Skocz do zawartości
Oktawave

Środowiska programistyczne gotowe od ręki. Rusza współpraca MegiTeam oraz chmury obliczeniowej Oktawave

Polecane posty

Witajcie,

 

jakiś czas temu przyobiecaliśmy Wam zaktualizowane środowiska programistyczne w chmurze obliczeniowej Oktawave. Dziś mamy przyjemność ogłosić ich oficjalne uruchomienie.

 

Zdrówka,

zespół Oktawave

 

--

 

 

Oktawave, polska platforma chmury obliczeniowej należąca do Grupy K2, nawiązała technologiczną współpracę z firmą MegiTeam – dostawcą innowacyjnych technologii webowych dla programistów. W ramach współpracy, MegiTeam dostarcza obrazy gotowych środowisk programistycznych uruchamianych w chmurze Oktawave. Nowe obrazy bazują na frameworkach Ruby on Rails, Django oraz Node.js.

 

„Wybraliśmy MegiTeam ze względu na ich ponad 5 letnie doświadczenie w hostowaniu Django i Ruby on Rails. MegiTeam jest pierwszą firmą w Polsce, która z hostingu dla programistów zrobiła podstawę swojej oferty. Cieszymy się, że zebrane przez ten okres doświadczenie, wiedzę i technologie udało się przenieść do chmury Oktawave” – twierdzi Maciej Kuźniar, dyrektor zarządzający Oktawave.

 

Oktawave Instances to usługa, która umożliwia w łatwy sposób wykorzystanie zasobów chmury obliczeniowej do stworzenia wysoce wydajnych i skalowalnych serwisów i aplikacji internetowych, portali korporacyjnych, systemów baz danych czy serwerów gier online. Dzięki współpracy z MegiTeam gama dostępnych systemów operacyjnych i aplikacji została rozszerzona o obrazy wstępnie skonfigurowanych środowisk uruchomieniowych dla programistów. Klienci w kilka minut otrzymują instancje maszyn wirtualnych, gotowe do uruchamiania aplikacji webowych pisanych z wykorzystaniem frameworków Ruby on Rails, Django (Python) oraz Node.js.

 

„Współpraca z MegiTeam pozwoliła zaoferować naszym klientom szyte na miarę obrazy środowisk programistycznych, przeznaczone do szybkiego wdrażania aplikacji webowych. Dzisiaj niewielu programistów pisze swoje aplikacje od zera w czystym Pythonie czy Ruby. Z tego względu postawiliśmy na Django, Ruby on Rails oraz Node.js, jako najpopularniejsze frameworki używane przez programistów do tworzenia bogatych, dynamicznych aplikacji webowych” – dodaje Kuźniar.

 

W chmurze Oktawave klient dostaje gotowe, kompletne środowisko do wdrażania swoich aplikacji, skonfigurowane do pracy zgodnie z najlepszymi praktykami, założonym kontem oraz uruchomioną w nim pierwszą aplikacją. Wszystkie instancje wyposażone są w Autoskaler, który automatycznie dopasowuje parametry i liczbę serwerów do wymagań klientów, a rozliczenia prowadzone są w cyklu godzinowym. To przekłada się na oszczędność czasu oraz pozwala ograniczyć koszty wynajmu administratorów IT.

 

Z kolei programiści, dzięki predefiniowanym obrazom, mogą skupić się na rozwijaniu swoich aplikacji i serwisów. W myśl zasady, że dobry programista, nie musi być dobrym administratorem. Dodatkowo Oktawave udostępnia dla nich API, które jest warstwą interfejsu umożliwiającą wszystkim klientom zarządzanie własnymi usługami za pomocą zewnętrznych narzędzi.

 

„Przy pierwszym logowaniu do maszyny, klient zobaczy plik README z opisem środowiska, które dla niego przygotowaliśmy. Jego rola może ograniczyć się do wrzucenia na serwer swojej aplikacji oraz doinstalowaniu potrzebnych modułów” – komentuje Magda Zarych z MegiTeam. „Predefiniowane środowisko niczego jednak nie narzuca. Klient ma uprawnienia administratora i może je skonfigurować od podstaw, zgodnie z własnymi potrzebami” – dodaje.

 

Obrazy maszyn wirtualnych zaprojektowano na bazie systemu operacyjnego Ubuntu 12.04. Środowisko dla aplikacji pisanych w Django obejmuje interpreter Python w wersji 2.7, framework Django 1.4, narzędzie virtualenv do zarządzania różnymi wersjami modułów Python, serwer aplikacji Gunicorn oraz serwer HTTP Nginx, zapewniający wydajne mechanizmy dostarczania aplikacji webowych dla klientów końcowych. W skład obrazu dla środowiska Rails wchodzi interpreter Ruby 1.9.3, Ruby on Rails 3.2.8, serwer aplikacji Unicorn, serwer HTTP Nginx oraz menedżer RVM pozwalający na wygodne zarządzanie różnymi wersjami interpretera Ruby oraz zestawami gemów.

 

„Dla MegiTeam Oktawave to przede wszystkim nowe możliwości rozwoju. W przypadku obrazów OCI wykorzystaliśmy wiedzę, którą posiadamy. Jednak mamy wiele pomysłów na to, jak wykorzystać możliwości, które niesie ze sobą cloud hosting i co ciekawego będziemy mogli w przyszłości zaoferować klientom w oparciu o infrastrukturę Oktawave. Jesteśmy przekonani, że obrazy środowisk programistycznych to tylko wstęp do dalszej, owocnej współpracy” – kończy Magda Zarych z MegiTeam.

 

Warto wiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Octawave, ale MegiTeam to klasa sama w sobie w zakresie alternatywnych dla PHP środowisk programistycznych :-)

 

To prawda. A teraz macie to wszystko w chmurze :). Palce lizać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tego nie powiedziałem, moim zdaniem umieszczenie MegiTeam w chmurze dla programistów nic nie zmienia, ale to Wasz PR-owy wątek, więc macie prawo przekonywać świat, że jest inaczej ;-). Osobiście polecałbym po prostu www.megiteam.pl

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tego nie powiedziałem, moim zdaniem umieszczenie MegiTeam w chmurze dla programistów nic nie zmienia, ale to Wasz PR-owy wątek, więc macie prawo przekonywać świat, że jest inaczej ;-). Osobiście polecałbym po prostu www.megiteam.pl

 

PR też, oczywiście. Ale żeby nie było, że ściemniamy, to poprosimy Panią Magdę z MegiTeam, żeby powiedziała, co i jak :). Pani Magdo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tego nie powiedziałem, moim zdaniem umieszczenie MegiTeam w chmurze dla programistów nic nie zmienia, ale to Wasz PR-owy wątek, więc macie prawo przekonywać świat, że jest inaczej ;-). Osobiście polecałbym po prostu www.megiteam.pl

 

Osobiście dziękuję ;) Ale muszę dodać swoje 3 gr w kwestii chmury. Kiedyś było wokół niej dużo marketingowego szumu, lekarstwo na całe zło tego świata, zero konkretów, nie było wiadomo czym w ogóle jest chmura. Taki marketing to może trafiał do mniej zaawansowanych technicznie ludzi, ale odrzucał tych, których interesują konkrety. Wydaje mi się, że teraz pojęcie chmury już się skrystalizowało i to już nie jest tylko marketing. Oktawave oferuje głównie IaaS i dla mnie atrakcyjne są pewne rzeczy, które z takiej oferty wynikają (uruchamianie na żądanie, API, godzinowe rozliczanie, dodawanie/odejmowanie CPU i pamięci w locie, wysoka dostępność*). Ja to traktuję jako kolejny rodzaj hostingu oprócz form, które już znamy, i jako nowe obszary rozwoju dla nas. Natomiast na wszelkie newsy o tym, że cloud wyprze tradycyjny hosting, które czasem się pojawiają, jako tradycyjny hoster patrzę z przymrużeniem oka ;) Powinna tam być gwiazdka i dopisek "nie dotyczy hostingu współdzielonego", bo z tym to cloud nie może konkurować.

 

Odnośnie możliwości rozwoju to niedawno robiliśmy streaming z zabiegu na sercu, który transmitowało rmf. Nie zajmujemy się tym na co dzień. O tym, że klient chce to zrobić u nas na VPSie to się dowiedziałam parę dni wcześniej, a że będzie w rmfie to jeszcze później. Pewnie byśmy tak czy siak się tego podjęli, bo akurat mamy parę dedyków w OVH i ATMANie, które od biedy można byłoby wykorzystać, ale z Oktawave to było proste. Dzień wcześniej skonfigurowaliśmy jedną instancję w Okta, wyłączyliśmy ją, żeby nie generowała kosztów (chociaż to i tak były niewielkie kwoty), następnego dnia ją włączyłam, w czasie wydarzenia sklonowaliśmy ją i streamowaliśmy z dwóch. Po godzinie je ostatecznie wyłączyliśmy. Nie powiem, ile nas to kosztowało, ale to były śmieszne kwoty ;)

 

Takie eventy to jedno z zastosowań, które my widzimy, i do których mamy zamiar wykorzystać chmurę na naszej nowej platformie od nowego roku. Natomiast to, że akurat nawiązaliśmy współpracę z Oktawave, a nie kimś innym wynika w pewnym stopniu z tego, że w kontaktach "poza kamerą" przekonali nas do siebie pasją i podejściem. Sprawiają wrażenie, że wiedzą co robią i mam nadzieję, że się nie pomyliłam w ocenie ;)

 

*odnośnie wysokiej dostępności to pytaliśmy co się dzieje w przypadku awarii node'a i dostaliśmy informację, że wirtualka jest uruchamiana natychmiast na innym węźle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×