Skocz do zawartości
ded

Domena na nazwa.pl- jak nie zaplacic 100zl za przedluzenie?

Polecane posty

Mam domene .pl na nazwa.pl. Zarejestrowana jeszcze, zanim przenioslem moje domeny na ovh. W tej chwili zbliza sie czas oplaty (za zarejestrowanie 10zl, teraz musze zaplacic 100netto). Mam kiepska motywacje, zeby tyle placic, szczegolnie ze konkurencja chce polowe tej kasy. Zastanawiam sie jak z tego wybrnac.

 

Na domenie jest strona, ktora moge w kazdej chwili przeniesc na inna domene. W sumie to nie pozycjonowalem jej wcale, przedsiewziecie mialo dopiero ruszyc. Jak bym ja przypadkowo stracil to przezyje, ale w sumie to zarejestrowalbym drugi raz taka sama.

 

Czy najlepiej po prostu nie placic, odczekac 14 dni jak mi ja zabiora i sprawdzac czy juz mozna wykupic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Albo płacisz stówkę, albo czekasz aż domena spadnie - jednak jest to dość niebezpieczne, bo może ktoś ją przechwycić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wykup opcję. Opcja + rejestracja wyjdzie taniej niż przdełużenie w nazwa.pl

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ona raczej nie jest atrakcyjna a i mi na niej nie specjalnie zalezy. Najwyzej wykupie sobie inna np bez myslnika oddzielajacego wyrazy... O co chodzi z opcja? To taka rezerwacja, ktora dokona moj sprzedawca domen od razu gdy domena sie zwolni? Na szybko znalazlem ze ovh nie udostepnia takiej funkcjonalnosci. Musialbym skorzystac z uslug innej firmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po założeniu opcji na domenę gdy ona się zwolni to z automatu Ty ją rejestrujesz i nikt Ci nie przechwyci. Możesz to zrobić np. w masternet i potem sobie wytransferować domenę gdzie chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zrobić transfer domeny z nazwa.pl do innego rejestratora, który ma to taniej (czyli prawie każdy ;) ).

Potrzebny Ci kod authinfo domeny, który nazwa.pl musi wydać na Twój wniosek.

 

Wymagane jest tylko aby domena wygasała za co najmniej 6 dni.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że domena jest zakupiona w promocji to trzeba sprawdzić regulamin czy przypadkiem nie trzeba opłacić kolejnego roku w nazwa.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to była - obowiązująca też obecnie - promocja "domeny dla każdego", to punkt IV.8 regulaminu mówi: "Przed przeniesieniem domeny, zarejestrowanej w ramach promocji, do innego usługodawcy przed upływem pierwszego rocznego abonamentu, Klient zobowiązuje się do przedłużenia domeny w NetArt na kolejny rok." Też mi łaska... ~10 netto za pierwszy rok to standard bez żadnych promocji u każdego "normalnego" rejestratora... Promocje to są za złotówkę albo za 0... Nigdy nie rozpatrywałem Nazwy jako rejestratora godnego uwagi, ale aż się zdziwiłem w tej chwili, gdy zobaczyłem, że rejestrację na pierwszy rok za 9,90 netto nazywają promocją. o_O

 

 

Jeśli nie byłbyś związany promocją, to wystarczy transfer do innego rejestratora (nie później niż 6 dni przed końcem okresu rozliczeniowego) jak już wspomniał mcd. Najtańsze odnowienia oscylują w okolicach 50 - 55zł (brutto). Jeśli jesteś związany promocją i nie będą chcieli wydać Ci kodu AuthInfo (możesz spróbować zapytać o kod AuthInfo bez wdawania się w szczegóły po co, może akurat wydadzą) pozostałaby ta opcja, choć kafi poruszył ciekawą kwestię...

 

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak latwo wywnioskowac jestem zwiazany promocja :P Kody Authinfo juz chcialem przy okazji przenoszenia domen zarejestrowanych dawniej, ale te, ktore zarejestrowalem za dyszke i nie zaplacilem stowki za kolejny rok nie chcieli pozwloic przeniesc. Znaczy chcieli zebym uregulowal od razu ta wspomiana stowke.

 

W masternet opcja kosztuje 40zl, wiec wychodzi skorka za wyprawke, wtedy juz bym wolal zaplacic...

 

Podsumowujac moge albo oplacic w nazwie, albo zignorowac ich i czekac az zwolnia domene. Gdzies czytalem o 14 dniach, ktos sie orientuje z grubsza ile to moze trwac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po zakończeniu okresu rozliczeniowego domena przez 15 dni nie będzie działać, ale i nie będzie wolna, wciąż Ty i wyłącznie Ty będziesz mógł ją odnowić na kolejny rok.

 

Następnie przez 5 dni będzie niczyja i nikt nie będzie mógł jej zarejestrować. Po tym okresie wróci do puli wolnych domen. Wszystko to będzie widać w danych whois dla domeny, wraz z dokładną datą i godziną upływu kolejnych okresów.

 

http://dns.pl/opiskomunikatow.html

 

W tym momencie wystartuje coś nie uregulowanego w żaden formalny sposób, ale bardzo częstego: istnieje duża szansa, że w pierwszej sekundzie po zwolnieniu jakiś bot zarejestruje domenę (jeśli nie ma na niej założonej opcji), aby właściciel czy też zleceniodawca tego bota miał szansę na domenie zarobić, czyli odsprzedać potencjalnym chętnym - np. Tobie - domenę po korzystnej cenie. Choć jeśli nie jest to w żaden sposób atrakcyjna dla nikogo domena, to być może to nie nastąpi.

 

 

Cena za opcję wydaje się relatywnie atrakcyjna. 35-40 zł opcja plus rejestracja na pierwszy rok ~12zł - w sumie wychodzi cena porównywalna lub nawet niższa od najtańszego odnowienia na drugi (i każdy kolejny) rok (50-55zł).

 

edit: Wróć, przepraszam, nie zwróciłem uwagi, że to 35-40 netto za opcje... Więc w sumie z rejestracją na pierwszy rok bez żadnych promocji wychodzi ciut więcej niż po prostu przedłużenie.

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, o taką odpowiedz mi chodziło. Mam klienta, który ma jakąs tam domenę .pl, nazwa krótka, nawet dosyć atrakcyjna. Strota zrobiona ale nie wypozycjonowana, taka wizytowka firmy. Już ze 3 razy zapomniał ją opłacić. Za kazdym razem nie reagowal na przypomienia uslugodawcy i kupowal ja od nowa :) Nie tak dawno mi sie przyznal, bo co roku prosil o podanie dns'ow jakie ma wpisac i z ciekawosci zapytalem :)

 

W kazdym razie rozumiem ryzyko i wyglada na to, ze sprobuje tego manewru :) Najwyzej zarejestruje inna domene.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po zakończeniu okresu rozliczeniowego domena przez 15 dni nie będzie działać, ale i nie będzie wolna, wciąż Ty i wyłącznie Ty będziesz mógł ją odnowić na kolejny rok.

 

Następnie przez 5 dni będzie niczyja i nikt nie będzie mógł jej zarejestrować. Po tym okresie wróci do puli wolnych domen. Wszystko to będzie widać w danych whois dla domeny, wraz z dokładną datą i godziną upływu kolejnych okresów.

 

Mylisz dwa pojęcia. Jedno to zakończenie okresu rozliczeniowego (a poza tym zwróć uwagę na DO 15 dni - data uwolnienia jest widoczna we Whois), a drugie (owe 5 dni kwarantanny) jest w przypadku rozwiązania umowy (czyt. abonent składa dyspozycję "usunięcia" domeny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

5 dni jest również po okresie 14 dni rezerwacji jeżeli domena nie zostanie zarejestrowana.

DO ja interpretuje, że po np. 5 dniach jednak domena zostanie przedłużona przez obecna abonenta i ten stan będzie trwał wtedy 5 dni a nie 15.

 

Najlepiej to wszystko widać w diagramie cyklu życia domeny http://dns.pl/stany_domen.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, kafi, zatem poprawka:

 

- Przez 15 dni domena nie będzie działać, ale i nie będzie wolna, wciąż Ty i wyłącznie Ty będziesz mógł ją odnowić na kolejny rok. Po tym okresie wróci do puli wolnych domen. Wszystko to będzie widać w danych whois dla domeny, wraz z dokładną datą i godziną upływu kolejnych okresów.

 

 

Ale DO 15 dni oznacza to, co napisał regdos - może to być krócej tylko wówczas, jeśli dotychczasowy właściciel zdecyduje się ją jednak przedłużyć, w przeciwnym razie jest to dokładnie 15 dni co do sekundy. Wczesniej whois nie podawał terminów wygaśnięcia, trzeba było samemu obliczać i się domyślać, od 2011 roku już jest to podawane.

 

Swego czasu "polowałem" na pewne domeny, ponadto pewnej innej pozwoliłem wygasnąć i śledziłem jej losy, więc te 15 dni to naprawdę pełne 15 dni okresu wygasania. Źle zapamiętałem te 5 dni później - to występuje po 14 dniach rezerwacji nie zakończonej rejestracją. Przepraszam.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak latwo wywnioskowac jestem zwiazany promocja :P Kody Authinfo juz chcialem przy okazji przenoszenia domen zarejestrowanych dawniej, ale te, ktore zarejestrowalem za dyszke i nie zaplacilem stowki za kolejny rok nie chcieli pozwloic przeniesc. Znaczy chcieli zebym uregulowal od razu ta wspomiana stowke.

 

Obawiam się, że jednak coś źle zrozumiałeś. AI zostanie wydany niezależnie od jakiejkolwiek opłaty - możesz transferować domenę. Dopiero po transferze zostanie wystawiona piękna faktura na 100zł netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×