Skocz do zawartości
Be4ver

Reseller domen od strony technicznej

Polecane posty

Jak w temacie, ciekaw jestem jak wygląda kwestia sprzedaży/odsprzedaży (nie wiem jak to ująć) ze strony technicznej i prawnej. Mam tu na myśli działalność firm typu home i nazwa.

Jeśli dobrze rozumiem, kupuję domenę np. w hrd.pl, staje się ona moją własnością, a następnie odsprzedaję ją Klientowi. Pytanie tylko jak sytuacja wygląda przy odnowieniu (domena przecież nie jest już wtedy moją własnością).

Jeśli jestem w błędzie, wyprowadźcie mnie proszę z niego.

Gość nrm

Jesteś w błędzie. Właścicielem jest klient, ty jesteś tylko rejestratorem.

/edit: w zasadzie zastosowałem zbyt duży skrót myślowy: rejestratorem oczywiście jest (w tym wypadku) HRD. Ty pośredniczysz tylko w transakcji.

/edit: w zasadzie zastosowałem zbyt duży skrót myślowy: rejestratorem oczywiście jest (w tym wypadku) HRD. Ty pośredniczysz tylko w transakcji.

W takim razie na jakiej podstawie pobieram opłatę od klienta przedłużając domenę?

Na podstawie wystawionej przez Ciebie faktury, paragonu, itp. Dostaniesz kasę od klienta (lub nie to zależy od Twojej polityki) to klikasz w panelu hrd "przedłuż domenę".

Gość nrm

Nierozumiem Twojego pytania. A na jakiej podstawie pobierasz opłatę za hosting, na jakiej podstawie w sklepie chcą kasę za chleb? ;) Ot, udostępniasz usługę i pobierasz za nią opłatę.

Właścicielem jest klient, ty jesteś tylko rejestratorem.

Klient jest abonentem. Może on korzystać z domeny przez okres abonamentowy, ale nigdy nie jest jej właścicielem ;)

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Gość Pokuć

Domena jest przypisana do klienta ale na zasadzie dopóki płaci to korzysta i jest doń ów przypisana. Jak nie zapłaci to przestaje byc do niego przypisana i nie może z niej korzystać, zarządzac DNS etc.

W takim razie czy muszę jakieś (jeśli tak to jakie) kroki poczynić, abym pojawił się w domenie na pozycji REJESTRATOR rejestrując domeny np. w HRD? Rzecz w tym, że księgowa nie przepuści mi faktury do momentu, aż będę w stanie udowodnić, że jestem właścicielem produktu.

Klient jest abonentem. Może on korzystać z domeny przez okres abonamentowy, ale nigdy nie jest jej właścicielem ;)

Natomiast w tej sytuacji, normalnie rejestruję domenę na działalność gospodarczą i wystawiam rachunek klientowi na zasadzie "wynajmu" domeny. Rzecz w tym, że klient wtedy pyta się czemu rejestratorem jest jakaś zewnętrzna firma, a ja jestem właścicielem domeny skoro on płaci za nią.

Domena jest przypisana do klienta ale na zasadzie dopóki płaci to korzysta i jest doń ów przypisana. Jak nie zapłaci to przestaje byc do niego przypisana i nie może z niej korzystać, zarządzac DNS etc.

Ok, jest przypisana do klienta, ale u mnie jest przypisana czy u rejestratora typu HRD?

Gość nrm

Rzecz w tym, że księgowa nie przepuści mi faktury do momentu, aż będę w stanie udowodnić, że jestem właścicielem produktu.

Zmień księgową. Poważnie. Daleko nie zajedziesz jak co chwile będzie wymyślała jakieś wyimaginowane problemy. Zabij jej ćwieka i zapytaj jak masz "sprzedać" (wydzierżawić) dedyka, który nie jest twoją własnością, a DC ;)

To zmień księgową. Domena to usługa a nie towar.

Domeny nie mają właścicieli tylko abonentów. Przy rejestracji domeny jest abonentem jest klient końcowy, registrantem jest firma, która ma umowę z NASK, natomiast siebie możesz wpisać jako kontakt techniczny.

Wszystko fajnie i cacy, tylko w momencie, gdy abonentem jest klient końcowy to faktura przychodzi na niego. A powinna przyjść na mnie, abym mógł nałożyć marżę i wystawić własną fakturę klientowi.

Gość nrm

O boże, boże... widzisz i nie grzmisz... ;)

TY dostajesz FV od HRD, a klient od Ciebie (a HRD od NASKu) ;)

• Upvote 1

O boże, boże... widzisz i nie grzmisz... ;)

TY dostajesz FV od HRD, a klient od Ciebie (a HRD od NASKu) ;)

Nie wiem jak to w HRD wygląda, jednakże w OVH dostawałem FVAT na osobę, która była wpisana jako klient końcowy. Pytam, bo nie wiem, a mam pewne doświadczenia z innymi rejestratorami. Logiczne chyba?

Gość nrm

W HRD dostajesz FV za "zakup punktów rejestracyjnych" czyli za zasilenie konta kasą, która wydajesz na zakup/odnowienia domen.

W HRD dostajesz FV za "zakup punktów rejestracyjnych" czyli za zasilenie konta kasą, która wydajesz na zakup/odnowienia domen.

Dzięki. Właśnie tej informacji mi brakowało.

Podziękowania dla pomocnych forumowiczów i dla Bogów, że nie spadły na mnie pioruny, ani grzmoty :)

Temat z mojej strony do zamknięcia.

Pozdrawiam

Odświeżę temat, bo mam podobny problem, ale z powyższych wypowiedzi i tak nie nie wiele mi się wyjaśnia.

Zwerbowałem klienta i będziemy robić cesję domeny, żebym mógł nałożyć swoją marże. Obecnie w bazach WHOIS klient widnieje jako abonent domeny. Chcę domenę wziąć na swoje barki i przenieść na moje konto w OVH, ale po takiej operacji ja zostanę ABONENTEM... A nie chcę tego, chcę tylko pobierać opłatę za domenę, a klient powinien widnieć jako ABONENT.

Ewentualnie, może ukryć dane abonenta? Żeby nie miał pretensji, że ja widnieję jako właściciel?

Ładnego dinozaura odkopałeś, 2013 r. :D

Prawdopodobnie potrzebowałbyś konto resellerskie. OVH podobno coś takiego ma, ale wszystkie informację są z obrazkami ze starego panelu https://www.ovh.pl/domeny/profil_reseller.xml dlatego sam musisz poszperać.

Domenę możesz przetransferować na 2 sposoby. Ze zmianą abonenta (cesja) lub bez zmiany abonenta - zwykły transfer pomiędzy rejestratorami.

Jeżeli chcesz przenieść domenę na swoje konto bez zmiany obecnego właściciela, to potrzebujesz taki typ konta, które pozwoli Ci na utworzenie dodatkowego konta/subkonta obecnego właściciela w obrębie Twojego własnego konta i wpisania tam siebie jako tech/admin contact. Wtedy osiągniesz to co chcesz: klient będzie wpisany jako ABONENT, Ty będziesz wpisany jako ADMIN. Opłatę pobierasz za administratorowanie i utrzymywanie domeny.

Jeżeli Ci się to nie uda i chciałbyś tylko ukryć dane w WHOIS, to OVH oferuje swoją usługę "OwO", która pozwala na ukrycie danych (widoczne jest tylko imię i nazwisko, ew. nazwa firmy). Jest to dostępne dla prawie wszystkich domen globalnych i niektórych zagranicznych. Dla domeny .PL dane osoby prywatnej są automatycznie ukrywane, a danych firmy nie można ukryć.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się