Skocz do zawartości
Gość Kamikadze

firma.gov.pl - korzystał ktoś?

Polecane posty

Gość Kamikadze

Od dłuższego czasu chodzi za mną założenie własnej firmy, natknąłem się w pociągu na coś takiego jak firma.gov.pl - czy ktoś korzystał może z tego? Strona jest tak zrobiona że nie wiadomo gdzie zacząć czytać hehe :)

 

Ogólnie daje sobie jeszcze czas ze startem (tak do dwóch lat max, jak nie będzie fajnej pracy) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien o co pytasz. firma.gov.pl jest platformą urzędową, pozwalającą na przeglądanie bazy centralnej ewidencji gospodarczej, a także na złożenie wniosków o założenie / zmianę / zawieszenie / usunięcie działalności gospodarczej. Złożenie wniosków nie jest bardziej skomplikowane niż wypełnienie wersji papierowych. Przydaje się profil zaufany w ePUAP.

 

Jednak jeśli chcesz zarejestrować firmę, proponuję wybrać się do urzędu gminy / miasta. Wypełnienie papierowego formularza może jest trochę mniej "web 2.0", ale pomoc pani w okienku może to wynagrodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Nie jestem pewien o co pytasz. firma.gov.pl jest platformą urzędową, pozwalającą na przeglądanie bazy centralnej ewidencji gospodarczej, a także na złożenie wniosków o założenie / zmianę / zawieszenie / usunięcie działalności gospodarczej. Złożenie wniosków nie jest bardziej skomplikowane niż wypełnienie wersji papierowych. Przydaje się profil zaufany w ePUAP.

 

Jednak jeśli chcesz zarejestrować firmę, proponuję wybrać się do urzędu gminy / miasta. Wypełnienie papierowego formularza może jest trochę mniej "web 2.0", ale pomoc pani w okienku może to wynagrodzić.

 

No jeszcze mam trochę czasu gdyż zbieram pomysły, fundusz i ew. cel firmy :)

 

zaciekawiło mnie to gdyż zauważyłem w pociągu reklamę tego... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolejna Tuskowa ściema, mająca nam udowodnić, że nam się kraj unowocześnia, a tak naprawdę gówno z tego dla przedsiębiorcy wynika. Alien ma rację - lepiej wyjdziesz na wizycie w urzędzie gminy/miasta, bo w razie błędu przy wypełnieniu druku od razu możesz na miejscu poprawić i nie potrzebujesz się pitolić z zaufanym certyfikatem (z którym czasami też bywają jajca, np. oczekiwanie 2 czy 3-dniowe).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Kolejna Tuskowa ściema, mająca nam udowodnić, że nam się kraj unowocześnia, a tak naprawdę gówno z tego dla przedsiębiorcy wynika. Alien ma rację - lepiej wyjdziesz na wizycie w urzędzie gminy/miasta, bo w razie błędu przy wypełnieniu druku od razu możesz na miejscu poprawić i nie potrzebujesz się pitolić z zaufanym certyfikatem (z którym czasami też bywają jajca, np. oczekiwanie 2 czy 3-dniowe).

 

Heh no ale pomysł dobry może wykonanie gorsze :)

 

Dzięki za informacje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomysły w tym kraju są zawsze dobre, a później wychodzi jak z korwetą za 400 baniek, którą teraz wyślą na żyletki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powinno się nazywać wesprzyjzus.gov.pl :) Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać

 

Strona wygląda na strasznie skomplikowaną... W UK zakładanie spółki przypomina zakup domeny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W UK funkcjonuje system wypracowany za czasów Żelaznej Goski, której zależało na tym, żeby Brytyjczycy byli produktywni (i oczywiście unowocześniany i rozwijany przez te wszystkie lata). W Polsce funkcjonuje system w zawieszeniu między wolnym rynkiem a PRL-em. Większą swobodę prowadzenia działalności i mniejsze obciążenia mieliśmy w czasach pierwszych "wolnorynkowych" ustaw z końcówki lat 80-tych i początku 90-tych ubiegłego wieku niż mamy teraz. Co przyjdzie nowy rząd, to nam coraz bardziej dokręca śrubę, wymyśla kolejne obostrzenia, utrudnia życie. Jak patrzę z jaką łatwością zakłada się, prowadzi i rozlicza firmę w UK czy Niemczech, to po spojrzeniu na to jak to wygląda w Polsce ręce mi czasami opadają. Niby mamy "liberała" na stołku premiera, a czasami odnoszę wrażenie, że to jakieś rude dziecko z nieprawego łoża towarzysza Castro z George'm W. Bushem (i do tego jeszcze z genami australijskiego strusia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w 1990 roku będąc w liceum założyłem swoją pierwszą firmę, składki zus to były jakieś trociny które nawet nie za bardzo jarzyłem że istnieją,

podatek dochodowy zero, bo fiat 126p palił mi 100l na 100km., jedynie jakiś podatek obrotowy był co trza było zanieść do urzędu,

zresztą też śmieci.

Na pewno porównując warunki działalności z przed 20 lat to niebo a ziemia, a raczej głębokie podziemia :)

choć wtedy była że tak powiem większa dźicz w urzędach, ale mimo to obciążenia były minimalne, a i konkurencji mniej a wygłodniały po komunie naród łykał wszystko ;)

zus pamiętam, zarobić aby opłacić to był jakieś pół, może jeden dzień pracy. Dziś tyle na dzień nie zarabiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolejna Tuskowa ściema, mająca nam udowodnić, że nam się kraj unowocześnia, a tak naprawdę gówno z tego dla przedsiębiorcy wynika. Alien ma rację - lepiej wyjdziesz na wizycie w urzędzie gminy/miasta, bo w razie błędu przy wypełnieniu druku od razu możesz na miejscu poprawić i nie potrzebujesz się pitolić z zaufanym certyfikatem (z którym czasami też bywają jajca, np. oczekiwanie 2 czy 3-dniowe).

Czegoś tu nie rozumiem, jest możliwość zrobienia czegoś przez internet czyli łatwiej a Ty odsyłasz autora do urzędu. Mój kolega 2 tygodnie temu zakładał firmę przy użyciu tej strony i nie miał z tym problemów.

 

Przypominam, że to nie jest piaskownica a Wy znowu o polityce, zusie i UK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem, jest możliwość zrobienia czegoś przez internet czyli łatwiej a Ty odsyłasz autora do urzędu. Mój kolega 2 tygodnie temu zakładał firmę przy użyciu tej strony i nie miał z tym problemów.

 

Przypominam, że to nie jest piaskownica a Wy znowu o polityce, zusie i UK.

Zostałem wywołany do tablicy, więc odpowiem dlaczego tak a nie inaczej oceniam serwisy internetowe tworzone na zamówienie naszego rządu:

- po pierwsze: nadal 90%+ spraw musisz załatwiać w urzędach, informatyzacja których polega na kupowaniu kolejnych licencji Windowsa i Office-a, a nie na wpinaniu ich do sieci i ułatwianiu dostępu do nich poprzez Internet;

- po drugie: procedury które w teorii są "wirtualizowane" tak naprawdę kończą się na tym, że jakiś urzędas i tak musi gdzieś przybić pieczątkę i dopóki tego nie zrobi Ty jako petent czekasz jak matoł przy kompie, zastanawiając się, dlaczego to tyle trwa;

- po trzecie: wymiana danych między urzędami nadal jest na żenującym poziomie, niby jest jedno okienko przy otwieraniu firmy, ale później już po jej założeniu jest tylko gorzej;

- po czwarte: choćby nie wiem jak zinformatyzowali wszystkie polskie urzędy to i tak będziesz się rozbijał o to, że pracują w nich nadal w olbrzymiej części ludzie mentalnie siedzący w zupełnie innej epoce.

 

Od kilkunastu lat słyszymy o unowocześnianiu Polski, od ładnych kilku o "wirtualnych urzędach" i cały czas dostajemy tylko jakieś ochłapy, raz na 2-3 lata zrobią jeden nieduży projekcik i mamy się z niego cieszyć jak dzieci z lizaka. Trochę na to za późno, od początku "cyfrowej rewolucji" byliśmy daleko za czołówką ale zamiast ją gonić, nadrabiać straty to z każdym rokiem zostajemy coraz bardziej z tyłu. Ale urzędnicy są zadowoleni, bo przecież robią tyle dobrego... I to tyle, co chciałem na ten temat napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolejna Tuskowa ściema, mająca nam udowodnić, że nam się kraj unowocześnia, a tak naprawdę gówno z tego dla przedsiębiorcy wynika. Alien ma rację - lepiej wyjdziesz na wizycie w urzędzie gminy/miasta, bo w razie błędu przy wypełnieniu druku od razu możesz na miejscu poprawić i nie potrzebujesz się pitolić z zaufanym certyfikatem (z którym czasami też bywają jajca, np. oczekiwanie 2 czy 3-dniowe).

 

Ja tylko uzupełnię. Uważam firma.gov.pl za bardzo fajny system, ale jak już ktoś ma firmę. Zmiana wpisu bez wychodzenia z domu - bajka. Proponowałem wizytę w urzędzie, ponieważ przy pierwszej rejestracji działalności człowiek może mieć wiele pytań i lepiej mieć przed sobą żywą osobę, która odpowie. I nie jest konieczny podpis kwalifikowany, wystarczy profil zaufany ePUAP. Do załatwienia bez większych trudności i za darmo.

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ceidig.gov.pl

Jeśli masz podpis elektroniczny - możesz skorzystać z niego.

Jeśli nie - JEDNA wizyta w urzędzie (po profil zaufany ePUAP).

 

Resztę zrobisz przez:

https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/DecisionAdditionalParameters.aspx?type=1

 

Na maila Ci przyślą, kiedy nadadzą Tobie REGON.

Działa to naprawdę sprawnie.

 

Dodatkowo polecam:

wfirma.pl - świetny program do prowadzenia dobrej księgowości (automatyczne faktury, magazyny - dla mnie bajka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wfirma, ifirma, system taxcare online - wszystkie one (i wiele im podobnych) działają w zasadzie tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W razie jakbyś się rozliczał na KPiR, to masz jeszcze ikpir.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio zmieniałam kilka rzeczy w działalności i jak poszedłem do urzędu zamieść wnioski i jak zapytałem kiedy wszystko będzie zmienione to kobieta do mnie: *Internet Pan ma? To Pan sobie sprawdzi*.

Zmienić to nie można zdalnie, ale sprawdzić już tak..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio zmieniałam kilka rzeczy w działalności i jak poszedłem do urzędu zamieść wnioski i jak zapytałem kiedy wszystko będzie zmienione to kobieta do mnie: *Internet Pan ma? To Pan sobie sprawdzi*.

Zmienić to nie można zdalnie, ale sprawdzić już tak..

Jak to nie można? Zmiana nazwy, profil działalności, miejsca wykonywania działalności.. W zasadzie wszystko, co nie wymaga koncesji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×