Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Michael Dicson

Skrypt pod forum płatny czy jednak darmowy

Polecane posty

Witam, pewnie podobne tematy na tym forum pojawiały się już, jednak ja chciałbym poruszyć ten temat. Otóż planuje otworzyć forum pod portal, przewidywana liczba odwiedzających to 10000 uu na dzień. teraz takie pytanie czy lepiej zakupić licencję do skryptu IPB czy jednak skorzystać z darmowego rozwiązania. Zastanawiałem się nad kilkoma darmowymi skryptami takimi jak: SMF, PHPBB3, MyBB, oraz nad płatnymi takimi jak: IPB, vBulletin, XenForo. Chciałbym was prosić o rade czy warto wybrać płatny skrypt czy równie dobre są skrypty darmowe, ze skryptu smf kiedyś korzystałem i muszę przyznać ze jest bardzo prosty w obsłudze jednak sporo modyfikacji trzeba instalować poprzez ingerencje w kod forum. Więc jaki wy byście skrypt wybrali pod forum liczę na uzasadnione odpowiedzi które rzeczywiście mi pomogą dokonać wyboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? To zależy głównie od supportu. Tak samo jak z płatnymi systemami - Jeśli zależy Ci na wsparciu technicznym, supporcie danego skryptu to wtedy wybierasz ten płatny. Ja się bardzo dobrze czuje z moim MyBB, na kilku stronach mam jeszcze SMF i nie mam zamiaru tego zmieniać. Miałem styczność z IPB/vB, głównie jako moderator i jeśli mam być szczery to nie widzę dużej różnicy, forum to forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No a jak jest z przystosowaniem skryptu pod seo w MyBB jak instaluje się pluginy, w ogóle płatne od darmowych skryptów różnią się czymkolwiek? Skoro mówisz że forum to forum, bo mi się wydaje ze każdy skrypt ma swoje wady i zalety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Focus

SEO w mybb to porażka. Google seo(plugin) nie jest odpowiednio zoptymalizowany i naprawdę śmiem twierdzić, że to zasobożerny skrypt. Jeżeli już myślę, że uderzyłbym w phpBB3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że każdy skrypt ma swoje wady i zalety. Tak działa internet :D. Co nie zmienia faktu, że bitwa płatne vs. darmowe jest rozstrzygnięta remisem bo zarówno są dobre płatne skrypty, jak i darmowe. A przynajmniej darmowe nie są w żaden sposób "gorsze" od tych płatnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tez myślę bardziej by postawić na PHPBB3 lub na SMF, jednak dalej ciekawi mnie IPB, W sumie na darmowych są wielkie fora i na płatnych także są wielkie fora, póki co to tak bardziej testowałem smf i vbulletin, jednak co do wyboru skryptu to jak dla mnie ciężka sprawa bo jest ich strasznie dużo, oprócz tych co wymieniłem w wątku jest ich jeszcze więcej, a nie chciałbym po postawieniu forum przenosić się po jakimś czasie na inny skrypt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy skrypt czymś się różni, każdy administrator ma też swoje własne preferencje. Ja np. nie mogę pracować na phpbb3 bo "dogrywanie" czegokolwiek to dla mnie ból i męka. Z kolei MyBB jest moim skromnym zdaniem najszybsze, można je ładnie zoptymalizować i na nim działać. SMF w cale nie jest gorsze. Do IPB i vB nic nie mam, również uważam je za dobre skrypty, aczkolwiek nie wiem czy jest "sens" wydawać na nie kasę. To tak samo jak z dedykami - Można postawić dedyka na Microsoft Windows Server 2012 czy jakie tam powychodziły, ale Apache równie dobrze będzie działał na darmowym Debianie. Pytanie w obydwu przypadkach jest dokładnie to samo.

 

Czy potrzebne Ci to? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej ciekawi to jaki skrypt jest zoptymalizowany pod seo i czy łatwo wgrywa się modyfikacje, SMF obczaiłem, jednak pod względem SEO jest niezbyt dobrze. Płatne chyba mają bardziej ta kwestię ułatwioną, przynajmniej tak mi się to wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że tak, aczkolwiek myślę że jak się postarasz to na darmowych uzyskasz podobny efekt. Wystarczą chęci, czas i Google ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Testowałem teraz phpBB3 wgrywanie modyfikacji to katorga, także ingerencja w kod jak w SMF ale w phpBB jest więcej wklejania kodu jak w SMF. Sam już nie wiem co wybrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za myBB przemawiają:

* prosta konfiguracja

* banalne wgrywanie pluginów

* częste aktualizacje

 

Za phpBB:

* rozbudowane możliwości konfiguracji

* więcej pluginów (trudno się je instaluje, chyba że mamy AutoMODa i plugin go wspiera)

* daje radę z wielkimi forami (nie psotkałem się z jakąś "kobyłą" na MyBB)

 

Co do SEO - porównywalne, z tym, że MyBB potrafi automatcznie pingować google, podobnie jak WordPress.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja używam vBulletin. Można kupić jeszcze vB Seo które naprawdę daje radę, tylko czy będziesz miał tyle kasy żeby zainwestować.

 

vBulletin 5 Connect US $249.00

vB Seo $149

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
* daje radę z wielkimi forami (nie psotkałem się z jakąś "kobyłą" na MyBB)

 

Chociażby forum LoLa stoi na MyBB. Nie wiem czy kilka tysięcy zalogowanych userów to dla Ciebie "dużo", aczkolwiek nie widzę problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że MyBB strasznie obciąża serwer przy dużym ruchu. Co do vbulletin to cena za niego jest troche droższa, a taniej wyjdzie chyba kupić już IPB lub XenForo. Jeszcze tak sprawdzam te phpBB3 i moje typy teraz ograniczyły się bardziej do PHPBB3, SMF i IPB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SMF jest naprawdę warte polecenia. Posiada większość niezbędnych modyfikacji, jest wygodne i bardzo szybkie. Nie obciąża bardzo serwera, w porównaniu do MyBB jest zdecydowanie lepiej. Aplikacje instaluje się łatwo, nie trzeba nic robić ręcznie. Jedynym według mnie tam minusem jest okrojona liczba dobrych szablonów (praktycznie to tylko te z Dzinerstudio, te wszystkie na stronie SMF o kant dupy można rozbić).

Ciężko na początku przyzwyczaić się do panelu administracyjnego, ale można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chociażby forum LoLa stoi na MyBB. Nie wiem czy kilka tysięcy zalogowanych userów to dla Ciebie "dużo", aczkolwiek nie widzę problemów.

 

Nie znałem tego forum. Jeszcze jeden argument, że MyBB jest w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Phpbb ma o wiele lepsze seo od MyBB, o ile oczywiście skorzystamy z premoda seo, no bo wgrywanie kilku oddzielnych modyfikacji faktycznie będzie katorgą. Trudnością instalacji innych bym się nie przejmował, bo o ile jest to pewna wada, o tyle dodatki wynagradzają nam to o wiele większą wydajnością. W ogóle sporo siedzę w kodzie i phpBB to inna półka pod tym względem. Spotyka się tam rozwiązania, o których można gdzieś przeczytać i które traktuje się jako samą teorię. MyBB jest za to bardziej ludzkie, no i wygodniejsze do szybkiej administracji.

W płatne bym nie celował, a przynajmniej nie na początku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sixwishlist.com

Ze swojej strony zdecydowanie polecam MyBB, bardzo dobry silnik i wsparcie techniczne. Kolejny to SMF prosty i za bardzo nie obciaza hostingu/vps-a wsparcie techniczne jest ale przy MyBB jest tego więcej - wiele for internetoeych i wiele witryn opisujących ciekawe rozwiazania. Z płatnych tylko IPB.

 

Przy stawianiu jakiegoś nowego własnego projektu zdecydował bym się na MyBB.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że zbyt dużo wymagacie od MyBB. Moim skromnym zdaniem jest to najlepszy darmowy skrypt MyBB.

Może i IPB/vBulletin są lepsze od MyBB, ale trzeba co jakiś okres płacić, a to nie jest tak łatwo (za IPB 500 zł rocznie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie 500 zł rocznie? Jak już coś to 25$ za odnawianie licencji.

Z darmowych wzialbym MyBB, a z płatnych IPB - częste aktualizacje, masa ciekawych modyfikacji, szablonow. Dobry support, prosta obsługa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A i licencji nie trzeba odnawiać. Jeżeli kupujesz używaną to jest praktycznie jednorazowy wydatek rzędu 350-400zł, czyli po jakimś czasie prowadzenia forum się zwraca. Osobiście polecam zaczynać na phpBB, ale do tego trzeba mieć stalowe nerwy. Skrypt jest dobry, ale wiele modyfikacji to tam niewarto instalować, łatwo się pogubić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość HostGame.pl

Witaj,

 

Na samym początku, zapewne dobrym wyborem będzie mybb, czy phpbb3. Po rozwinięciu projektu, możesz pomyśleć o czymś większym - ip.board, vbulketin :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PHPBB3 przyciąga i jednocześnie odrzuca mnogością opcji, SMF juz kiedyś miałem okazje na nim pracować, bardzo miły i łatwy skrypt w obsłudze, jednak seo w nim jest zepsute, żeby ten skrypt dobrze się indeksował w google i innych wyszukiwarkach trzeba go dośc sporo przerabiać i doinstalowywać modyfikacje które nie zawsze działają jak należy. Przyznam się ze też ciągnie mnie do tego płatnego IPB, a to dla tego bo myślę że w nim będzie mniej roboty z jego przystosowaniem. Zakup licencji to nie problem, jednak chciałbym dowiedzieć się jaki jednak warto skrypt wziąć by na nim pozostać itp.

Dla obytych w Phpbb3, chciałbym zapytać jak skonfigurować poprawnie wtyczkę seo do tego skryptu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, wszystkie te skrypty są dobre. Nie ma tak, że na jednym się da zrobić seo w 5 minut, a na drugim w 5 tygodni się nie da. To tylko skrypty, a że community jest sporawe w każdym z tych 4 to wtyczki odpowiednie już na pewno powychodziły. To jest jak konfrontacja typu Debian vs. Ubuntu Server czy inne FreeBSD. Każdy system jest dobry i na każdym postawisz swoje usługi, wystarczy odrobina chęci i nauki.

 

Rzecz jasna polecam zabrać się za skrypt, który już "się zna", albo przynajmniej "chce się go nauczyć". Jak się zamkniesz w obrębie jednego skryptu to nigdy nie nauczysz się pozostałych, a opinie cudzych osób można sobie wiesz gdzie wsadzić ;). Każdy ma inne zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×