Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Mauris

Problem natury egzystencjalnej, czyli po co mi DNS?

Polecane posty

Witam,

 

Na wstępie pragnę przywitać się ze wszystkimi użytkownikami. Jestem świeżo upieczonym właścicielem malutkiego VPS-a. W przyszłości planuję go rozwijać, ale obecnie służy mi głównie do nauki, więc nie chcę przepłacać.

 

Z góry uprzedzam, że mogłem do tej pory przyswoić mylne teorie, dlatego też postanowiłem skorygować moją wiedzę właśnie tutaj, jako że uznałem wasze forum za najlepsze.

 

W miarę szybko pojawił się w mojej głowie problem dotyczący serwerów nazw.

Czytałem temat http://www.webhostin...vs-wlasne-dnsy/ i wytłumaczył mi pewne zagadnienia, ale nie do końca.

 

 

Z tego co do tej pory się dowiedziałem wnioskuję, że mogę sobie zarejestrować x domen i używając rekordu A podpiąć je do IP serwera, a następnie w httpd.conf dodać VirtualHost-y odpowiednio dla każdej z domen, ale nie wszyscy oferują możliwość rejestracji za pomocą rekordu A?

 

Rozumiem również, iż mogę postawić serwer DNS u siebie (i zapasowy u kogoś) i zarejestrować domenę np. przez NASK podając serwery nazw i ich IP w celu ich zarejestrowania? Sprawi to, że root DNS będzie wiedział o istnieniu mojego DNS-a i będzie w stanie odpytać go jakie domeny obsługuje?

Czy to wszystko i tak sprowadza się do tworzenia VHostów w Apache, żeby ten rozróżniał w którym folderze ma pliki dla danej domeny? Czy znowu coś poprzekręcałem?

 

No tylko jak to rozegrać jeśli mój serwer nie posiada żadnej domeny, tylko czysty adres IP? Jak wtedy mogę stworzyć jakiekolwiek adresy DNS typu ns1.mojastrona.pl?

 

 

Znając życie, to opisałem to w sposób mniej lub bardziej niezrozumiały, więc może podam przykład:

 

Załóżmy więc, że posiadam VPS o IP 123.45.678.9

Chcę aby był osiągalny z domeny mojastrona.pl i wiem w jaki sposób osiągnąć to za pomocą rekordu A, ale nie wiem zupełnie jak zrealizować to za pomocą własnego serwera DNS. Czy jest to w ogóle możliwe, żeby osiągnąć zamierzony efekt korzystając tylko i wyłącznie z mojego VPS-a i rejestratora domen, czy potrzebuję minimum 2 serwerów z różnymi IP?

 

 

Nie wiem dlaczego, ale jakoś nie mogę ogarnąć idei tego wszystkiego...

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Wystarczy jeden serwer i jeden adres IP lecz takie rozwiązanie nie jest jakoś polecane, sam korzystam z jednego serwera na którym jest DNS (bind) i jeden IP.

 

Instalujesz sobie na VPSie serwer DNS

Rejestrujesz domenę

Konfigurujesz serwer DNS

Przekierowujesz na własne NS z podaniem IP serwera (ns1.domena.pl 123.45.678.9 oraz ns2.domena.pl 123.45.678.9)

I jeszcze musisz ustawić u rejestratora rekordy (np. w ovh możesz sobie to zrobić przez panel - glue registry)

 

I po odświeżeniu DNS twoja domenka smiga :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jeden serwer i jeden adres IP lecz takie rozwiązanie nie jest jakoś polecane, sam korzystam z jednego serwera na którym jest DNS (bind) i jeden IP.

Rozumiem, że rozwiązanie nie jest polecane bo gdy siądzie mój DNS, to nie znajdzie domeny nie mając zapasowego?

 

Przekierowujesz na własne NS z podaniem IP serwera (ns1.domena.pl 123.45.678.9 oraz ns2.domena.pl 123.45.678.9)

Hmm... czyli normalnie konfiguruję sobie plik zone dla domeny mojastrona.pl i robię tam dwa ns-y i potem przy ich użyciu rejestruję tę samą domenę?

I jeszcze musisz ustawić u rejestratora rekordy (np. w ovh możesz sobie to zrobić przez panel - glue registry)

Te rekordy są po to, żeby działał trick z hostowaniem domeny na jej własnych NS-ach, żeby zapobiec zapętlaniu?

 

No i jeszcze pytanie dot. tych VirtualHosts w Apache. Dobrze rozumiem ich działanie? Serwer rozpoznaje po domenie z której jest wywoływany gdzie znajdują się pliki dla tej strony?

 

(przepraszam za podwójny post, ale edycja posta coś nie działa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Rozumiem, że rozwiązanie nie jest polecane bo gdy siądzie mój DNS, to nie znajdzie domeny nie mając zapasowego?

Mniej więcej tak :)

 

 

Hmm... czyli normalnie konfiguruję sobie plik zone dla domeny mojastrona.pl i robię tam dwa ns-y i potem przy ich użyciu rejestruję tę samą domenę?

 

Może prościej - podeślę link do poradnika :)

http://www.blueman.pl/serwer/id984-konfiguracja-serwera-cz4.html

 

Tworzysz strefę DNS na swoim serwerze VPS i tam ustawiasz ns1 i ns2 i dzięki temu możesz kolejne domeny podpinać od razu na te same serwery nazw (ns)

 

 

 

Te rekordy są po to, żeby działał trick z hostowaniem domeny na jej własnych NS-ach, żeby zapobiec zapętlaniu?

 

GlueRegistry tworzy w twojej domenie rekordy NS1 i NS2 - na sztywno ustawia wskazywanie na adres IP twojego serwera. Później swoją domenę musisz skierować na ten adres.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System

 

 

 

No i jeszcze pytanie dot. tych VirtualHosts w Apache. Dobrze rozumiem ich działanie? Serwer rozpoznaje po domenie z której jest wywoływany gdzie znajdują się pliki dla tej strony?

 

Tak, Virtual Hosts w Apache rozpoznają w ten sposób wchodzi z adresu domena.pl aha to kieruję go do /var/www. Wchodzi z adresu moja.domena.pl aha to kieruję go do katalogu /var/www/subdomenka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozesz skorzystac z czyis dnsow.

Raczej chodzi mi o to, żeby się tego nauczyć :)

 

@Kamikadze, ten tutorial co podesłałeś jest spoko, tylko na CentOS to trochę inaczej wygląda...

Zainstalowałem bind-a (a.k.a. named) no i jak go startuję, to jest OK. Do tej pory myślałem więc, że wszystko gra, ale po odkryciu komendy named -g 2>&1 zmieniłem zdanie :(

Zwraca ona bowiem nieprzyjemne błędy:

06-Jun-2012 22:00:28.148 starting BIND 9.3.6-P1-RedHat-9.3.6-20.P1.el5 -g
06-Jun-2012 22:00:28.148 adjusted limit on open files from 2048 to 1048576
06-Jun-2012 22:00:28.148 found 2 CPUs, using 2 worker threads
06-Jun-2012 22:00:28.148 using up to 4096 sockets
06-Jun-2012 22:00:28.197 loading configuration from '/etc/named.conf'
06-Jun-2012 22:00:28.197 none:0: open: /etc/named.conf: file not found
06-Jun-2012 22:00:28.198 loading configuration: file not found
06-Jun-2012 22:00:28.198 exiting (due to fatal error)

Nie wiem zbytnio czym to może być spowodowane... Named powinien działać w środowisku chroot znajdującym się w /var/named/chroot. W owym folderze znajdują się foldery dev,etc,proc,var(cała hierarchia tworzy się automatycznie przy instalacji) i w folderze etc jest plik named.conf

Dogrzebałem się do pliku /etc/sysconfig/named w którym znajduje się:


#ROOTDIR="/some/thing"
#  --  will run named in a chroot environment.
#                            you must set up the chroot environment
#                            (install the bind-chroot package) before
#                            doing this.

No więc odkomentowałem ten ROOTDIR, ale cokolwiek tam nie wpiszę (/var/named lub /var/named/chroot), to nadal nie znajduje configa.

Co może być nie tak?

 

No dobra, zrobiłem po prostu link ...

Teraz ma problem z plikiem pid :/ "couldn't open pid file '/var/run/named/named.pid': Permission denied" a uprawnienia są ustawione... grupa to named:named więc nie wiem co może być nie tak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[uPDATE]

Chyba ten błąd był nieistotny... w każdym razie założyłem sobie dwie domeny i ustawiłem im swoje NS-y i działają :)

Główną domenę też jakimś cudem ustawiłem na własne NS-y. Zapewne pola IP obok pól host w panelu dla domen .tk tworzą glue records :)

Fajnie mieć tę świadomość, że wdrożyło się do sieci cząstkę "siebie" w postaci NS-ów :)

 

Dzięki wielkie za chęć pomocy :) Na pewno za jakiś czas ja też będę tu pomagać. Bo od zawsze interesowałem się sieciami i teraz mając do dyspozycji VPS mogę w końcu wdrażać w życie to, czego do tej pory się dowiedziałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

[uPDATE]

Chyba ten błąd był nieistotny... w każdym razie założyłem sobie dwie domeny i ustawiłem im swoje NS-y i działają smile.png

Główną domenę też jakimś cudem ustawiłem na własne NS-y. Zapewne pola IP obok pól host w panelu dla domen .tk tworzą glue records smile.png

Fajnie mieć tę świadomość, że wdrożyło się do sieci cząstkę "siebie" w postaci NS-ów smile.png

 

Dzięki wielkie za chęć pomocy smile.png Na pewno za jakiś czas ja też będę tu pomagać. Bo od zawsze interesowałem się sieciami i teraz mając do dyspozycji VPS mogę w końcu wdrażać w życie to, czego do tej pory się dowiedziałem smile.png

 

VPS to dopiero zalążek tego co możesz się nauczyć zwłaszcza jak Cię sieci interesują...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja wiem :)

 

Mały OT: nie macie tu żadnego działu z poradnikami? Tylko support?

Bo przydał by mi się jakiś poradnik dot. ustawiania rekordów MX.

Robiłem wg. tego: http://wiki.centos.org/HowTos/postfix ale nie chce odbierać poczty.

Wysyłając z gmaila dostaję na następny dzień

Delivery to the following recipient has been delayed:

 

admin@cennestre.tk

 

MX mam ustawiony tak: @ IN MX 10 mail.cennestre.tk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A no nie mam smile.png

To trochę głupie, że pisząc poradniki do bind-a zawsze umieszcza się rekord MX, ale o tym, że potrzebny również rekord A, to nikt nie napisze...

 

Jeszcze takie pytanie, jaka jest różnica pomiędzy rekordami:

mail IN A 123.45.678.9 i mail IN CNAME domena.tk. ??

Edytowano przez Mauris (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To trochę głupie, że pisząc poradniki do bind-a zawsze umieszcza się rekord MX, ale o tym, że potrzebny również rekord A, to nikt nie napisze...

No właśnie... Bo one zakładają użycie narządu zwanego MÓZGIEM a nie bezsensownego przeklejania. Skoro definiujesz, że serwerem poczty ma być mailcennestre.tk. to chyba logicznym jest, że ta nazwa musi na coś wskazywać... bo resolvery DNS to nie wróżbici, żeby się domyśliły, na jakiż to adres IP wskazuje ta nazwa kanoniczna.

 

A różnica między A i CNAME... Kamikadze ją opisał. Ale w przypadku rekordu poczty, to praktyczna różnica będzie taka, że jak ustawisz CNAME, to nie będziesz mógł wysyłać poczty do wp.pl :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×