Skocz do zawartości
nrg

[hosting] lokalizacja serwerów dla sklepów w róznych krajach

Polecane posty

Witam,

Przewertowalem wczoraj forum szukajac jakiejś odpowiedzi na moje pytania, znalazlem kilka ciekawych informacji, wypowiedzi i dyskusji, dowiedziałem się tez sporo nowych rzeczy z branży, jednak nie do końca w temacie ktory mnie nurtuje, a ponieważ trochę tego wszystkiego jest dalem za wygraną i postanowiłem napisać i poprosic o radę - w końcu chyba to jest najlepsze miejsce na zadanie takiego pytania, tyle madrych glów zwiazanych z hostingiem w jednym miejscu :)

Posiadamy prężnie działajacy i szybko rozwijający się sklep internetowy oparty o rozwiazanie SOTE z asortymentem w ilosci ok 200 pozycji, oczywiście asortyment powoli acz sukcesywnie się zwiększa ok. 30-50 pozycji rocznie.
Ponizej statystyki jakie na szybko moge pokazać, mam nadzieję że to coś pomoże, bo widzę że bez tego typu danych ciężko o jakąs konkretniejsza odpowiedź :

Statystyka w miesiącu: kwiecień 2013 (1-12.IV)
Całkowita liczba wywołań 399003
Całkowita liczba plików 355074
Wszystkie Strony 36229
Wszystkie Wizyty 6412
Całkowita liczba KB 8777152

Statystyka w miesiącu: marzec 2013
Całkowita liczba wywołań 1045757
Całkowita liczba plików 934440
Wszystkie Strony 95963
Wszystkie Wizyty 17293
Całkowita liczba KB 22957311

Statystyka w miesiącu: luty 2013
Całkowita liczba wywołań 543868
Całkowita liczba plików 474572
Wszystkie Strony 51148
Wszystkie Wizyty 10580
Całkowita liczba KB 12000934

UWAGA : w okresie wiosenno-letnim sprzedaż wzrasta (ok. 2.5x w ostatnim roku)

W połowie zesżlego roku, została podjęta decyzja o wejsciu na rynek europejski z naszym sklepem w formie nazwijmy to "franczyzy", skutkiem tego jest ponizsza liczba zarejestrowanych domen, na których stoją juz gotowe do działania nasze sklepy, z którch kilka rozpoczęło juz sprzedaż na lokalnych rynkach :

- .at
- .be
- .bg
- .ch
- .co.nl
- .co.uk
- .cz
- .dk
- .es
- .fr
- .gr
- .hu
- .ie
- .it
- .lt
- .lv
- .pt
- .ro
- .ru
- .se
- .sk
- .ua

w miedzyczasie, pojawilo się kilka chetnych osób do prowadzenia sklepów poza Europą (Australia za moment zaczyna sprzedaż) :

- com (USA)
- ca (Kanada)
- au.com (Australia)
- qa (Katar)
- za (RPA)

Sadząc po tym co się dzieje, zakładamy, że liczba uruchamianych sklepów będzie, wolniej lub szybciej rosnąć i moga dochodzić rózne inne (równie egzotyczne kraje)

Garść informacji, jak to wyglada w tym momencie. Na chwile obecną mamy zwykły hosting współdzielony zakupiony w jednej z firm w Polsce, przy czym serwer fizycznie zlokalizowany jest w Holandii (Leaseweb), do momentu gdy działał tam sklep tylko polski, to w zupelnosci wystarczało, natomiast w tym momencie, gdy zawisło na nim 20 nowych sklepów, z czego kilka zaczyna juz działać, i prędzej lub później zaczną działać kolejne, szukamy rozwiązania które pomoże nam zapewnić klientom komfortową dostępność i szbkość pracy sklepu.
Dla domen .com i ca mamy w tym momencie na szybko zakupiony serwer również współdzielony zlokalizowany w Toronto.
Dla domeny .au.com mamy w tym momencie na szybko zakupiony serwer współdzielony zlokalizowany w Sydney.
Dla domen w Katarze i RPA ciagle nie mamy serwer'ów i poniekąd te dwie lokalizacje skłoniły mnie do pojawienia się na tym forum w poszukiwaniu jakiegos rozwiazania.

Generalnie chcielibysmy wszystko ujednolicić i skonsolidowac na tyle na ile to będzie to możliwe, a ponieważ nie czujemy sie expertem we wszelkiego typu tematach zwiazanych z punktami/węzłami wymiany ruchu, sieciami szkieletowymi, łaczami/przyłaczami, itp. itd. w zwiazku z tym mam kilka pytań :


1. idealnym rozwiazaniem dla nas byłoby gdybyśmy mogli wszystkie sklepy hostować w jednym miejscu, jednak domyślam sie że juz na tym etapie gdy w grę wchodzą sklepy na 4 kontynentach, bedzie to chyba niemożliwe i bedziemy zmuszeni do pracy na kilku róznych serwerach Jednak jeśli widzą Państwo jakieś inne rozwiazanie bardzo prosze mnie poprawić, kazda sugestia mile widziana ? Może CDN - ale czy w przypadku sklepu takie rozwiazanie by się sprawdziło ?

3. Jeśli nie ma opcji żeby to wszystko sensownie działało wg powyzszgo zalozenia, bardzo proszę o poradę, gdzie powinniśmy szukać hostingu i lokalizacji dla serwerów dla sklepów w Katarze i RPA ?

4. Mamy zapytania z krajów typu Azerbejdżan, Kazachstan - gdzie szukać hostingu i serwerów dla tych krajów ? Jakie lokalizacje będa najlepsze, może można to jakoś pogrupowac, żeby działało i mialo sens - czy jesteśmy skazani na szukanie hostingu w kazdym z tych bardziej egzotycznych krajów odzielnie ?

5. Jesli nie unikniemy podziału na kilka serwerów, bardzo prosze o poradę gdzie konkretnie i jakich lokalizacji dla hostingu i serwerów szukać dla wybranych rejonów świata, tak żeby to dobrze działało. Jeśli jest możliwość zasugerowania przez Państwa jakis konkretnych rozwiazań - z zasugerowaniem konkretnego hostingodawcy i jego rozwiazań oraz konkretnych lokalizacji serwerów dla naszych sklepów, byłbym wdzięczny za sugestie.


Co dla nas ważne i istotne :
- szybkość i dostepność sklepu dla klientów we wszystkich naszych sklepach
- dobra opcja backupu dla administratora (możliwy backup automatyczny oferowany przez hostingodawcę)
- wzorowy kontakt z supportem 24/7 (nie licząc polskiego, w grę wchodzi tylko język angielski)
- w miarę mozliwości chcemy współpracować z jednym hostingodawcą, który zaoferuje kompleksowe rozwiazanie dla naszych sklepów teraz i wobec spodziewanego rozwoju, w przyszlości, czyli posiada mozliwości, zaplecze i środki - trochę się tu na forum naczytalem o róznych firmach i sposobach ich działania, wiec się zabezpieczam :)

budżet : nie ma znaczenia, to ma działać, taki jest priorytet własciciela biznesu :) a generlanie chcemy się zorientować jakie mamy opcje, na bazie tych informacji, bedziemy podejmowali decyzję, tak wiec wszystko jest mozliwe, ale oczywiście bez szaleństw

Edytowano przez nrg (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to usa jest w centrum światłowodowej sieci i jeśli miałby to być jeden dostawca to można by w usa to hostować. Współpracowaliśmy z wieloma firmami z Afryki, bliskiego wschodu, azji i 90% używało serwerów zlokalizowanych w usa bo wszędzie najbliżej i ping max 100-200 nie jest bardzo dużym problemem. Jeśli miałoby to być rozproszone to ciężko byłoby nad tym raczej zapanować - każda serwerownia ma swoje plusy i minusy, różnice w działaniu także supportu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być jeden serwer to jak już admin@prohost.pl napisał wyżej do USA będze najbliżej. Jeśli natomiast ma to być rozproszona usługa to OVH aktualnie ładnie na tym tle wypada, mają serwery w USA, Europie i Hongkongu z tego co się aktualnie orientuje.

 

Prawda jest jednak taka, że jeśli chodzi o taką stronę sklepu via HTTP to jak już kiedyś pisałem ping ma dość mały udział w szybkości. Owszem, między requestami jest ta różnica, ale z drugiej strony różnica dla pojedynczego requestu będzie wynosiła max jakieś 0,5 sekundy licząc request in i request out, jako że najwyższy ping jaki mi się udało osiągnąć na nieobciążonym łączu to do Australii z wynikiem 300 ;).

 

Także wiadomo opcji jest dużo, ale na Waszym miejscu sprawdziłbym czy wyniki są aż tak złe, żeby rozdzielać serwis na parę serwerów. Mając go w jednym miejscu łatwiej jest tym zarządzać :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas masz 3 lokalizacje serwerów: Polska, Wielka Brytania, USA.

W USA jednak nie posiadamy shared hostingu w ofercie, tylko VPS`y oraz serwery dedykowane.

 

W pozostałych lokalizacjach możemy zaoferować wszystkie usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×