Skocz do zawartości
Oktawave

Polska chmura obliczeniowa Oktawave startuje w wersji komercyjnej

Polecane posty

Witamy po przerwie użytkowników forum WHT. Minęło kilka miesięcy od rozpoczęcia naszych testów beta. Prowadziliśmy je m.in. z Wami, za co serdecznie dziękujemy. Dziś przyszedł czas na start w wersji komercyjnej, zaprezentowanie cen i naszej pełnej oferty. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami i podzieleniem się z nami opiniami.

 

 

Oktawave, polska platforma chmury obliczeniowej należąca do Grupy K2, po sześciu miesiącach testów beta startuje w wersji komercyjnej. To oznacza, że klienci z Polski i całego świata będą mogli korzystać bez ograniczeń z zasobów obliczeniowych dostępnych na żądanie. Czym wyróżnia się Oktawave i czy ma szanse na międzynarodowe uznanie?

 

Dlaczego właśnie chmura?

 

Chmury obliczeniowe zdobywają coraz więcej zwolenników nie tylko w świecie IT, ale również wśród przedstawicieli biznesu. Niosą ze sobą zmianę w myśleniu o korzystaniu z zasobów teleinformatycznych, która wprowadza do świata przedsiębiorczości oszczędności i możliwość szybkiego reagowania na zmiany rynkowe. Co sprawia, że chmura obliczeniowa jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim należy pamiętać o trzech aspektach:

  1. dostępności zasobów na żądanie (nawet duża, wieloserwerowa infrastruktura może być dostępna w kilka minut),
  2. automatycznej skalowalności (chmura sama powiększa lub zmniejsza moc serwerów użytkowników oraz ich liczbę w zależności od stopnia obciążenia),
  3. rozliczanie w cyklu godzinowym (dowolną infrastrukturę serwerową można wynająć dokładnie na godziny).

 

Choć w Polsce do tej pory wielu graczy na rynku hostingowym posługuje się pojęciem chmury obliczeniowej, to zdecydowana większość z nich sprzedaje po prostu serwery wirtualne, znane jako VPS. Użytkownicy z Polski, których potrzeby nie mogą być zaspokojone przez tego typu usługi podstawowe, musieli szukać dostawców poza granicami naszego kraju, korzystając z usług firm takich jak Amazon czy Rackspace. Bardzo często rodziło to jednak ograniczenia spowodowane rygorystycznymi przepisami prawnymi dotyczącymi przetwarzania i ochrony danych osobowych.

 

Co wyróżnia Oktawave?

 

Oktawave zmienia ten stan rzeczy. Od dziś klienci indywidualni i biznesowi będą mogli skorzystać z zasobów prawdziwej chmury obliczeniowej z centrum danych zlokalizowanym w Polsce. Chmury prawdziwej, bo zaspakajającej następujące potrzeby użytkowników.

 

· Autoskalowanie. Dzięki unikatowemu mechanizmowi obserwowania obciążenia i zapotrzebowania na moc obliczeniową, Oktawave w dynamiczny sposób zmienia parametry serwerów w górę lub w dół. W połączeniu z load balancingiem gwarantuje to płynne i stabilne działanie usług bez względu na okoliczności.

 

· Dostępność na żądanie. Średni czas potrzebny na założenie konta i uruchomienie instancji serwerowej to około 6-7 minut. Ten czas skraca się do około 2 minut, kiedy użytkownik ma już założone konto.

 

· Rozliczenia godzinowe. Użytkownicy są rozliczani z dokładnością do godziny działania instancji serwerowej, w każdej chwili można ją wyłączyć - billing przestanie naliczać wówczas koszty, aż do momentu ponownego jej włączenia. Dodatkowo, każdy użytkownik może z łatwością porównać ceny Oktawave i innych rynkowych graczy i przekonać się, ile może zaoszczędzić na migracji serwera do Oktawave.

 

· Obiektowy storage. Użytkownicy Oktawave mogą zapisywać w chmurze dowolnie duże pliki i udostępniać je w systemach obsługujących API klasy REST. Storage w Oktawave jest kilkadziesiąt razy tańszy i wydajniejszy niż np. Amazon S3 czy Dropbox. Dodatkowo storage Oktawave jest kompatybilny z otwartym standardem OpenStack Object Storage.

 

· Bezpieczeństwo i wsparcie. Użytkownicy w bardzo szczegółowy sposób kontrolują, kto i na jakich warunkach ma dostęp do danych przechowywanych w chmurze, a także tworzą wewnętrzne segmenty sieci, bez dostępu do sieci publicznej. Oktawave to również wysoko dostępne środowisko przetwarzania danych (bazujące na koncepcji węzłów storage'owych), w którym rekonfiguracja lub wymiana elementów infrastruktury nie wpływa na działanie poszczególnych elementów. Oktawave świadczy również usługi wsparcia przez różne kanały komunikacyjne.

 

Czy jest najszybsza?

 

Oktawave to szybkość. W zakresie dostępu do danych podczas testów w środowisku laboratoryjnym udało się osiągnąć wydajność na poziomie 1 000 000 IOPS dla pojedynczej instancji wyposażonej w 32 GB RAM oraz 16 VCPU (w trakcie testu random read) oraz 3 GB/s ciągłego transferu danych (dla odczytu oraz zapisu). To oznacza, że standardowa instancja Oktawave oferuje wydajność od kilkuset do kilku tysięcy razy większą od obecnych na rynku rozwiązań oferowanych np. przez Amazon czy Rackspace.

 

"Nasz scenariusz testowy zakładał działanie tysiąca użytkowników, którzy generują 10 tys. zapytań z wykorzystaniem metody GET. Nie mogliśmy przetestować 100 tys. zapytań, ponieważ zarówno Amazon, jak i Rackspace nie radziły sobie z taką liczbą jednoczesnych zapytań. Co się okazało? Nasze instancje wykorzystujące Tier-3 obsługują ponad 14 tys. zapytań na sekundę przy zachowaniu średniego czasu obsługi jednego żądania na poziomie 0,07 s. To ponad dwa razy lepiej niż Amazon" - komentuje testy Maciej Kuźniar, dyrektor zarządzający Oktawave.

 

System obsługujący dostęp do danych jest w tej chwili przedmiotem wniosku patentowego. To oznacza, że Oktawave może stać się na dziś jedyną tak wydajną platformą chmury obliczeniowej na świecie.

 

Warto wiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sla jest 100%. Ale chyba wszystko jest w jednym miejscu tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) O co chodzi w tych limitach np. 500 mln IOPS ? To znaczy, że w ciągu miesiąca można zrobić 500 milionów operacji? Jeśli tak, to powinno się to nazywać IOPM?

 

2) Jakim łączem dysponuje instancja?

 

3) Rdzeniowi jakiego procesora odpowiada 1 vCPU?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sla jest 100%.

 

SLA to dokładnie 99,96. Wszystko na ten temat można doczytać tutaj: http://www.oktawave....DSIEBIORSTW.pdf

 

Ale chyba wszystko jest w jednym miejscu tak?

 

Tak. W tym momencie nasze usługi są dostępne z jednego centrum danych. Jeśli ktoś jest zainteresowany poszerzeniem wiedzy w tym zakresie, to zachęcamy do lektury: https://kb.oktawave....danych-oktawave

 

1) O co chodzi w tych limitach np. 500 mln IOPS ? To znaczy, że w ciągu miesiąca można zrobić 500 milionów operacji? Jeśli tak, to powinno się to nazywać IOPM?

 

O które limity dokładnie pytasz?

 

2) Jakim łączem dysponuje instancja?

 

Jedna instancja technicznie obsługuje ruch na poziomie 1Gbps In oraz Out.

 

3) Rdzeniowi jakiego procesora odpowiada 1 vCPU?

 

1 rdzeń to 2,5 Ghz z Intel Xeon X5674.

Edytowano przez Oktawave (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Na stronie porównania z konkurencją jest podane 100% SLA.

 

Nie poprawiliśmy jeszcze. Poprawimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kurczę, ja kompletnie nie kumam tego cennika... wyszło niby 43 netto za pierwszy plan, ale co to oznacza - nie wiem : )

 

EDIT:

elcct ja w ogóle nic nie kumam : )

tam jest jakiś panel, czy to root środowisko?

Jakieś się coś wykupuje, ale co to oznacza? Że jaki system jak mocno obciąża to tyle zjada?

A to ten cennik godzinowy to co? Biorę 30 dni x 24 godziny, wychodzi 43zł netto, ale to co... jeszcze do tego transfer, czy bez? Mam to jakoś przeliczać na te IOPSy dupsy?

Nic kompletnie nie kumam, IMO za mocno techniczne, za mocno zamieszane... niejasne. A jak coś jest niejasne i zamieszane to moja kolejna myśl, że jakieś przewały, haczyki, kruczki...

 

EDIT 2:

Prohost - no dla mnie ciut chore : /

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O które limity dokładnie pytasz?

 

W sekcji "Jak często użytkownicy odwiedzają

Twój serwis?" jest możliwość wyboru ilości IOPS co miesiąc - jest to dosyć nie jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ja kompletnie nie kumam tego cennika... wyszło niby 43 netto za pierwszy plan, ale co to oznacza - nie wiem : )

 

Czego dokładnie nie wiesz? Jakie masz wątpliwości? Daj znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ja kompletnie nie kumam tego cennika... wyszło niby 43 netto za pierwszy plan, ale co to oznacza - nie wiem : )

 

del bo w błąd wprowadziłem.

Edytowano przez Prohost (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

W sekcji "Jak często użytkownicy odwiedzają

Twój serwis?" jest możliwość wyboru ilości IOPS co miesiąc - jest to dosyć nie jasne.

 

Ok. To nie są ograniczenia. To są założenia, które mają pokazać Ci orientacyjną cenę. Jeśli na Twoim serwerze zostanie wykonanych 1 mln operacji IO, to zapłacisz tyle, jeśli 10 mln IO, to tyle a tyle etc.

 

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, ile kosztuje 1 mln IO, zaglądasz do cennika szczegółowego: http://www.oktawave.com/pl/cennik.html. Kalkulator ma Ci dać poglądową cenę.

 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powiem za siebie, bo może tu co niektórzy inaczej pomyślą:

szczerze, to absolutnie nie mam ochoty nawet zastanawiać się ile jakichś tam iopsów potrzebuję... weź teraz analizuj 10 stronek i zastanawiaj się czego potrzebujesz... tjaaaaa...

dać mi tu 1GHz, 1GB RAM, 10GB dysku, 100GB transferu, porządny, autorski panel i będzie git... a nie jakieś tam.. dupsy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dodasz do tego jeszcze bazę danych z następnego cennika i transfer z jeszcze jednego to masz cenę usługi na której możesz wordpressa np postawić :)

 

Masz rozbite ceny za bazy, transfer, procesor do osa i skryptów, nie czytałem dokładnie ale pewnie jeszcze jest do dysku cennik.

 

Prohost, z całym szacunkiem, ale to nie jest prawdą. Mamy różne usługi:

 

1. OCI - serwery wirtualne, które nazywamy instancjami (są wyposażone we wszystko, procesory, dyski, systemy etc), standardowo nazwalibyśmy je pewnie VPS, tylko że VPS w tradycyjnych ofertach nieczęsto są wyposażone np. w Autoskaler,

 

2. OCS - obiektowy storage w stylu Amazon S3 (nie mylić z dyskami dostarczanymi standardowo do instancji),

 

3. Bazy danych - osobny produkt, gdzie możesz sobie uruchomić tylko bazę danych w chmurze (co nie oznacza, że nie możesz sobie takiej standardowo uruchomić na instancji, czyli nie mylić ze standardowymi bazami).

 

4. Aplikacje. A jak chcesz sobie uruchomić Wordpressa, to korzystasz z gotowego procesu i dostajesz preinstalowaną instancję z Wordpressem.

 

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ofertą. Jest bardzo ciekawa i jak widać, trochę wyprzedza klasyczne oferty na naszym rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem za siebie, bo może tu co niektórzy inaczej pomyślą:

szczerze, to absolutnie nie mam ochoty nawet zastanawiać się ile jakichś tam iopsów potrzebuję... weź teraz analizuj 10 stronek i zastanawiaj się czego potrzebujesz... tjaaaaa...

dać mi tu 1GHz, 1GB RAM, 10GB dysku, 100GB transferu, porządny, autorski panel i będzie git... a nie jakieś tam.. dupsy...

 

Niestety, nie mamy tak słabych maszynek. To, co by Cię zadowoliło, to nasze minimum, czyli 2,5 GHz, 0,9 GB RAM, 25 GB dysku i 100 GB transferu - zapłacisz za to 52 zł netto miesięcznie.

 

Panel mamy autorski i robiony z naszymi testerami: https://kb.oktawave.com/News/NewsItem/View/16/nowy-panel-administracyjny-chmury-oktawave-zrobiony-we-wspopracy-z-uytkownikami

 

Zachęcamy do założenia darmowego konta: https://admin.oktawave.com/Pages/CreateAccount.aspx

 

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przeliczyłem z serwerem co mam w e24cloud i u was wychodzi drożej ;p

 

A możemy konkretne porównanie zobaczyć?

 

Tak to jest jak się przegląda kawałki ;)

 

Spoko, niedługo uruchamiamy program partnerski ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A możemy konkretne porównanie zobaczyć?

 

na pw ci wyślę nie będę tu spamował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Ok. To nie są ograniczenia. To są założenia, które mają pokazać Ci orientacyjną cenę. Jeśli na Twoim serwerze zostanie wykonanych 1 mln operacji IO, to zapłacisz tyle, jeśli 10 mln IO, to tyle a tyle etc.

 

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, ile kosztuje 1 mln IO, zaglądasz do cennika szczegółowego: http://www.oktawave....pl/cennik.html. Kalkulator ma Ci dać poglądową cenę.

 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy :).

 

1) Jak ktoś może sobie sprawdzić ile obecnie używa IOPS aby móc ocenić w przypadku przenosin ile go to będzie kosztowało ?

 

2) Cennik szczegółowy zawiera formułe <X IOPS, ile jest gwarantowane?

 

3) Budżetowe SSD są w stanie zrobić nawet 100 miliardów operacji IO miesięcznie, u was by to kosztowało w granicach 4000 pln, dlaczego tak drogo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja niestety nic z tego nie rozumiem.

Teraz jeszcze wychodzi na to, że tam są różne usługi... to może strona jest źle zrobiona, że oferta źle podana?

 

Nie wiem. Mogę dać i stówę netto za coś fajnego, ale ja nie umiem w ogóle tego tam znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nic z tego nie rozumiem.

Teraz jeszcze wychodzi na to, że tam są różne usługi... to może strona jest źle zrobiona, że oferta źle podana?

 

Nie wiem. Mogę dać i stówę netto za coś fajnego, ale ja nie umiem w ogóle tego tam znaleźć.

 

Sponsi, chmura to dość nowy produkt i żeby w pełni wykorzystać jego możliwości, trzeba się trochę zaznajomić z tematem. Nie poddawalibyśmy się tak szybko na Twoim miejscu. Jeśli potrzeba Ci uproszczenia, to powiedzielibyśmy, że mamy "VPS-y z bajerami" (nazywamy je OCI, poczytaj tutaj: http://www.oktawave.com/pl/instancje-chmury.html). Zacznij od tego, na razie pomijając inne produkty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Jak ktoś może sobie sprawdzić ile obecnie używa IOPS aby móc ocenić w przypadku przenosin ile go to będzie kosztowało ?

 

To jest zależne od systemu operacyjnego. W Linuksach można skorzystać z pakietu dstat i uruchomić polecenie dstat –r. Z kolei w Windows można uruchomić perfmon i wybrać liczniki pokazujące operacje zapisu/odczytu na dyskach.

 

2) Cennik szczegółowy zawiera formułe

 

Dla Tier-1 jest to 1000/s, dla Tier-2 jest to 50 tys./s, a dla Tier-3 – 100 tys./s.

 

3) Budżetowe SSD są w stanie zrobić nawet 100 miliardów operacji IO miesięcznie, u was by to kosztowało w granicach 4000 pln, dlaczego tak drogo?

 

Budżetowy SSD jest w stanie zrobić

Edytowano przez Oktawave (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za trudne.

 

My to rozumiemy tak: ktoś, kto poświęci chwilę na zapoznanie się z ofertą i jej atutami w stosunku do tradycyjnych rozwiązań, zdobędzie rynkową przewagę. To że rozliczamy poszczególne aspekty - cóż, dla kogoś może być barierą, ale wielu powie: wreszcie. Popatrzcie na rynek USA, a zobaczycie, co za kilka lat będzie w Polsce. Można do tego nurtu dołączyć, ale oczywiście nie trzeba :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Budżetowy SSD jest w stanie zrobić

 

Ech, ok. A zapytam się tak. Przy jakiej wielkości bloku? Dyski SSD dla typowych zastosowań nie są w stanie osiągnąć tyle. W peek to może i 50k IOPS wyciągnie. Realnie nigdy takich wartości nie osiągnie, a dla ciekawości powiem - przy spójnych danych SASy są równie dobre.

 

Jaką macierz macie spięta do tego? Jaki jest procentowe obsadzenie poszczególnymi typami dysków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×