Skocz do zawartości
Daymo

Serwer streamingowy, jak?

Polecane posty

Witam, chciałbym zrobić serwer streamingowy.

 

Na początek do testów mam maszynę w chmurze z e24cloud z systemem Ubuntu.

1 Core, 2GB Ram, Łącze 100Mbps. ile utrzyma osób w jakości 480p?

 

Chciałbym zrobić tak, że wysyłam obraz np. XSplitem do tego serwera i on rozsyła obraz na stronę www z flash playerem, wszystko live. Oczywiście dźwięk do tego.

 

Macie jakieś pomysły?

Edytowano przez Daymo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... Możesz streamować 1800 kbps w 640x480, jak i 100 kbps w 1920x1080. Rozdziałka nie ma tu nic do rzeczy.

 

Po pierwsze zależy od jakości streama, jeśli załóżmy chciałbyś na te 480p poświęcić taką mocno średnią jakość to byłoby to ok. 800 kbps na video i jakieś 128 kbps na audio, liczmy tego 1 megabita, w tym wypadku przy pełnym obciążeniu 100 mbps pociągniesz równo 100 widzów, weź tylko pod uwagę że musi to byś prędkość gwarantowana bo w innym przypadku stream będzie ścinał i nie wyrabiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale na razie na tym serwerze chodzi o to, żeby obeznać się z usługami, softwarem.. Do streamingu na pewno załatwimy jakiegoś dedyka ;)

 

Chciałbym nadawać w 640x360 w Bitrate 500 + dźwięk 128 lub 96. Ew jak mi łącze pozwoli to będzie lepsza jakość.

 

Pytanie, jakiego oprogramowania użyć, żeby to chodziło? Znajdzie się jakieś darmowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywko, że się znajdzie. Wystarczy jakikolwiek serwer RTMP. Tutoriali na googlu jest strasznie dużo, wystarczy zgoglować hasło streaming server linux czy rtmp server linux.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Albo jestem ułomny, albo sam nie wiem co, nie mogę znaleźć poradnika o instalacji i konfiguracji crtmpserver.. Pomożecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość IStreamPL

wowza trial?

lub red5 ale z nim jest przypał ;)

 

e24 tez testowałem. Ciagneło chyba max 20-25Mbps także 100Mbps symetryk i jeszcze traffic unlimited się nie zdaza ;)

i to pewnie w pakiecie za 6gr / godzina :)

 

Pozdro

Jak stawiasz cos pod tv online chetnie wezme udział.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość IStreamPL

Może, że wowza umożliwia rtmp/rtsp/vod itp?

ma pluginy miodzio :) i ogólnie hehe co tu sie bede rozpisywac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wowza - wielki kombajn

Red5 - mniejszy kombajn z aspiracjami bycia wielkim

Crtmpserver - bezpłatna wersja z której wykluła się płatna wersja

Każdy z tych serwerów działał mi od ręki czy z live czy vod, choć miałem nie wielki problem z konfiguracją wowzy.

Edytowano przez TomaszG (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomógł by ktoś w konfiguracji crtmpserver? Sam nie mogę sobie z tym poradzić, ew. jakiś poradnik. Z Wowza sobie poradziłem, ale trial i niema sensu się w to pchać.. Red5 nie mogę skonfigurować..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość SkryptoManiak

To może napisz ogólnie z czym masz problemy ;)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, testowałem wszystkie serwery streamingu.. Red5 odpada, Wowza najlepsza ale płatna, ją całą skonfigurowałem sam i nie było problemów, Red5 nie idzie, Crtmpserver nie idzie, a na nim mi zależy..

 

Jeszcze raz opiszę problem to może mi ktoś pomoże.. Chcę wysłać obraz z kamery 768x432 w 30kl/s do ok. 100-200 osób, dedyk to nie problem.. Nadaję poprzesz protokół RTMP poprzez program Xsplit, na Wowza działało wyśmienicie.. Obraz muszę umieścić na stronie www w web playerze..

 

Jakie oprogramowanie na serwer mi polecacie? Os to Ubuntu lub coś innego z linuxa raczej ;)

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Polecam nasze serwery tychy24.pl -

 

Posiadamy też w sprzedaży aplikację do livestreamingu gotową , mamy demo

 

Serwer do streamingu jest oparty o red5 , testowana aplikacja na 3 tyś userów.

 

biuro@tychy24.pl

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat już praktycznie wyczerpany, jak będę miał jeszcze jakieś problemy to założę nowy temat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za zawracanie tylków ... rozumiem ,ze stream bezposrednio z miejsca gdzie jest kam sensu nie ma zadnego bo zadne lacze konsumenckie tego nie przepusci - chyba ,ze kogos stac zeby placic 2x za t osamo.... ale:

 

czy jesli wezme kamcie 1080p i mam lacze z UPC na przyklad co ma 25mbit/s UP i wysle do serwera jakiegos providera ten sygnal z bitrate np. 10mbit/s i na serwerze bede mial stronke z mozliwoscia wyboru jakosci odtwarzania od np. 360 do 1080 (zalozmy fps na 24klatki) i ludzie sobie beda klikac na interesujace ich jakosci to czy to zda w ogole egzamin (wtedy teoretycznie wporst z kamety mozna by slac sygnal d oserwera gdzie mam strone z ktorej wyjscie na swiat bedzie od 100mbit do 1 Gbita na przyklad) ....

 

czy moze tez lepiej dolozyc kolo kamci serwerek wlasny, ktory sygnal z kamci 1080p podzieli na kilka streamów, np. 360, 480, 720, 960, 1080 (fps 24klatki) i kazdy ten stream wysle do serwera a userzy dopiero pobiora sobie ze stronki na serwerze moj, juz podzielony stream?

 

co jest bardziej optymalne? co wyjdzie taniej? wyslac 1 stream i niech serwer dzieli i placic za obciazenie serwera czy samamu dzielic i placic za transfer do serwera wiele razy wiekszy? (bo z serwera d oogladaczy transfer bez wzgledu na opcje bedzie i tak te nsam) ...

 

moze mnie ktos uswiadomic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

10mbit/s - to nie ma żaden kanał dostępny w DVB-T (są ograniczeni do 8mbit/s), także ja bym nie przesadzał z jakością.

Możesz puszczać podzielony stream, jeśli masz odpowiednie łącze i odpowiednią moc obliczeniową aby rekompresować wideo to wydaje się taka opcja atrakcyjniejsza (przynajmniej dla mnie).

W każdym razie, ja wszystko rekompresuje na serwerze.

Inna sprawa to po co aż tyle różnych jakości ?

Ogólnie trzeba równać w dół, bo 53% (stan na 2012, nowy raport będzie dostępny w czerwcu 2014) łączy w Polsce to łącza od 2mbits do 10mbits, a że wszędzie jest overbooking, to realna prędkość którą da się utrzymać w ruchu ciągłym to moim zdaniem 2mbits.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2 mbit stream to wg mnie mozna sobie w buty wlozyc.... spróbuj tak zakodowac obraz z mikroskopu - niby bedzie widac conieco ale jak zaczniesz powiekszac (zeby lepiej zobaczyc poszczegolne organelle) to bedzie jedna wielka plama zaiast np. rzesek jakiegos wewnatrzkomorkowego pasozyta atakujacego wieksza komorke zywiciela ...... albo mrowki budujace mrowisko - przy niskim bitrate w ogole nie ma sensu streamowac bo nie odroznisz robotnicy od zolnierza :P obraz musi byc na tyle szczegołowy, zeby mozna bylo policzyc np. kijanki plywajace w akwarium bez lazenie 3 razy dziennie (w weekendy i swieta) na wydzial bo niestety ale nie chce m isie walic przez pol miasta po to, zeby w pracowni spedzic pol godziny.... docelowo to myslalem nawet (kiedy to wszystko okrzepnie i taki sprzet stanieje do poziomu dzisiejszych kamer 1080p) zeby do streamowania obrazów mikroskopowych etc. uzyc kamery 4K tyle ,ze boje sie wlasnie o przepustowosc lącz ... niby na Youtube dziala 4K ale jakie oni maja lacza poza tym niestety jakosc tego 4K z youtube jest jaka jest....

 

gdyby tak sie bawic w stream to warto juz wchodzic w H265? czy czekac na ugruntowanie sie standardu? a moze sa lepsze kodeki?

 

co jest drozsze? moc serwera czy szerokosc pasma w ogolnym rozrachunku? bo jak napisalem moge wyslac jeden stream na serwer, ktory to bedzie udostepnial ale nawet jesli ten sygnal 1080 podziele na tylko 3 jakosci, np. 480p, 720p i 1080p to i tak boje sie, ze zarzne serwer .... dlatego wlasnie myslalem o kompresji tego na lokalnej maszynie i wysylaniu juz np. 3 gotowych streamow do udostepniajacego to na swiat serwera ....

 

na razie sa to zupelnie teoretyczne gdybania - jak dotad to streamowalem dawno temu tresci z wlasnej uczelni do domu ale, ze tylko ja to ogladalem (nie chcialo mi sie ciagle lazic uczelnia-dom) to mi nawet 20mbit stream w x264 ladnie wygladal i swobodnie szedl bo wydzial mial wyjscie na swiat 1Gb/1Gb .....

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. 2 mbity w pełni wystarczają na bardzo dobry jakościowo obraz razem z dźwiękiem, sztuka jest odpowiednio się do niego przyłożyć po stronie streamera, żeby nie renderować klatek z opcją ultrafast.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i jak wlaczysz stopklatke z takiego 2mbit streamu to obraz bedzie tak wyrazny, ze odroznisz zywa kijanke od martwej z odleglosci 1m albo odroznisz kijanke ze skrzelami zewnetrznymi od tej, ktorej juz zaczynaja sie wyksztalcac odnoza? odroznisz tez kijanke z blokiem tarczycowym i taka, ktora weszla w strategie przeczekania od tej z nadczynnoscia, ktora przyspieszyla rozwoj co na 20mbit streamie z kam 1080p jest bezproblemowe?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakiej technologii streamujesz, ale na zwyczajnym CBR 2000 kbps, czyli 2 Mbity w pełni wystarczają do bardzo szczegółowego streamowania jakości HD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widziales kiedykolwiek stopklatke z materialu 1080p skompresowanego do 2mbit gdzie z odleglosci 1m (bo minimum tyle nad gradientem temperaturowym stoi kamera na statywie) kreci sie z uzyciem obiektywu szerokokatnego (nie rybie oko) zyjatka wielkosci 2cm?

 

czy dysponujesz probkami takich 2mbit nagran CBR z duza iloscia szybkiego ruchu lub tez nagran mikroskopowych tak mocno kompresowanych? np. wybarwionych preparatow histopatologicznych gdzie normalna tkanka od patologicznej rozni sie doslownie odcieniem ledwo dostrzegalnym ? czy masz probki CBR obrazowan z PET lub rezonznsu funkcjonalnego kompresowane do 2mbit gdzie zmiany nowotworowe sa na poziomie pojedynczych komórek?

 

chcialbym to zobaczyc na zywo ..... moje tomografia glowy najprostsza w swiecie to x264 vbr w zakresie od ok. 4,5 do 6,5 mbit/s bo jak twierdzi moj znajomy radiolog - przy wiekszej kompresji nie widac szczegółów i bardziej skompresowane nagranie mozna sobie w buty wsadzic i swinie na podstawie mocniej skompresowananych nagran diagnozowac a nie ludzi :P

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mieć specjalistyczny a nie rozrywkową treść to potrzebujesz mieć opłaty jak za specjalistyczną tres i budżet na łącza jak za specjalistyczną treść. Cycki widać dobrze i w 480 resztę mózg dorobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, Cretino, nie pisałeś nic o jakości jaką chcesz uzyskać.

Po pierwsze, materiał wideo to nie zdjęcia (stopklatka), nigdy nie osiągniesz podobnego rezultatu jak na pojedynczym zdjęciu.

Aby osiągnąć wysoką szczegółowość obrazu to:

- rozdzielczość (minimum 1920x1080p)

- profil kodeka h.264 (minimum 4.0 lub nawet 5.1), pass 2

- jako sprzęt do kompresji polecam coś sprzętowego, coś co pozwoli kompresować w jakości 10bit 4:2:2 lub lepszą

- jeśli jest możliwość to tylko Intra

- odpowiednia kamera z ustawieniem czasu otwarcia przesłony, odpowiednie oświetlenie filmowanego materiału (nie wiem jak szybko porusza się obiekt przed kamerą.

 

Wskaż kanał w TV do którego chcesz się zbliżyć jakościowo, wg. mnie jakościowo najgorzej wypadają materiały grupy Polsat, następnie TVN oraz TVP, wszystkie te telewizje żądają materiału źródłowego o parametrach co najmniej: 1920x1080i50 25mbits mpeg2 4:2:0, od zeszłego roku telewizje niemieckie 1920x1080p50 50mbits mpeg2 4:2:2.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do zadnego z kanalow bo to co oferuje jakakolwiek TV wg mnie nie nadaje sie do niczego .... wymagania telewizji co do zrodel sa troche aachroniczne bo przeciez mpeg2 - i wszyscy sie t zgodzimy - to jest juz zabytek... wiem ,ze pijedyncza klatka nie da mi jakosci zdjecia ale wiem tez, ze niektory sprzet daje lepsze i iny gorsze stopklatki i zazwyczaj im wieksza rozdzielczosc nagrywania i wiecej fps osiaga kamera tym bardziej stabilne sa takie stopklatki (porownywane na najprostszej i taniej GoProGero3Black)....

 

to nie mialaby byc zadna komercja ze specjalistycznymi tresciami tylko cos dostepne dla kilkunastu osob maksymalnie, moze kilkudziesieciu - bioracych dzial w projektach, pasjonatów, bardzo zaangazowanych w prace studentów, doktorantow przy jednoczesnym ogladzie moze 10-12 osob max i juz sam doszedlem do tego, ze z wlasnej piwnicy tego nie puscilbym bo mi tu zaden prowider nawet odpowiedniego lacza zestawic nie moglby - tzn. moglby ale za 10 000 :P ....

 

stream poszedlby po prostu po sieci wydzialowej (szkielet 10Gb/s) przez lacze 1Gbit gdzies do serwera i stamtad do niewielkiej garstki osob .....

 

w streamy ogolnodostepne to sie bawilem jak streamowalem gniazdujące sowy na strychu sasiadow (tzn. najpierw byly nietoperze ale jak sie wprowadzily sowy to nietoperze musialy sie wyprowadzic, sowy wyprowadzily 4 legi ale nowy wlasciciel odremontowal tak ta rudere, ze juz chyba tylko jego corke moglbym pod prysznicem streamowac :P) ..... streamowalem tez takie rzeczy jak sekcja szczura/zaby albo proces wybarwiania i utrwalania preparatów mikroskopowych - stare, jeszcze studenckie czasy z czym, ze przy tych bardziej "laboratoryjnych" streamach to w sensownej jakosci dawalo sie przepchnac pojedynczy strumien....

 

z doswietleniem niektorych rzeczy moze byc problem bo czasem wymogiem jest naturalna cyklika dobowa swiatla i nie mozna jej zaburzac, z preparatami mikroskopowymi nie ma takich problemów bo one sa zawsze idealnie doswietlone - czasem az za mocno i nie raz zdarzylo sie, ze to co dobrze widzialem golym okiem wrecz "przeswietlalo matryce" kamci i trzeba bylo przymykac przyslone...

 

z dotychczas przeprowadzonych testow wynika ,ze jednak darmowa implementacja x264 daje lepsza jakosc przy tym samym pasmie (grubosc) nic h.264 a przy podobnej jakosci (porownywanie na cropach, klatka po klatce przez osoby zajmujace sie montazem i authoringiem video i kilku lekarz na codzien pracujacych na sprzecie z wyswietlaczami z certyfikatami medycznymi, oczywiscie na odpowiednio skalibrowanym sprzecie a nie ,ze kazdy co innego wyswietla) daje ok. 10-15% cienszy strumien... oczywiscie profil kodeka moze byc i 5.1 i moze byc kodowanie 2przebiegowe (wlasciwie to nie wyobrazalem sobie nawet, ze ktos dobrej jakosci obraz moze kodowac 1-pass skoro nawet seriale z TV z torrentow sa kodowane 2-pass z profilami "insane...." w Megui byl taki profil) - sprzet juz dzis radzi sobie z tym bez problemu ....

 

caly czas rozmyslam o mozliwosci wykorzystania najnowszego h265 ale wolalbym poczekac na darmowa jego implementacje (patrz h264 - x264) do tego wolalbym juz kamere natywnie wspierajaca ten standard ....

 

probowalem nagrywac GoProHero3Black w 4K ale niestety nie ten klatkarz i o ile obrazy statyczne wygladaja cudnie o tyle cokolwiek w ruchu lepiej wyglada w 1080 a w bardzo szybkim ruchu nawet w 720 (z uwagi na mozliwosc nagrywania z nadmiarowym fps)....

 

caly projekt to jak na razie jest jedna, wielka teoria i na razie jako czysta teoria mnie interesuje ...

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o streaming to tylko wysyłanie na serwer, a do serwera podpinanie ludzi, bo przy streamie 25Mbps to nawet 10 osób i masz już 250Mbps łącza zużyte, a jak wejdzie 2x tyle i ktoś jeszcze odpali 2 razy stream to od razu wszystko zdycha.

 

Jeżeli chodzi o kodeki to tak jak Ci pisałem w prywatnej wiadomości - trzeba sprawdzić. Masz sprzęt, więc nie widzę problemu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×