Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
cim

Zmiana dns'ów i śmierć poczty! Dramat w trzech aktach

Polecane posty

Pomożecie?

 

Sytuacja przedstawia się następująco:

Mamy trzech bohaterów: hosting A, hosting B i domena C. Wszyscy bohaterowie od trzech różnych usługodawców.

 

hosting A - tu mam stronę www, całą pocztą dostępną przez webmaila i podpiętą domenę C

hosting B - tu mam nową stronę (na ten serwer chce przekierować DNS'y od bohatera C)

 

Główny wątek: chce przekierować DNS'y domeny C z hostingu A na hosting B. Czyli standard, wchodzę do panel admin domeny C, zmieniam DNS'y na te podane od hostingu B i czekam.

 

Podpinam domenę C, w cpanelu hostingu B etc. i wszystko ładnie hula.

 

ALE! Ale cała poczta, która jest na hostingu A już nie hula, nie można się zalogować przez poczta.hostingA.pl i tu właśnie mamy ten dramat.

 

"Pomożecie"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przekierować DNSy od domeny? Coś tu nie gra - pewnie w określeniach.

I nie, nie chcesz przekierować (bo to trochę inna rzecz niż "zmiana"). Chcesz po prostu (chyba) zmienić DNSy.

 

Zmieniasz tylko wpisy dla WWW, czy też poczty? Poczta ma być na A czy B?

Jeśli przenosisz wszystkie usługi, to czy założyłeś skrzynki na hostingu B?

 

Nie pomyślisz logicznie? Zmieniasz DNSy całościowo, to wszystkie usługi przechodzą na hosting B, więc jak ma działać poczta na A?

 

Chyba, że poszczególne rekordy zmienisz.

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przekierować DNSy od domeny? Coś tu nie gra - pewnie w określeniach.

I nie, nie chcesz przekierować (bo to trochę inna rzecz niż "zmiana"). Chcesz po prostu (chyba) zmienić DNSy.

 

Zmieniasz tylko wpisy dla WWW, czy też poczty? Poczta ma być na A czy B?

Jeśli przenosisz wszystkie usługi, to czy założyłeś skrzynki na hostingu B?

 

Nie pomyślisz logicznie? Zmieniasz DNSy całościowo, to wszystkie usługi przechodzą na hosting B, więc jak ma działać poczta na A?

 

Chyba, że poszczególne rekordy zmienisz.

 

Tak, wybacz - chcę zmienić z A na B. Na A jest stara strona, na B już nowa. Zmieniam je w panelu administracyjnym domeny C.

Nie zmieniam dla poczty bo nie pomyślałem, że też trzeba będzie. Poczta ma zostać na hostingu A. Hosting B ma trzymać tylko stronę.

 

Logicznie pomyślałem jak zmieniłem i poczta padła. Wtedy 'przypomniałem' sobie, że to też ma wpływ na działanie a raczej nie-działanie jej.

 

Jak to rozwiązać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, abyś poznał z grubsza zasadę:

- u rejestratora domeny decydujesz, które serwery nazw odpowiadają za Twoją domenę;

- na tychże wybranych powyżej serwerach nazw (DNSach) za pomocą odpowiednich rekordów decydujesz, które usługi na jakich serwerach są obsługiwane.

 

 

Wybierz któreś serwery nazw. Takie, na których możesz swobodnie zarządzać wszelkimi wpisami. Obojętnie czy będą od hostingu A, od hostingu B, od Twojego rejestratora domeny czy też od jakiegokolwiek innego usługodawcy DNS. I na nich za pomocą rekordów "A" i/lub "CNAME" zdecydujesz na jakim hostingu obsługiwana będzie strona www, a za pomocą rekordów "MX" zdecydujesz, na którym będzie obsługiwana (przychodząca) poczta.

 

Jeśli wybierzesz te serwery nazw od hostingu "A" - pocztę masz już skonfigurowaną, a zmienisz tylko odpowiednio na nich rekordy A i CNAME dla strony www.

Jeśli wybierzesz te serwery nazw od hostingu "B" - stronę www masz już odpowiednio podpiętą, a zmienisz tylko odpowiednio rekordy "MX" dla poczty.

Jeśli wybierzesz serwery nazw od rejestratora domeny lub od innego dostawcy - musisz "ręcznie" zająć się wszystkimi wpisami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda panel admin hostingu A gdzie leży poczta (i ma leżeć i leżeć). Czy mam tutaj coś zmienić?

 

Zrzut_ekranu_2012-12-4_o_19.10.37_png_300x300_q85.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli decydujesz się na używanie DNSów hostingu A, a strona ma być na hostingu "B", to (proponowane przeze mnie rozwiązanie):

 

- rekordy NS pozostaw takie jakie są;

 

- rekordy A zmień odpowiednio:

domena.pl	A	1.2.3.4
*.domena.pl	A	1.2.3.4
mail.domena.pl	A	94.152.192.143

gdzie oczywiście "domena.pl" zamień odpowiednio na swoją domenę,

a "1.2.3.4" zamień na adres IP serwera na hostingu B, na którym masz swoją nową wersję strony,

nowo utworzony rekord dla subdomeny "mail" wskazywał będzie wciąż na serwer hostingu A, z tym że nie musi to być konkretnie "mail", może być "mx" lub dowolna nazwa subdomeny, ważne aby zgrywała się z wpisem poniżej.

 

- rekordy MX zmień odpowiednio:

domena.pl	MX	mail.domena.pl
*.domena.pl	MX	mail.domena.pl

gdzie oczywiście "domena.pl" zamień odpowiednio na swoją domenę,

z tym że nie musi to być konkretnie "mail", może być "mx" lub dowolna nazwa subdomeny, ważne aby zgrywała się z wpisem powyżej.

 

- a ktoś znający się na SPF (nie ja) niech podpowie, czy w tym wypadku wskazanym będzie lub nie zmodyfikować w jakiś sposób istniejące TXT - chyba raczej nie będzie to konieczne.

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli decydujesz się na używanie DNSów...

 

Dzięki za podpowiedź rozwiązania! Sprawdzę i wrócę z info.

Ale takie pytanie (głupie) mam: edit:skąd hosting A domena będzie wiedziała gdzie zlokalizować stronę na hostingu B? Samo wpisanie IP wystarczy? Nic nie muszę grzebać w cpanelu na hostingu B?

Edytowano przez cim (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu:

- Wpisujesz w przeglądarce internetowej "domena.pl";

- Przeglądarka na tzw. "root" serwerach, dowiaduje się, że za domenę "domena.pl" odpowiadają serwery nazw "ns1./ns2.hostingA.pl";

- Wysyła do jednego z tych "ns1./ns2.hostingA.pl" pytanie, gdzie jest strona www.domena.pl, pod jakim adresem i dowiaduje się, że na 1.2.3.4;

- Wysyła żądanie o stronę www.domena.pl pod adres 1.2.3.4;

- Serwer 1.2.3.4, jeśli akceptuje żądania dla www.domena.pl, wyśle przeglądarce odpowiednią treść tejże strony. A akceptował będzie (z reguły, w uproszczeniu) wtedy, gdy w tamtejszym cPanelu dodałeś już tę domenę do swojego konta jako główną lub jako "add-on" lub "parked", bez względu na to jakie serwery nazw są w użyciu.

 

 

Musisz rozdzielić następujące elementy:

- rejestrator domeny (jeden);

- usługodawca DNS (jeden lub więcej);

- usługodawca hostingowy dla stron www (jeden lub więcej);

- usługodawca dla poczty (jeden lub więcej).

 

Traktuj usługę DNS oddzielnie od hostingu, jako coś niezależnego. Fakt, że zazwyczaj mamy to od jednej firmy, ale w kwestii funkcjonowania to oddzielny element.

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu:

- Wpisujesz w prze...

 

Panie Piotrze ale co w momencie gdy w root folderze mam dwie strony i np. na hostingu B znajduje się w podkatalogu np. /public_html/strona_o_kotach a mi chodzi o /public_html/strona_o_psach?

 

Proszę wybaczyć, że tak dopytuję ale zielony jestem lekko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ustawiając w cPanelu (czy w DIrectAdmin czy jakkolwiek inaczej) określoną domenę czy subdomenę, jako główną, dodaną czy zaparkowaną, wskazujesz jednocześnie folder, na który ta domena/subdomena ma kierować. Serwer to odpowiednio w swojej konfiguracji zapisuje, i gdy otrzymuje zapytanie o "domena.pl" wie, że ma wysłać stronę z "/home/user1/public_html/", gdy o "koty.domena.pl", to z "/home/user1/public_html/koty", a z kolei gdy o "example.com" to z "/home/username2/public_html/".

 

DNSy - wskazują pod jaki adres IP kierować zapytania o wybraną domenę.

A konfiguracja na samym serwerze www (dokonana z reguły poprzez cPanel, DirectAdmin itp.) określa dla jakiej domeny w którym folderze serwer ma szukać plików.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piotr GRD ubiegłeś mnie w pomocy, ale dobra robota ogólnie.

"Dobra robota, tato!" hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze jest Pan tu gdzieś?

 

zrobiłem jak Pan mówił - wygląda to tak na hostingu A:

Zrzut_ekranu_2012-12-5_o_20.50.58_png_300x300_q85.jpg

 

rezultaty:

  • wpisując w przeglądarce nazwę domeny przenosi mnie na hosting B ze stroną ale do głównego katalogu hostingu B czyli /public_html
  • poczta padła, nie mogę się zalogować przez webmaila

Edytowano przez cim (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Musisz się zdecydować na którym poziomie chcesz zrobić "przekierowania" usług w którą stronę.

 

Możesz

 

a) skonfigurować to "wysoko" - w panelu domeny - i tam rekord A na hosting B, MX na hosting A - wpisujesz IP serwerów.

b) ustawiasz DNSy w panelu na hosting A i wtedy w konfiguracji na hostingu A robisz wpis A na hosting B

c) ustawiasz DNSy w panelu na hosting B i wtedy w konfiguracji na hostingu B robisz wpis MX na hosting A

 

Najlepsze IMO rozwiązanie to a) - pytanie tylko, czy masz jakiś panel edycji DNSów w panelu domeny.

Jest jeszcze niebezpieczeństwo - hosting B lepiej, by nie miał wpisu MX, na pocztę, bo jeśli masz skrypt wysyłający e-mail i wyśle e-mail lokalnie to pójdzie na lokalną skrzynkę, nie na hosting A. Że generalnie trza to uważnie zrobić.

 

Coś czuję, że chyba nie ogarniesz, może daj komuś na kilka browarów, to Ci to poustawia : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli na swoim koncie w cPanelu masz domenę ustawioną jako główną, to tak właśnie będzie. Widzę możliwość podpięcia pod dowolnie wybrany folder dodanych domen czy zaparkowanych, ale jakoś nie mogę znaleźć opcji, by to samo zrobić z domeną główną konta. Zatem po prostu przenieś swoje pliki do folderu public_html. Ewentualnie jeśli z jakichś względów naprawdę nie możesz tego zrobić, to obejściem problemu będzie jakaś sprytna dyrektywa w .htaccess.

 

2. Napisałem, że może być to subdomena "mail" lub "mx" lub jakakolwiek inna, ale że musi to być zgrane ze sobą (rekord A i MX). W tej chwili albo zmień rekord A dla "mx" ma "mail", albo rekordy MX z "mail" na "mx" - zgraj to ze sobą.

Jednakże - ma to znaczenie dla poczty przychodzącej, jak najbardziej, lecz raczej nie powinno mieć wpływu na możliwość logowania się do "webmaila" czy jakiejkolwiek innej poczty na serwerze (pod warunkiem, że nie próbujesz się dostać na tę pocztę pod adresem we własnej domenie). I jeśli pod tym względem będziesz miał problem - pytaj usługodawcę A dlaczego.

Edytowano przez Piotr GRD (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×