Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam,

planuję uruchomienie usługi polegającej na udostępnieniu kilku tytułów gier on-line. Coś jak GaiKai, lub On-live.

 

Chciałbym Was zapytać ile w przybliżeniu może kosztować miesięczne utrzymanie serwerów z 20 tytułami gier. Gry będą wymagać szerokiego pasma, wysokiej rozdzielczości... są to nowe, światowe wydania. Jeżeli chodzi o ilość użytkowników, załóżmy że jest ich milion.

 

Wiem, że bardzo trudno jest oszacować taki koszt. Jednak w rozmowach z inwestorami jest pilnie potrzebna taka symulacja kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zapraszam na bok@netcase.pl jak poznamy szczegóły jesteśmy w stanie przeprowadzić testy i stworzyć symulację.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Az z ciekawosci przeprowadze takie cwiczenie umyslowe

Łącze - potrzebujesz ~13-14 Mbit/s na aktywnego usera, przy 1 mln userów będzie ci potrzeba kupe łącza ~1-20 Gbit/s, jeżeli celujesz w Polskę to z bezpośrednim stykiem do TPSA wyjdzie ci 25k w dół za 1 Gbit/s, bonus jest taki że ten koszt zależny jest od ilości userów czyli od wpływów.

 

Sprzęt i miejsce, największa niewiadoma dla mnie, czy robisz to na budach serwerowo blaidowych i dzielisz moc na wielu userów czy też jeden user jeden PC, ta druga wersja pochłonie ci masę miejsca w DC i spowoduje że będziesz szukał tańszego DC,

 

przy budach PC wpakujesz ~20 bud na szafę, szafa do kalkulacji ~1700 prąd do szafy jak bierzesz mocne karty graf ~ 3k / miesiąc, ilość szaf zależna od obciążenia

 

Jeżeli masz jak dzielić na wiele kart graf na jednym PC / serwerze albo obsadzasz rozwiązaniami w stylu to zmieścisz na szafie 60 nodów ale prąd będzie kosztował odpowiednio więcej. Nie wiem jak duża infrastruktura jest planowana, trzeba pod uwagę koszt rozbudowy sieci i przesyłu bo to może strasznie podbić koszta i sprawić że setup z 20 budami PC padnie. Do tego nie wiem czy jakaś z tanich DC w które opłącało by się wsadzać tego typu budy ma dość miejsca na instalację na 1 mln klientów a to trzeba zaplanować.

 

I jeszcze kolejna sprawa to wychłodzenie, teoretycznie nia ma problemu obsadzić 120 GPU 120 CPU w Szafie ale zaczyna się problem z odebraniem takiej ilości ciepła tanio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×