 

Jeżeli strona ma być tylko o charakterze informacyjnym to polecam raczej WP. Bardzo łatwy w obsłudze, na dobrą sprawę można zbudować ładną stronę przez PA (pluginy, styl i elementy graficzne własne)

Jeżeli potrzeba trochę więcej funkcjonalności, formularze, newsletter, rozbudowane galerie i systemy newsów z kilkoma kategoriami, lepszy będzie Drupal.

Edytowano przez Cyprian Bartoń (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×