Skocz do zawartości
Yos_hi

Serwer firmowy

Polecane posty

Witam, to mój pierwszy post, choć forum obserwuję już od dłuższego czasu. Mam ochotę postawić serwer który miałby pełnić rolę hosta sv gier + kilku innych rzeczy. Miał by zastosowanie w firmie. Mam do przeznaczenia na ten cel 40-50tys, zdecydowałem się na tower IBM (którego specyfikacje podam poniżej), posiadam już lokal z łączem / zabezpieczeniami antywłamaniowymi + przeciwpożarowymi, zdaję sobie sprawę z tego że koszt utrzymania oscyluje w granicach co najmniej 1500zł/mc. Teraz pytania:

 

- czy sprzęt z taką specyfikacją zdoła utrzymać ok. 20-30 serwerów gier (+ kilka innych rzeczy)?

- jakich składników jeszcze potrzebuję (oprócz ups'a) aby zabezpieczyć serwer?

- czy aby stabilność serwerów była wysoka, wystarczy mi 10Mbit/s?

- czy oprócz tego IBM'a polecacie może coś lepszego / odpowiedniejszego do tego celu?

- czy firewall sprzętowy będzie potrzebny?

- czy może zrezygnować z przestrzeni dyskowej, a zdecydować się na więcej pamięci?

 

Pytania mogą się wydawać trochę laiczne, ale chciał bym się do tego przygotować w miarę profesjonalnie.

Zaznaczam że mam kogoś kto się tym zajmie, jednakże ogólną wycenę muszę przygotować sam.

 

Specyfikacja:

 

2x 6-Core Intel Xeon E5-2620 2.00 GHz

64GB (4x16GB) DDR3 1333MHz RDIMM

2x IBM 300GB SAS 6G 10k obr/min 3,5" Hot swap

10x3TB Segate Barracuda SATA 7.2k obr/min 3,5"

 

Dokładnie ten po małej modyfikacji.

http://www.powerserv..._5_nowosc!.html

 

Nie wiem czy to dobry temat, dlatego piszę w prośbach.

Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Nie widzialem zebys podal jaka to gra. Podaj to bedzie latwiej

 

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po pierwsze nie podałeś czy 10Mb/s to down, up czy łącze symetryczne. Po drugie 10Mb/s na pewno nie starszy na 20-30 serwerów jak to napisałeś w założeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej to złożyć w 4U niż tower mniej miejsca zajmuje . Na twoim miejscu zainteresowałbym się serwerem firmy DELL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@zozol symetryczne, w razie czego mogę zwiększyć przepustowość jeżeli zajdzie taka potrzeba, pytam orientacyjnie.

 

@ksk miejsce nie gra roli, lokal jest wystarczająco duży, przeznaczony tylko na jego potrzeby, a znów 4u musiał bym postawić 2x (jedna na serwer, aku awaryjne; druga firewall itd.) Jaki serwer polecasz?

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej ilości dysków R720 dobrać . I źle napisałem to jest 2U serwer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o hardware to powinno to dać radę. Zastosuje się parę tricków optymalizacyjnych i wszystko powinno ładnie współgrać.

 

Jeśli chodzi o łącze to definitywnie nie. 100 megabitów to jest minimum jakie trzeba posiadać, do tego trzeba będzie się zainteresować chociażby vnstat'em, który da nam szczegółowe informacje jak to obciążenie wygląda. To nie jest coś, co można przewidzieć - chyba że sprecyzujesz konkretnie ile slotów na każdy serwer i ile serwerów na daną grę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) kolokacja wyjdzie w kazdy sposob taniej i pewniej

2) Xeon 1650 wyjdzie lepiej pod każdym względem, ogólnie dwuprocesorowki nie zamykają sie dobrze budżetowo pod gry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) kolokacja wyjdzie w kazdy sposob taniej i pewniej

 

Zastanawiam się nad tą opcją, znajomy polecał mi nephax.

 

2) Xeon 1650 wyjdzie lepiej pod każdym względem, ogólnie dwuprocesorowki nie zamykają sie dobrze budżetowo pod gry

 

Tzn? Dwuprocesorówki są niezbyt opłacalne? Mógł byś rozwinąć myśl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby obrobić taką moc jaką da ci 2x CPU musisz zainwestować SPORO w macierz dyskową. Przy 1 CPU starczy ci wydajność normalnych dysków SATA RAID1 (oczywiście mowa o obciążeniu maszyny a nie patrzeniu na nią)

Konstrukcja 2x CPU jest dużo droższa w zakupie, (płyta, buda i zasilacz, procki są droższe w przeliczeniu na moc jaką dają) tzn cała konstrukcja 1x 1650 ma 2/3 2x 2620.

 

Nie wiem co chcesz trzymać na serwerze ale nie potrzebujesz 20 TB przestrzeni, serwery gier nie wyjdą poza 3TB przestrzeni dyskowej. W cenie tego co proponujesz kupił bym dwa może trzy serwery na 1650 na supermicro albo lepiej je wynajął (nie będziesz musiał ich serwisować). Trzy takie maszyny CS 1.6 zapychają 100 Mbit/s w szczycie.

 

Gracze jako lokalizacje preferują Warszawę - ATM

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.superservers.pl/supermicro-superserver-sc512f-x9sri-f-e5.html O takiej maszynie mowa?

3x3,5k (nie licząc modyfikacji) + co miesięczny koszt kolokacji

 

Wypożyczenie takiego serwera oscyluje w granicach 400-800 zł x 3 = licząc najlepszy pakiet ~2400/mc

 

Koszty kolokacji w ATM (100Mb/s) : ~2500/mc (50Mb/s): ~1100

 

Hmm, ciężka sprawa..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wez pakiet ruchu na porcie zamiast łącze

 

W koszcie zakupu nie masz uwzględnionych kosztów procka ramu i takich tam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wez pakiet ruchu na porcie zamiast łącze

 

W koszcie zakupu nie masz uwzględnionych kosztów procka ramu i takich tam

Ostatnio sprawdzałem przykładowy serwer gry - w tym wypadku DayZ, 40 osób na serwerze jest w stanie pociągnąć lekko od 2 TB wzwyż (miesięcznie), także ja bym uważał i z tym. Nie wiem ile minecraft ciągnie, "just sayin".

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do wykorzystania jest 5TB, nie idzie przewidzieć ile pociągnie mieszanka takich serwerów.

Ważną kwestią jest tu też zakup w miarę szybkich dysków, ponieważ słabsze mogą powodować lagi.

Negocjował ktoś z was może w kwestii zwiększenia limitu 5TB? Ta opcja jest bardziej opłacalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zastanowić czy konieczna Ci jest fizycznie własna maszyna, którą pamiętaj w razie potrzeby będzie trzeba serwisować i która z czasem będzie tracić na wartości. Generalnie do gier prawdopodobnie największy problem będzie stanowiło łącze (podane przez Ciebie 10Mb/s do takiej maszyny to nieporozumienie - musisz liczyć przynajmniej 100) więc pamiętaj, że przy dzierżawie 3 serwerów masz 3 x 100 Mb/s. Może wyjść tak, że do twoich potrzeb starczą 3 dedyki, których dzierżawa razem wyjdzie tyle co kolokacja własnego serwera albo i mniej. Dodatkowo przy dzierżawie możesz skalować ilość serwerów. Okaże się, że wykorzystujesz tylko 2 to z trzeciego zrezygnujesz itd.

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co to łącza to minecraft przy mapie 600-800MB potrafi ciągnąć przy 50+ slotach 5-10Mb/s a prędkość dysku spada z 400MB/s na 100MB/s więc do minecrafta dobre łącze i szybki dysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Inferno

Problemu z internetem pozbywam się w kolokacji - gryzie tylko limit 5tb/mc, który nie wiem jak przejdzie, bo po przekroczeniu limitu transfer spada bodajże do 10mb/s.

Zdaję sobie sprawę z tego że serwery będą tracić na wartości jak wszystko, technika idzie do przodu, zawsze mogę je jeszcze trochę dopieścić. Smutne jest tylko to jak Rzeszów słabo stoi z ofertami w tych klimatach, ale trudno.

Co do dzierżawy - wynajęcie 3 takich serwerów (licząc 800zł jednostka) wychodzi 2400 zł/mc, gdzie kolokacja w ATM

z limitem 5TB wynosi 600 zł/mc, prawdą jest że przy dzierżawie mam z głowy serwisowanie, z tym jest ból.

Jak to wygląda przy kolokacji np. w ATM? Żeby naprawić usterkę muszę jechać do np, Katowic gdzie umieszczone są serwery, i sam to zrobić, ew. wynająć kogoś?

 

@lord101

 

Co do tego właśnie zastanawiałem się nad dyskiem SAS 10k/obr min do każdej jednostki + zwykłe sata do magazynowania danych, i to chyba będzie najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem będzie dołożenie ramu i wrzucenie do niego minecrafta, szkoda zajechać dyski niepotrzebnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem będzie dołożenie ramu i wrzucenie do niego minecrafta, szkoda zajechać dyski niepotrzebnie.

Właśnie to miałem pisać. Jeśli mówimy o minecrafcie to bez ramdisku po prostu nie ma możliwości długo z tym pojechać, no chyba, że chcesz zmieniać dyski co parę miesięcy ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam koszt serwera, który założyłeś na poczatku opłaciłby dzierżawę tych dedyków przez rok czasu albo i więcej zależnie od konfiguracji a do tego dochodzi przecież kolokacja. Poza tym wątpie aby na początek były potrzebne aż 3 za 800 PLN. Nawet w atmanie najwyższy pakiet serwera dedykowanego po upuście umowy na 24 miesiące wyniósłby Cię 550 PLN/m. Wychodzi więcokoło 16 tysięcy za serwer na 2 lata a przy 2 lub 3 sztukach podejrzewam dostałbyś może i większy upust. Nie namawiam Cię oczywiście do niczego bo sam nic z tego nie mam, przedstawiam tylko alternatywy ;) Pamiętaj tylko, że jedna maszyna choćby nie wiadomo jak mocna to tylko jedna maszyna. Przy 2 lub 3 zwiększa ci się w pewien sposób ilość opcji przy awarii (uruchomienie czegoś na innej maszynie), transfer (bo każda ma swoje 5tb) itd.

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×