Skocz do zawartości
robertino1234

Własny DC, budżet ~2 mln PLN

Polecane posty

Witam,

rozważam opcję zainwestowania w profesjonalną serwerownię, aczkolwiek od razu zaznaczam że jestem ekonomistą, a nie informatykiem. Stąd też liczyć umiem, ale nie wiem co trzeba liczyć wink.png

Przechodząc do tematu, chciałbym stworzyć własna DC, która udostepniałaby miejsce na serwerach. Nie chodzi mi o hosting za 5 pln, a raczej coś z półki średnio-wyższej. Na wysoką półkę mnie nie stać, gdyż mam budżet około 2 mln PLN. Jest to raczej maksymalna kwota startowa dotycząca nakładó inwestycyjnych, a nie już późniejszego samego funkcjonowania serwerowni. Dodatkowo, wiem, że przez pewien okres firma w ogóle nie przynosiłaby zysków, ale spokojnie przez kilka miesięcy jestem w stanie ponosić koszty startowe.

Podstawowe pytanie - własny budynek/pomieszczenie czy kolokacja?

Wydaje mi się, że na własne pomieszczenie i sprzęt nie starczy budżetu, więc rozważałbym raczej kolokację w miarę dobrej serwerowni. Nie wiem tylko jaki byłby koszt utrzymania serwerów w dobry DC.

Druga kwestia to sprzęt

I tutaj kompletnie się nie znam, gdyż nie wiem co bym potrzebował. Zakładając kolokację oczywiście odpadają wszystkie koszty związane z łączem, zasilaniem, system przeciwpożarowym, itp. a są to koszmarne koszty, dlatego wybrałem kolokcję (jeśli błędnie, to proszę o korektę).

Co należy uwzględnić i ile to kosztuje? Celowałbym w średnio wysoką wydajność, gdyż chciałbym zbudować solidną markę. Szafa? Serwery? Macierze? Switche? I chyba na początek wolałbym sprzęt z górnej półki, a mniej niż słabszy sprzęt a więcej. Wiadomo, że na początku będzie niewielu kleintów, więc chciałbym zaoferować takim klientom wysoką jakość, a w miarę przybywania klientów dokupowałbym sprzęt.

Docelowo chciałbym własną DC, ale tego tematu bez 10-20mln PLN nawet nie ma co rozważać..

 

Oczywiście liczę się z takimi kosztami jak administrator/programista, itp. ale to raczej miesięczne koszty, a nie nakłady inwestycyjne.

Zdaję sobie sprawę z tego, że zadając pytanie wśród firm hostingowych otrzymam odpowiedź, że nie warto.. nie starczy budżetu.. nie znasz się chłopie, itp.. ale jeśli ktoś zechciał pomoc, doradzić, porozmawiać z góry dziękuję.

Pozdrawiam,

Robert

Edytowano przez robertino1234 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pierwsze pytanie co mi się nasuwa to lokalizacji raz w jakim mieście i czy istnieje na odpowiednim poziomie dostępna moc energetyczna oraz przyłącza telekomunikacyjne . Jak pan interesuje rejąn ślaska to zapraszam do kontaktu manager@sitel.net.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał 2 mln PLN i chciał je zainwestować w coś o czym nie mam pojęcia zdecydowanie IMO wpłacić tą kasę do banku albo skorzystać z jakiegoś DOBREGO doradcy inwestycyjnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

proste, ale wazne pytanie

 

kto ma byc Twoim klientem i jak zamierzasz tego klienta pozyskac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

Pozwolę sobie, krótko odpowiedzieć na dwa pytania.

 

1. Lokalizacja - interesuje mnie obszar Polski Zachodniej, w szczególności Poznań/Zielona Góra.

 

2. Klienci - chciałbym pozyskać raczej większych klientów a mniej liczbowo, niż mniejszych klientów a więcej liczbowo. Jednakże może być to trudne. Z pewnością nie chcę serwera do gier. Raczej zależałoby na wirtualizacji danych oraz średniej wielkości portalach.

 

Pozdrawiam,

Robert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Jak można robić coś o czym się nie ma pojęcia, tak wiem na tym forum to norma ludzie administrują nie ogarniając linuxa, a drudzy sprzedają "hosting" umiejąc po przyuczeniu klikać po cpanelu...

 

Masz te dwie bańki i chcesz wejść IT to czemu od razu się pchać w DC ?

Może się wydawać, że to najprostsze bo ciężko zbudować wykop.pl czy demotywatory.pl i na nich zarabiać.

Jednak na pewno lepiej szukać szczęścia w startupach/istniejących projektach niż tworzeniu jakiejś hostowni.

Tylko tu też musisz się znać, a znaleźć zaufanych ludzi którzy wejdą w tą czy tą spółkę i wypchną Ci temat jest jak z świeczką...

Na pewno na takim forum ich nie znajdziesz, to mogę Ci gwarantować.

 

Co do tematu, za tą kwotę przy znalezieniu odpowiedniej lokalizacji i dobrym planem, zamkniesz DC nawet z gaszeniem gazem, aczkolwiek powierzchnia użytkowa nie będzie jakaś wielka. Jednak to bardzo obszerny temat z kilku dziedzin wink.png

 

ps. może forex ? :)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O czym Wy tu piszecie panowie, ktoś kto ma 2 mln złotych w kieszeni zatrudnia na etat informatyka a nie pyta się na forum WHT jak otworzyć własne DC.

 

Podobny temat był kilka miesięcy temu i jakoś nie widać nowego DC za 2 mln złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię, że się na czymś znam. Wiem trochę o innych rzeczach, ale nie o administrowaniu serwerem, dlatego też zaznacyzłem że liczę się z kosztami adminstratora.

 

 

Masz te dwie bańki i chcesz wejść IT to czemu od razu się pchać w DC ?

Wynika to z dwóch rzeczy - mam dwa swoje startupy i potrzebuję hostingu, więc chciałbym mieć swój hosting na te projekty. A po drugie nie jestem osobą aż tak kreatywną, aby wymyślić FB wink.png Stąd też, wydaje mi się, że DC jest racjonalnym wyborem.

 

Co do tematu, za tą kwotę przy znalezieniu odpowiedniej lokalizacji i dobrym planem, zamkniesz DC nawet z gaszeniem gazem, aczkolwiek powierzchnia użytkowa nie będzie jakaś wielka. Jednak to bardzo obszerny temat z kilku dziedzin.

Tego właśnie chciałem uniknąć, postawić coś, czego później nie będzie można rozbudować. Wolę teraz kupić sprzęt, gdzieś go wstawić, a później wybudować odpowiedni budynek, który będzie miał sensowną powierzchnię.

 

Ale dziękuję za wypowiedź.

 

p.s. Za słabe serce mam, jak na forex wink.png

 

edit

 

Tak, zatrudnia się tego, tamtego i wszystko ładnie śmiga.. chyba tak to nie działa.. Trzeba samemu rozeznać rynek.. trochę tematu liznać, żeby można było o czymkolwiek mówić.. Przynajmniej ja nie mam zwyczaju, przelewać 2mln z tytułem w przelewie 'za serwerownię'.. A wydaje się, że na tym forum są osoby kompetentne o tego, aby udzielić rad.. Przynajmniej ja tak uważam..

Edytowano przez robertino1234 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat który poruszyłeś jest tak rozległy i posiada tyle rozwiązań, że mimo szczerych chęci użytkowników tego forum otrzymasz odpowiedzi nie wnoszące wiele "pozytywnego". Posiadasz kapitał lecz nie posiadasz wiedzy, której brak powoduje że kapitał automatycznie malej i to w astronomicznym tempie. Nie będę rozpisywał się na tematy typowo techniczne bo one nic nie wniosą uwzględniając wcześniej wymienione podstawowe czynniki które jednoznacznie z powodują stratę nie tylko finansową ale i zapał który możesz wykorzystać do innych celów - projektów. Pomysły rodzą się w chwili lecz równie szybko potrafią niszczyć wszystko co osiągnąłeś.

Jeżeli jesteś ekonomistą to wiesz co mam na myśli, jeżeli jesteś dobrym ekonomistą poproś o zamknięcie tematu i zaplanuj wakacje może czas odpocząć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Wydzierżawić szafy i własne serwery będzie najlepszym rozwiązaniem na początku. Lokalizacja taka jak Gdańsk, Warszawa, Kraków sa chyba najbardziej "rozchwytywane" na rynku :)

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat jest jak rzeka, ale składając to do kupy musisz sobie zadać dużo pytań i odpowiedzieć na nie. Zauważ, że dużo dużych firm budujących DC pod usługi długo przepychało "powietrze" w swoich serwerowniach. Oczywiście się o tym nie mówi, ale niektóre DC dopiero po długim czasie zaczynały faktycznie przynosić zyski. Głównie jest to związane z usługami, musisz przemyśleć co chcesz świadczyć, szukać kontaktów, szukać usług. Postawienie własnego DC, tak aby tego nie spalić musi być podparte mocnymi argumentami. Dostęp do kilku źródeł zasilania i to jeszcze w takich miejscach gdzie możesz się przyłączyć - bo przecież nie wszędzie stoją rozdzielnie; przyłączy telekomunikacyjnych - najlepiej blisko kilku operatorów - bo kosz ciągnięcia dedykowanego światełka na dłuższy dystans jest duży (np. TPSA na dzień dobry chce parę ładnych zer za 100m kopania w ziemi). Z wyborem miejsca wiążą się też czysto przyziemne sprawy jak sprawy urzędowe, papierkologia, drzewka, regulacje prawne i inne po drodze jak np. czy w pobliżu jest kolej lub lotnisko (w końcu samolot może wlecieć w DC). Dla przykładu powiem, że u nas wyrzutnie od silników diesla mamy na skraju działki i musieliśmy też to ująć w planach. Jak już to wybudujesz i zamkniesz dochodzi kwestia różnych certyfikatów (np. poziom oddziaływania wstrząsów w serwerowni - fajne prawda), wdrożenie polityk ISO. W kwestii administratorów - zależnie od obiektu musisz mieć kilku takich jeżeli chcesz zapewnić stały nadzór personelu - ale jest to kilkuosobowy zespół (przelicz, aby mieć obłożenie 24h - 7 dni w tygodniu). Najdroższy koszt to zdecydowanie się w jaki standard chcesz iść. Ogólnie przyjęty to Tier 3 - czyli już dosyć duża redundancja, ale też nie na wszystkich torach. Serwerownia w Toruniu tutaj buduje się w Tier 3+. Formalnie nie ma takiego oznaczenia jak 3+, ale wykorzystujemy rozwiązania z Tier 4, stąd tak nieformalnie mówimy o tym 3+ (. Kolejna sprawa to urządzenia IT - kolejny bardzo duży koszt oraz pomysł jak je chłodzić (korytarze zimne/cipełe, a może ciepłe/zimne, a może nawiew spod podłogi, a może klimatyzatory montowane między szafami, freecooling, woda lodowa etc.). Stąd też droga do własnego DC jest kręta. Jeżeli faktycznie marzysz o tym to pora uzbroić się w cierpliwość, a jak nie masz wiedzy to i w dobrych ludzi który Ci to zbudują. Stąd pomyśl czy nie lepiej wykonać kolokacji u kogoś i być tym kto wymaga, a nie tym kto musi to zapewnić wink.png

Edytowano przez devilMedia.pl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podchodzisz do sprawy złym modelem

 

Jeżeli nie budujesz własnego DC lepiej część lub całość związaną ze sprzętem, siecią, obsługą fizyczną serwerów oddać na zewnątrz, swoje mieć tylko adresacje (żeby było jak się przenieść w razie problemu) i zarządzanie routerami (dobre trasy = koszt, gorsze trasy = płacz) lub pomysł na nie w przyszłości. Skupiać się na tym co rozróżnia firmy dla klienta obecnie czyli obsługa, panel, w tle szybkość działania (przy www nie ma jak porównać bez używania długotrwałego).

 

Co odpada - włażenie z kosztami inwestycyjnymi w sprzęt z którym jest masa problemów, sprzęt na leasing a nie za gotówkę. Bieganie za gwarancjami itd, montaż i masa masa innych spraw. Do tego palisz kasę na starcie.

 

Od czego zaczynasz - system sprzedaży + model biznesowy sprzedaży, bardzo dobra i dopracowana strona z panelem, konfiguracja ruchu i routera, plan jak ma wyglądać sieć i kiedy co kupić, dużo mądrze zrobionej reklamy. Produkty albo www albo www + vps, dedyki na potem.

Home miał model startowy serwery www, ze starych dedyki, teraz VPSy pewnie z tego co przeżyło. Od dawna zewnętrzne DC. Sprzętem zajmują się różnie.

 

Co potem - po dotarciu do sensownego pułapu (?10 nowych maszyn miesięcznie?) zaczynasz sam kupować maszyny, serwisowanie sprzętu na zewnątrz raczej odpada serwis producenta (koszta). Trzeba dobrze balansować koszta między tym co zapłacisz za środowisko (DC) a tym co wydasz na gwarancje. Rozbudowujesz baze produktową. Zyski faktycznie można liczyć po 3 roku kiedy zaczyna się rozbudowa lub migracje już istniejących klientów którzy osiągnęli sukces.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to możesz mieć swoją cześć DC np w 3SF - KATOWICE(choć mogę się mylić) - wszystko wliczone w koszty i masz swoje własne pomieszczenie (nie mylmy z kolokacją...)

 

Dodatkowo jeśli Poznań to zgłoś się do Biznes-Host (bo oni właśnie tam hostują i dopytaj o szczegóły)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

A nie lepiej zamiast stawiać nowe Data Center to wejść w spółkę z istniejącym i zainwestować w rozwój ? Stawianie wszystkiego od zera wyjdzie drożej niż doinwestowanie istniejącego już Data Center :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

A nie lepiej zamiast stawiać nowe Data Center to wejść w spółkę z istniejącym i zainwestować w rozwój ? Stawianie wszystkiego od zera wyjdzie drożej niż doinwestowanie istniejącego już Data Center smile.png

 

A skąd wiesz ?

Jakieś fakty ?

Liczby ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Bo wiem.

Autentyczne.

Umów nie trza podpisywać bo są już podpisane w istniejących na prund, rurkę etc :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A nie lepiej zamiast stawiać nowe Data Center to wejść w spółkę z istniejącym i zainwestować w rozwój ?

Raczej nikt Ciebie nie wpuści w rozkręcony biznes, a jak wejdziesz do jakieś spółki to nie masz pewności, że Twoje pieniądze będą dobrze zainwestowane. Po prostu nie potrzeba robić nowych spółek w dobrym biznesie (po co dzielić się tym co dobrze idzie) i tu zawsze jest ryzyko finansowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Bo wiem.

Autentyczne.

Umów nie trza podpisywać bo są już podpisane w istniejących na prund, rurkę etc tongue.png

 

Odnoszę wrażenie że nie wiesz co to jest DataCenter.

 

Chyba że potrafisz zdefiniować to pojęcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×