Skocz do zawartości

Polecane posty

Potrzebuję wiedzieć jaki serwer muszę kupić by uciągnął na shoutcastcie około 10.000 słuchaczy. Ile ramu , procek itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aby oszacować ci ile czego potrzebujesz musisz podać więcej danych... Na pewno na jednym serwerze tego nie pociągniesz, ze względu na łącze.

 

Szybka lekcja matematyki:

Jeśli będziesz nadawał z jakością 128kbps przez godzinę dla 10 000 słuchaczy zużyjesz około 576 GB transferu (innymi słowy, albo dostaniesz kopa w dupę od firmy gdzie masz serwer, albo będą liczyli ci za każdego zużytego GB transferu)

 

Z rurką 100Mbps możesz nadawać dla 781 słuchaczy przy jakości 128kbps

Z rurką 1Gbps możesz nadawał dla około 7813 słuchaczy przy jakości 128kbps

 

Pozdrawiam

NetMat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Aby oszacować ci ile czego potrzebujesz musisz podać więcej danych... Na pewno na jednym serwerze tego nie pociągniesz, ze względu na łącze.

 

Szybka lekcja matematyki:

Jeśli będziesz nadawał z jakością 128kbps przez godzinę dla 10 000 słuchaczy zużyjesz około 576 GB transferu (innymi słowy, albo dostaniesz kopa w dupę od firmy gdzie masz serwer, albo będą liczyli ci za każdego zużytego GB transferu)

 

Z rurką 100Mbps możesz nadawać dla 781 słuchaczy przy jakości 128kbps

Z rurką 1Gbps możesz nadawał dla około 7813 słuchaczy przy jakości 128kbps

 

Pozdrawiam

NetMat

 

Co do serwera to podejrzewam że jakiś podstawowy wystarczy, najgorzej będzie z łączem. Duża rurka i dużo transferu. W dwóch serwerach powyższych się nie zmieścisz podejrzewam ze względu na 750mbit / z ovh do interneta :D

 

Możesz skontaktować się z firmą: www.sprintdatacenter.pl i wypytać o ofertę indywidualną.

 

 

P.S. Budżet tak czy inaczej będzie co najmniej czterocyfrowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Co do serwera to podejrzewam że jakiś podstawowy wystarczy, najgorzej będzie z łączem. Duża rurka i dużo transferu. W dwóch serwerach powyższych się nie zmieścisz podejrzewam ze względu na 750mbit / z ovh do interneta :D

 

Możesz skontaktować się z firmą: www.sprintdatacenter.pl i wypytać o ofertę indywidualną.

 

 

P.S. Budżet tak czy inaczej będzie co najmniej czterocyfrowy :)

 

Dokładnie, serwer shoutcast jest lekką aplikacją, która jakiś tragicznych zasobów serwera nie zabiera, te dwa wyżej powinny być okej, bo nie sądzę że cały czas będzie tam 10 000 słuchaczy, poza tym jeszcze jest kwestia jakości nadawania, jeśli 128 zamieni na 320 kbps to... powodzenia :D

 

Co do Polskich serwerowni, to miałem kiedyś przygodę z jednym klientem który posiadał portal z obrazkami fakt faktem ruch był spory, miesięcznie strona wykorzystywała około 5 TB transferu, moim zadaniem było skonfigurować, zabezpieczyć i postawić mu ten portal na serwerze w jednej z Polskich serwerowni (nazwy nie będę wymieniał bo nie wiem czy mogę ;) ) po kilku tygodniach klient się znowu odezwał ponieważ administrator owej serwerowni przysłał mu maila z informacją iż mój klient generuje za duży ruch na ich sieci... w mailu była również informacja/porada aby mój klient trzymał tylko portal na swoim serwerze w ich serwerowni a cały kontekst (obrazki) niech trzyma na serwerach OVH xD nawet mu podali linka do serwera i cenę. Tak więc ciekawie było, ale zrobiło się tak jak mówili i wszystko działa do teraz, już się nie skarżą xD

 

Pozdrawiam

NetMat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to musi być na jednym serwerze? Można ten ruch jakoś rozrzucać na kilka maszyn? Czy do shoutcast to trzeba podać konkretne IP w kliencie i już?
Bo jeśli nie musi być to jeden i ten sam adres IP (abo można jakoś przekierowywać słuchaczy) to może warto rozrzucić to na kilka chmurek po kilka maszyn?

Pozdrawiam
Kszysiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz utrzymać tylu słuchaczy nie patrz na bóg wie ile ramu czy dysku ważny jest procek dla kodeka MP3 oraz łącze którym dysponuje.

 

Co do dzielenia audycji na kilka serwerów używaj sc_relay który retransmituje sygnał z 1 serwera na kolejny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia dalej faktu, że koszt takiego servera/ów to zamyka się w liczbie czterocyfrowej ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu najważniejsza jest rurka. 128 kbps to za dużo, po AAC+ można się zamknąć bardzo dobrze jakościowo w 48. Nie zmienia to faktu, że najlepiej byłoby zmniejszyć do 96 kbps i jednocześnie zmieścić się w 1gbicie.

 

Problem w tym, że sama rurka gigabitowa kosztuje... dużo. Najtaniej wyszłoby kupienie dwóch takich -> http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/eg_64g.xml. Myślę, że każdy po 5k uciągnie bez większych problemów, a i rurki przy obniżeniu do 96 kbps wystarczy.

 

To są naprawdę koszta minimalne, koszta zalecane to 2x tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tak w PL, będzie to spora suma. Do odbioru audio spokojnie DE bądź FR a koszta będą niższe patrząc na oferte OVH czy Hetznera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A przez jak długi czas na dobę będziesz transmitował, tzn jaki będzie transfer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ważny jest procek dla kodeka MP3

Radia internetowego nie prowadziłem, ale to wydaje mi się bez sensu. Przecież enkodujesz raz ten sam materiał dla wszystkich słuchaczy i pewnie nie robisz tego nawet na serwerze.

 

Tu najważniejsza jest rurka. 128 kbps to za dużo, po AAC+ można się zamknąć bardzo dobrze jakościowo w 48.

Nigdy nie słyszałem nic poniżej 196kbitów, co by brzmiało dobrze. Nawet na moich tandetnych słuchawkach. Chyba że taka sobie rozmowa dwóch prowadzących, bez muzyki, ale to lepiej jako podcasta dać.

Edytowano przez spindritf (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Radia internetowego nie prowadziłem, ale to wydaje mi się bez sensu. Przecież enkodujesz raz ten sam materiał dla wszystkich słuchaczy i pewnie nie robisz tego nawet na serwerze.

 

 

Nigdy nie słyszałem nic poniżej 196kbitów, co by brzmiało dobrze. Nawet na moich tandetnych słuchawkach. Chyba że taka sobie rozmowa dwóch prowadzących, bez muzyki, ale to lepiej jako podcasta dać.

 

Poczytaj sobie o transmisji na inne serwery :) Aby przekazać sygnał z shoutcasta na kolejny serwer przez sc, serwer ponownie używa kodeka mp3 do nadawania. Oczywiście tak jest w DNAS Server 2 (Nowa wersja Shoutcasta od winamp) :)

Edytowano przez TheKrzysztofa (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Radia internetowego nie prowadziłem, ale to wydaje mi się bez sensu. Przecież enkodujesz raz ten sam materiał dla wszystkich słuchaczy i pewnie nie robisz tego nawet na serwerze.

 

 

Nigdy nie słyszałem nic poniżej 196kbitów, co by brzmiało dobrze. Nawet na moich tandetnych słuchawkach. Chyba że taka sobie rozmowa dwóch prowadzących, bez muzyki, ale to lepiej jako podcasta dać.

 

Nadawałem w AAC+ po 48 kbps i w MP3 po 128. AAC+ grało lepiej przy 48, podczas gdy MP3 na 48 to był zgrzyt i szum.

 

Wiem, że to "dziwnie" wygląda bo jesteśmy przyzwyczajeni wyłącznie do mp3 i dla was wszystko niższe niż 128 kbps wywołuje dziwne uczucia, ale naprawdę, przetestuj sobie nadawanie w AAC+ i w MP3, odczujesz kolosalną różnicę.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Nadawałem w AAC+ po 48 kbps i w MP3 po 128. AAC+ grało lepiej przy 48, podczas gdy MP3 na 48 to był zgrzyt i szum.

 

Wiem, że to "dziwnie" wygląda bo jesteśmy przyzwyczajeni wyłącznie do mp3 i dla was wszystko niższe niż 128 kbps wywołuje dziwne uczucia, ale naprawdę, przetestuj sobie nadawanie w AAC+ i w MP3, odczujesz kolosalną różnicę.

 

Zgadza się nadawanie w AAC+ jest o wiele lepsze, łącze o wiele mniejsze do nadawania potrzebne a jakość jest o wiele lepsza niż porównywalna do streamu mp3 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

HP DL120G6

intel X3430

8GB RAM

2x500GB HDD

100TB na porcie Gbit

KVM/IP

Lokalizacja EvoSwitch (Holandia)

Miesiecznie 380PLN netto

 

Pozdrawiam,

Dino Strzeminski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×