Skocz do zawartości
Cannado

Dlaczego domeny można kupić za 0zł?

Polecane posty

Dlaczego można kupić domenę za 0zł? Przecież NIC nie ma za darmo! :)

Jakim cudem firmy (te największe) oferują domeny za 0zł?

Może jest jakiś haczyk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brak authinfo do czasu prolongaty.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Normalnie kupujesz powiedzmy za 15 PLN, co roku przedłużasz za powiedzmy 55 PLN

 

Masz za free domenę, potem co roku przedłuzasz za 140 PLN i MUSISZ powiedzmy przez dwa lata albo przez rok ją przedłuzać. Masz za 0, potem przynajmniej jeden rok bulisz 140. Policz sobie, 100% zysku dla firmy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NASK pobiera od partnerów 9,90zł (netto) za pierwszy rok domeny *.pl i 40,00zł (netto) za drugi rok i każdy kolejny.

 

Jeśli zatem rejestrator oferuje Ci rejestrację domeny za 0zł - w pierwszym roku na tym traci (bo musi ze swojej kieszeni zapłacić NASKowi). Ale w większości przypadków (choć nie wszyscy rejestratorzy tak mają) zobowiązuje Cię regulaminem promocji do przedłużenia u niego za powiedzmy 99zł, jeśli domenę będziesz chciał w ogóle przedłużyć. Dopiero po spełnieniu warunków promocji można przenieść domenę do innego (tańszego) rejestratora.

 

Zatem jeśli chcesz zarejestrować domenę tylko na rok, a potem ją porzucić - rejestruj za zero, Ty zyskujesz, rejestrator traci. Jeśli jednak przewidujesz chęć przedłużenia domeny na kolejny rok - lepiej nie związywać się promocją, bo już w dwuletnim okresie to Ty stracisz, a rejestrator zyska (0 + 99 netto, podczas gdy gdzie indziej bez promocji będzie to 10 + 45 netto).

 

Reklama dźwignią handlu, więc wiele osób łasi się na "zero", a potem pozostaje już u tego drogiego rejestratora i płaci drogo w latach kolejnych.

 

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)
  • Upvote 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

I jeszcze jedno... domeny nie kupujemy. Kupujemy jakby prawo do korzystania z domeny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są też przypadki, że podpisujemy cyrograf i po roku musimy domenę przedłużyć (były przypadki z lojalkami 3 letnimi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Są też przypadki, że podpisujemy cyrograf i po roku musimy domenę przedłużyć (były przypadki z lojalkami 3 letnimi).

Coś mi się przypomina, że była z tego afera bodajże przy domeny.pl i obecnie już jest to zabronione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobry prawnik i można mieć dobrą umowę, trudną do podważenia. Dodatkowo nikt raczej tak nie będzie czynił, bo zszarga sobie opinię i klient już nie wróci. Na pewno tam gdzie pracuję nikt nie odważyłby się wdrożyć praktyk,a firmy które tu działają też raczej nie mają takich zamiarów.

Hosting itd. kojarzy się z wolnością, nie płacę to nie przedłużam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są też przypadki, że podpisujemy cyrograf i po roku musimy domenę przedłużyć (były przypadki z lojalkami 3 letnimi).

 

Były takie przypadki, ale dziś już chyba żaden rejestrator nie stosuje takich zapisów. Co najwyżej uzależnia wydanie kodu Authinfo od przedłużenia domeny zarejestrowanej na kolejny okres abonamentowy.

 

Jeśli ktoś chce zarejestrować domenę z zamiarem jej przeniesienia, to warto pamiętać o podawaniu prawdziwych danych. Bez tego trudno jest dowieść, że jest się abonentem domeny i załatwić transfer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy można coś kupić za 0 zł? Można coś dostać za 0 zł. Kupowanie kojarzy mi się z płaceniem...

 

Ostatnio czytałem, że można dostać domenę Gabonu (.ga) za free. http://www.my.ga/en/index.html?lang=en

 

Nie wgłębiałem się w temat, ale niekiedy można faktycznie za darmo "ustrzelić" jakąś taką egzotyczną domenę (bo akurat są darmowe).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czasem są super mega promocje i domeny rzeczywiście są za darmo. Tak było swego czasu jak 1and1 wchodziło do PL. Dawali domenę i serwer na 2 lata za darmo. OVH uczyniło wtedy tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie jarać się promocjami za zero, bo później bulicie. Kiedyś płaciłem po 120 zł za PL w az.pl, teraz domeny mam w Hekko, i płacę 54 zeta. Różnica ogromna, tym bardziej, że trochę tych domen, to ja mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo domena to koszt 12 zł jeśli chodzi o PL i czasem, żeby utrzymać klienta u siebie można mu nawet to 12 zł puścić płazem, o ile rzeczywiście firma na tym wychodzi na plus (zależy wtedy ile na odnowieniach są do przodu).

 

Najczęściej jednak firmy nie ustawiają dużych cen odnowień "żeby zarobić", a raczej żeby wyjść na nieco ponad zero, więc w ogóle im się nie kalkuluje domena za 0 ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy od gracza - te bardziej medialne firmy, które co trochę pojawiają się na reklamach wyceniają domenki po 120, oczywiście przedłużenia. Ale w kilku firmach domeny można przedłużać za mniej niż połowę tej sumy ;-0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Przecież mają takie prawo. Jest wolny rynek. Jeżeli by nie mieli klientów na takie domeny to by ceny obniżali. Skoro tego nie robią to znaczy że im się to w jakiś sposób opłaca.

 

Dużo firm lubi mieć wszystko w jednym miejscu więc jeżeli kupią domenę na 0zł to i dokupią hosting (lub hosting z domeną gratis - zależnie od chwytu marketingowego). Po roku stwierdzą że mają tam pocztę, stronę, ważne pliki i nie chcą się już przenosić, więc przedłużają domenę i hosting. Jedna i druga strona jest zadowolona bo przy różnicy 50-60zł jest taniej i szybciej niż przenosić wszystko na nowy hosting i konfigurować od nowa. Zwłaszcza gdy firma pracuje prawie całą dobę i muszą mieć wszystko na bieżąco a utrata danych nie wchodzi w grę.

 

 

Pracowałem w firmie, która posiadała konto w home.pl + kilka domen. Osoba odpowiedzialna za płatności załatwiała wszystko od razu jednym kliknięciem.

Serwer 100GB z czego na strony WWW było wykorzystane może 20MB a na pocztę 60GB. Teraz można sobie wyobrazić jak to wszystko przenieść na inny hosting = tańszy hosting. Ludzie na skrzynkach pracowali zwykle od 9:00 rabi do 3:00 w nocy. Czasami 24/7 skrzynki musiały pracować. W 15 minut się tego nie przeniesie i nie powie kilku oddziałom w Polsce żeby nie korzystali ze skrzynek mailowych + firmom partnerskim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przedmówco - dla dużej firmy wydanie kilku stówek na serwer i domeny to tyle co nic. Ale jeśli ja mam kilkadziesiąt domen i małą działalność to głupota byłoby trzymanie ich tak gdzie drogo. Kiedyś trzymałem w az.pl - przedłużenie PL kosztowało mnie 120 złotych. Teraz trzymam w Hekko. Za dokładnie to samo płacę mniej niż połowę! Różnica ogromna!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu nurtuje mnie regulamin NASK, promocje za 0-1pln i "dostaniesz authinfo dopiero po przedłużeniu". Konkretnie prawa abonenta pkt3: http://dns.pl/porozumienie/prawab.html

Czy odnotowano przypadek kupna domeny w promocji, próby uzyskania authinfo i kierowania sprawy do NASK w przypadku nie otrzymania kodu ?

Szperałem wiele razy po sieci i niestety, albo abonenci chylą czoła i płacą jak za zboże, albo wiedzą co w trawie piszczy i od promocji trzymają się precz.

 


Serwer 100GB z czego na strony WWW było wykorzystane może 20MB a na pocztę 60GB. Teraz można sobie wyobrazić jak to wszystko przenieść na inny hosting = tańszy hosting. Ludzie na skrzynkach pracowali zwykle od 9:00 rabi do 3:00 w nocy. Czasami 24/7 skrzynki musiały pracować. W 15 minut się tego nie przeniesie i nie powie kilku oddziałom w Polsce żeby nie korzystali ze skrzynek mailowych + firmom partnerskim :)

 

3dni backupu wstecznego dla poczty firmowej "takiej firmy" trzymającej to na współdzielonym ?

Aż wstałem ze śmiechu.

A przenieść można w prosty sposób, nikt nie każe najpierw przenosić wszystkich maili, a potem konfigurować kont ;)

Tym bardziej nie musi tego robić klient. Od czego jest pomoc techniczna hostingu, od powtarzania "SOA" ? Nie te czasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i domen się nie kupuje, tylko wynajmuje. Jak nie opłacisz za kolejny okres czasu to przepada. Domena nie jest Twoja - to działa jak wynajem mieszkania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie firmy home.pl. Dziwię się, że prowadzą jedynie politykę wciskania ludziom domeny za 0 zł i nie walczą o nich jeśli zabierają się do innej firmy (pobierają authinfo). W moim przypadku było tak, ze wziąłem domene za 0 zł, w nastepnym roku przedłużyłem już w standardzie za 99 zł (netto), przed koncem abonamentu wystąpiłem o wydanie authinfo. Dziwne, że nikt do mnie nie zadzwonił i nie zaproponował przedłużenia za 50 zł. Taka kwota sprawiłaby, że nie przenosiłbym sie z tą domeną do OVH, bo w rzeczywistości kupiłem u nich domene za 99 na dwa lata, co daje okolo 50 zł na rok. Dlaczego w trzecim roku chcą mnie zdoić na więcej (również 99 zł)? Przecież biorąc 50 zł również zarabiają!

 

W przypadku kiedy mialem u nich hosting w promocji za 150 zł (normalna cena 300 zł) zachowali sie inaczej. Jak nie wykazywałem chęci przedłużenia za 300 zł, ktoś pomyslał, zadzwonił do mnie i zaproponował cenę 150 zł. A byłem idealnym klientem. Nie potrzebowałem tego hostingu i wykorzystanie było praktycznie zerowe - trzymałem tam rodzinne zdjęcia. Oczywiście się skusiłem ;)

 

Moją intencją nie jest "obsmarowanie" home.pl, bo to jedna z najlepszych firm w których kupowałem usługi. Ma tylko jeden minus. Ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ceny tak samo wysobie jak we wszystkich innych znanych i reklamowanych markach. Tylko jaki sens ma płacenie za samą nazwę dwa razy więcej? Jeśli mogę mieć domenę za 5 dyszek, to nie będę za nią gdzieś indziej płacił 120 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Home.pl, Az.pl to firmy, które mają już opinię wśród osób nawet takich, które nie mają żadnego pojęcia o hostingach - reklamy w telewizji robią swoje. Jak już są rozreklamowani i znani, to mogą podwyższyć ceny.

Buty też kupujemy drożej jeśli są od znanych marek (np. Nike), a takie same tylko bez znaczka znajdziemy w sklepie obok za pół ceny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×