Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Sheo

1 VPS, 2 strony i 2 emaile

Polecane posty

Mam pytanie, czy jest możliwe postawienie dwóch stron i serwerów email na dwóch różnych domenach kiedy będą one stały na jednym VPS? Podejrzewam, że w wypadku stron wystarczy zalinkować aliasy do katalogów, ale jak to wygląda przy emailach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o strony to bez problemu.

 

Co do maili to teoretycznie się da, po prostu podpisujesz e-maile innymi domenami. Problem natomiast jest po stronach samych serwisów końcowych typu gmail czy wp.

 

Mogą one zakwalifikować tą wiadomość jako spam w kilku przypadkach. Jeśli domena będzie bezpośrednio wskazywała na IP to raczej na ~90% nie powinno być problemów, ale niektóre serwisy wymagają też, żeby revDNS danego IP wskazywał na domenę, a tego niestety afaik nie zrobisz.

 

Musiałbyś potestować albo poczekać na wypowiedź kogoś, kto już ma to za sobą. Ja mogę powiedzieć, że gmail wymaga jedynie, żeby domena, z której podpisuje się nadawca wskazywała na to samo IP, z którego wysyłana jest poczta. Czyli jeśli maszyna 1.2.3.4 wysyła e-mail od nadawcy ktokolwiek@abc.pl to abc.pl =A=> 1.2.3.4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwykle większą rolę odgrywają DKIM i SPF niż wspomniany revdns. Wszystko jest możliwe na jednym vpsie. Jeśli obie strony potrzebują ssl, to przydałby się 2 adres IP, ewentualnie można kombinować z SNI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale niektóre serwisy wymagają też, żeby revDNS danego IP wskazywał na domenę, a tego niestety afaik nie zrobisz.

Bzdura #1

 

Ja mogę powiedzieć, że gmail wymaga jedynie, żeby domena, z której podpisuje się nadawca wskazywała na to samo IP, z którego wysyłana jest poczta. Czyli jeśli maszyna 1.2.3.4 wysyła e-mail od nadawcy ktokolwiek@abc.pl to abc.pl =A=> 1.2.3.4.

Bzdura #2

 

Wyjaśnij zatem, jakim cudem działają hostingi współdzielone? Dla każdej zaparkowanej domeny przydzielają osobne IP z osobnym revdns? Dodatkowo - skoro mam sobie domenę a12345.pl, gdzie rekord @A kieruje na adres IP 20.40.60.80 (czyli serwer WWW), to jakim cudem obsłużyć ją np. przez Google Apps / Hotmail / Prokonto? Przecież nijak nie wyślą one maili via adres 20.40.60.80...

 

Dodatkowo nazwa reverse-dns to ma być nazwa HOSTA a nie DOMENY...

 

No właśnie. I tu dochodzimy do sedna owego filtrowania.

Adres IP powinien posiadać nazwę RevDNS. Jeśli jej nie posiada, to [X]

Jako, że technicznie to revdns można ustawić dowolny (tak! mając dostęp do stref arpa mogę ustawić sobie poczta.onet.pl), to kolejnym z filtrów jest to, że po odpytaniu o takową nazwę powinien zostać zwrócony źródłowy adres IP. Jeśli tak nie jest, to [X].

(przykład: dla adresu 20.30.40.50 ustawię revdns poczta.onet.pl; po odpytaniu o poczta.onet.pl dostanę 213.180.147.147 - nie jest to równe 20.30.40.50, więc [X]).

Kolejnym elementem zabawy jest sama sesja protokołu SMTP. Na jej początku serwer źródłowy powinien się przedstawić - komenda HELO/EHLO. Jeśli nie zrobi tego, to [X]. Ale jeśli zrobi, to można przeprowadzić kilka weryfikacji. I tu szkoły są różne. Niektóre serwery sprawdzają, czy owy host HELO po odpytaniu o rekord A zwróci adres IP z którego przyszło połączenie; inna metoda to sprawdzenie, czy jest on tożsamy z revdns źródłowego adresu IP.

 

 

 

 

 

Tak więc podsumowując - koegzystencja różnych domen na tym samym adresie IP w tym przypadku jest możliwa. Głównie dlatego, że protokoły warstwy 7 (HTTP, SMTP) potrafią poradzić sobie z analizą przekazanego w ich nagłówkach hosta.

Jednak w innych przypadkach (jakieś serwery głosowe, gier itp.) nie do końca musi to być takie różowe.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×