Skocz do zawartości
Rolej

Codzienne skrypty BASH

Polecane posty

Cześć.

 

Przygotowując serwer do codziennej pracy wpadłem na pomysł (niby to powinienem zrobić na początku ale zawsze coś ważniejszego wypada), aby serwer wykonywał pewne czynności beze mnie. Do tych czynności należałaby m.in:

- aktualizacja pakietów i zdanie raportu typu „jakie pakiety zostały zaktualizowane”

- aktualizacja bazy rkhunter, wykonanie typowych czynności dla tego programu i zdanie raportu "czy wszystko jest ok"/"coś jest nie tak"

- sprawdzenie zdefiniowanych logów od danej daty (czyli 24h po ostatnim powiadomieniu) oraz przesłanie raportu w wypadku znalezieniua jakiegoś błędu/próby włamania/nieodpowiedniej czynności wewnątrz serwera.

 

Do tego by doszło kilka czynności, które również miałyby być raportowane. I rozchodzi się o to raportowanie. Pytania brzmią:

- Jak do raportu skrypt miałby dołączyć informacje o zaktualizowanych pakietach? Czy te informacje gdzieś się zapisują?

- Rkhunter tworzy swoje raporty - czy z poziomu mojego skryptu da się zmusić rkhuntera do tego, aby raporty wysyłał w tym jednym, konkretnym mailu? Jeżeli tak to w jaki sposób można to uczynić? To samo z logcheck, którego bym używał do sprawdzania logów.

 

Prosiłbym o wyczerpującą odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tego wystarczy zwykły corn + troche poleceń awk sed itp. Tak wiem że nie jest wyczerpująca;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aktualizacja serwera przy pomocy cron'a - mało bezpieczne, no chyba że użyjesz opcji --exclude, aby nie aktualizować niektórych pakietów (np. skrypt wykonałby aktualizację php'a do wersji której twoja aplikacja nie obsluguję).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×