Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
mlodycompany

Serwer nazw widoczny w sieci

Polecane posty

Witam. Jestem szczęśliwym posiadaczem domeny w serwisie 1&1. Chciałbym ją tak podpiąć pod serwer dns aby móc tworzyć na nim subdomeny, które były by widoczne w sieci. Obecnie skonfigurowane jest to tak, że trzeba w ustawieniach karty sieciowej przypisać adres ip serwera dns. Chciałbym tego uniknąć! W panelu 1&1 mam stworzone 2 subdomeny - ns1 oraz ns2 i przekierowane na adres ip serwera. Przedstawię konfigurację bind'a

 

 

--named.conf

zone "domena.pl"{
	type master;
	file "/etc/bind/M/domena.pl";
	allow-transfer{"any";};
	notify yes;
};

--domena.pl

$TTL 86400
$ORIGIN domena.pl.
mayesto.pl.	 IN	  SOA	 ns1.domena.pl. admin.domena.pl.(
	2012041102
	3600
	4800
	4800
	8640);
@	   IN	  NS	  ns1.domena.pl.
@	   IN	  NS	  ns2.domena.pl.
ns1	 IN	  A	   1.2.3.4
ns2	 IN	  A	   1.2.3.4
@	   IN	  A	   1.2.3.4

Pytanie brzmi jak pozmieniać tą konfigurację aby tworzyć subdomeny, które będą widoczne w sieci?

 

Pozdrawiam, mlodycompany

Edytowano przez mlodycompany (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodajesz na dole, np taki wpis:

nowa_domena      IN     A       1.2.3.5

i potem reload konfiguracji.

A tak w ogóle to w pliku /etc/network/interfaces lub /etc/resolv.conf muszą być podane DNSy :) Bez tego serwer nie rozpozna adresu IP na podstawie adresu domenowego, można to obejść dodając statyczne wpisy w /etc/hosts, ale jest to bezsensowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dodałem na dole nową subdomenę kierowaną na serwer, dopisałem do pliku /etc/resolv.conf adres ip serwera na którym jest bind. Na serwerze pingowanie po domenie przebiega pomyślnie tzn zwraca adres ip oraz pinguje, ale na zwykłym komputerze niestety nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj 24h na propagację wpisów. Reload konfigu bind9 zrobiłeś?

Robisz nieodpowiedzialnie nie mając slave servera DNS. Jeżeli podajesz dnsy dla danej domeny w tejże domenie zadbaj o gluedns.

Po co w resolv.conf podajesz IP swojego DNSa? Jeżeli nie pracuje on w trybie cache to nie będziesz miał dostępu do innych zasobów DNS w sieci, skorzystaj z DNS ogólnodostępnych.

 

A tak w ogóle to coś zdaje się mi, że troszkę namodziłeś. Podaj pełne konfigi(prawdziwe) DNS oraz nazwę domeny, to zobaczymy co tam siedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

heh, no rzeczywiście może troszeczkę zamotałem się w odpowiedziach ale to już nie ta godzina. Może dokładniej coś powiem o całym serwerze. Jest to nic innego jak maszyna wirtualna działająca na moim komputerze. Na nim zainstalowane jest serwerowe ubuntu no i oczywiście takie usługi jak apache, php, bind i inne. Moja sieć domowa posiada publiczny adres IP więc teoretycznie wszystko jest jak należy. Co do problemu. Otóż w pliku /etc/resolv.conf obecnie mam podane 3 nameservery - mój adres ip(publiczny), adres ip dns'a providera(Toya) oraz adres ip routera. Co do slave servera. Rzeczywiście go nie mam. Mógłbyś uzasadnić dlaczego jego brak jest nieodpowiedzialny smile.png . A o to i wycinki z plików odnośnie tej domeny

 

 

--/etc/bind/named.conf
zone "mayesto.pl"{
	type master;
	file "/etc/bind/M/mayesto.pl";
	allow-transfer{"any";};
	notify yes;
};
--/etc/bind/M/mayesto.pl
$TTL 86400
$ORIGIN mayesto.pl.
mayesto.pl.	 IN	  SOA	 ns1.mayesto.pl. admin.mayesto.pl.(
	2012041102
	3600
	4800
	4800
	8640);
@	   IN	  NS	  ns1.mayesto.pl.
@	   IN	  NS	  ns2.mayesto.pl.
ns1	 IN	  A	   85.89.169.11
ns2	 IN	  A	   85.89.169.11
@	   IN	  A	   85.89.169.11
panel   IN	  A	   85.89.169.11
pma	 IN	  A	   85.89.169.11
www.panel	   IN	  A	   85.89.169.11
www.pma IN	  A	   85.89.169.11

Edytowano przez mlodycompany (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Port 53 przekierowany na maszynę wirtualną?

Brak slave dns jest sporym błędem, po prostu jak padnie ci master to po pewnym czasie te strefy przestaną istnieć w sieci, a tak slave podtrzymuje ich kopie.

W /etc/resolv.conf podaj sobie jakieś lepszy DNSy, np 208.67.222.222 i 208.67.220.220. Nie podawaj IP Twojego routera, ani Twojego publicznego adresu.

Pamiętaj o zmianie seriala, co aktualizację strefy.

PS Odczekaj tą dobę, sam mam Toya, tylko trochę większą pulę adresów IP mam i na pewno musi zadziałać, bo sam mam u siebie w domu slave.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Port 53 oczywiście przekierowany.

W takim razie czy jest możliwość odpalenia slave na tej samej maszynie? Czy trzeba stawiać nową?

No trudno. Poczekam do jutra, może cudem zacznie działać to wszystko. A i zmienię sobie te adresy. Tymczasem życzę spokojnej nocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu stawiać slave na tej samej, nawet bind9 z taki configiem raczej nie ruszy.

Slave postaw np. we freedns.42.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×