Skocz do zawartości
marcinp1984

szybki serwer obsługujący dużą ilość jednoczesnych połaczeń

Polecane posty

Jeżeli nie chcesz wydać złotówki na administratora, a sam nie masz o tym pojęcia to bez sensu bawić się w tym kierunku, bo tylko narobisz sobie problemów przez zezłoszczonych klientów.

Na Twoim miejscu zainteresowałbym się jakimś małym serwerem VPS, gdzie możliwy będzie ewentualny upgrade o potrzebne parametry. Skoro jest tam dużo odczytu to warto zainteresować się serwerem VPS na macierzy SSD.
Pod względem oprogramowania wrzuciłbym apache 2.4 na mpm-event, w końcu postawiłeś tam wymóg, aby .htaccess Ci działał, w zasadzie pewnie niczego więcej nie będziesz potrzebował niż skonfigurowanego apache 2.4 z vhostem + ewentualnie jakiś proftpd, jeżeli sftp nie będzie Ci odpowiadało. Do tego jakaś nakładka na iptables np. shorewall, apf czy csf, abyś mógł w razie czego blokować jakiś niechciany ruch.
Przygotowanie takiego serwera to góra godzina pracy administratora, więc nie wykosztujesz się specjalnie.

Edytowano przez malu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malu tu nie chodzi o to żeby nie widać ani złotówki na administratora :) Bo raz do tej podstawowej konfiguracji mógłbym go wziąść ewentualnie później jeśli coś by sie złego działo. W e24cloud dostałem 20zł na wykorzystanie do testów i póki co nie wygląda to strasznie jeśli chodzi o zarządzanie. Serwer stoi, jakiś panel do zarządzania mam konta ftp sobie porobiłem, phpmyadmin też jest więcej do szczęścia nia potrzebuje ;) Tylko przed chwilą wyszły na jaw dodatkowe wcześniej ukryte koszty... Chciałem sobie wpisać dnsy dla domeny aby testowo przekierować ją na serwer i co się okazało? Aby mieć drugiego dns-a muszę dodać dugi adres ip który kosztuje mniej więcej 30zł netto za miesiąc, czyli troche sporo... Czyli przy najniższej konfiguracji + drugi adres ip to już się robi 70zł netto na miesiąc a tu już się robi coraz mniej opłacalne. A jak to wygląda od strony domeny... jeśli podam jeden dns prawidłowy, a drugi wzięty z nieba? Taka strona działałaby poprawnie czy muszą być minimu dwa dnsy?

 

Sponsi a to ciężko było się domyśleć? Klienci allegro czyli chyba większość z Polski, znajdź mi lepszy rynek tym bardziej jeśli chodzi o sprzedaż szablonów allegro ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam na myśli przeniesienie cen allegrowych (czyt. gównianych) na warunki dobrego hostingu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zamiast robić DNS-a to poprostu przekierować domenę rekordem A na IP serwera w e24cloud?

Jak budżetowo to budżetowo ;)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem o tym napisać. Nie musisz przerzucać domeny na inny dns - możesz ją nawet zaparkować tam, gdzie ją kupiłeś - po prostu ustaw rekord A w panelu na IP twojej maszyny i tyle;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Poczta również może zostać na starym hostingu lub na jakimś prokonto.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poczta nie bardzo może zostać na starym hostingu bo nie będę opłacał dwóch ;) Troche nie miałoby to sensu.

Ok czyli z tego co rozumiem mogę w rekordzie A swojej domeny podac adres ip serwera i powino to działać poprawnie i być w pełni gunkcjonalne? A dnsy będą ciągle domyślne dla dnsów na az.pl takie jakie były? Nie wiem czemu Kamikadze wspomniał o poczcie. Przy tym rozwiązaiu będa z tym jakieś probemy?

 

Druga kwestia. Tak dla jaj dodałem sobie do testowej domeny jeden adres dns, który jest adresem tego serwera który testuje drugi pozostał adresem az, który już tam był. No i przed chwilą właże na tą domenę i to działa... I tu pojawia się pytania... na ile takie rozwiązanie jest poprawne i czy na dłuższą mete będzie to działać poprawnie i bezproblemowo?

 

Ewentualnie które rozwiązanie jest lepsze, to pierwsze zaproponowane przez Was ze zmianą rekordu A domeny, czy to z jednym poprawnym dnsem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Druga kwestia. Tak dla jaj dodałem sobie do testowej domeny jeden adres dns, który jest adresem tego serwera który testuje drugi pozostał adresem az, który już tam był. No i przed chwilą właże na tą domenę i to działa... I tu pojawia się pytania... na ile takie rozwiązanie jest poprawne i czy na dłuższą mete będzie to działać poprawnie i bezproblemowo?

 

Efekty w zmianach dns zauważysz po ~24h jak nie dłuzej.

Wg mnie po prostu zostaw ją na dns'ach az

 

 

 

poczta nie bardzo może zostać na starym hostingu bo nie będę opłacał dwóch

Ja pod pocztę i inne strony jakie masz wziąłbym mały serwer wirtualny, a do tego ten serwer pod pliki i skonfigurowałbym go na czysto, bez żadnego panelu - sam apache +php - bez baz danych, paneli i innych zbędnych ci wtedy pierdół - wtedy nie martwisz się o strony i o pocztę - bo po prostu serwer wirtualny musi działać - za to płacisz, a na tym VPS masz czyściutkie nieobciążone środowisko innymi rzeczami - instalujesz tam tylko apache2 (albo pod to może nginx będzie dużo lepszy? tylko inne regułki są, bo htaccess nie ma czy coś takiego) i wrzucasz pliki przez ftp/scp - tu nie ma tak na prawdę co się wtedy zepsuć.

Wg mnie to najlepsze rozwiązanie.

 

Myślę, że skonfigurowanie tak VPS'a na czysto to jest chwilka (samo wgranie apache + php to JEDNO polecenie)

Podstawowe zabezpieczenia można zrobić wg poradników bluemana.

O ile teraz będziesz "dopłacał" za serwer wirtualny, to sam zauważysz kiedyśtam, że niezarządzalny VPS z samym panelem przy jakimś problemie technicznym stworzy duży problem, stres itp, kiedy coś się namiesza, padnie poczta, albo www, albo cały się wysypie - klienci będą narzekać, jęczeć. W wirtualnym dbają za ciebie "żeby było dobrze" - śpisz spokojnie. Czysty serwer www hostujący samą statykę sam z siebie się raczej nie wyłoży i myślę, że przy wzroście obciążenia, na kosztach zaczniesz wychodzić na plus.

Edytowano przez Kszysiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kszysiu ale efekty już są widoczne :) Aktualnie domana wskazuje na serwer i jest ok pomimo tylko że jest tylko jeden prawidłowy dns.

Tylko własnie jest pytanie jaka jest różnica między takim rozwiązaniem a tym o którym pisaliście czyli przekierowaniem domeny w rekordzie A na mój serwer. Ogranicznie różnice, czy nie ma żadnych kłopotów z tym, ze jest tylko jeden dns.

 

Wolałbym wszystko mieć na jednym aby mieć to pod ręką a nie latać po kilku różnych serwisach. Bazy danych muszą być bo jak pisałem stoją tam tez dwie strony na Joomli tak więc bez bazy się nie obejdzie. Jedna ze stron wspiera sprzedaż tych szablonów i przy pobraniu szablonu również taka informacja zapisywana jest do bazy. Cron będzie usuwał przestarzałe rekordzy z bazy. Tak więc bez bazy się nie obejdzię. Dla klientów serwowane sa jedynie pliki graficzne nic poza tym.

 

Niby w pogotowiu może być też zawsze backup serwera który wykonany byłyby zaraz po jego pierwszej konfiguracji i jak cos się zacznie dziać to można go przywrócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu wcześniej pisał, że szablony zajmują z 23 MB, więc z tymi macierzami i nie wiadomo jakimi cudami to przesada. Tyle danych i tak będzie czytanych z RAM.

 

Jeśli chodzi o pocztę, to też uważam, że lepiej trzymać w innym miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko zmieniając zupełnie podejście to też się zacznie problem co i jak :) Bo dosyć, że ten serwer nie jest aż taki taniutki to musiałbym coś jeszcze wziąść na stronki. I to pewnie też nie jakiś taniutki bo wszystkie zapytania jeśli chodzi o pliki tych szablonów będą najpierw szły z zapytaniem do strony dopiero później na pliki więc na niej też będzie niemałe obciążenie.

 

Ale widzę że nikt mi nie może odpowiedzieć co z tymi dnsami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę... w końcu to tylko 140GB transferu miesięcznie... przy plikach statycznych - to ludzie więcej rozbudowanymi skryptami robią na shared hostingach. Weź po prostu jakieś mocne konto www - np. progreso.pl i powinno ci na razie starczyć.

A jeśli zapytań na prawdę jest dużo to naucz się robić szablony z pomocą CSS sprites - na pewno ograniczy to ilość zapytań.

Pozdrawiam
Kszysiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie 140 :) Podejżewam że za 3 miesiące może się to podwoić ;) Tak więc to będzie pewnie systematycznie rosnąć.

 

W sumie niewiadomo co robić i co brać. Bo przewija się wsytsko, zwykłe konta hostingowe, vps-y a także dedyki :) Co osoba to inne podejście do tematu :)

Edytowano przez marcinp1984 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Weź sobie mocny shared, jakieś Pro w IQ czy coś i git... po co szaleć.

140GB miesięcznie - jak dasz na shared właśnie takie 70zł na miech, powinno być dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... szczerze mówiąc to może też jest to godne uwagi. Ten najtaszy chosting z linii profesjonalnej niby ma "Limit jednoczesnych połączeń HTTP - Brak limitu" a tutaj głównie o to chyba mi chodzi. No i plus jest taki, że kwestia administracji już mnie nie obchodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się chwalił na forum jakiś czas temu że jego strona przerabia 1TB czy tam 500GB ruchu na progreso więc myślę że nawet 300GB transferu dla plików statycznych to będzie pikuś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Kszysiu w końcu chyba wybór padł na ofertę iq.pl. Jeszcze nie zamówiłem ale planuje dziś to zrobić. U mnie obecnie na az jest możliwych 50 jednoczesnych połączeń http na sekundę a podobno te jednoczesne połączenia są największym problemem. W iq już hosting Start M oferuje 1000 połączeń http na sekundę tak więc to co proponuje az jest wręcz śmieszne bo różnica jest kolosalna. Tak więc na początek wezmę sobie ten pakiet Start M a jak braknie transferu czy innych zasobów to przejdę na wyższy pakiet. Pierwszy z linii pro ma już niby nielimitowaną ilość połączeń http. Na start stronę postawie za cloudflare i tyle. Zobaczę jak to się będzie zachowywało.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko proponuje ci zacząć korzystać z techniki CSS sprites - na prawdę odciąży ci to serwery, jeśli w szablonach masz bardzo dużo malutkich pliczków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

malutkich pliczków nie ma praktycznie w ogóle ;) Najmniejsze to są odnośniki menu i je na przyszłość będę już zapewne wykonywał w sposób o którym mówisz. Średnio jest 10 plików na szablon, czyli wykonując nowe byłbym wstanie zmniejszyć to dwukrotnie a to sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, skoro teraz mam limit 50 zapytań i serwer wyrobił przed świętami pomimo że jak wiadomo był wzmożony ruch na allegro to jak tu będę miał limit 1000 zapytań to chyba mam lekki zapas :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ofertę progreso też przeglądałem. Ale póki co spróbuję z iq z tymi tańszymi ofertami. Jeśli okażę się że będzie potrzeba przejść na wyższy pakiet i będzie on >= 50zł to wtedy chyba już progreso wydaje się być dużo korzystniejsze jeśli chodzi o parametry serwerów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×