Skocz do zawartości
maly90

Firma hostingowa i zakupy na firme

Polecane posty

Witam/Cześć,

 

Mam pytanie jeżeli mająć firmę hostingową/sklep internetowy (ogólnie biznes internetowy) i jest się płatnikiem vat. Zakupujemy serwery z vatem bądź tam hmm.. laptopa, monitor a na koniec roku można sobie to odliczyć? Czy na wszystkie rzeczy mogę sobie odliczyć vat jak to wygląda?

 

 

Dziękuje za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś vatowcem, to na bieżąco wrzucasz takie rzeczy w koszta. Droższe rzeczy możesz sobie amortyzować przez określony okres czasu.

Odliczasz oczywiście zakupy związane z działalnością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozszerz działalność o usługi graficzne, administracyjne, szkoleniowe i będziesz mógł więcej w koszty wrzucić. Ja w koszty wrzuciłem nawet telewizor, bo mi do prezentacji był potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, każde zakupione rzeczy z których później oczekuje zwrot muszę jakoś dokumentować/opis do jakich celów będzie potrzebne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, przed zakupem mam zrobić opis czy raz na rok kiedy to się zdaje sprawozdanie roczne i oczekuje zwrotu, owe spisy muszę zanieść do US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj lepiej o zasadach rozliczania VAT i prowadzeniu działalności. Następnie zatrudnij księgową. Nie czytałeś ani odrobinki żadnych opracowań itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Rozumiem, przed zakupem mam zrobić opis czy raz na rok kiedy to się zdaje sprawozdanie roczne i oczekuje zwrotu, owe spisy muszę zanieść do US

Poczytaj, poczytaj jw. bo ciągle cię czepiłeś tego roku, a przecież w DG na ogół działasz w cyklach miesięcznych ;) Nie ma żadnych sprawozdań rocznych poza PITem, nie musisz nić opisywać. Co najwyżej przy kontroli musisz udowodnić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może nie wszystko, ale widziałem takich, co w Selgrosie zakupy grillowe na fakturę brali i rozliczali w ramach "akcji promocyjnych". Fantazja ludzka nie zna granic ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

aha rozumiem, wtedy takie rozliczenie jest miesięczne i mogę płacić mniej za vat miesięcznie bądź nawet wyjść na plus... nie żebym był leniwy czytałem artykuły ale chciałbym wiedzieć od osób które juz posiadają firmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Tak. Znowu upraszczając: jak sprzedasz czegoś tam za 10k zł netto, to 2300 zł masz vatu do zapłaty. Teraz generujesz koszty i "zbijasz" sobie ten vat do zapłaty.

 

"wyjśc na plus" - raczej na minus bo to już ociera się o stratę ;) przynajmniej w teorii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dajmy przykład sprzedaje hosting www gdzie ludzie płacą vat + opłacam miesięcznie serwer z vatem to mogę sobie odprowadzić od serwera i od każdej sprzedanej powierzchni (klienta) no chyba ze w tej kwestii się mylę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

coś mi tu namieszałeś i nierozumiałem: jak to odprowadzić od sprzedanej powierzchni?!? :D

 

Sprawa jest prosta: od VATu wynikającego z przychodów (tu hosting) odejmujesz VAT wynikający z kosztów (tu dedyk).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujesz... Prosty przykład: sprzedałeś w lipcu usługi na kwotę 1000 zika netto (1230 brutto) - masz do odprowadzenia do skarbówki 230 zika. Ale w tym samym miesiącu lipcu kupiłeś do biura monitor i biurko za kwotę za 2000 netto (2460 brutto), wrzucasz to w koszty prowadzenia działalności (jako środki trwałe służące prowadzeniu tej działalności) i masz nadpłatę VAT w wysokości 230 zika. Jasne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

aaa...:) właśnie w kwestii odprowadzenia vatu za sprzedaż powierzchni to przesadziłem, przyznaje się bez bicia a jak chcecie to możecie mnie biczować, w przypadku kiedy będzie nadwyżka w ciągu ilu dni US przelewa pieniądze czy to polega na tym ze pieniądze u nich zostają i jeżeli w następnym miesiącu będę im wisiał na przykład hmm... 230zika to wychodzę na czysto. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem ze przez 2 lata ma się ulgę około 400zł się płaci, natomiast dochodowy nie płaci się raz na rok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

maly90... chyba czas na rozmowę z księgową..

Znam takich co przy każdym zwrocie vatu mają kontrolę US ;) Wszystko jest fajnie dopóki im płacisz. Ale jak już coś chcesz od nich wyciągnąć, to fajnie przestaje się robić. US traktuje Cie jako potencjalnego przestępcę.

 

Zusu masz 4 stówy miesięcznie przez dwa lata, chociaż i tak co chwile idzie to w górę. Jak zaczynałem to było 350pare zł, w lipcu było to prawie 400 zł, bez paru groszy. No a potem ponad tysiączek, defacto wyrzucany w błoto. Jak chcesz się przyzwyczaić do tego, to weź teraz do ręki 1000 zł i spuść w kiblu. Efekt masz identyczny jakbyś wpłacił do zusu ;)

 

Vat rozliczasz albo w cyklach miesięcznych albo kwartalnych. Dochodowy rozliczasz w pit-5 i płacisz zaliczkowo. A na koniec roku w PIT-36 (o ile dobrze pamietam numerek) wyliczasz ile tego podatku zapłaciłeś i czy należy Ci się zwrot, czy jeszcze jesteś dłużny i musisz dopłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miłosz dzięki za dobre informacje i rady ;) wiem ze boli wydawanie miesięcznie te 400 zeta a później 1000zeta to jest normalnie chore no ale takie uroki Polski, chętnie bym założył w US-a ale jest trochę roboty z tym + musiałbym dość dobrze Angielski znać a średnio stoje z nim. Ostatnie pytanie w sumie gdy w ciągu roku składa się PIT-36 jeżeli będę jeszcze dłużny w jakim okresie czasu zostanę poinformowany?

 

Dziękuje i Pozdrawiam

 

PS. Dzisiaj pójdę sobie do US dopytać jeszcze w kwestii prawno-skarbowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odrazu po podliczeniu PITu będziesz wiedział :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PS. Dzisiaj pójdę sobie do US dopytać jeszcze w kwestii prawno-skarbowych.

Wiesz, US to nie jest ośrodek szkoleniowy młodych byznesmenów-żółtodziobów.

Jak będziesz miał konkretne pytania (konkretne w większości to takie, na które odpowiedzą TAK/NIE ;p)

to ci odpowiedzą i jakieś interpretacje przedstawią.

 

Ale z twoją wiedzą to zapewne skierują cię do biura rachunkowego albo na studia z finansów i rachunkowości ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

jeżeli będę jeszcze dłużny w jakim okresie czasu zostanę poinformowany?

Nie martw się, w tym temacie działają niezwykle szybko ;) Od razu naliczą odsetki i przywalą Ci koszty wysłania upomnienia. Żyć nie umierać ;)

 

Tu macie MOJE oryginalne wezwanie z 2010 r. z powodu brakujących 4 groszy ;) Normalnie jestem przestępca skarbowy ;)

 

7849726748_50c7a63a4f_z.jpg

 

ps. wpłaciłem w kasie, GOTÓWKĄ ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Ja jakbym płacił, to bym udał że znalazłem 5 groszy na ziemi ;D I powiedział jej "Ma Pani. Reszty nie trzeba"

Edytowano przez Matmaxalez (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rok czasu im zajeło aby znaleźć te brakujące 4 grosze bo piszę 12 sądze ze miesiąc 2009 a pieczątka jest 23-12-2010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×