Skocz do zawartości
Igorek

linux w szkole

Polecane posty

W naszej szkolnej bibliotece jutro robię reinstalację z windy na ubuntu. Na razie jedna tylko 2 z 4. Powiedzcie mi czy jeśli zablokuje zwykłem użytkownikowi dostępu do wszystkich katalogów w systemie plików i pozostawię tylko dostęp do /home/uczen to czy wszystko będzie działać. Większość możliwości będzie miał zablokowanych. Główne cele i zasoby z jakich będzie mógł korzystać to przeglądarka openoffice oraz przeglądarka zdalnych pulpitów i ewentualnie mógł wejść na sbs2003 i zalogować się na swoje konto ale to już wyjątki. Czy nie będzie się wtedy nic rypać jak zablokuje wszystkie katalogi. I jakiego antywira byście polecili na linux, niech opcjonalnie coś będzie. Ram to 1 gb.

 

2 pytanie to jak zrobić obraz iso stacji na dvd tak by w razie awarii wrzucić płytkę i postawić go z całą konfiguracją jaka tam będzie. Czyli utworzone konto poustawiane uprawnienia itp.

 

3. czy na każdej stacji będę mógł otworzyć ten recover jeśli będą o identycznych parametrach ( to chyba na pewno) a czy będzie go dało radę na kompie o innych parametrach ( nie znaczenia ) odpalić i zainstalować z tą konfiguracją

 

Z góry dzięki i podwóje dzięki za polecenie softu do recovera i antywira

 

oraz najwarzniejsze jak zablokować strony tupu redtube nk itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W naszej szkolnej bibliotece jutro robię reinstalację z windy na ubuntu. Na razie jedna tylko 2 z 4.

**** yeah :D

 

Powiedzcie mi czy jeśli zablokuje zwykłem użytkownikowi dostępu do wszystkich katalogów w systemie plików i pozostawię tylko dostęp do /home/uczen to czy wszystko będzie działać. Większość możliwości będzie miał zablokowanych.

Ale co konkretnie chcesz blokować?

 

2 pytanie to jak zrobić obraz iso stacji na dvd tak by w razie awarii wrzucić płytkę i postawić go z całą konfiguracją jaka tam będzie. Czyli utworzone konto poustawiane uprawnienia itp.

 

3. czy na każdej stacji będę mógł otworzyć ten recover jeśli będą o identycznych parametrach ( to chyba na pewno) a czy będzie go dało radę na kompie o innych parametrach ( nie znaczenia ) odpalić i zainstalować z tą konfiguracją

Postaw czysty system, wstępnie go skonfiguruj. Zapakuj całość w tar i wrzuć sobie na jakąś płytke. Przy odtwarzaniu czystego systemu rozpakowujesz na dysk z zachowaniem uprawnień, instalujesz bootloader i bangla.

 

oraz najwarzniejsze jak zablokować strony tupu redtube nk itp

DansGuardian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie by nie mógł najlepiej nigdzie wejść a ogólnie to sprawdzałem u siebie na drugim kompie możliwości typu delte edycji nie ma i dobrze.

 

a co do kopie zapasowej rozumie, że po instalacji i konfiguracji wszystkiego spakować w .tar lub coś podobnego wszystkie katalogi systemów plików i na płytę a w przyszłości gdy będzie to trzeba wczytać to zainstalować czysty system tą wersję i wypakować te pliki i nadpisać i będzie wszystko działać?? dobrze rozumie?

 

Niestety tylko 2 z 4 mogę ponieważ jeden to jej co ma w pokoju on na windzie już pozostanie, tam jest cały system biblioteki kona uczniów z książkami rejestry książek itp. 3 kazała zostawić na razie ale myślę, że wciągu 2 tygodniu powstanie na linux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, wypakowujesz wtedy te pliki na przygotowane partycje na dysku. Coś jak instalacja Gentoo ze stage3 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli przywracam za pomocą tego cuda. A nie da się czegoś co odpalem robi obraz ISO wypalam go na płytkę wkładam do kompa i instaluje mi cały system z moją konfiguracją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o zabraniu dostępu do sudo (które w twoim łubudu jest domyślnie włączone) bo twoje blokady pójdą w piach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jak ją zablokować nikt hasła nie zna do root, jest dosyć skomplikowane a w dodatku mało kto wiec co to jest sudo. Ale jak je wyłączyć dla danego konta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/etc/sudoers

I w Ubuntu jest chyba ustawione dla grupy, w formie %grupa....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki w poniedziałek będę robić zmiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak offtopując to szkoda że szkoły (bynajmniej te w mojej okolicy) upieraja sie na rozwiązania Microsoftu - nawet nie kojarze sobie w mojej szkolnej karierze by bylo cokolwiek o linuxie mówione - podejrzewam ze nie ma tego nawet w programie nauczania.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Tak offtopując to szkoda że szkoły (bynajmniej te w mojej okolicy) upieraja sie na rozwiązania Microsoftu - nawet nie kojarze sobie w mojej szkolnej karierze by bylo cokolwiek o linuxie mówione - podejrzewam ze nie ma tego nawet w programie nauczania.....

 

U mnie jest wszystko na windowsie a Linuxa robimy z LiveCD - instalacja np. sterowników do drukarki czy aparatu trwa jakieś 4-5 lekcji a mamy max 2h pod rząd później trzeba kompa wyłączyć / wylogować się i brak sensownej pracy, codziennie praktycznie instalujemy to samo żeby cokolwiek zrobić :)

 

Na Windowsie co chwila coś nie działa nie ma dnia żeby informatyk nie zajmował się jakimś komputerem i kilka razy w ciągu roku

jest problem z serwerem, np. brak możliwości logowania, znikające konta, brak dostępu do internetu czy brak dysku sieciowego :D

 

Windows = Cyrk na kółkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te komputery co dostają z MENu EFS muszą być na windows NT jeśli nie to szkole jest odbierany sprzęt i muszą ponieś koszty jakie były przy instalacji jego oraz koszt zabrania i jakąś tam kara. Jest to wydawanie kasy w błoto.

 

Ale jest kilka kompów wolnych, z którymi można robić co się chce. Narazie stoją na piratach, bo licencji nie ma ale chce zrobić na linux wszystko (nauczyciel dał mi wolną rękę). Pytanie na czym postawić serwer główny, który będzie działał na podobnej zasadzie jak Windows SBS. Każdy nauczyciel będzie miał swoje konto oraz uczeń. Każdy będzie mógł się zalogować na dowolnym komputerze, który będzie podłączony w tą sieć (1 z 6) + 7 to będzie serwer. Tylko 1 gb ramu ale da radę załatwić by było 2 gb.

 

Jaki system pod do postawić serwer i jakie na stacje robocze. Było by miło jak by dało się ustawić kilka poziomów uprawnień (inaczej grup) każda grupa ma inne możliwości. Do dyspozycji mam następujący sprzęt

  • 7 komputerów w tym jeden będzie serwerem (wszytko będzie w jednym miejscu tylko serwer w serwerowni)
  • 2 switche 8 portowe
  • dodatkowa karta sieciowa, która będzie można włożyć do serwera. (pierwsza podłącza internet do serwera z routera drugą na tzw pracownie (do switchy)
  • trochę kabli

W sumie to wszytko co ze potrzeba

 

A tak na marginesie te serwery na windows server small biznes to nawet i działają. Jeden od początku roku miał 4 resety bo rypało się wszytko na pracowni jak cholera. Drugi wymaga reinstalcaj ale nikomu się nie chce. Więc trzeba go resetować z 2-3 razy w tygodniu bo się zawiesza zwyczajnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mamy w sumie 4 pracownie na windowsie. 2 osobne każda osobny serwer. 3 i 4 pracownia jedna to mechatroniczna druga to mechatroniczno użytkowo informatyczna mają wspólny serwer. Tą pracownią zajmuje się kto inny. A jest możliwość na 7 kompach postawienia czegoś innego, nie ma licencji na niego wiec pirat nie za bardzo może być. Więc był bym wdzięczny jak ktoś by mi powiedział jak to zrobić bądź nakierował by mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powiem wam szczerze, że nie było problemu z logowaniem, czy ze znikającymi kontami. Kto ogarnięty w tym temacie potrafi skonfigurować to będzie to działać prawidłowo.

 

No tak ale u nas jest ponad 200 kompów w szkole :D

 

 

Dlaczego Windows? Jeżeli w szkole masz klase informatyczną to wiedź, że do póki na egzaminie praktycznym tech. inf. nie zmienią systemu to dalej będzie używany Windows XP (Chociaż w bibliotece już mieliśmy Viste). Takie są wymagania UE. Test praktyczny jest bardzo śmieszny, bo z praktyką ma niewiele wspólnego. Niestety stanowisko do testu praktycznego z prawdziwego zdarzenia jest baaardzo drogie i po prostu nas na to nie stać.

 

U nas przygotowanie kompów do egzaminów - co robili uczniowie i nauczyciele trwało 2-3 dni (od rana do popołudnia)

 

 

 

Zagadnienia o Linuksie zdarzają się na teście teoretycznym (do 4 pytań). Pytanie typu: Na jakiej licencji jest rozpowszechniany system Linuks?

Swoją drogą wiele osób oblewa testy praktyczne. Do zdania wymagane jest 75%, wystarczy logiczne myślenie i zdasz (mi się udało 96%).

Tak wiec na Windowsa w szkole jesteś skazany.

 

Wiesz nawet jak logicznie myślisz nie zdasz go bez wiedzy, większość zadań masz z programowania i na nich dużo osób oblewa :)

Dochodzą jeszcze pytania z budowy i tutaj bardzo mało wiedzy jest przekazywanych uczniom co jest też minusem :)

 

Jestem w 3 klasie a z pytań o budowę jeszcze w szkole nie było żadnego tematu - rozwiązuje testy online :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma u nas profilu informatycznego i nie będzie a pomoże/naprowadzi mnie ktoś jak to by ewentualnie wykonać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@kamikadze: A co zrobisz gdy nauczyciel od programowania jest totalnym idiotą i powinien według swojego wykształcenia uczyć fizyki a nie zajmuje się programowaniem, systemami i grafiką... Przez takich to większość uczniów musi samemu nadrabiać materiał lub siedzieć po lekcjach z nauczycielem który posiada wiedzę na tematy z wszystkich przedmiotów na tym profilu który akurat ma chęć nauczenia czegoś a nie tylko ściągania torrentów na lekcjach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas na infie mam nauczyć obsługi programu Microsoft Office (2007 nawet) i jak starczy czasu to przelecieć w 3 lekcje open office oraz może gimpa ale jak do dziś tylko wiem, że jedna klasa go przerobiła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

@kamikadze: A co zrobisz gdy nauczyciel od programowania jest totalnym idiotą i powinien według swojego wykształcenia uczyć fizyki a nie zajmuje się programowaniem, systemami i grafiką... Przez takich to większość uczniów musi samemu nadrabiać materiał lub siedzieć po lekcjach z nauczycielem który posiada wiedzę na tematy z wszystkich przedmiotów na tym profilu który akurat ma chęć nauczenia czegoś a nie tylko ściągania torrentów na lekcjach

 

A co zrobisz jak nauczyciel informatyki (programowania) nie wie co to jest CIDR w adresie IP :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ty masz nauczyć? A od czego nauczyciel?

 

Mnie programowania uczy nauczycielka matmy, fizyki, chemii itp. Nikt nie rozumie o co biega ale i tak nikt nie nauczy się sam... Ja se w Polsce książkę kupiłem o C# i co nieco rozumiem, ale inni to do mnie biegną jak error bo { brakuje... Od wielkanocy mamy dwa projekty - w C# i HTML, ciekawe jak sobie poradzą beze mnie ;-). Za rok szkołę zmieniam, bo w tej co teraz jestem to ignoranci uczą... takie farmazony prldą że hej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to próbuję mu udowodnić że jest idiotą biggrin.png (serio)

raz jak używałem linuxa na laptopie w szkole usłyszałem od niego pytanie "Czemu mu się nie wyświetlają ikony w debianie" a miał system bez trybu graficznego...

Edytowano przez kaszub1136 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

A mnie w LO infy uczył ten sam nauczyciel co biologii :) Excel i Paint, czasem nieco Worda, stąd moje zboczenie na punkcie robienia wielkich zestawień w Excelu :D Tam miałem pomiędzy 5 a 6, z bioli miałem jakoś pomiędzy 2 a 3 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka polityka w szkołach. Jest uczą nas idiocie niestety. Mój kuzyn w LO miał nauczycielkę, której jak coś się stało z netem ale router się zawiesił to szukała po szkole ucznia by naprawił. NIc nie potrafiła sama zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×