Skocz do zawartości
mlodycompany

Mierzenie downtime'u serwera

Polecane posty

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy macie jakieś metody na mierzenie downtime'u serwera bez wykorzystania innych maszyn? Chodzi o dokładne informacje, godziny w jakich serwer nie działał. Oczywiście można to wywnioskować np. z logów, ale to może być mylne. Myślałem też o skrypcie, który dodawałby do bazy co minute wpis, że działa, a później sprawdzenie których wpisów brak, ale co w przypadku gdy padnie sama baza? Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ciężko jest ci darmowym lub tanim kosztem zmierzyć downtime ;) Tym bardziej dokładny - wiadomo żaden serwer nie jest dostępny w 100%, może być tak że padnie i Twój serwer i serwer który sprawdza i w tedy masz już mylne pomiary ;)

 

Na serwerstatus jest funkcja która pokazuje datę padu i uruchomienia, ale jeszcze nie działa to idealnie bo czasem pojawiają się małe błędy ;)

 

Edit: Bez sensu jest mierzenie padów na podstawie maszyny która ma być monitorowana ;)

 

 

Ewentualnie spróbuj sobie munina zainstalować i mierzyć wykresem uptime - zobaczysz kiedy i mniej więcej ile trwał pad - 100% nie da ci wyniku ale jako tako będziesz znał czas awarii.

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale co znaczy pad ?

że całkiem zdechł, czy np. jeżeli nie jest dostępny z jakiejś lokalizacji to też pad ?

nie wiem co bez maszyn chcesz sprawdzić, podejrzewasz że Ci w serwerowni go z prądu wyłączają w nocy czy co ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jak krytyczne usługi padną to że maszyna nadal działa nic nie daje, dlatego monitoruje się usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja używam http://uptimerobot.com/. Darmowy, sprawdza co 5 minut, wysyła maila z powiadomieniem kiedy serwer pada i kiedy wstaje, oblicza ogólny uptime oraz generuje wykresy. Nie wiem czy o to dokładnie chodziło ale kiedy ja szukałem narzędzia do mierzenia uptime wpadłem na to i korzystam z tego nadal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×