Skocz do zawartości
Pawlo

Dylemat z userem.

Polecane posty

Witam. Ostatnio myślę nad rozwiązaniem pewnego problemu. Otóż stworzyłem pewnego usera, może on połączyć się z kontem przez ftp, i wtedy jest on zamknięty w swoim folderze /home/user, tzn. nie może po za niego wyjść. Ale jeśli połaczy się przez ssh, wtedy może buszować po praktycznie całym serwerze. Chciałbym zrobić tak, że na ftp jest tak jak teraz, czyli jest zamknięty u siebie, i chciałbym go dodatkowo zamknąć na ssh, żeby nie mógł absolutnie nigdzie wyjść czy to przez konsolę czy to przez sftp, ale żeby mógł wykonywać operację u siebie w w folderze przez komendy.
Próbowałem rozwiązania:

Match User test4
ChrootDirectory /home
AllowTCPForwarding no
X11Forwarding no
ForceCommand /usr/lib/openssh/sftp-server

Ale problem jest taki, że nie mogę ani wejść na konsolę, ani na sftp tym userem.
Proszę o pomoc.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc.

jailkit

 

Dla użytkownika test4 ustaw /bin/false w /etc/passwd jeśli ma mieć tylko dostęp przez FTP.

Powinno używać się /sbin/nologin
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ostatnio myślę nad rozwiązaniem pewnego problemu. Otóż stworzyłem pewnego usera, może on połączyć się z kontem przez ftp, i wtedy jest on zamknięty w swoim folderze /home/user, tzn. nie może po za niego wyjść. Ale jeśli połaczy się przez ssh, wtedy może buszować po praktycznie całym serwerze. Chciałbym zrobić tak, że na ftp jest tak jak teraz, czyli jest zamknięty u siebie, i chciałbym go dodatkowo zamknąć na ssh, żeby nie mógł absolutnie nigdzie wyjść czy to przez konsolę czy to przez sftp, ale żeby mógł wykonywać operację u siebie w w folderze przez komendy.

Próbowałem rozwiązania:

Match User test4
ChrootDirectory /home
AllowTCPForwarding no
X11Forwarding no
ForceCommand /usr/lib/openssh/sftp-server

Ale problem jest taki, że nie mogę ani wejść na konsolę, ani na sftp tym userem.

Proszę o pomoc.

 

 

Zdecyduj się co chcesz zrobić.

 

Jeśli dać mu tylko dostęp do FTP wrzucasz usera w shell /bin/false czy /sbin/nologin i poprawiasz najwyżej FTP'a.

Jeśli dać mu dostęp tylko SFTP wrzucasz usera w force-command internal-sftp, zamykasz w jego home i nie ma już ani dostępu ssh, ani z sftp wyżej nie wskoczy.

 

Nawet Ci wrzucę linijkę z mojego serwera.

 

# SFTP Jail
Match Group jail
ForceCommand internal-sftp
ChrootDirectory %h
AllowTcpForwarding no
X11Forwarding no
Jeśli natomiast chcesz dać userowi dostęp po ssh i zamknąć w folderze to "tak się nie da", zainteresuj się chrootem, jailkit skutecznie Ci to ułatwi.
Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Czyli korzystając z jailkita, jestem w stanie zrobić to co chcę, czyli ssh i sftp w wyznaczonym miejscu?



Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale pamiętaj, że ssh w jailkicie się do usług systemowych nie dostanie, tylko do tych do których ma dostęp w chroocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×