Skocz do zawartości
kontonajedentemat

Nie tylko Biznes, KVM,VNC,ISO, samodzielna zmiana systemu backup,instrukcja

Polecane posty

A więc zgodnei z pradawnym chińskim przysłowiem co raz wpuści się w net zawsze już w nim zostanie,

jako tekstowy backup napiszę jak na przykładzie pewnej znanej firmy związanej z B iznesem, H ostingiem, samodzielnie wykonywać reinstalacje systemu gdy nie działa wgrywanie iso przez KVM.

 

Pewna firma oferuje hosting KVM. Super parametry, i tanio.

szybko reagują na zgłoszenia i ogólnie są świetni.

W tym ich panelu jest możliwy dostęp do guesta KVM przez VNC.

(jeżeli ten VNC na początku nie działa to po jednym tickecie szybko naprawili)

 

Funkcjonalność tego panelu KVM polega też na własnym wgrywaniu plików iso, można wrzucić np ubuntu.iso z urla, ustawić bootowanie z dvd i....

No właśnie nie wiadomo co dalej ponieważ jak się skontaktowalem z tą firmą to powiedzieli że wgrywanie iso jest obecnie wyłączone.

 

Na to ja: - To jak mam zainstalować system jak nie chcę debiana ?

Na to support : to my to zrobimy za parę dych.

 

Ok ale jak np ja będę testował i potrzebował zmieniać to ile razy te parę dych poleci ?

 

Więc pomyślałem że zrobię to sam. (korzystając z internetu).

 

Na przykładzie ubuntu, poprzez mini instalator który sam zassa z neta wszytsko co trzeba, na x64, 12.10

 

1.Na początku trzeba zalogować się do ssh które otrzymaliśmy

2.Spisać wszystko z ifconfig (adres ip, brama, na wszelki wypadek można obejrzeć ip route show)

3. mkdir /iso

4.

wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/quantal/main/installer-amd64/current/images/netboot/mini.iso

 

Także w katalogu /iso mamy plik mini.iso

 

5.Logujemy się do panelu naszego hostingu, do panelu kvm

6.uruchamiamy serwer VNC

7.Łączymy się vncviewerem może być tightvnc

8.Send ctrl+alt+delete

9.Standardowo pojawi się na kilka sekund menu GRUB do wyboru systemu, u mnie był to debian

10.Szybko klawisz c

11.Widoczna jest linia poleceń grub>

12.Wpisujemy:

root (

i wciskamy TAB żeby zobaczyć jakie są dyski

u mnie pojawiło się hd0

więc mamy root(hd0,

znowu TAB

wyszło na to że mam mieć hd0,msdos2

ok, już wiemy gdzie są nasze dane.

Wpisujemy:

 

 

 

insmod linux

insmod loopback

insmod iso9660

loopback loop (hd0,msdos2)/iso/mini.iso

set root=(loop)

 

 

linux /linux iso-scan/filename=/root/mini.iso noprompt noeject toram

initrd /initrd.gz

 

boot

 

 

(tightvnc ani inne klienty vnc w magiczny sposób nie obsłużą clipboarda jeżeli nikt go nie włączył po stronie quemu, więc wszystko co powyżej przepisuj dokładnie i powoli)

 

Załaduje się UBUNTU NETWORK INSTALLER

 

13.Instalujesz - w trakcie instalacji zapyta Cię o kilka rzeczy, oczywiście wcześniej przepisałeś sobie wszystko o adresach ip jak to było w punkcie 2 więc będziesz wiedział co wpisać.

 

14 Zapyta też o partycje, co powinieneś wiedzieć jak ustawić i o to co zainstalować -wybierz podczas instalacji basic server, i openssh, reszta jak chcesz

 

15.Po jakimś czasie który może być krótszy lub dłuższy i po kilku pytaniach, możesz załadować grub na mbr.

 

16. Ok mamy Ubuntu chodzące.

 

Załóżmy teraz że chcemy coś pokombinować, ale potem jak się zepsuje nie będzie nam się chciało znowu robić wszystkiego od nowa.

Jakie rozwiązanie ? BACKUP !

Ale jak....

Najlepiej całą partycję, Clonezilla jest super. Ale że nie ma w niej ftp więc najlepiej zrobić sobie dodatkową partycję.Co ma w środku narzędzia do partycji, jest okienkowe, a w dodatku ma też clonezillę ?

 

PartedMagic.

 

Bedą w ssh już nowego ubuntu, robimy tak:

1.Jeżeli nie sformatowałeś wcześniej dysku, bo ja nie formatowałem, to ładujesz się do katalogu /iso

możesz wywalić ten plik mini.iso

2.Ssasz parted magic.

wget http://netcologne.dl.sourceforge.net/project/partedmagic/partedmagic/Parted%20Magic%202012_11_30/pmagic_2012_11_30.iso

 

a więc w katalogu iso masz pmagic_2012_11_30.iso

 

3.Podłączasz się do VNC, jak wcześniej, pewnie musisz go uruchomić znowu, serwer VNC w panelu KVM

 

4.send ctrl alt delete i wciskasz bądź trzymasz SHIFT na oknie tightvnc

 

5.Wciskanie shift sprawiło że zobaczyłeś okno GRUB2, trochę inne niż kiedyś bo teraz z menami ubuntu

 

6.klawisz c, masz commandline grub>

 

7.wpisujesz

 

 

set isofile="/iso/pmagic_2012_11_30.iso"

 

 

loopback loop (hd0,msdos2)$isofile

 

linux (loop)/pmagic/bzImage iso_filename=/iso/pmagic_2012_11_30.iso boot=live

 

initrd (loop)/pmagic/initrd.img

boot

 

8.Ładuje się pełny partedmagic :)

 

9.Ja wybrałem XVESA nie sprawdzałem XORG

 

10.Pojawił się Cały interfejs GUI PartedMagic

 

11.Uruchamiasz GPARTED

 

12.Tworzysz sobie mniejszą partycję

 

13.Klonujesz programem Clonezilla partycję z systemem na tą co stworzyłeś mniejszą

 

14.Masz pełny backup, potem go możesz już w swoim systemie zamontować i skonfigurować przez FTP.

 

 

 

 

 

Ok, u mnie ta procedura tak wyglądała. Sorry za błędy jeżeli są i za taki styl a nie inny.

Także nie wiem czy mogę wymieniać z nazwy firmę u której mam mojego VPSa a która oferuje naprawdę świetny Biznesowy Hosting chociaż nic złego o niej nie piszę, mają dobrą cenę, dobre parametry i takie rozwiązania/zasady a nie inne.

 

Dziękuję.

Edytowano przez kontonajedentemat (zobacz historię edycji)
  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

LOL czlowiek rozpisuje sie o instalacji systemu na dedyku i stwierdza pod koniec, ze ma VPS ;d

 

Ide golnac browarka bo az mi uszy zwiedly od smiechu :)

 

Ps. Mysle, że zbyt mało zachwalałes tą firme tutaj, podaj smiało adres obkukamy kto wcisnął Ci vps i nazwal go serwerem dedykowanym z KVM :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ide golnac browarka bo az mi uszy zwiedly od smiechu

Cóż. Jak kogoś wiedza o VPSach kończy się na openvz, to pewnie ze swojej głupoty mu uszy więdną ze śmiechu.

A jak ktoś ma szersze horyzonty, to pewnie słyszał o wirtualizacji via kvm-qemu i niczym dziwnym mu się to nie wydaje.

Sam opis jest ciekawy i pod względem merytorycznym przydatny. Gdyby nie był tylko tak chaotycznie napisany :(

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cóż. Jak kogoś wiedza o VPSach kończy się na openvz, to pewnie ze swojej głupoty mu uszy więdną ze śmiechu.

To prawie jak w tych reklamach tchibo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy gdybym zrobił ładną przejrzystą instrukcję, bez chaosu, to czy mógłbym bezpośrednio, bez żadnych skrótów jak np literki B i/albo/lub/oraz H wpisać naze firmy do której się odnoszę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz podawać nazwę firmy jeżeli piszesz na jej temat prawdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×