Skocz do zawartości
FTTechnology

Czy potrzebna jest rejestracja w GIODO ?

Polecane posty

Witam,

nie chodzi konkretnie o ofertę hostingowa ale coś bardzo podobnego działającego na tych samych zasadach czyli klient składa zamówienie na stronie, płaci za usługę podaje dane bo musi otrzymać fakturę (o kasie fiskalnej nie ma mowy gdyż oferta w 99% dla firm) dane trzymane są w panelu bilingowym, gdy minie termin aktywności usługi generowana jest nowa faktura.

Tak więc tak jak w przypadku hostingu, dane klienta przechowywane są na serwerze tylko i wyłącznie w celu rozliczeń, czytałem ustawę o ochronie danych osobowych ale mówi ona jedynie że podmioty przetwarzające dane do rozliczeń są zwolnione z obowiązku rejestracji baz w GIODO ale tu dochodzi jeszcze przetrzymywanie tych danych.

W sumie to każdy program do fakturowania tworzy sobie bazę klientów żeby później za każdym razem ich nie wprowadzać z palca ale czy to to samo ?

Czy w takim wypadku trzeba coś rejestrować ?

Przewertowałem całą stronę GIODO i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi a dodzwonić się do nich nie można ...

 

Pomożecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Musisz wykazać więcej cierpliwości i się dodzwonić. Tutaj nie uzyskasz wiążącej odpowiedzi.

 

(tak, trzeba, wg. nich wszystko trzeba bo by robote stracili jakby nie mogli wszystkiego kontrolować... :( )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz się dodzwonić to zalecam ustawienie autodialera w telefonie i czekanie. Ja kiedyś dzwoniłem to od godz. 8 próbowałem to tak około 12:00 mi się udało, ale za to już z panią którą rozmawiałem wypytałem o wszystkie ważne dla mnie kwestie.

 

Możesz wysłać też do nich e-mail. Przeczytaj co jest tam wymagane przy takim kontakcie. Teoretycznie mają 30 dni na odpowiedź. Tyle, że mają duże problemy z dotrzymaniem tego terminu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

30 dni na odpowiedz czekać ? Co to za urząd popier****

ZUS ma być 3 tyś z hakiem już widzę jak się firmy przenoszą z tego porypanego kraju.

 

Wracając do pytania - jak jest w przypadku hostingu, czy wy rejestrujecie coś ? Jeśli tak to jak to się odbywa i na czym polega ah no i ile kosztuje bo nie wierze żeby za darmo coś było ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to jest to zbiór podlegający rejestracji.

 

Obecnie nie ma znaczenia czy oferta jest skierowana do firm czy do osób fizycznych te i te dane podlegają ochronie. W sumie to mógłbyś powiedzieć co to za usługa podobna do hostingu. Z mojej oceny to firmy hostingowe przetwarzają dane osobowe i to bardzo. Po pierwsze robią kopie dla zapewnienia ciągłości swoich usług. Na kontach klientów roi się od danych osobowych: sklepy, fora, ogłoszenia. W zasadzie z każdym z takich klientów powinna być zawarta umowa o powierzeniu przetwarzania danych osobowych. Natomiast za przetwarzanie danych uznaje się też przechowywanie. Jeżeli wystawisz fakturę i usuniesz sobie dane z bazy a jednoczesnie pozostawisz sobię kopię faktury dla celów sprawozdawczości finansowej i kontroli skarbowej to właśnie mówisz to o podanym zwolnieniu z obowiązku rejestracji.

 

Jeżeli masz jakieś pytania to zapraszam na mail. krawczyk@ostium.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Z mojej oceny to firmy hostingowe przetwarzają dane osobowe i to bardzo. Po pierwsze robią kopie dla zapewnienia ciągłości swoich usług. Na kontach klientów roi się od danych osobowych: sklepy, fora, ogłoszenia. W zasadzie z każdym z takich klientów powinna być zawarta umowa o powierzeniu przetwarzania danych osobowych.

A w mojej ocenie to się zapędziłeś wink.png I to daleko poza oficjalne stanowisko GIODO.

 

Sama dzierżawa przestrzeni dyskowej, serwera w całości, lub usługi hostingowej nie jest "Powierzeniem przetwarzania danych", co nie wymaga odrębnej umowy. Zastosowanie w takim przypadku mają zapisy o tajemnicy telekomunikacyjnej zgodnie z Ustawą Prawo Telekomunikacyjne zawarte w Art 159 oraz art. 14 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Wytyczne GIODO (źródło http://www.giodo.gov.pl) :

 

"Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy powierzenie przetwarzania danych osobowych musi być dokonane w formie umowy, która określi m.in. jego zakres oraz zadania i obowiązki podmiotu, któremu przetwarzanie zostaje powierzone. Nie każda zatem umowa hostingu stron internetowych może być uznana za umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych. Z sytuacją powierzenia przetwarzania danych osobowych będziemy mieli do czynienie tylko wtedy, gdy zawarta umowa spełniać będzie wymagania określone w art. 31 ustawy. Oznacza to, że musi być ona sporządzona w formie pisemnej i wskazywać cel oraz zakres przetwarzania. Jeżeli usługa hostingu sprowadza się wyłącznie do dzierżawy miejsca na serwerze, to w zakresie przetwarzania danych powinien się znaleźć co najmniej obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia przetwarzanych danych przed nieupoważnionymi zmianami lub zniszczeniem. Ponadto, jeżeli powierzający przetwarzanie nie wykonuje kopii zapasowej przetwarzanego zbioru danych u siebie, to obowiązek ten musi być wykonywany przez podmiot hostujący, co również powinno być zawarte w umowie.

Jeżeli podmiot udostępniający system (serwer) nie posiada wiedzy co do rodzaju danych przetwarzanych w tym systemie i nie powierzono mu danych w myśl art. 31 ustawy, to podlega on postanowieniom art. 14 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i jego odpowiedzialność za przetwarzane dane jest ograniczona zgodnie z art. 12-15 tej ustawy."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Oczywiście warto potwierdzić ale w tej sytuacji nie trzeba rejestrować bazy danych w GIODO. Jeśli przechowujesz dane tylko w celach księgowych to nie ma problemu. Wszelkie inne cele np. statystyczne czy marketingowe to już gorzej.

 

WHT ma bazy zgłoszone gdyż 1. użytkownicy 2. Mailingi (marketing)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×