Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Stary90

Serwer pod bazę danych dla zdjęć na debianie

Polecane posty

Witajcie,

 

Mam następujący problem:

Mam postawić serwer pod baze danych do przechowywania zdjęć oraz który ma pobierać zdjęcia i wypluwać ich url - dla domeny www,

Dobrym pomysłem było by zrobienie tego na apache? Jest mi on w miarę dobrze znany.

Jak Wy byście to atakowali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pobierania zdjęć się bez PHP już nie da zrobić więc tu jakiś skrypcik (własny bądź skopiowany) jest potrzebny.

 

Co do serwera WWW to tak naprawdę ten skrypt PHP będzie lekki, więc czym ugryziesz ten serwer WWW to bez znaczenia. Ja i tak preferuję nginxa do wszystkiego ;).

 

No chyba, że chcesz zrobić coś ala kwejk czy kolejne demotywatory, w tym wypadku nginx już będzie bardziej pożądany niż "byle co", zależy ilu odbiorców ma mieć ta strona i czy to jakaś prywatna usługa czy publiczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pobierania zdjęć się bez PHP już nie da zrobić więc tu jakiś skrypcik (własny bądź skopiowany) jest potrzebny.

 

Co do serwera WWW to tak naprawdę ten skrypt PHP będzie lekki, więc czym ugryziesz ten serwer WWW to bez znaczenia. Ja i tak preferuję nginxa do wszystkiego ;).

 

No chyba, że chcesz zrobić coś ala kwejk czy kolejne demotywatory, w tym wypadku nginx już będzie bardziej pożądany niż "byle co", zależy ilu odbiorców ma mieć ta strona i czy to jakaś prywatna usługa czy publiczna.

 

Dziękuję za odpowiedź!

To ma być baza danych na zdjęcia, które ma je po prostu przechowywać.

Wpadłem na pomysł, że chyba najsensowniej w tym momencie będzie postawienie zamiast Apache Cherokee (podobno jest lepszy).

To ma być raczej prywatna usługa, Zdjęcia mają być udostępniane, ale nikt nie może ich pobierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha, bo przedstawiłeś to tak jakby to user miał wysyłać na serwer zdjęcia ;).

 

Skoro userzy mają wgrywać zdjęcia tylko przez (S)FTP to wystarczy zrobić folder typu /zdjecia/, następnie skierować serwer WWW z opcją auto index/auto list na ten folder i po prostu kopiować linki. PHP nie będzie tu potrzebne.

 

Ewentualnie jeśli chcesz, żeby enduserzy nie znali linków do wszystkich zdjęć dostępnych na serwerze to wyłączasz auto index/auto list i w tym momencie jedynie po linku da się "odszukać" zdjęcie, no i oczywiście po FTP (ale tu też wystarczy stworzyć chmod typu 200 :)).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha, bo przedstawiłeś to tak jakby to user miał wysyłać na serwer zdjęcia ;).

 

Skoro userzy mają wgrywać zdjęcia tylko przez (S)FTP to wystarczy zrobić folder typu /zdjecia/, następnie skierować serwer WWW z opcją auto index/auto list na ten folder i po prostu kopiować linki. PHP nie będzie tu potrzebne.

 

Ewentualnie jeśli chcesz, żeby enduserzy nie znali linków do wszystkich zdjęć dostępnych na serwerze to wyłączasz auto index/auto list i w tym momencie jedynie po linku da się "odszukać" zdjęcie, no i oczywiście po FTP (ale tu też wystarczy stworzyć chmod typu 200 :)).

 

Tak, tak to userzy wrzucają zdjęcia. Serwer ma mielić zdjęcia i wypluwac url. Nie wiem za bardzo jak taki mechanizm zrobić...

 

Chciałbym też dodać katalog w pliku index.html <- jak to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to do tego potrzebujesz jednak jakiegoś skryptu PHP. Polecam odpalić szukajkę Google i wpisać chociażby "image upload php", ewentualnie zainteresować się już gotowymi skryptami.

 

Co do tego folderu to nie wiem do końca o co Ci z nim chodzi, ale jeśli chodzi Ci o to, żeby zamiast index.html serwer WWW pokazywał spis plików i katalogów to jest to autoindex/autolisting, o którym wspomniałem już wcześniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na pomysł, że chyba najsensowniej w tym momencie będzie postawienie zamiast Apache Cherokee (podobno jest lepszy).

Zdecydowanie bardziej polecę Ci nginxa. BTW. Skoro userzy mają wrzucać pliki przez kleinta FTP, to wystarczy, że w katalogu ze stroną (W przypadku Apache /var/www, w przypadku nginxa /usr/share/html) wrzucisz plik PHP, który wyciągnie zdjęcia z katalogu i je posegreguje, dodatkowo przy zastosowaniu jakiegoś jquery cała galeria będzie Ci się ładnie prezentować.

 

Jeżeli jednak wolisz zrobić zwykły hosting obrazków, a nie katalog na zdjęcia w FTP polecam Ci użyć chevereto, prosty skrypt, posiada wiele opcji i bardzo łatwa konfiguracja.

http://chevereto.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×