Skocz do zawartości

Polecane posty

Od 50 lat rozwój technologii komputerowych odbywał się zgodnie z prawem Moore’a. Zgodnie z tym prawem już za 3 lata nasze komputery będą wyposażone w magnetyczny dysk twardy 14TB kosztujący 100 zł i moc obliczeniową 10 razy większą od aktualnej. Ale to już kres rządów Moore’a. Z powodu fizycznych ograniczeń powoli rozpoczyna się czas rozwiązań hybrydowych m.in. łączenia dysków magnetycznych i super-szybkich dysków SSD o pojemności ponad 1TB, kopii bezpieczeństwa wysokich częstotliwości, czy zasobów serwerowych automatycznie zwiększanych w razie wykrycia „efektu slashdota”. Wszystko transparentnie dla użytkownika.

„Staramy się być w światowej awangardzie wyznaczanej przez producentów takich jak Seagate, Intel, czy AMD. Naszym celem jest udostępnianie mocy serwerów i pojemności dyskowej nieskończonej w stosunku do aktualnych potrzeb, a przy tym w dobrej cenie. Tego rodzaju wartość zapewniają jedynie rozwiązania hybrydowe” – mówi Grzegorz Brzeski z Warsaw Data Center.

Zgodnie z prawem Moore’a, założyciela amerykańskiej firmy Intel, liczba tranzystorów w mikroprocesorach od wielu lat podwaja się co ok. 24 miesiące. Na zasadzie analogii, eksperymentalnie potwierdzone prawo Moore'a stosuje się też do wielu innych parametrów sprzętu komputerowego, np. pojemności dysków twardych czy wielkości pamięci operacyjnej.

„Zgodnie z tymi zasadami dzisiaj na dysku Seagate 4TB, który mamy w swojej ofercie serwerowej, można pomieścić 333 filmy w jakości HD, 1 milion piosenek w formacie MP3 albo 800 tysięcy cyfrowych zdjęć, ale już w 2016 roku te wielkości urosną 3-4 razy, a ceny spadną 2-3 razy. W sumie za te same pieniądze będzie można przechowywać 10 razy więcej informacji. Zapewne pomieszczą się na takim dysku wszystkie zdjęcia, filmy i muzyka, jakie zdołaliśmy zebrać w całym naszym cyfrowym życiu” - zapowiada Grzegorz Brzeski z WDC.

Jednak wszystkie technologie mają granice swojego rozwoju wyznaczone przez prawa fizyki i szacuje się, że kres tak szybkiego rozwoju pojemności tradycyjnych dysków i procesorów nastanie właśnie w okolicach roku 2016-2020.

„Chodzi o ograniczenia w upakowaniu elementów elektronicznych, czy informacji na jednostce powierzchni. Praw fizyki nie da się przeskoczyć, dlatego już dzisiaj do większości serwerów wkładamy jednocześnie dyski magnetyczne (HDD) dla dużych ilości danych i dyski typu flash (SSD) dla szybkości odczytu. W ofercie mamy już nawet dyski SSD o pojemności ponad 1TB. Łączenie rozwiązań różnego rodzaju w hybrydy daje lepsze efekty i wartość dla klienta” podkreśla Grzegorz Brzeski.

Niedawno w ofercie WDC pojawiły się ekstremalnie wydajne i pojemne serwery z linii „Buldozer” oraz „Truck” wyposażone w nawet 4 dyski Seagate po 4TB każdy i jednocześnie 2 ultra-szybkie dyski SSD o pojemności nawet 1.2TB każdy. Maszyny te napędzane są najnowszymi, wielordzeniowymi procesorami AMD lub Intel, które nawet w 2016 będą uznawane za szybkie. „Przyszłość przetwarzania informacji przez komputery jest ekscytująca i rozwija się na naszych oczach. Nie mogę się doczekać, do czego będzie zdolny mój smartphone za 10 lat i z jakimi serwerami w naszym centrum przetwarzania będzie się łączył” – dodaje Grzegorz Brzeski z Warsaw Data Center.

O WARSAW DATA CENTER

Warsaw Data Center to wiodący polski ośrodek zarządzania systemami IT.

Warsaw Data Center specjalizuje się w projektowaniu, implementacji i zarządzaniu rozwiązaniami tele-informatycznymi dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Posiadamy ponad 14 letnie doświadczenie w tej dziedzinie i liczne grono zadowolonych klientów z całej Europy, doceniających naszą fachowość, techniczny know-how, orientację na wyznaczone cele biznesowe oraz indywidualną obsługę Klienta.

Zapewniamy naszym Klientom najwyższy stopień bezpieczeństwa, niezawodności i komfortu, co potwierdza certyfikacja wg. normy ISO 9001 (zarządzanie jakością) oraz ISO 27001 (zarządzanie bezpieczeństwem informacyjnym) dokonywana przez British Standards Institution (BSI).

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

⇒ tel: +48 22 33 70 000
fax: +48 22 33 70 001

⇒ web: http://www.wdc.pl
eml: info@wdc.pl

⇒ Warsaw Data Center
ul. Boduena 4
00-011 Warszawa

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony podajecie tu papkę marketingową dla laików ("można pomieścić 333 filmy w jakości HD, 1 milion piosenek w formacie MP3"), a żeby zobaczyć cennik na Waszej stronie trzeba się zarejestrować.

 

Nie rozumiem tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczyło napisać:

Niedawno w ofercie WDC pojawiły się ekstremalnie wydajne i pojemne serwery z linii „Buldozer” oraz „Truck” wyposażone w nawet 4 dyski Seagate po 4GB każdy i jednocześnie 2 ultra-szybkie dyski SSD o pojemności nawet 1.2TB każdy. Maszyny te napędzane są najnowszymi, wielordzeniowymi procesorami AMD lub Intel, które nawet w 2016 będą uznawane za szybkie.

 

 

Bo prócz tej informacji nie rozumiem po co cala reszta - no chyba że to taka dywagacja co to będzie za x lat :)

 

4 dyski Seagate po 4GB każdy

 

Na 4 Gb to nawet jeden film w HD nie wejdzie :D

Edytowano przez Marek607 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tezą obniżania się cen raczej ciężko się zgodzić. Parametry oczywiście co roku rosną, jednak ceny już nie spadają, nowe modele zastępują stare, ale rzadko kiedy są tańsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wątpię czy za 3 lata będą w Polsce dyski 14TB za 100zł.

 

@Edit.

Nie do końca rozumiem na jakiej zasadzie obliczyliście ceny (przyszłościowego) dysku o którym własnie wspomniałem, ale zakładając że w ciągu 3 lat cena ZŁ za TB spada o ~2142% (7zł/TB za 3 lata, ~150zł/TB teraz) to aktualnie dyski 500GB powinny kosztować 5-10zł?

 

Zgodnie z prawem Moore’a, założyciela amerykańskiej firmy Intel, liczba tranzystorów w mikroprocesorach od wielu lat podwaja się co ok. 24 miesiące

 

U mnie w technikum mówili że co 12 a nie 24 msc

Edytowano przez ToFFiK (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie w technikum mówili że co 12 a nie 24 msc

Mnie też tak uczyli. Niemniej podobno ta liczba miesięcy wzrosła i obecnie jest to koło 24.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×