Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
michkk

Czy koniecznie musze rejestrowac dzialalnosc?

Polecane posty

Witam. Jestem studentem. Posiadam wlasna strone www i mam zamiar umieszczas reklamy(platne) na mojej stronie oraz naprawiać ludziom komputery, np. umieszczam ogłoszenie w gazecie, klient dzwoni i ja jade do niego. Czy musze rejestrowac dzialalnosc gospodarczą?(nie jestem w stanie przynajmniej na początku płacić 600zł ZUSu). Czy mogę np. naprawic komus komputer na umowę o działo lub inne zaswiadczenie?). Dużo jest różnych ogłoszeń w gazetach(hydraulik,malarz,korypetycje itp) na jakich oni zasadach działają? Nie chodzi mi o zarabianie jakichś dużych pieniędzy(200-300zł na miesiac), jestem niepracującym studentem. Z góry dziekuje za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos
hydraulik,malarz,korypetycje itp) na jakich oni zasadach działają?

 

na lewo :D nikt tego nie ewidencjonuje :D

 

Posiadam wlasna strone www i mam zamiar umieszczas reklamy(platne)

 

to umieszczaj na zasadach j/w. ja też sporo reklam sprzedaje. no chyba, że ktoś będzie chciał od ciebie FV, ale wątpie. a jak bardzo chcesz miec jakąs umowe to najlepiej umowę z tytułu dzierżawy (mądra osoba to wymyśliła;) i potem przychody z tego rozliczasz w swoim rocznym picie. ja w ten sposób rozliczam się za SMSy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy koniecznie musze rejestrowac dzialalnosc?

Jak widze taki text to nawet nie czytam dalej...

Odp. TAK

 

Jesli chcesz byc legalny i nie chcesz lamac prawa!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi "tm!" ale sie mylisz.

 

Rejestrowac dzialalnosc nalezy jedynie w przypadku gdy planujesz prowadzic dzialalnosc zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciagly, we wlasnym imieniu i na wlasny lub cudzy rachunek, z ktorej przychody nie sa zaliczane do przychodow z innych zrodel wymienionych w art. 10 ust. 1 pdof . Taka definicja pozarolniczej dzialalnosci gospodarczej obowiazuje od 1.01.2004 r.

 

A wiec jesli autor watku planuje jedynie sporadycznie wykonywac wymienione czynnosci to moze je wykonywac na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzielo. Nic nie stoi na przeszkodzie, a tym bardziej nie bedzie lamac prawa tak postepujac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki że zechcieliscie odpowiedziec na moje pytania.

Jesli jeszcze macie w tej sprawie cos do powiedzenia to czakam na odpowiedzi.

Pozdrawiam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie, ze prace w oparciu o umowe o dzielo lub umowe zlecenie mozecie wykonywac wylacznie dla podmiotow, ktore maja prawo do zawierania takowych umow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

toszcze -> skad czerpiesz taka widze ?

 

Nigdzie w KC nie widzialem takiego zapisu, moglbys podac podstawe prawna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gb: chyba nie sadzisz, ze 15-latek moze zawierac z Toba umowe o dzielo?...

Ale prawinikiem nie jestem - napisalem to tylko w oparciu o wlasne doswiadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gb: chyba nie sadzisz, ze 15-latek moze zawierac z Toba umowe o dzielo?...
Moze - przynajminej taka wersje przedstawil mi dyrektor izby skarbowej. Sredni autoryte dla mnie osobiscie, ale pytalem go wlasnie o to. Podobnie jak uzyskanie NIPu - wystarczy przyjsc od US z dowodem osobistym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

toszcze: wpierw piszesz o "podmiotow, ktore maja prawo do zawierania takowych umow.", zatem zapytalem Cie o podstawe prawna do takiego twierdzenia, ktorej nie podales.

 

Pozniej jako argument zadajesz pytanie "chyba nie sadzisz, ze 15-latek moze zawierac z Toba umowe o dzielo?... ", ktore jest jak przyslowiowa kula w plot poniewaz w zaden sposob nie odnosi sie do Twojej wczesniejszej wypowiedzi.

 

Natomiast odpowiadajac na Twoje pytanie, moge jedynie powiedziec ze odpowiedz brzmi "TAK" pod warunkiem spelnienia dodatkowych warunkow ktore znajdziesz w KC lub KRiO (nie pamietam).

 

Moglbym takze prosic o troche wyzszy poziom merytoryczny poza jedynie wypowiedziami typu "poniewaz mi sie wydaje" bez podawania jakiejkolwiek podstawy prawnej ?

 

ece: zawarcie umowy nie reguluje dyrektor izby skarbowej, ani wogole aparat skarbowy (choc moze twierdzic ze umowy zawarte byly jedynie pozornie, ale to na pozniejszym etapie). umowy o dzielo i zlecenie reguluje KC i tam nalezy szukac odpowiedzi.

 

Kazdemy kto prowadzi lub planuje prowadzic dzialalnosc gospodarcza polecam przeczytanie przynajmniej Kodeksu Cywilnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lol...

NIP musisz miec nawet gdy pracujesz raz na 10 lat... Zebys mogl sie rozliczac. Czyli dzialalnosc musi byc zarejestrowana. A forma pracy (umowa o dzielo) to juz zupelnie inna sprawa. NIP musisz miec. Czyli urzad skarbowy itd musi o tobie wiedziec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tm! nie wprowadzaj w blad, prosze.

 

1. NIP moze posiadac osoba fizyczna nie prowadzaca dzialalnosci, ogolnie kazdy obywatel powinnien posiadac numer NIP tak jak powinnien posiadac numer PESEL,

 

2. nie musisz posiadac numeru NIP do zawarcia umowy o dzielo/zlecenie, tym bardziej nie musisz prowadzic dzialalnosci gospodarczej.

 

3. w celu rozliczenia podatku naleznego nie musisz posiadac NIP, choc jest to wysoce wskazane i powinienes go wczesniej uzyskac,

 

Prosze nie mylic prawa cywilnego (zawieranie umow) od prawa podatkowego (rozliczanie co Cezarowi nalezne).

 

Jesli ktos z Was twierdzi ze w celu zawarcia umowy o dzielo/zlecenie nalezy posiadac numer NIP, dzialalnosc lub posiadac wiecej anizeli 18 lat prosze o wskazanie takiego zapisu w Kodeksie Cywilnym ktory reguluje wszelkie sprawy zwiazane z zawieraniem umowow o dzielo i zlecenie.

 

ufff....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do zawarcia umowy o dzielo CHYBA nie trzeba byc pelnoletnim. Ale numer NIP potrzebujesz do rozliczenia sie z tego co zarobiles dzieki tej umowie. Tak wiec jesli nie masz NIPu to i tak bedziesz musial zlozyc wniosek o wydanie. I to tyle chcialem powiedziec. Dzialalnosci oczywiscie prowadzic nie trzeba!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Aby zawrzec umowe o dzielo trzeba byc osoba fizyczna (Kodeks Cywilny, Tytul XV, Art 627), czyli posiadac "pelna zdolnosc do czynnosci prawnych" (Kodeks Cywilny Dzial I, Art 11) (czyli miec ponad 18 lat i nie byc ubezwlasnowolnionym, lub ponad 13 lat ale wtedy maja ograniczona zdolnosc do czynnosci prawnych)

 

Co do NIP-u to tez nie jest tak rozowo. Obecnie aby zdobyc NIP nie wystarczy isc do Urzedu Skarbowego i wypelnic papierek. Powinno wygladac to tak, ze pierwszy pracodawca wypelnia ten papierek za nas. Dopuszczalne jest zlozenie samemu wniosku ale w odpowiednim nmiejscu musza byc wpisane dane firmy pierwszego pracodowacy.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tm! - powinno sie posiadac NIP, ale nie jest wymagany aby odprowadzic podatek. Obowiazkiem jest natomiast samo odprowadzenie podatku, co mozna dokonac bez posiadania NIP'u

 

Fobi - kontynujac Twoja wypowiedz, powyzej 13 roku, a ponizej 18 mozna zawrzec umowe pod warunkiem zgody opiekuna, dokladnie nie pamietam ale powinno to byc opisane w samym KC lub KRiO.

 

Jak dla mnie EOT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sie to czyta ;]

 

Osoba fizyczna jest sie od urodzenia, az do smierci i nie jest to w zaden sposob zalezne od posiadania zdolnosci do czynnosci prawnych, lub tez jej brakiem. Pelnoletnosc nabywa sie takze poprzez zawarcie zwiazku malzenskiego (taka dygresja).

 

Umowe mozna zawrzec bez NIPu, tylko zwykle jest ona zawierana z firma (ogolnie ujmujac) i ona jest platnikiem podatku, a zeby ten podatek odprowadzic (czy tam zaliczke - mniejsza o to), musie posiadac NIP delikwenta. Jesli zawrzesz umowe o dzielo z kumplem z osiedla, to Cie nie spyta o NIP, bo go to wali po prostu.

 

Skoro osoby niepelnoletnie moga byc zatrudnione na umowe o prace, to logicznym wydaje sie, ze moga i na umowe o dzielo. Jesli ktos ma zdanie odmienne, to chetnie sie z nim zaloze o cos konkretnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi
Osoba fizyczna jest sie od urodzenia, az do smierci i nie jest to w zaden sposob zalezne od posiadania zdolnosci do czynnosci prawnych, lub tez jej brakiem. Pelnoletnosc nabywa sie takze poprzez zawarcie zwiazku malzenskiego (taka dygresja).

Cfaniaku, nie czepiaj sie :D , aby zawrzec umowe trzeba posiadac zdolnosc do czynnosci prawnych. Nie mozesz zawierac zadnej umowy z dzieckiem ponizej 13 roku zycia (od 13 do 18 jest to troszke inaczej, w skrocie umowa jest wazna ale pod warunkiem, ze opiekunowie sie zgodza. Ponizej 13 roku zycie nie ma mowy o zawarciu jakiejkolwiek umowy).

 

 

Skoro osoby niepelnoletnie moga byc zatrudnione na umowe o prace, to logicznym wydaje sie, ze moga i na umowe o dzielo. Jesli ktos ma zdanie odmienne, to chetnie sie z nim zaloze o cos konkretnego.

 

Osoby niepelnoletnie moga byc zatrudnione na umowe o prace ale jak wyzej od 13 roku zycia i to w niepelnym wymiarze godzin (jak ktos chce to znajde ustawe)

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(jak ktos chce to znajde ustawe)

wydaje mi sie ze wystarczy KP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cfaniaku, nie czepiaj sie :D , aby zawrzec umowe trzeba posiadac zdolnosc do czynnosci prawnych. Nie mozesz zawierac zadnej umowy z dzieckiem ponizej 13 roku zycia (od 13 do 18 jest to troszke inaczej, w skrocie umowa jest wazna ale pod warunkiem, ze opiekunowie sie zgodza. Ponizej 13 roku zycie nie ma mowy o zawarciu jakiejkolwiek umowy).
Jak juz meine liebe Bartolomeo chcesz cfaniaczkowac, to prosze :D Nawet kodeks cywilny mowi, ze:
Art. 14. § 1. Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna.  

§ 2. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.

Gdyby bylo jak Ty mowisz, to dziecko nie mogloby kupic sobie lizaka w sklepie ;] Kazda osoba fizyczna posiada cos takiego jak zdolonsc prawna. Jest nawet cos takiego, ze mozna zapisac np. nieruchomosc nienarodzonemu jeszcze dziecku, gdy kobieta jest w ciazy. Staje sie ona wtedy wlasnoscia tego dziecka, o ile urodzi sie ono zywe.

 

Generalnie z osoba ponizej 13 roku zycia umowy takowe nie zawrzesz, osoba taka nie otrzyma NIPu, nie moze wyrobic sobie dowodu osobistego etc. W KP o zatrudnieniu jest cos o niepelnym wymiarze godzin, ograniczeniach dla osob ponizej 15, czy 16 roku zycia. Nigdy KP nie czytalem szczerze mowiac.

 

Wrocmy do sedna, bo takie gadanie o glupotach nic nam nie da. Masz 13 lat ukonczone, mozesz isc z dowodem osobistym po NIP do US (zeby wyrobic dowod potrzeba jest zgoda rodzica/opiekuna o ile pamietam), mozesz zawrzec umowe o dzielo i rozliczyc sie z US. Osobiscie proponowalbym upewnic sie, ze rodzice/opiekunowie o tym wiedza, ale podejrzewam, ze nikt z nas nie zajmowal sie wykladnia prawa i nie zaglebial sie w dokladne znaczenie i skutki terminu "ograniczona zdolnosc do czynnosci prawnych".

 

Jeszcze bardziej zabawne jest to, ze mozes spytac 2 prawnikow i uzyskac 2 rozne opinie. Kazdy z nich bedzie mial swoje argumenty i czestokroc tego typu spory roztrzygaja postanowienia Sadu Najwyzszego.

 

P.S. Masz racje gb, wystarczy KP :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Nie mam zamiaru sie pytac zadnych prawnikow, informacje swoje czerpie z przepisow i dyskusji na wykladach z profesorami wydzialu prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Ece - > ty piszesz o 'drobnych bieżących sprawach życia codziennego" temat nie jest o takich sprawach!

 

Ale sie Off Topic zrobil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisales, ze "nie ma mowy o zawarciu jakiejkolwiek umowy", a ja Ci udowodnilem, ze jest mowa ;]

 

Tak czy inaczej widze, ze nie zangowales tego, co napisalem w poprzednim poscie ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Tak dokladnie, jesli nie zanegowalem ani nie przyznalem racji znaczy to, ze mozesz miec racje ale musze to przemyslec :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Posiadam wlasna strone www i mam zamiar umieszczas reklamy(platne) na mojej stronie oraz naprawiać ludziom komputery, np. umieszczam ogłoszenie w gazecie, klient dzwoni i ja jade do niego. Czy musze rejestrowac dzialalnosc gospodarczą?(nie jestem w stanie przynajmniej na początku płacić 600zł ZUSu). Czy mogę np. naprawic komus komputer na umowę o działo lub inne zaswiadczenie?).

 

Myślę, że pierwsze co powinieneś zrobić to zapoznać się z przepisami prawa regulującymi działalność dochodową. Jeżeli nie wiesz jak sobie poradzić polecam udać się do prawnika - unikniesz wielu przykrych niespodzianek.

Jeżeli wydaje Ci się, że koszt porady (100 - 200 złotych) to suma dla Ciebie zbyt wysoka to zastanów się, czy aby kara nałożona na Ciebie w przypadku "wpadki" nie będzie o wiele wyższa.

 

W sierpniu tego roku weszła w życie:

U S T A W A

z dnia 2 lipca 2004 r.

o swobodzie działalności gospodarczej

                                       

Rozdział 1

Przepisy ogólne

 

Art. 2.

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Podmiot spęłniający w/w przesłanki prowadzi więc działalność gospodarczą. W odniesieniu do postu michkk, w przypadku otrzymywania wynagrodzenia za świadczone usługi oraz w świetle przyjmowania i wyświetlania płatnych reklam na WWW, michkk prowadził będzie działalność w sposób ciągły, a nie sporadyczny, czy tymczasowy. Strona WWW, czy choćby jakikolwiek (nawet najmniejszy) warsztat, są jego zorganizowanymi środkami potrzebnymi do wykonywania usług.

W myśl przepisów w/w Ustawy, osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą jest także przedsiębiorcą. Podjęcie działalności gospodarczej możliwe jest więc po uzyskaniu wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą zawierała umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Od przedsiębiorcy zależy jakie nawiąże stosunki zobowiązaniowe z kontrahentami. Należy rozgraniczyć wspomniane stosunki zobowiązaniowe z posiadaniem statusu przedsiębiorcy, gdyż przepisy odnoszące się do obowiązku rejestracji, regulowane są przez prawo administracyjne, zaś stosunki zobowiązaniowe są przedmiotem prawa cywilnego.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę zawierającą umowę o dzieło lub umowę zlecenia powoduje także odmienną regulację dotyczącą wysokości świadczeń podatkowych oraz społecznych (ZUS). Nieodprowadzanie w sposób prawidłowy należności na rzecz Skarbu Państwa narazi taką osobę na sankcje administracyjne i karne. Na uwagę zasługuje również to, że osoba faktycznie prowadząca działalność gospodarczą bez rejestracji może zostać potraktowana przez organa skarbowe jak przedsiębiorca.

 

USTAWA

z dnia 16 kwietnia 1993 r.

o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

 

Rozdział 1

Przepisy ogólne  

 

Art. 3. 1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Odnosząc się do powyższego, osoba która faktycznie prowadzi działalność gospodarczą narusza, nie przestrzegając reguł dotyczących prowadzącego działalność gospodarczą, pewne obowiązki związane choćby z płaceniem niższej składki ubezpieczeniowej od innych podmiotów w takiej samej sytuacji, a co za tym idzie uzyskuje korzyści zagrażające interesom innych przedsiębiorców. Prawidłowo płacący podatki przedsiębiorca, będzie stratny od postępującego nieuczciwie. Osoba prowadząca w rzeczywistości działalność gospodarczą bez załatwienia koniecznych formalności i nie dopęłniając związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej obowiązków kwalifikuje się, aby działania tej osoby uznać za czyn nieuczciwej konkurencji.

 

michkk, mój post jest oparty na wypowiedzi prawnika. Zaznaczam jednak, że po odpowiedzi na dalsze pytania, które zrodzić się mogą po przeczytaniu niniejszego postu, udaj się do prawnika osobiście. Lepsze to wyjście od narażenia się na nieprzyjemności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

aby wyświetlac komuś reklamy wcale nie trzeba zakładac działalnosci. wystrarczy np. chocby umowa dzierżawy. a prawnika to mam w domu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aby wyświetlac komuś reklamy wcale nie trzeba zakładac działalnosci. wystrarczy np. chocby umowa dzierżawy.

Brak komentarza to też komentarz.

a prawnika to mam w domu :)
Jak miło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

×