Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
t4t4v4

Wariacje z BIND9 w przypadku 1 lub 2 adresów IP

Polecane posty

Hej ho ekypo! ;)

Są dwa przypadki - maszyna ma jeden adres IP lub 2 i więcej.
1. Co robić z serwerami nazw w przypadku jednego adresu?
Stawiam sobie primary DNS na BINDzie, a secondary jak realizuję? Można śmiało korzystać z XName jako serwera secondary? Jeśli tak to w jaki sposób to zrobić?

2. Załóżmy, że mam dwa adresy IP - w jaki sposób wyrzucić master BIND'a na adres: 192.168.1.1, a w jaki sposób wyrzucić slave BIND'a na adres: 192.168.1.2 ?

Ja wiem, że trzymanie obydwu NS na jednej maszynie mija się z ideą ich rozdzielenia, no ale na razie do dyspozycji mam jedną maszynę..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jeżeli stawiasz fizycznie na jednej maszynie to "secondary" jest tylko z nazwy heh :)

 

 

Co do konfiguracji:

 

named.conf:

 

 

zone "domena.pl" {
type master;
file "db.domena.pl.zone";
};



plik strefy (oczywiście niepełny, tylko ważne rzeczy :) )

ns1 IN A 1.1.1.1

ns2 IN A 2.2.2.2

@ IN A 1.1.1.1

www IN CNAME domena.pl.

 

@ IN NS ns1.domena.pl.

@ IN NS ns2.domena.pl.

 

Więcej, praktycznie nic nie musisz pstrykać :)

 

Master i Slave ustalasz gdy masz dwa serwery (fizycznie). W tedy na pierwszym robisz praktycznie to co na górze napisałem (podając dane IP) a przy konfiguracji drugiego serwera dajesz coś takiego w named.conf:

 


zone "domena.pl" IN {
type slave;
file "db.domena.pl";
masters { 1.1.1.1; };
};


a w Master dajesz (tak jak w pierwszym przypadku)

 

 

zone "domena.pl" {
type master;
file "db.domena.pl.zone";
allow-transfer { 2.2.2.2; };
};


 

 

1.1.1.1 - IP serwera Master

2.2.2.2 - IP serwera Slave

 

 

I w sumie tyle zabawy (jeszcze tylko GlueRecord na 1.1.1.1 i 2.2.2.2 jako ns1 / ns2 i przekierowanie domeny) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Boski Wietrze za trochę wyjaśnienia :)
Czyli jeśli podpinam dwa adresy pod jedną maszynę, to jest na niej sam master bez slave?

Jeszcze prosiłbym kogoś o nakierowanie na temat XName ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na serwerze master dopisujesz linie na zielono do kinfiguracji strefy dns w bind:

 

zone "domena.pl" { // nazwa naszej strefy
type master;
file "/etc/bind/domena.pl";
allow-transfer {79.98.145.34; 195.80.237.194; };
};

W samej konfiguracji strefy dns dla domena.pl dodadaj nastepujace wpisy

 

NS fns1.42.pl.
NS fns2.42.pl.

Nie zapomnij podbic numeru serial w definicji samej strefy i zresetowac binda.

Ja nakieruje Cie na https://freedns.42.pl/ . Zakladasz konto, klikasz utworz strefe, podajesz nazwe strefy domena.pl, zaznaczasz zapasowe, podajesz ip serwera master w IP serwera autorytatywnego: x.x.x.x.

 

U rejestratora domeny.pl dopisz nowe nameserwery fns1.42.pl i fns2.42.pl.

 

Strefa zapasowa powinna zadzialac prawidlowo. Konfiguracja dla sewera bez paneli administracyjnych.

Edytowano przez mmmm21 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie i tutaj pojawia się taki problem, że każdą strefę (domenę) musiałbym dodawać ręcznie w takim FreeDNS..
Niedługo na maszynie stanie panel zarządzania, domen powinno się zrobić więcej a nie mam zamiaru każdej ręcznie dodawać.

Jest jakaś opcja, żeby XName'owi czy FreeDNS'owi powiedzieć "słuchaj, bierz wszystkie strefy z mojego serwera master: 192.168.1.1 i rozgłaszaj je na swoje NSy"?

Czy dokupienie drugiego adresu będzie nieuchronne (choć to kompletnie idiotyczne..)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z informacji jakie posiadam freedns nie posiada jakiegos specjalnego api, jest jedynie przygotowany skrypt:

 

 

Dynamiczny DNS Do dynamicznego aktualizowania rekordów używany jest XML RPC. Przygotowałem skrypt w Pythonie, który w prosty sposób (freedns-dyndns.py --help lub zajrzyj do źródła) pozwoli Ci na zmianę Twojego IP. Po zmianie IP wystarczy uruchomić freedns-dyndns.py --newaddress nowy.adres.ip i już!

należy poprawić domyślne wartości w źródle skryptu, żeby nie musieć podawać nazwy hosta, użytkownika i hasła w linii komend;
stare IP można podać jako '*', nie trzeba go mieć zapisanego;

Innym sposobem jest skorzystanie z jakiegokolwiek serwisu oferującego usługę dynamicznego DNS (np. DynDNS) i dodanie tutaj rekordu CNAME host.Twoja.domena wskazującego na nazwę w zewnętrznym serwisie.

 

Ze wzgledu na brak api, raczej chyba nie jest mozliwe automatyczne dodawanie stref do serwisu, chyba ze o czyms nie wiem.

 

EDIT:

Toeretycznie mozna by sprobowac przesylac np za pomoca ftpa pliki stref z mastera na slave i tam nadpisywac stare pliki stref nowymi, ale tutaj wymagany bylby drugi vps z bindem. Mysle, ze mozna by to w praktyce zrealizowac.

Edytowano przez mmmm21 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Możesz napisać własne API :)

Sam piszę coś w ten deseń (własny panel do obsługi domen i nameserwerów) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli..
Nie ma takiej opcji, żeby slave pobierał wszystkie strefy od master?

 

Jeśli tak to trudno, trzeba będzie odpalić N++ i zacząć skrobać :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×