Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Krzycho

Wyciągnięcie danych abonenta z WHOIS przez API?

Polecane posty

Jeśli chodzi o ukryte dane osób prywatnych, to wydaje mi się, że legalnie dostęp do nich ma sam abonent, NASK, odpowiedni rejestrator (partner NASK), a w razie toczącego się takiego czy innego postępowania również policja, prokuratura, sądy.

 

Jeśli znajdziesz sposób na to, żeby jakieś osoby trzecie miały dostęp do tych danych, to proponowałbym natychmiast zgłosić sprawę do inspekcji ochrony danych osobowych. Nie wiem jak inni, ale przykładowo ja nie chciałbym, aby ani Krzycho, ani jakiekolwiek inne osoby miały dostęp do moich danych.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie sprecyzowałem celu wyciągnięcia tych danych. Zupełnie nie chodzi o zdobycie danych osób prywatnych ani o to, czy ktokolwiek oprócz NASKU i partnerów ma do tego dostęp.

Prowadzę serwis www, który wymaga weryfikacji, czy to, co klient (firma) podał w formularzu pokrywa się z danymi abonenta w bazie WHOIS. Nie ma tutaj żadnych nielegalnych praktyk. Aktualnie dane klienta są porównywane ręcznie z tym, co pokazuje WHOIS na stronie http://dns.pl

ale problemem jest captcha, nie dość że upierdliwa, to mocno nieczytelna. Dodatkowo zabiera to czas. Potrzebuję ten krok zautomatyzować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu korzystałem z sourceforge.net/projects/phpwhois/

Sprawował się dobrze, tylko w pewnym momencie musiałem wskazać odpowiedni serwer dla *.net.pl *.com.pl itp., bo się coś zmieniło, ale być może w najnowszej wersji skryptu z 2011-ego jest to już zaktualizowane.

 

Pamiętać jeszcze musisz tylko o limitach zapytań po stronie NASKu - dns.pl/whois.html#10 - widzę, że zostało to dość mocno zaostrzone.

 

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, masz rację, ten zaproponowany przeze mnie skrypt nie wyświetla danych abonenta (nawet jeśli dane są dostępne poprzez formularz na dns.pl), nie zwróciłem na to uwagi nigdy wcześniej... Identycznie działa powiedzmy domaintools.com, who.is itp., korzystają z tego samego źródła.

 

Nie wiem czy to faktycznie kwestia API, podania jakieś opcji, czy też po prostu NASK na porcie 43 tego w ogóle nie serwuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie otrzymasz takich danych, chyba że domena jest firmowa (wtedy dane są publiczne).

 

I właśnie takich danych potrzebuję, tylko jeszcze nie wiem jak to zrobić i szukam rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Weź tylko poprawkę na to, że nie każda firma ma te informacje publicznie dostępne w bazie whois, także nawet jeśli to swoje api zrobisz to i tak nie będziesz w stanie na ich podstawie sprawdzić tego, czego chcesz. Zastanowiłbym się raczej nad jakimś lepszym sposobem np. randomowo generowanym kodem w wiadomości e-mail, która jest wysyłana na jakiś randomowy adres 3749dd@domenaklienta.pl, który on musi stworzyć i tego maila odebrać. Więc dostaje informację, tworzy maila, klika button "wyślij potwierdzenie" i potwierdza.

 

Trochę pojechałem z offtopiciem tak naprawdę, ale wymaganie danych bezpośrednio w bazie DNS jest trochę dziwnym wymogiem z Twojej strony :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próbuję znaleźć jakieś informacje o protokole whois i w nim chyba nie ma żadnych opcji. Połączenie TCP na porcie 43, zapytanie "domena<CR><LF>", odpowiedź i zamknięcie połączenia.

 

Jeśli tak faktycznie jest, to wychodzi mi, że prawdopodobnie NASK najzwyczajniej tej części danych nie serwuje na porcie 43, a jedynie poprzez formularz "ręczny". Chyba, że akceptuje jakieś opcje nigdzie nie opisane... trzeba by ich o to zapytać.

 

Nie znalazłem też nigdzie innego serwera whois odpowiadającego dla domen *.pl, jedynie whois.dns.pl (widnieją na pewnych listach whois.icm.edu.pl, whois.elka.pw.edu.pl, whois.ia.pw.edu.pl, ale "elka" nie odpowiada, a dwa pozostałe już nie istnieją).

 

 

edycja:

Blah... http://www.dns.pl/stanydomeny.html

"6. wszystkie informacje z wyjątkiem ABONENTA (Registranta) są wyświetlane w WHOIS na porcie 43 z limitem 100 zapytań na dobę na jeden adres IP."

 

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Weź tylko poprawkę na to, że nie każda firma ma te informacje publicznie dostępne w bazie whois

W przypadku domen .pl (a o nich chyba mowa ;) ) informacje dot. firmy dostępne są zawsze publicznie.

Kwestia tylko taka, że nie przez port 43.

 

A jak je legalnie uzyskać? Podpisać z NASK umowę partnerską i zasysać przez EPP na przykład ;)

Ewentualnie znaleźć jakiegoś hurtownika, który (za drobną zapewne opłatą) podzieli się dostępem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

A jak je legalnie uzyskać? Podpisać z NASK umowę partnerską i zasysać przez EPP na przykład ;)

Ewentualnie znaleźć jakiegoś hurtownika, który (za drobną zapewne opłatą) podzieli się dostępem.

 

Raczej nikt się nie podzieli, partnerzy też mają limity odpytań bazy NASK w zależności od ilości obsługiwanych domen

Edytowano przez tgx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku domen .pl (a o nich chyba mowa ;) ) informacje dot. firmy dostępne są zawsze publicznie.

Kwestia tylko taka, że nie przez port 43.

 

A jak je legalnie uzyskać? Podpisać z NASK umowę partnerską i zasysać przez EPP na przykład ;)

Ewentualnie znaleźć jakiegoś hurtownika, który (za drobną zapewne opłatą) podzieli się dostępem.

 

Dla partnerNask bez problemu można pobrać dane WHOIS. nask określa limity dzinne odptań z konkretnego IP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×