Skocz do zawartości
outmc

bank przelewa więcej pieniędzy niż było zlecone

Polecane posty

Witam

Opisze moją sytuacje.

 

tata od kilku miesięcy pracuje w kanadzie , założyłem konto walutowe w alior banku by mógł szybko wpłacać pieniądze na konto.

 

przez kilka miesięcy było wszystko ok a dzisiaj dzwoni do mnie kobita z alior banku że bank w którym była wpłacana kwota 850 dolarów przelał mi za dużo pieniędzy a mianowicie 1700 dolarów.

 

Pani z banku dzwoniła 16 lipca a ja o pieniądzach wiedziałem już 12 lipca ( piątek wieczorem ) .

 

Lekko się zdziwiłem że taka suma ale nie wnikałem bo wiedziałem że tata dysponuje większą gotówką i wpłaca ile chce.

Pani z banku mowiła że bank prosi o zwrot różnicy czyli 850 dolarów i czy się zgadzam obciążyć moje konto czy nie. nie wyraziłem zgody bo nawet nie miałem już tych pieniędzy by je oddać.

 

później z ciekawości sprawdziłem historię przelewów i faktycznie są dwie wpłaty na kwoty 850 dolarów w tym samym dniu ale... od dwóch różnych osób tzn wpłata 850 dolarów od taty i wpłata 850 dolarów od rodziny ( wujek ) zgadza się jeszcze adres zamieszkania bo mieszkają razem.

 

tata dopiero zadzwonił po fakcie czyli 16 lipca że wpłacane było tylko 850 dolarów.

wiem że najprościej jest zwrócić różnice ale co w przypadku gdy już ich nie mam ?

 

heh myślałem że tylko w polsce takie jaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to widzisz niby bank się dziabnął i teraz będzie ładnie prosił Ciebie o zwrot gotówki :) . Wiem na pewno że musisz to oddać chyba że masz miliony na prawników o te 850 usd :D. Polecam zorganizowanie tych 850 usd jak najszybciej żeby nie było tematów krzywych bo z takim bankiem nie wygrasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

850 dolarów to ponad 3 tys , nie mam takich pieniędzy i raczej nie bede posiadał bo skąd.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno pieniązki będziesz musiał oddać jeszcze gorzej będzie jak będziesz zwlekał dowalą odsetki i będziesz spłacał odsetki a później dopiero pieniądze czyli te 580USD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie coś w myśl prawa (kodeksu cywilnego) zwie się "bezpodstawnym wzbogaceniem".

Info np. tu: http://szulikowski.blog.onet.pl/2012/10/12/abc-prawa-bezpodstawne-wzbogacenie-jako-zrodlo-zobowiazania/

W myśl prawa musisz oddać to, co nienależnie dostałeś. Lepiej więc iść na ugodę z bankiem (że skoro to ich błąd,

to np. oddawać będziesz w jakichś nieoprocentowanych ratach) niż kozaczyć stwierdzeniem nie-bo-nie,

gdyż jeśli sprawa trafi do sądu, to jesteś na przegranej pozycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gdybym chciał spłacić to :

- skąd mam wziąć dane do przelewu

- ile mam na to czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobrze , ile mniej więcej jest na to czasu ? tydzien - dwa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak zrobie i oddam tylko to potrwa bo muszę wyjaśnić ile było faktycznie wpłat .

jesli w ciągu tygodnia oddam to będzie jakiś problem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

850 dolarów to ponad 3 tys , nie mam takich pieniędzy i raczej nie bede posiadał bo skąd.

 

 

Skoro było przelane więcej niż zwykle to trzeba było zadzwonić do taty i się spytać ile przelał a nie wypłacać od razu całość jak by ktoś miał ci je zabrać. A może specjalnie je wypłaciłeś myśląc, że może ci się poszczęści i się o to nie upomną. Kasę będziesz musiał im na bank oddać ale powinni ci jakiś procent odpalić za to całe zakłopotanie ale raczej gó... dostaniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

krzysiek02 człowieku nie gdybaj bo wyjaśniłem całą sprawę w komentarzach.

dostałem kase od 2 osób , kwoty te same więc nie wnikałem . jakbym sie mogł skontaktowac to już bym to dawno zrobił . sprawa zamknięta kase oddam ale nie mogę się dowiedzieć ile mam na to czasu.

 

myślałem że takie jaja tylko w polsce a jednak nie tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bank nie wystąpił do Ciebie póki co z żadnym formalnym roszczeniem to i kwestią czasu na zwrot nie musisz się przejmować. Generalnie warto się z Aliorem skontaktować i to na spokojnie ustalić.

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomyłki zdarzają się wszędzie ;)

Ile jest na samą spłatę, to ciężko powiedzieć.

Skoro jest taki temat, to chyba Alior zaczął się upominać o zwrot,

więc dobrze było by, jak byś z nimi się skontaktował w miarę szybko

i ustalił, jak taką sprawę w miare korzystnie dla wszystkich stron załatwić.

Przykładowo wspomniane przeze mnie rozbicie tego na nieoprocentowane raty.

W bankozaurze też siedzą ludzie, więc przy odrobinie kulturalnej rozmowy

na pewno znajdziecie wspólnie jakieś rozwiązanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam taki zamiar :)

 

wiecie bo co innego dostac kase od osoby obcej ( przez bład banku ) a co innego dostać pieniądze od rodziny ( dwie wpłaty od 2 osób ) a skąd ja mogłem wiedziec że jedna z tych wpłat to błąd ?:) paranoja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro ten drugi przelew jest także od rodziny w tym przypadku wujka, to może niech lepiej wujek skontaktuje się z bankiem i powie aby żadnych działań nie robili, a ty z nim się dogadaj jak tutaj zwrot zrobić na raty nie martwiąc się żadnych odsetkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i sprawa załatwiona - wina osoby która odbierała pieniążki w kanadzie .

 

wpłaciłem 600 cad a reszte czyli 250 cad w ciągu 35 dni.

i jeszcze pismo z wyjaśnieniami otrzymam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Budzok

Powiem ci tak przyjacielu.. Mieszkasz w Canadzie.. Nie obowiązuje cie polskie prawo więc nie musisz zwracać żadnych pieniążków.. tu gdzie bank się pomylił to idzie na twoją kożyść oni będą prosić o oddanie pieniążków a ty nie musisz ich oddawać.. skontaktuj się z prawnikiem w miejscu zamieszkania on ci bliżej wyjaśni tą sytuację..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak przyjacielu.. Mieszkasz w Canadzie.. Nie obowiązuje cie polskie prawo więc nie musisz zwracać żadnych pieniążków.. tu gdzie bank się pomylił to idzie na twoją kożyść oni będą prosić o oddanie pieniążków a ty nie musisz ich oddawać.. skontaktuj się z prawnikiem w miejscu zamieszkania on ci bliżej wyjaśni tą sytuację..

 

 

Dlaczego ma nie oddawać tych pieniędzy, jeżeli nie należą do niego? Czy, jeżeli on, by się pomylił i zamiast 150 przesłałby komuś 1500 to nie domagałby się zwrotu? Widać, że nigdy nic nie zgubiłeś, ale może jak zgubisz coś cennego i ktoś ci to zwróci, to może zaczniesz myśleć, inaczej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×