Skocz do zawartości
w00jt

dwa serwery pocztowe dla jednej domeny (localhost+office365)

Polecane posty

witajcie

 

Podpowiedzcie mi proszę czy macie sprawdzone rozwiązanie albo pomysł na obsłużenie 1 domeny klienta przez 2 serwery pocztowe.

 

Sytuacja: klient ma 30 kont pocztowych (exim,DA), w ramach usługi office365 dostał dostęp do exchange w chmurze MS i potrzebuje do tej chmury przenieść 10 z 30 kont (czyli 20 zostaje lokalnie).

 

Pierwsze co mi przyszło do głowy to zrobienie subdomeny (np. office.klient.pl) i aliasami załatwienie sprawy - ale to nie przejdzie :( Poczta musi wychodzić ze spójnych nazw kont pocztowych.

Myślałem wstępnie na 2 drogi - albo dodać drugiego MXa - ale nie wiem jak będą reagować serwery jak się od pierwszego MXa dowiedzą że takiego konta nie ma na tym serwerze (zapewne nie będą już pytać drugiego MXa czy on takowe obsługuje) albo użycie na chwilę obecną trochę magicznie dla mnie brzmiących "SmartHosting lub SMTP relay" które toto podobno pozwala na takie akcje przekierowywania poszczególnych skrzynek poczty.

 

pomożecie? :)

 

Wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz dostatecznej wiedzy na temat poczty to najprościej to ci będzie chyba ustawić exchange online pod osobną domeną (właśnie office.klient.pl) i podpiąć stare skrzynki (w domenie klient.pl) przy pomocy narzędzia CONNECTED ACCOUNTS.

http://office.microsoft.com/en-us/support/connected-accounts-HA102836325.aspx

Z tego, co po dokumentacji widzę, to da się ustawić adres wyjściowy wiadomości (Choose the default reply address).

 

Można próbować inaczej, ale to mogą wtedy powstać różne dziwne dodatkowe problemy z tym, że część maili będzie ginąć, część wychodzących będzie odrzucała itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie problem w tym że nie ma pełnego exchange a jedynie dostęp do 10 lic/kont i nie da się z poziomu exchange zarządzać linuxowymi pozostałymi kontami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"connected account" to konta zewnętrzne podpięte pod jedno konto exchange.

Powinno to działać tak, że exchange sobie zasysa pocztę przy użyciu pop3/imap z serwera linuksowego,

a pocztę wychodzącą wysyła przez serwer linuksowy.

 

Wtedy tak naprawdę serwerem poczty dla domeny klient.pl jest ten linuksowy (dla wszystkich skrzynek),

a exchange robi tak naprawdę za bardziej wypasionego klienta pocztowego.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@kafi - tak, to rzeczywiście świetny w swojej prostocie pomysł

minusem rozwiązania jest fakt że "obrabiać" pocztę (np.antyspam) będą dwa serwery czy też to, że 2x zwiększa nam się ryzyko awarii (2 serwer a nie 1) ale... ilość plusów jest większa :)

 

sprawdzę za kilka chwil, mam nadzieję że to będzie to...

Edytowano przez w00jt (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@kafi

miało być dobrze a wyszło jak zwykle :(

"połączone konta" odbierają się wyśmienicie (ale to żadna pociecha) bo przy wysyłaniu z tego konta użytkownik dostaje maila wysłanego przez "user@office365.com w imieniu user_prawdziwy@stara_domena.pl)

 

ergo - szukam dalej pomysłu jakby to rozwiązać, całego office365 & exchange przetrzepałem i nic innego tam nie ma niestety do ustawienia w tym temacie (na tyle co wiedziałem)

 

moim zdaniem rozwiązania można by poszukać w konfiguracji jakiejś specjalnej MXów lub samego exima (aby część skrzynek lokalnych delegować do obsługi przez inną maszynę -czytaj office365

 

bardzo proszę o dalsze sugestie - będę sprawdzał na bieżąco

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z mechanizmów jakie zachodzą w trakcie wymiany poczty. To o czym wspominasz czyli specjalna konfiguracja + użycie do tego celu dedykowanych wpisów MX polega na stworzeniu bramy e-mail popartej bazą danych lub specjalnym zapisem w plikach konfiguracyjnych, które jasno określają docelowego odbiorcę z podziałem na serwery. Czyli np konta e-mail od 1 do 100 na jednej maszynie a na drugiej od 101 do 200 z dokładnie określonymi adresami e-mail. Czyli np konto 1 to user1@jakaśdomena.pl które to konto ma lokalizacje na serwerze nr 1. Ale całe to przekierowanie odbywa się w stworzonej specjalnie do tego celu bramie e-mail i właśnie ta brama spowoduje że gdy pojawi się wiadomość do określonego użytkownika (adres email) brama taka przekaże go do odpowiedniego serwera w oparciu o wspomniany zapis w bazie danych lub plikach konfiguracyjnych. Po Polsku o ile pamiętam nazywa się to mapa transportu wiadomości. Nie jesteś wstanie oprzeć tego o obecne rozwiązanie które posiadasz bez dodatkowego elementu w postaci tz e-mail gateway. Czyli kolejnego serwera (mały VPS) przygotowanego do takiej funkcji. Od razu powiem że użycie samego serwera linux + office365 bez bramy e-mail nie osiągniesz zamierzonego celu i stracisz jedynie czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@SiXwishlist - dzięki za informacje, nie pocieszyło mnie to jednak w żaden sposób :(

 

aż mi się wierzyć nie chce, że tak potężne i nowoczesne rozwiązanie, które przebojem zdobywa rynek (i generalnie docelowo będzie jedyną drogą zakupu i używania pakietu office) nie ma możliwości współpracy ze "zwyczajnym" linuxowym hostingiem

 

niezależnie jakby ktoś z Was miał jeszcze jakiś pomysł jak można spiąć office365 i exima/DA - bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie - będę sprawdzał i zwrotnie raportował dla potomnych ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@SiXwishlist - dzięki za informacje, nie pocieszyło mnie to jednak w żaden sposób :(

 

aż mi się wierzyć nie chce, że tak potężne i nowoczesne rozwiązanie, które przebojem zdobywa rynek (i generalnie docelowo będzie jedyną drogą zakupu i używania pakietu office) nie ma możliwości współpracy ze "zwyczajnym" linuxowym hostingiem

 

niezależnie jakby ktoś z Was miał jeszcze jakiś pomysł jak można spiąć office365 i exima/DA - bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie - będę sprawdzał i zwrotnie raportował dla potomnych ;)

 

Ja nie napisałem że nie współpracuje! Ale wyznaczyłeś sobie pewne założenie które ma spełnić twoje oczekiwania czyli niezależną obsługę adresów e-mail w tej samej domenie. Z rozwiązań jakie dopuszczają taki plan działania zdecydowanie google wypada najlepiej - https://support.google.com/a/answer/173534 W przeciwieństwie do Office365 to własnie google ma znacznie lepiej dopracowane mechanizmy odnośnie obsługi adresów e-mail w tej samej domenie z wykorzystaniem środowisk zewnętrznych. Więc wspomniane przez ciebie potężne i nowoczesne rozwiązania już takie nie są! Twój plan jest jak najbardziej do osiągnięcia ale Office365 jest w tym przypadku bardzo ograniczony ponieważ jeszcze nie stworzył opcji oderwania tylko częściowej ilości adresów e-mail od puli głównej obsługiwanej domeny. Przy 30 adresach e-mail spreparowanie bramy to zaledwie najtańszy vps z odpowiednią konfiguracją lecz trzeba brać pod uwagę że rozmawiamy tu o wykorzystaniu poczty w biznesie a skoro o tym mowa to wydaje mi się, że przeniesienie całej poczty do Office365 nie powinno stanowić problemu. Biznes = się pieniądze. Inna sprawa czy faktycznie rozwiązanie od Microsoft będzie w pełni wykorzystywane czy tylko całe zamieszanie powstało w wyniku że ktoś dał dostęp dla 10 adresów. To że dał nie znaczy że jest potrzebne?!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście gógiel rozwiązał to wyśmienicie

niestety ja mam z góry ustalone pozycje i muszę pogodzić linuxa z office365

 

szukam dalej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zaznajomić się z tym linkiem: http://www.gossamer-threads.com/lists/exim/users/69621 Problem bardzo podobny i jak najbardziej do rozwiązania lecz pamiętaj że nad twoim serwerem działa DA które może zacząć sypać błędami chodź nie musi. Ale warto brać taka opcję pod uwagę. Jakakolwiek ingerencja w usługę zarządzaną panelem hostingowym, nie ważne czy to będzie DA czy cPanel, Plesk wiąże się głównie z tym że aktualizacja wywali tobie poprzednią konfigurację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×