Skocz do zawartości
disclose

Sklep Internetowy - kilka pytań odnośnie założenia

Polecane posty

Witam serdecznie na forum.

Posiadam fizyczny sklep z gadżetami i chciałbym rozbudować go o sprzedaż internetową. Na stronie chciałbym zamieścić około 400 produktów, docelowo około 600. Chcę, aby strona tego sklepu wyglądała profesjonalnie i miała unikalną grafikę, a nie jakieś wzory. Zależy mi także na powiązaniu z Allegro bo nie wykluczam tam sprzedaży. Najważniejszym jest dla mnie aby chodziła szybko i była niezawodna. Oto moje pytania do osób znających się w tym temacie:

 

1) Jaki sklep najlepiej wybrać? Czy samemu kupić miejsce i zlecić komuś stworzenie i zmodyfikowanie jakiegoś gotowego sklepu, czy może załatwić to przez np. home.pl? Jeżeli modyfikacja, to czy jest sens bawić się w przerabianie któregoś z tych darmowych sklepów czy od razu inwestować w jakiś płatny - a jeżeli tak, to w jaki?

2) Ile orientacyjnie potrzeba miejsca na taki sklep, macie może jakieś propozycje stron hostingowych, które będą pasować do moich wymagań?

3) Jaki jest przedział kosztów wypozycjonowania takiej strony? Zależy mi aby po dwóch słowach sklep był na pierwszej stronie w Google.

4) Czy adres strony ma wpływ na wyższą klasyfikację w takich wynikach? Mam kupioną domenę z nazwą firmy, ale nie wiem czy lepiej korzystać z niej, czy założyć sklep na bezpośrednich słowach, tzn. firma ABC, sklep z gadżetami - czy www.abc.pl czy np. www.gadzety.pl, o to mi chodzi.

5) Jak połączyć towar sklepu stacjonarnego ze sklepem internetowym? Tak, abym miał kontrolę nad stanem zatowarowania i były one ze sobą w jakiś sposób zintegrowane.

6) Jakie są ceny stworzenia grafiki dla takiego sklepu - tak jak pisałem, nie chciałbym aby był to jakiś wzorzec, tylko profesjonalny sklep z unikalnym wyglądem bo to z pewnością pod wyższa poziom.

 

Pytam oczywiście o ceny orientacyjne, przedziały cenowe bo chciałbym oszacować wstępne koszta.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

1. Skorzystać z gotowych rozwiązań + szablon + moduły (ewentualnie). GekoSale, PrestaShop, coś tego typu.

2. Unikaj masówek, na start powinien ci starczeć lepszy shared, względnie VPS. Nie wiem, IQ, KEI, Kylos, MZone, Prohost etc - coś z tej lepszej półki, nie bierz najtańszego bo potem będziesz narzekać.

6. Porządnie wykonany szablon, spełniający wszystkie wymagania to pewnie wydatek 800+, u jakiegoś zdesperowanego gimnazjalisty pewnie i za 300 będziesz miał ale jakości i gwarancji brak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Rozwiązań masz kilka. Zależy także od Twojego budżetu.


a) Jak możesz wydać trochę więcej kasy - jakieś rozwiązanie dedykowane firmy, która specjalizuje się w sklepach. Pozytywne opinie słyszałem o epro, maxshop. Takich firm jest sporo. Zrobią Ci od także jakąś grafikę.


b) Możesz także (tak jak Paweł_15 zaproponował) zastosować jakieś gotowe rozwiązanie + dedykowany szablon ale to także trzeba wdrożyć i poświęcić trochę czasu (kasy) żeby działało jak należy.


Inna opcja to jakiś sklep w modelu SaaS - Shoper czy inne. Na początek może to i dobre (ze względu a niskie początkowe koszty) ale możesz mieć problemy jak będziesz chciał "coś ponad" wyznaczone przez dostawcę ramy. Sklepów od home.pl czy nazwa.pl raczej nie polecam, sam nie korzystałem, ale nie słyszałem o nich wielu pozytywnych opinii.


2. Miejsce na serwerze to mniejszy problem, na początek powinno wystarczyć Ci jakieś 10 GB. Bardziej zwróciłbym uwagę na zasoby serwera (czas procesora, limit pamięci, liczba jednoczesnych procesów itp.) Oprogramowania sklepowe potrafią zarzynać serwery. Nie daj się nabrać na wszystkie oferty bez limitu transferu.


Zwróć także uwagę na to czy provider umożliwi Ci podpisanie umowy o powierzeniu przetwarzania danych, jak byś chciał zgłosić zbiory danych osobowych do GIODO.


3. Zależy od słów, od konkurencji. Zwracaj uwagę aby firma pozycjonerska udostępniała Ci raporty z pozycjonowania, żebyś widział wyniki. Możesz samodzielnie też co jakiś czas sprawdzać pozycję w google i porównywać z raportami agencji.


4. Sama nazwa domeny raczej nie ma znaczenia, Jak masz, fajną, zapadającą w ucho domenę to po prostu ludzie będą ją pamiętać. Jak domena będzie długa i zawierała tysiąc myślników z dziwną końcówką mało kto ją zapamięta.


6. Na tym forum z cenami bywa różnie. Boję się coś Ci napisać, bo zaraz będzie że za dużo czy za mało. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Dzięki za poświęcenie mi chwilki na ten temat.

Paweł: Też sądzę, że to chyba byłoby najrozsądniejsze bo patrząc na te duże serwisy to ceny mają z kosmosu, nie wiadomo tak naprawdę z jakiej racji. Myślę, że najlepiej byłoby kupić jakiś fajny hosting i po prostu dobry webmaster bo moje pojęcie raczej kończy się na zainstalowaniu sklepu - na te wszystkie moduły i zabezpieczenia to już nie moja działka :-). Najlepiej webmaster i grafik w jednym, tyle że takie numery to najlepiej na fakturę, a wiadomo fakturka = firma = drożej. Dlatego nie wiem co lepsze - czy taniej i ryzykowniej dogadać się z jakimś informatykiem i po prostu zaliczka, reszta po wykonaniu pracy czy lepiej mieć potwierdzenie zapłaty poprzez jakiś serwis i wrzucić sobie to w koszta. Obstawiałbym to pierwsze, ale obawiam się, że nie będę miał pewności czy za rok ktoś tego projektu wykonanego dla mnie nie pogoni dalej. No i jeszcze wypozycjonowanie, najlepsza jest na to wszystko jedna osoba bo i więcej sobie zarobi ( bardziej zadowolona = bardziej zależy na projekcie :) ) i nie muszę wisieć na stu telefonach z setką osób. Ale znajdź tu Panie takiego fachurę i to jeszcze pewnego ;-)

 

cygan: Budżet jakiś luźny jest, ale wiadomo, że im taniej tym lepiej, ale z pewnością nie najtaniej. Po prostu chciałbym dobry sklep z unikalnym wyglądem za rozsądną cenę i swoim koncie, bym miał swobodny dostęp do edytowania subdomen czy innych opcji.

Czytałem sobie tutejsze forum i widziałem dużo opinii nt.ovh.pl, co o tym myślisz? Lub o superhost.pl? Te dwie firmy chyba najbardziej mnie zainteresowały

Co do domeny to tak, ja to rozumiem, tylko chodziło mi czy jeżeli mam - powiedzmy - serwis ogłoszeń motoryzacyjnych i moja firma nazywa się "Brum brum" i wpisuje w wyszukiwarce frazę "ogłoszenia motoryzacyjne" to czy na Google wpływ ma adres strony ( czy www.brumbrum.pl będzie gorzej postrzegane aniżeli www.ogloszeniamotoryzacyjne.pl ) ?

 

Jeszcze co do pozycjonowania to na raportach i takich rzeczach nie znam się kompletnie - wolałbym po chłopsku podać frazy, i po wpisaniu ma być mój sklep na pierwszej stronie Google za ustaloną kwotę niż sprawdzać raporty i słupki oglądalności :) Jestem typowym facetem, znam tylko dwa kolory :)

 

Edytowano przez disclose (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj


OVH to bardziej serwery dedykowane, w Twoim przypadku na początek lepsze będzie zwykłe konto hostingowe, no chyba że planujesz od razu bardzo duży ruch albo jakiś mega-ciężki skrypt.


Nie korzystałem z usług firmy Superhost więc nie mogę wypowiedzieć się na ich temat. Nie mogłem znaleść na ich stronie danych dotyczących parametrów bezpieczeństwa więc poza standardowymi parametrami (przestrzeń, transfer itp.) nic nie wiadomo. Nie widziałem także możliwości podpisania umowy o powierzeniu przetwarzania danych osobowych. Na plus na pewno własna serwerownia w Polsce.


Może zacznij od wyboru skryptu sklepowego. Będziesz widział jakie ma potrzeby dane rozwiązanie i wtedy coś dobierzesz. Takie Magento na przykład jest dosyć "zasobożerne".


Co konkretnie zainteresowało Cię w ich ofercie?


Co do domeny, to raczej nie będzie to miało większego znaczenia, tym bardziej jeśli będziesz ją pozycjonował. Większe znaczenie ma to co będziesz miał na stronie. Tutaj powinien się wypowiedzieć jakiś specjalista od seo, ja takim nie jestem :-)


Z tym pozycjonowaniem to chodzi o to, żebyś płacił za konkretne wyniki. Np: strona jest na miejscach 1-3 w danym dniu - taka stawka, strona jest w innym dniu na pozycjach 4-6 inna stawka itd. Firma pozycjonerska udostępnia Ci raport w jakich dniach w danym miesiącu Twoja strona była na jakich pozycjach i dzięki temu wiesz za co płacisz.


Poza tym, pierwsza strona to 1 pozycja ale również 7 czy 10 pozycja. Sama pozycja na pierwszej stronie także ma znaczenie. Więcej tutaj

Edytowano przez cygan (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź. Dowiedziałem się tu wiele istotnych rzeczy ( nie miałem pojęcia, że wypozycjonowanie jest np. na dany dzień w określonej pozycji, itp. ). Odnośnie OVH po prostu poczytałem troszkę na Waszym forum i było dużo pochlebnych informacji - to mnie podkusiło do zapytania. Odnośnie SuperHost odpowiedź jest dość prosta - jestem z Trójmiasta i z czystej przezorności o nich myślałem pod względem tego, że jak coś nie będzie działać to wsiądę w auto i podjadę dowiedzieć się co jest grane - zakładając, że np. nie odbierają telefonów. A taka przezorność wynika z informacji z tego forum - a to ktoś pisze, że serwer nie działa, a to coś, po prostu chciałbym mieć pewność, że po roku działalności internetowej firma nie zniknie wraz z moją stroną.

Odnośnie pozycjonowania - przyznam, że myślałem że adres ma wpływ w wyszukiwarce. Bardziej myślałem, że wygląda to tak: daję pieniążki, ktoś pozycjonuje i jestem na szczycie do czasu, jak ktoś inny lepiej wypozycjonuje konkurencję. Sporo się dowiedziałem - dzięki. Jak to mawiał Kargul z Pawlakiem - mądrego to i miło posłuchać :-)

Co do ochrony danych osobowych jak i bezpieczeństwem - dodając te dwie pozycje do sumy moich wymagań jestem w kropce, nie wiem jaki hosting wybrać, który spełniałby te kryteria.

Odnośnie skryptu sklepu - kurczę, dla mnie tak naprawdę to wszystko jest na jedno kopyto, dlatego w tej gestii chyba pozostanie mi tylko zaufać webmasterowi. Oczywiście mam świadomość, że różnią się one wieloma czynnikami wewnątrz, obsługą i możliwościami, jednak to trzeba byłoby spędzić duuużo czasu nad każdym z nich z osobna.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozycja w google może się dosyć dynamicznie zmieniać - zależy od branży, słów kluczowych. Firmy pozycjonerskie są lepsze i gorsze, jedna firma przedstawi Ci szczegółowy raport inna nie... Ogólnie temat sklepów internetowych jest rozległy, niemniej jednak, życzę powodzenia w ecommerce. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Już pomijając całą dyskusję o stworzeniu sklepu, to jeśli chodzi o firmy hostingowe w trójmieście, to raczej jest z czego wybierać i to wśród lepszych firm niż Superhost, który ma sporo "za uszami". Tu już Paweł pisał o IQ (http://www.iq.pl) i tutaj się podpisuję. Korzystam od kilku(nastu?) lat, mam postawionych kilkanaście serwisów - wysoka jakość i lokalny patriotyzm - a propos tego drugiego, adresy do poklikania np. na http://www.gsa.gfo.pl. Inna sprawa, że "wsiąść w samochód i pojechać" to nie jest sposób na kontakt z firmą hostingową, chyba, że masz kolokację, czy coś. Co więcej, już wiesz, że sprawy związane z GIODO są ważne (i dobrze, bo są ważne) i IQ jest blisko tych spraw, mają nawet specjalistkę w tym temacie (pytaj o p. Monikę).

 

A jeszcze jedno - przy sklepie w pewnym momencie możesz zacząć wylatywać z hostingów dzielonych. Tu IQ też ma coś do zaoferowania - Linia Profesjonalna http://www.iq.pl/oferta/hosting/ gdzie masz więcej zasobów i nie chodzi o przestrzeń dyskową czy transfer. Wszystko obserwujesz na wykresikach w panelu i do razu wiesz, czy "już dedyk" czy jeszcze "mocny hosting dzielony".

 

W kwestii produkcji sklepu, ze swojej strony zapraszam do mnie (link w stopce) - działam między Gdańskiem a (od pół roku) Warszawą. Co dwa tygodnie jestem w Gdańsku (opiekuję się kilkunastoma stronami klientów w trójmieście).

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dobrze wiedzieć, że Superhost ma coś za uszami, byłem na nich bardzo nastawiony, a teraz odpada. Napisałeś o IQ, chyba jestem na nich zdecydowany, dzięki za polecenie, myślę że będą słusznym wyborem. Co do fizycznych spotkań ( brzmi trochę dwuznacznie :) ) to czy do nokaut.pl czy do gd.pl - bo z nimi miałem styczność - umówiłem się, podjechałem i załatwiałem sprawy "face 2 face" i dla mnie akurat to najwygodniejsza forma kontaktu, prócz telefonicznej.

A Twoją ofertę z chęcią obejrzę. Pozdrawiam i dziękuję za cenną poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×