Skocz do zawartości
geekboy68k

Darmowy hosting a GIODO

Polecane posty

Witam,

Zamierzam otworzyć niewielki hosting. Usługa ma być bezpłatna, a posłuży mi do uzupełniania know how oraz ewentualnie zbudowania bazy klientów na przyszłość.

 

Prowadzę działalność gospodarczą działająca w branży usług internetowych - marketing (głownie tzw. "robienie spamu"), tworzenie stron WWW i tego typu sprawy. Moi klienci często proszą mnie o poradę w sprawie doboru usługi hostingowej - części z nich oferuję miejsce na moim koncie w chmurze, część odsyłam dalej (wiadomo, wszystko zależy od zakresu działań i budżetu. Usługa miałaby być skierowana głownie do tej drugiej grupy.

 

Reasumując - jedynymi kosztami ponoszonymi przeze mnie byłaby domena oraz serwer (trudno mi powiedzieć czy skorzystam z obecnego usługodawcy, zakupię VPS, dedykowany czy cokolwiek innego - muszę to jeszcze przekalkulować, ale z oczywistych względów na pewno nie będzie to reseller).

 

Hosting nie będzie usługą nastawioną na korzyść finansową - zyski z emisji reklam oraz sporadycznego mailingu do użytkowników nie przekroczą kosztów związanych z jego prowadzeniem i to już jest pewne. W najlepszym wypadku pokryją znaczną ich większość.

 

Moje pytanie brzmi - jak w takiej kwestii rozwiązać sprawy z GIODO?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli winien jestem z każdym użytkownikiem zawierać odpowiednią umowę? Z oczywistych względów trochę mi się to nie widzi.

Czy spełnienie warunków GIODO jest obowiązkiem hostingodawcy czy to jedynie coś na kształt przywileju?

 

Jak rozwiązują to inne darmowe hostingi? Czy osoba z branży mogłaby się wypowiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ustawa o ochronie danych osobowych (a nie "warunki GIODO) nakłada obowiązki a nie daje przywileje. Przede wszystkim - musisz użytkownika informować i gwarantować pewne prawa a nie podpisywać "umowy" (podejrzewam, że mylisz temat z umową powierzenia danych osobowych).

 

Zacytuję się z innego tematu:

 

Polecam przeczytać ustawę oraz rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 100, poz. 1024). Tam jest wszystko.

Jeśli czegoś nie zrozumiesz, to wtedy pytaj się o szczegóły.

 

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam,ze zaden z darmowych hostingow nie ma bazy zgloszonej do GIODO a wiaze sie to z tym,ze powinien byc regulami polityka bezpieczenstwa,polityka prywatnosci takze kupe papierkologi zapewne jest to na zasadzie a jakos to bedzie.Jest jakis tam regulamin napisany na kolanie i tyle ot zeby byl.Zeby ulegalnic darmowy hosting o ktorym piszesz i zrobic to profesjonalnie tzn zlecic firmie ktora opracuje potrzebne dokumenty zrobi audy i przeszkoli z ochrony danych osobowych trzeba liczyc jakies z 3 tysiace ale wtedy zleca sie i spokoj reszte robi firma no ale kto wyda 3 tysiace aby ulegalnic swoj projekt?inna sprawa to infrastruktura pod takowe projekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można to zrobić samemu. Kilka dokumentów wyprodukować to nie jest wielki problem, szczególnie że w Internecie masz bardzo wiele wzorów (jednostki administracji publicznej często publikują swoje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 "warstwy", związane z realizacją przepisów o ochronie danych osobowych:

 

1. Ty jako administrator danych - głównie chodzi o dane osobowe identyfikujące Twoich użytkowników.

Jako, że przetwarzasz już chyba dane osobowe (piszesz, że rozsyłasz mailingi) - to tym bardziej ciążą na Tobie obowiązki

Administratora Danych. W szczególności rozważ zgłoszenie zbioru (w poprzednich latach było obligatoryjne,

obecnie są inne formy, powołania tzw. ABI (Administratora Bezpieczeństwa Informacji). Każdorazowo czeka Cię przygotowanie

dokumentacji - Polityki bezpieczeństwa i Instrukcji Zarządzania Systemem Informatycznym, a także zapewnienie technicznych

i organizacyjnych metod ochrony danych na tzw. poziomie wysokim (m. in. złożoność haseł itp - to jest w odpowiednich rozporządzeniach).

 

2. Ty jako procesor danych - tutaj mówimy o sytuacji, gdzie to Twoi Klienci są administratorami danych, a Tobie powierzają

jakiś zakres ich przetwarzania. Na przykład, Twój Klient zakłada stronę i ma na niej newsletter - to on administruje

danymi, ale powinien z Tobą zawrzeć umowę powierzenia przetwarzania danych.

 

Żadna z powyższych warstw nie jest związana z ceną usług hostingowych ani z tym, czy w ogóle są one odpłatne.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×