Skocz do zawartości
Paul

Repeater czy nowy mocniejszy router z WiFi?

Polecane posty

Mam mały problem z zasięgiem WiFi w domu otóż mniej więcej tak to wygląda:

290970122b1c1cd1med.png

 

[u góry są oznaczenia ile kresem miałem na urządzeniu (netbook Samsung N150) a u dołu dane z programu "inSSiDer for Home" z kolumny Signal]

Dom ma wielkość ok. 8x8m + druga cześć domu (ciemniejszy szary). Jak widać internet na tym samym piętrze jeszcze możliwe daje radę ale piętro wyżej i niżej już jest dość słaby. Dodatkowo w drugiej części domu już jest bardzo kiepsko - grube ściany, klatka schodowa itd.

Router jaki jest obecnie to dość leciwy sprzęt - Linksys WAG200G. Internet to - Neostrada do 10Mb/s.

I teraz pytanie czy dokupić Repeater (wzmacniacz) i zamontować go tak jak zaznaczyłem na żółto czy wymienić router na nowszy np. ze standardem "n"? Zależało by mi aby internet był również wokół domu a obecnie w zielonym polu tj. ogrodzie brak go.

 

Czy sprzęty typu - http://allegro.pl/winstars-wifi-repeater-full-hd-multiroom-nc-okazja-i3668524442.html badź droższy http://allegro.pl/tp-link-tl-wa850re-wzmacniacz-sygnalu-wifi-300mb-s-i3665049101.html nadają się do czegoś i czy mogą pomóc jakkolwiek w tym przypadku?

 

Edytowano przez Paul (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zdecydowanie mniejsze mieszkanie, ale komunistyczne ściany nie jest łatwo spenetrować, więc mam router z wifi n na jednym końcu, a do niego kablem podłączony AP (a raczej stary router z wyłączonymi wszystkimi funkcjami poza AP) w drugim końcu mieszkania. Jak dasz tę sama nazwę i hasło, to klienci sami się odpowiednio popodłączają. Oczywiście, musiałbyś poprowadzić kabel, ale to moim zdaniem najsolidniejsze rozwiązanie.

Edytowano przez spindritf (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

spindritf, dzięki za odpowiedź, ale niestety u mnie brak technicznej możliwości pociągnięcia kabla więc dlatego pozostaje mi jedynie WiFi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc musisz zainwestować w coś z dwoma radiami - podpiąć się jednym do pierwszego routera i drugim rozsyłać sygnał dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja z repeaterami mam bardzo złe doświadczenia. Moim rozwiązaniem w takiej sytuacji z powodzeniem został dobry router z wymienialnymi antenami. Jedną z nich wymieniłem na większą (16 dbi bodajże) i 5 metrowym kablem kablem h-1000 pociągnąłem w nieco dogodniejsze miejsce skąd zasięg ma cały budynek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kszysiu, mógłbyś napisać co dokładniej masz na myśli?

 

Kamikadze, tak umiejscowienie przedstawiłem tak mniej więcej oczywiście ;) czy poleciłbyś jakiś repeater?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Bierz coś tej samej firmy co router bo inaczej są kombinacje alpejskie żeby to porządnie zestawić :)

 

U mnie śmiga wszystko na TP-Linkach i daje radę. Mam na 2 piętrze router i na 1 piętrze repeater. Kuzyn z domu obok ściąga przez okno internet (du*y nie urywa, ale jest). Kupił tylko lepszą antenkę.

 

U mnie jest 10x10 dom i dość grube ściany. Internet mam nawet przed domem tak że nawet telefon ogarnia :)

 

Najlepiej wziąć coś kilku-antenowego z dobrą mocą przerobową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamikadze, a jaki posiadam repeater? Myślisz, że np. taki dogniazdkowy - TP-LINK TL-WA750RE - może być dobry? Te 150Mb/s - jak to przeliczyć na szybkość internetu? Niestety repeater'y Linksys są mniej więcej od 200zł. co przekracza sporo mój budżet na ten cel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przykladem takiego routera o ktorym mowilem jest ovislink duo (drogi, ale widzialem kiedys tansze modele).

pierwszy z brzegu temat z google ktory troszke ci rozjasni o co chodzi (podobna sytuacja co by nie mowic).

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1762385.html

 

pozdrawiam

Kszysiu

 

sory za brak pl znakow ale z tel pisze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie OvisLink G.DUO, jedną antenę zrealizuj na małym paneliku 8-10 dBi i "strzel" nią w obecnego AP'ka, drugą zostaw fabryczną albo wstaw jakiegoś większego patyczka.
Konfigurujesz sobie tryb AP Client + AP i ma to działać.

Alternatywnym wyjściem (jeśli gniazda w pomieszczeniach masz na tej samej fazie), jest użycie urządzenia typu "HomePlug" - transmisja ethernet odbywa się po sieci elektrycznej budynku. Z tego co mi wiadomo, można przepchać tym do 500 Mbps na dystans 300m.

Trzecim wyjściem jest założenie Ubiquiti Loco M2 (w roli małego sektorka) - nie będzie zbierać śmieci z poza domu, za to porządnie będzie siać do domu.

Edytowano przez Avatat (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

150Mbps to jest w laboratorium :) Musisz odliczyć od tego spadki zasięgu / jakości, ściany, straty na kartach sieciowych, stratach na PC itd. :)

 

Ogólnie wewnątrz sieci to nie ma największego znaczenia.

 

Co do repeaterów do kontaktu to kuzyn mówi że u niego w pracy nawet dają radę. Ja początkowo podchodziłem sceptycznie do tego i chyba na razie dalej pozostanę sceptykiem bo nie testowałem :)

 

Mówił nawet że po różnych fazach udało im się zestawić połączenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kszysiu, Avatat, dzięki za polecanie profesjonalnych rozwiązań ale są one trochę zbyt kosztowne :)

 

Bardziej bym chylił się ku rozwiązaniom do 100zł. - właśnie repeater do gniazdka, który mało by zajmował miejsca można było by np. w korytarzu go podłączyć i by rozsiewał dalej neta - czy coś takiego będzie wogóle działało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kszysiu, Avatat, dzięki za polecanie profesjonalnych rozwiązań ale są one trochę zbyt kosztowne :)

 

Bardziej bym chylił się ku rozwiązaniom do 100zł. - właśnie repeater do gniazdka, który mało by zajmował miejsca można było by np. w korytarzu go podłączyć i by rozsiewał dalej neta - czy coś takiego będzie wogóle działało?

 

Taki repeater nie będzie miał zbytnio zabójczego zasięgu. Ale jeśli podłączysz go w dobrym miejscu (w takim w którym sam będzie miał w miare zasięg i nie będzie musiał zbyt daleko rozsiewać) to ma szanse na działanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Repeater'y to kupa i obchodź to z daleka..

Najtaniej to Loco M2 (niekoniecznie najlepiej), później G.DUO (już lepiej, ale z panelową anteną w stronę obecnego AP), najlepiej to transmisja po linii.

Emil, masz rację. Za czasów, gdy interesowałem się HomePlug'ami, technologia nie pozwalała na działanie pomiędzy różnymi fazami. Z tego co wyczytałem, teraz jest to możliwe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem, na szczęście router mam w standardzie ac i problem rozwiązał zakup dongla też z ac na 5gHz do komputera końcowego. Teraz bez problemu wyciągam 100-120mbit internetu z drugiego piętra, gdzie normalne wifi już nie ma zasięgu - może to się też wiązać z faktem, że pasmo 2,4 jest po prostu zaśmiecone. Wystarczyło włączenie mikrofalówki na parterze aby internet przestawał działać w innych pokojach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

5GHz w budynku? Musisz mieć chude ściany skoro to śmiga ;)

Mikrofalówka nie powinna mieć żadnego wpływu na 2,4GHz (pomimo, że pracuje w podobnym paśmie). Jeśli jest inaczej, to nie spełnia norm. Bałbym się używać takiej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A moglibyście polecić coś z tańszej półki? - bo oferowane rozwiązania 150-200zł. to prawie nowy router z Wifi w standardzie n :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie ma jak kabel bo do komputera stacjonarnego używam takowego rozwiązania ale domownicy mają laptopy i telefony z wifi wiec dlatego jest potrzeba takiego rozwiązania :) a że nie chciałbym się pakować w drogie repeater'y to dlatego, że właśnie nie wiadomo jak ze stabilnością a wydawać kilkaset zł. a będzie to bez sensu to szkoda ;) jak nie będzie coś działało za parę groszy to trudno - może wtedy wymienię leciwego Linksys'a na coś nowszego i lepszymi antenkami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

N daje bardzo dużo w porównaniu do starego b/g. U mnie zasięg zwiększył się o dobre kilka metrów poza budynkiem. Wcześniej zasięg był tylko tuż przy ścianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamikadze, czyli sądzisz że co jest lepszym rozwiązaniem:

1) Zakupienie repeatera - TP-LINK TL-WA750RE i pozostawienia starego routera - Linksys WAG200G

2) Zakup nowego routera np. TP-Link TD-W8961ND i darować sobie repeater? (Czy to, że ten router ma 2 antenki + standard n poprawi tak zasięg, że będzie on tam gdzie obecnie go brak ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie ma jak kabel bo do komputera stacjonarnego używam takowego rozwiązania ale domownicy mają laptopy i telefony z wifi wiec dlatego jest potrzeba takiego rozwiązania :)

Nie, nie. Kabel od routera do drugiego AP. Wiązanie urządzeń mobilnych kablem nie ma sensu. Ale już pisałeś, że nie da rady, dlatego tylko wrzuciłem w nawiasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Najtaniej wyjdzie ci pozostawić sobie stare urządzenie / urządzenia i dokupić coś dodatkowego. Ja nie chcę tutaj czegoś doradzać na pewniaka bo po prostu w każdym budynku dane urządzenie może sobie inaczej radzić bo to jest zależne praktycznie od wszystkiego.

 

 

Pozwoliłem sobie wyedytować Twój obrazek :)

 

 

zuni.png

Czerwony - router

Niebieskie - repeatery. W tedy podejrzewam że będziesz miał zasięg wszędzie 3/5 kresek. Jeżeli masz router LinkSys to bym brał tylko tej firmy ze względu na to że może nie być komunikacji z innymi sprzętami. Kombinowałem kiedyś u siebie z innym AP i albo DHCP nie było pobierane albo internet znikał przez 80% czasu mimo że zasięg był full.

 

Na niebiesko zaznaczyłem ci jak najlepiej by było to połączyć. Możesz kupić jeden i też powinien dawać radę. Jeżeli postawisz go tam gdzie górny to podejrzewam że rozwiążę sprawę.

 

Musisz też patrzeć przy rozstawianiu sprzętu na to aby były one możliwie jak najwyżej w pomieszczeniu (no nie koniecznie na suficie) i żeby po drodze do każdego pomieszczenia było jak najmniej przedmiotów takich jak szafy, książki, lodówki, akwaria itp.

 

Kupując jakiś AP / Repeater popatrz też żeby antenki były wykręcane lub dobrej jakości bo czasami wstawiają takie małe pipeczki że działa w jednym pomieszczeniu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×