Skocz do zawartości
marcelis

Który procesor pod serwer CDN

Polecane posty

Witam,

 

który z poniższych procesorów jest wydajnościowo najlepszy jeśli chodzi o serwer treści statycznych oparty na nginx:

 

1. AMD Opteron 6134

2. Xeon E3-1220

3. Xeon E3-1270

4. Xeon E3-1230

5. Xeon E3-1230v2

6. Xeon E35607

7. AMD Opteron 6128

 

Jaki wpływ ma HT na faktyczna wydajność serwera WWW?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to Xeon E35607

 

Tak poważnie to przy statycznych treściach boli raczej dysk/ram/łącze a nie procesor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Procesor dostanie najmniej tym, więc tak jak kolega wyżej HDD/RAM i jakieś e3 + soft.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK, sprawa jasna, chodziło mi tutaj o to który jest w stanie obsłużyć jak najwięcej requestów. Wiadomo wpływ ma na to jszcze to o czym piszecie.

 

Ja sam osobiście skłaniam się ku Xeon E3-1230v2, ale nie wiem czy to dobry wybór - serwer będzie miał najpewniej tylko jeden slot.

 

Na serwerze będzie około ~15 GB danych - są to pliki graficzne - od kilku KB do 0,5 - 1 MB (być może również jakieś JS i CSS)

Na starej maszynie transfer dochodzi do 30 Mbps.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wydajności procesora to:

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

 

Jak widać E3-1230v2, a zaraz po nim E3-1270.

To prawda że przy treści statycznej CPU nie będzie mieć aż tak dużego wpływu na wydajność. Twoim głównym ograniczeniem będzie łącze. Jeżeli natomiast byś miał szybkie łącze (np. 1 Gbps) to powinieneś zadbać o to aby całość danych (pliki graficzne) mieściła się w RAM-ie (np 24 GB RAMu). Wtedy będzie cache-ował pliki w pamięci - tym samym ich odczyt będzie o kilka rzędów wielkości szybszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

To nie tak, można to też serwować z dysku i nie ma problemów z ruchem np. 2Gb/s.

Przy CDN'ach jest tylko część w ramie, a 30Mb/s nie może niczego obciążyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ritchey właśnie z tej strony korzystam wybierając CPU - tylko nie wiem czy to aby napewno daen nie wyssane z palca, ale zakładając że tam odsyłasz to przyjmuję że można im ufać

 

Zakładając że wybiorę E3-1230v2 to wszystko zmierza do RAM, HDD i łącza:

 

- łącze to co podałem to w oparciu o mrtg - jest to uśrednione - nie mam dostępu niestety do roota i nie mam jak dokładnie tego sprawdzić, mogę jednak założyć iż użycie możę wynieść 200% obecnego

- load serwera na mrtg, który obecnie serwuje grafiki, sięga momentami 100 i przez większość czasu nie spada poniżej 60

 

- bazując na statystykach panelu home.pl w grudniu miałem:

191578766 wywołań, z czego

162678148 to wywołania treści statycznych (84,9 %)

(138177963 - grafiki ; 24500185 - css, js etc)

 

 

- myślę aby włożyć 2 x 500 GB w RAID 1 (mieszane uczucia mam do SSD po tym jak dwa dyski po 6000h pracy pojechały do serwisu)

 

- co do RAM to faktyczniem patrząc na to ile mam danych to można się pokusić o jakiś RAMDYSK tylko jak wówczas synchronizować to co jest dosyłane na FTP, a tym co jest w RAM-ie), RAM-u może też w pewnym momencie zabraknąć do serwowania wszystkiego z jego poziomu, chyba że mówimy tutaj o cachowaniu najczęściej czytanych plików z RAMU

 

 

Generalanie możecie poleciś jakiegoś dostawcę u którego warto brać dedyka pod CDN? Od razu zaznaczam iż serwer musi stać w serwerownii w Polsce, obecnie mam za granicą i o ile sama maszyna działa jak działa o tyle największy problem to awaria łączy międzynarodowych.

 

Generalnie myślę o dzierżawie 2 maszyn w różnych lokalizacjach, lub też cloud + dedyk w zapasie. Testy cloud niestety nie wyszły pomyślnie i się wacham czy się w to pakować.

 

 

Jak się zabezpieczacie na wypadek awarii właśnie takich serwerów jak CDN, chodzi mi tutaj o to jak realizujecie wykrywanie awarii maszyny/łącza internetowego i ewentualne skierowanie ruchu na inną maszynę zakładając, że w danym momencie ruch obsługuję 2 maszyny z 2 różnych lokalizacji?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Nie ma problemu z CDN'em zagranicą, mamy takie i nie ma żadnych problemów z ruchem kilkaset większym.

Przy takim ruchu możesz skorzystać z jakiegoś proxy/loadbalancer, przy większym fajnie by było rozkładać ruch na DNS i sprawdzać tak żywotność backendu np. usługa dyn.com w wersji enterprise.

 

Jak by były jakieś problemy to możemy to wdrożyć z CDN w Polsce i backupem zagranicą - pw.

 

ps. z "cloud" trzeba uważać bo w tym jest sporo "małketingu".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Xeon E3-1230v2 ma najlepszy stosunek ceny do wydajnosci i zuzycia energii. Jesli jednak potrzebujesz duzo RAM-u pamietaj, ze platformy oparte na E3 obsluguja obecnie max 32GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×