Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Borcio

Linux itp. - Początkujący.

Polecane posty

Witam.

 

Mam na imię Bartek, 15 lat w przyszłości chciałbym zostać informatykiem.

Pisałem z paroma os. którzy chodzą do technikum - informatyk i mają całką wielką widzę o systemie linux. itp. Mój problem polega na tym, że ja nic prawie nie umiem a z jakąś wiedzą chciałbym wejść do szkoły wiem mam jeszcze ponad 1 rok ale jakoś trzeba się przygotować. Bawiłem się ostatnio trochę w putty postawiłem z tutka serwer ts3. Posiadam vps do nauki. Nie wiem od czego zacząć, czy warto zainstalować system operacyjny linux ? Potrzebował bym jakiś porad co w tej sytuacji zrobić, bo naprawdę chciałbym się czegoś nauczyć, tylko nie wiem jak się do tego zabrać.

 

Czekam na jakieś porady, odp.

Mam nadzieję że mi pomożecie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jestem w podobnej sytuacji jak Ty, tylko że mam 16 lat ;)

 

Jedyne co możesz na razie zrobić to:

- Instalować na tym vpsie jak najwięcej, testować, instalować, testować, instalować, testować itd. - kiedyś to docenisz i się to tobie opłaci ;) Czy na razie postawiłeś tylko serwer ts3? Jeśli tak to spróbuj postawić coś większego, np. cały LAMP/LEMP server (linux + apache/nginx + mysql + php). Masę przydatnych i aktualnych tutoriali znajdziesz na www.howtoforge.com - ja właśnie tam się uczyłem podstaw.

- Zainstalować sobie na komputerze jako dodatkowy system jakiegoś linuxa (na pewno nie na miejsce windowsa bo jestem pewien że od razu tego nie ogarniesz). Ja osobiście polecam debiana, sam od kilku dni mam go na kompie i się nauczyłem dużo więcej niż przez kilka miesięcy na VPSie. Tutaj znajdziesz dobry poradnik jak sprawnie zainstalować debiana (działa również pod squeeze'm, sam instalowałem): http://debian.linux.pl/threads/743-Poradnik-instalacji-Debiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja także jestem w podobnej sytuacji... Chciałbym wybudować w Polsce elektrownię jądrową, ale mój problem polega na tym, że ja nic prawie nie umiem...

Kiedyś budowałem zamki z piasku i operowałem grabkami, łopatkami itd...

 

 

Teraz tak na poważnie. Kolego Borcio, powiedz nam w czym możemy Ci pomóc? Jeżeli chcesz się czegoś nauczyć, to pewnie postawiłeś sobie jakiś cel, no to pozostaje ci do niego dążyć... Twój cel to: "czegoś się nauczyć" Czego ty się chcesz nauczyć ? Potrzebowałeś serwera TS no to sobie go zainstalowałeś, nie ? To teraz postaw kolejny cel, co chciałbyś mieć na serwerze. Najlepiej nie zabieraj się za to, o!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja chodzę do tech inf teraz będę szedł do 4 klasy ja się uda powiem ci że w szkole malutko się nauczyłem większość rzeczy sam się uczę czytając różne artykuły na sieci itp w klasie mailem na programowaniu program ELI (algorytmy) podstawy w 2 kl Turbo pascala a teraz w 3 C++ a w 4kl. bedzie java na systemach jak i urzadzeniach Cs cs i jeszcze raz Cs... w 1 i 2 kl. na oprogramowaniu mailem word word i word teraz w 3 sa bazy sql w 2 kl mailem multimedia to montaż filmow, grafika, dzwiek itp i teraz wlasnie od 3 kl weszla mi specjalizacja mamy wybrana aplikacje internetowe to HTML css jak i php leci caly czas ... oczywiscie nic prawie nie robimy a i jeszcze cxzasem egzaminy zawodowe rozwiazujemy.. i to jest taka nauka w tej szkole w tyg mam okolo 14 godz inf to tylko siedzisz i sie nudzisz :D wiec jak chcesz iść i nic nie robić to idz to tech -inf :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popieram, skończyłem właśnie ponoć "najlepsze" technikum informatyczne w Krakowie i wiedzy z niego nie wyniosłem praktycznie żadnej. W C++ i php umiałem więcej już przed przyjściem do tej szkoły. Lekcje też wyglądały podobnie, office, gimp, corel draw, turbo pascal, c++, java, html/css/php/js jakaś Mandrivka i to tyle. Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało na studiach, bo szczerze powiem, że po takim technikum umie się wszystko i nic a w pracy przeważnie poszukują specjalistów ukierunkowanych na jedno zagadnienie, bądź jakiś konkretny dział. Jak dla mnie bez własnej zajawki i samozaparcia nie ma za bardzo po co tam się wybierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W technikum nic się nie nauczysz. Jeżeli chcesz iść dalej na informatyka to idź do klasy z rozszerzoną informatyką ale liceum.

Żart. Znam kilka osób które do takiego liceum chodzą... to samo tylko że rok krócej i papierka się nie ma...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówią poprzednicy. W technikum teleinformatycznym więcej się uczę z prądów i elektrotechniki niż informatyki, sieci komputerowych czy samym sterowaniem sygnałów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytaj książki i ucz się sam! Technikum Ci niewiele da... informatyk całe życie się uczy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×