Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Kolopik

Jak zwiększyć zasięg WIFI w domu?

Polecane posty

Witam, jakiś czas temu zakupiłem Router Tp-Link TL-WR741ND, podłączyłem standardową anternkę 2DBI, lecz zasięg z drugiej strony mieszkania był kiepski, bo tylko 1 kreska. Postanowiłem więc dokupić lepszą antenkę 12dbi na allegro za 30zł - podłączyłem ją i bez zmian, zasięg wciąż kiepski. Mam rozumieć, że mój router jest tak kiepski? Polecacie coś, co mógłbym zrobić, aby zwiększyć zasięg o kilka metrów?

 

Posiadam jeszcze jeden router z możliwością uruchomienia AP, ale zielonego pojęcia nie mam jak je razem połączyć, nazywa się WLAN 11G ROUTER.

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość finlandia

W ustawieniach routera powinna być siła sygnału, wystarczy że ją zwiększysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach routera powinna być siła sygnału, wystarczy że ją zwiększysz.

Wrzucam screeny, gdzie jest trochę konfiguracji mojej sieci wifi, niestety, co tam pozmieniam to strasznie spada prędkość internetu.

 

http://zapodaj.net/4f73a5f602932.jpg.html

http://zapodaj.net/ec592e4b923d1.jpg.html

 

Nie rzuciła mi się w oczy konfiguracja siły sygnału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Tplink'u brak ustawień takowych dBi.

Możesz pokusić się o ustawienie na 11b wówczas działa ciut lepiej na dalszej odległości ale do osiągnięcia rzeczywisty transfer to 700Kbps max. a na 54G około 17Mbps . Jedynie co polecam to repeater czyli AP z funkcją przekazywania sygnału z podstawowego nadajnika. Możesz również pokusić się o Powerline ale to ciut kosztuje jeden przewodowy by wpuścić do elektryki net drugi z AP WiFi. Jak myślę kupiłeś AP bez możliwości odkręcania anteny by zastosować większą choć te anteny niby 8-12 dBi są prawie takie same jak te 2dbi a tylko wielkość plastiku u producenta wzrasta... :) a klienci sugerują się wielkością i napisem a prawdę mówiąc Chińczyk wszytko napisze by ładnie wyglądało a Polak to wciśnie i jeszcze zapewnia że tak jest... Wsytarczy ją rozłamać.. i wszytko jasne:)

Spróbuj zapodać do niego DD-WRT może coś polepszy i będziesz miał zaawansowane ustawienia ale wątpię by coś to dało...

Edytowano przez McNeal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siłę sygnału z tego co widzę masz na maksa. Może antena jest kierunkowa.

Ja prywatnie nie przepadam za sprzętem tplinka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ Igorek a gdzie masz siłę sygnału w tym modelu bo coś źle widzisz... chyba ze u mnie zdjęcie się inaczej pokazuje?

Tam jest tylko szerokość kanału i Szybkość transmisji...

Edytowano przez McNeal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TP-Link mimo, że może nie ma najlepszej histori napewno wyprzedza teraz dlinka. Sam wszystkie routery i ap'ki które montowałem byly właśnie od tplinka. A co do zasięgu sieci to niestety anteną za 30 złotych nic nie zwojujesz. Co do siły sygnału w routerach zazwyczaj jest ona ustawiona na 100% w standardzie. Jedyne co możesz zrobić to kupić albo przedłużacz (kabel rp-sma najlepiej dobry h-1000 o najmniejszych oporach) i ułożyć antenę w bardziej dogodnym miejscu lub pozycji (być może za ścianą dzialową jeśli jest w pobliżu) albo dać sobie spokój z dookólnymi i kupić panelową bądź sektorową. Tak jak wspomniał kolega wyżej w tych antenach dosprzedawanych przez producentów routerów zwiększa się tylko ilość plastiku. Kiedy ja zwiększałem zasięg za pomocą antenki dookólnej pomogła dopiero wersja 17dbi długa na ponad pół metra (nie zbudowana w środku z plastiku) :) Zakupy robiłem bodajże na yagi. Osobiście polecam Ci na początek złapać router i pobiegać z nim trochę po pomieszczeniu i popatrzeć z jakiego miejsca masz najlepszy zasięg w mieszkaniu. Jak złapiesz takie miejsce to po prostu przedłuż antenę kabelkiem o którym wspomniałem do tego miejsca i sprawa załatwiona. Optymalne bezstratne długości kabla antenowego to 1-3m. Pamiętaj tylko, że znaczenie ma położenie, pozycja, wysokość itd. Więc nie bez znaczenia jest czy sprzęt stoi na podłodze czy stole ;)

Odnośnie repeaterów to nie polecam tego rozwiązania. Więcej zabawy niż korzyści, problemy z szyfrowaniem, opóźnienia itd. Dużo lepiej pomyśleć o przemieszczeniu pierwszego urządzenia jeśli chodzi tylko o parę metrów.

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość finlandia

@ Igorek a gdzie masz siłę sygnału w tym modelu bo coś źle widzisz... chyba ze u mnie zdjęcie się inaczej pokazuje?

Tam jest tylko szerokość kanału i Szybkość transmisji...

Transmit power

 

Edit: Pole select w 2 formularzu.

 

Edit2: W moim przypadku jeśli jakiś sąsiad miał router ustawiony na tym samym channelu co ja, ograniczało to sygnał oraz jego jakość. Jeśli powiedzmy sąsiedzi mają ustawione routery na 2,3 i 7 channelu to ustaw sobie jakiś inny np. 11

Edytowano przez finlandia (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@McNeal: na G spokojnie można wyrobić 24-26 Mbps. Ja tyle wyciągam na starym Linksysie WAG200G z jedną małą antenką i blaszakiem stojącym dwa pomieszczenia dalej (ceglane ściany), ze starą kartą Gigabyte, też w G, z chińską kilkucentymetrową antenką na półmetrowym kabelku.

Co do repeaterów, to te tanie są gówno warte, a te drogie nieopłacalne w przypadku zastosowań domowych. Lepiej dokupić do routera solidną antenę na kablu, jeśli sygnał ma iść w konkretnym kierunku to panelówka będzie najlepsza. Montowałem takie zestawy zrouterami TP-Link, z antenami Yagi a nawet z dookólnymi TP-Link-a i zawsze działało to sprawnie. Najgorsze co można zrobić swojej sieci 2,4 GHz to stawiać router w pobliżu telefonów bezprzewodowych, te cholery strasznie gryzą się w eterze. Poza tym dobrze jest pokombinować z kanałami, czasami wystarczy zmienić kanał na "czysty",żeby znacząco poprawić jakość połączenia. Pomocny w tym może być np. programik o nazwie inSSIDer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie wszystko fajnie , anteny jakieś yagi, dookólne, panele

 

Ale kolega cały czas pisze "w domu" lub "z drugiej strony mieszkania" czytajcie ze zrozumieniem.

 

Co do repeater'a, jakiś tani Tplink, który działa u moich rodziców bo przez strop tylko w jednym pokoju było OK więc postawiłem taki toto tplink bo modelu nie pamiętam... jakiś tani chyba z 60zł AP z taką funkcją i działa normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! U mnie na osiedlu jest sporo sieci wifi, w pokoju wyszukuję 6 innych. W jaki sposób mogę rozpoznać ich channele, ażeby swój przełączyć na ten nieużywany ?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

d.v napisał już jaki program - inSSIDer.

Właśnie zabieram się za zabawę, ale najpierw muszę ściągnąć nowego net frameworka ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega cały czas pisze "w domu" lub "z drugiej strony mieszkania" czytajcie ze zrozumieniem.

A my właśnie mówimy o mieszkaniu/domu ;) Nie podaliśmy tu żadnych rozwiązań przemysłowych, takie rzeczy stosuje się w domkach lub większym lokum jeśli nie ma zasięgu. Jak mus to mus a drogie rzeczy to nie są. Poza tym lepiej chyba napisać jakie są alternatywy a nuż coś się przyda.

 

A do prostego badania ratingu kanałów wystarczy nawet androidowy wifi analyzer ;)

 

@down

Dla potomnych mogę od siebie dodać, że TL-WA701ND lub TL-WA500G za około stówkę do takich rzeczy sprawdza się całkiem przyzwoicie. Wzmacnia zasięg jeszcze z takiego miejsca, z którego żadne inne urządzenie już sieci nie widzi (antena obviously but still).

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zabieram się za zabawę, ale najpierw muszę ściągnąć nowego net frameworka ;/

Jeśli zdecydowałbyś się na jakiś repeater to możesz dać info dla potomnych jaki, za ile i jak się sprawuje. Sam mam podobny router i problem, który planuję w niedalekiej przyszłości rozwiązać repeaterem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×